Грігол КАТАМАДЗЕ | Взаємодія влади і бізнесу: проблемні аспекти та удосконалення

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Хочу почати з того, що відносини влади і бізнесу завжди характеризувалися значним рівнем напруженості і неодноразовим зміщенням балансу сил то в одну, то в іншу сторону та найчастіше розглядаються в конфліктному дискурсі. Не побоюсь сказати, що становлення партнерських відносин держави та бізнесу в нашій державі складаються непросто. Поперемінно змінюють одна одну дві взаємовиключні моделі взаємодії – захоплення держави бізнесом і захоплення бізнесу державою.

Проблеми співпраці, насамперед, проявляються в: недоліках законодавчої бази, що визначає права та відповідальність сторін, недосконалості форм і методів реалізації партнерських відносин, відсутності конкурентних умов для ефективного співробітництва, нерозвиненості інвестиційного та інноваційного середовищ.

Наразі особливу увагу варто приділяти налагодженню економічного партнерства між владою та бізнесом, в першу чергу, через зміну та вдосконалення законодавчої бази, фінансової та судової системи,  поліпшення інвестиційного клімату, підвищення кредитного рейтингу, ліквідацію існуючих адміністративних бар’єрів, розширення прав суб’єктів господарювання, захист інтересів виробників та розширення для них ринків, впровадження прозорого ринку землі, приватизацію та багато інших важливих реформ.

Важливе значення для нормального стійкого економічного зростання має взаємодія влади і бізнесу в інвестиційній сфері. Так, наразі влада ініціює низку новацій для поліпшення інвестиційного клімату. Зокрема, п’ятирічні податкові канікули, проект Іnvestment nanny, створення міжнародного арбітражу для інвесторів.

Як зазначив Президент України Володимир Зеленський під час свого вступу на 50-ому Всесвітньому економічному форумі у Давосі: «Всім інвесторам, які готові включитися в велику приватизацію на суму 10 мільйонів доларів і більше, ми даємо податкові канікули – ви не будете платити 5 років податок на прибуток…Кожному інвестору великої компанії, яка приведе в Україну більше 100 мільйонів доларів, ми забезпечимо окремий контракт з державою. Саме держава вас буде захищати. У вас буде менеджер – investment nanny, який розмовляє п’ятьма мовами, і 24/7 цей менеджер буде з вами працювати – будь-яке питання, будь-яка проблема буде вирішуватися в контакті з цим менеджером, і не буде ніякої проблеми».

Цілком підтримую пана Президента! Але зазначу, що не враховуються інтереси значної частини бізнесу і лише цих ініціатив недостатньо для зростання зовнішніх та внутрішніх інвестицій!

Протягом майже 4 років я особисто з командою Генеральної дирекції Асоціації платників податків України, яку я очолюю, об’їхали майже всі регіони України. Проводили Форуми, Круглі столи з представниками бізнес-середовища. І я чув невдоволення малого бізнесу щодо надання податкових пільг лише великим інвесторам, який наголошує, що держава зобов’язана забезпечити рівний доступ всім людям і інвесторам до своїх послуг. Дати одним більше – «окремий контракт з державою», а іншим нічого – так «жила» Україна в минулому, обурюються представники невеликих інвестиційних компаній. Чому одним створюється режим преференцій за рахунок інших? Українці і український бізнес чекали від нової влади нові справедливі рівні для всіх правила гри і захист від держави в забезпеченні цих правил.

Тому я наголошую, що знову створюється система нерівності перед законом! Всі повинні бути рівними перед законом! Україна повинна забезпечити захист не лише для інвесторів 10 мільйонів доларів «плюс», а й захист і гарантії для малих інвесторів та бізнесу, які є потенційним інвестором. Держава може інвестувати в малий і середній бізнес через інші механізми, зокрема через надання державних гарантій, цільових амортизаційних, податкових і кредитних пільг, поліпшення адміністрування.

Підтримка державою інвестиційного клімату в тому чи іншому якісному стані є методом одним з основних взаємодії влади і бізнесу, а форми і технології партнерства бізнесу і влади в інвестиційній сфері можуть бути найрізноманітнішими. Держава повинна бути «нянею» для всього бізнесу, створювати вигідні умови як для великого бізнесу, так і для малого, як для зовнішнього, так і для внутрішнього інвесторів.

Хочу сказати, що мені імпонує Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» ініційована Президентом України та Кабінетом Міністрів для широкої підтримки проектів українських мікро- та малих підприємств. Дійсно існує високий попит на таке доступне кредитування серед підприємців. У людей немає довіри до державних інституцій, банківської системи і першочергова задача держави, на моє глибоке переконання,  її невідкладно повернути.

Я б рекомендував вибудовувати взаємовідносини структур влади і бізнесу в режимі діалогу, з використанням медіації та арбітражу. Майданчиком для ефективного діалогу між бізнесом та владою повинні виступати саме громадські організації, такі як Асоціація платників податків України, яка є найпотужнішим бізнес-об’єднанням в Україні по захисту законних прав та інтересів платників податків – малого, середнього та великого бізнесу усіх ключових секторів економіки по всій Україні, має відділення у всіх без винятку регіонах України та у місті Києві, об’єднуючи 3254  платників податків – членів Асоціації.

Скажу відверто, на сьогоднішній день в країні мало бізнес-асоціацій, налаштованих конструктивно і по-діловому співпрацювати з владою. Співробітництво з органами влади розглядаємо як дієвий інструмент реалізації правових відносин між державою і платниками податків. Ми переконані, що влада повинна бути партнером як для бізнесу, так і для громадянського суспільства, а діалог між ними – дієвим.

До-речі, Асоціація регулярно організовує простір для публічних дискусій і підтримання діалогу між політикою, бізнесом та суспільством, організовує та приймає участь у форумах, прес-конференціях, круглих столах за участю представників державних інституцій.

Так, унікальною платформою для створення екосистеми, в якій бізнес, влада і суспільство домовлятимуться про партнерство, ділитимуться можливостями, взаємодіятимуть для посилення кожного, стане Форум LEVEL UP UKRAINE 2020 «ПРИНЦИПИ СТВОРЕННЯ БІЛЬШОГО» 21 лютого цього року у КВЦ «Парковий», організатором якого виступають компанія Una Partners та Асоціація платників податків України.

На Форумі ми обговоримо: Як можуть найсильніші громадські та бізнес-об’єднання України взаємодіяти задля створення позитивних змін в Україні? Які цінності, сенси та спільні проекти можуть об’єднати організації, заохотити їх ділитися можливостями задля створення більшого? Як організації можуть стати такою силою, з якою уряд буде в постійному контакті та взаємодії? Великі бізнес об’єднання на одному майданчику домовляться між собою та владою про шляхи досягнення успіху в Україні. Бізнес і нова влада повинні вибудовувати взаємини через визнану один одним систему інститутів.

Варто пам’ятати, що ініціатором і основним агентом змін зазвичай виступає держава, визначає стратегії, цілі перетворень та кроки їх реалізації.

В котре наголошую, сьогодні, як ніколи раніше, бізнес чекає від влади реальних реформ. У наявності сприятливого інвестиційного клімату однаково зацікавлені як владні, так і підприємницькі структури. Наразі у влади з’явилася унікальна історична можливість, причому є всі інструменти для цього, щоб зробити реальні зміни.

Президент ВГО Асоціація платників податків України, Надзвичайний і Повноважний Посол Грігол Катамадзе

- Advertisement -

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Блоги

Єгор ШИШЕНОК | Бізнес і локдаун

Новий локдаун, що розпочався 5 квітня, не став для бізнесу несподіванкою. Та частина підприємців, яка змогла залишитися на плаву...

Анна ПОЛІЩУК | Оскарження довіреності, за якою майно боржника подаровано третій особі – неефективний спосіб захисту кредитора

24 лютого 2021 Верховний Суд розглянув справу № 757/33392/16 про визнання недійсною довіреності, на підставі якої боржник уклав договори...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Економіка України в 2021 році: світовий контекст та перспективи росту

Пандемія коронавірусу стала справжнім шоком для світової економіки в 2020 році, в тому числі й для України, яка за...

Думай

Меддиректор “Рош Україна”: “Імунотерапія – це не просто нова сторінка, а нова глава в лікуванні раку”

В інтерв'ю UA-Times медичний директор компанії "Рош Україна" Оксана Сурцева розповіла про персоналізовану медицину, про онлайн-консиліуми в лікуванні конкретних...

Читай

В Україні третій тиждень антирекорд по захворюваності на COVID-19

За минулий тиждень за результатами тестів коронавірус виявили у 105 217 українців. З них 4224 дітей та 2501 медпрацівників....

Вступив в дію Закон «Про всеукраїнський референдум», який дозволяє відміняти інші закони

В четвер 9 квітня Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про всеукраїнський референдум» (№ 3612), ухвалений Верховною Радою 26 січня 2021 року. Цей документ...

Українська Рада Бізнесу запропонувала КМДА на час локдауну відмінити земельний податок та допомогти мікробізнесу

Українська Рада Бізнесу провела онлайн-зустріч із першим заступником голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень Олексієм Кулебою на предмет оптимальної моделі...

Спецквиток – вимушених захід чи самообман

Стрімке зростання захворювання на коронавірус минулого тижня, в столиці зумовило необхідність вжиття додаткових обмежувальних заходів. Однак, як завжди в таких ситуаціях і буває -...
- Advertisement -

Теж цікаво

- Advertisement -