Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія створення електронних грошей була ще у 80-х роках минулого століття, але тоді це не отримало популярність. Пройшло не так багато часу і в лексиконі фінансистів з’явилось поняття «криптовалюти», а також народився найпопулярніший її представник – біткоїн (Bitcoin). 

Сьогодні біткоїн широко використовується не лише як платіжний засіб, але й у сфері інвестицій. За всього декілька років вартість цієї криптовалюти суттєво зросла і, незважаючи на останні коливання, має непогані перспективи. В Україні біткоїн та його «побратими» також присутні, але вони ніяк не закріплені на законодавчому рівні. Більше того, Національний банк досі не має чіткої позиції стосовно цифрових грошей.

Незважаючи на настільки широку відомість біткоїна, далеко не всі розуміють, що це за валюта така та як її можна згенерувати. Крім того, попри невизначеність криптовалюти в Україні, судова практика з її фігуруванням все ж є, що варто окремо розглянути.

Що таке Bitcoin та як його намайнити

Як вже вказувалось раніше, біткоїн є найпопулярнішим представником віртуальної валюти, який захищений від підробки спеціальним зашифрованим кодом. Тобто, підробити криптовалюту неможливо. Біткоїн не обліковується банками, а тому ним можна розраховуватись в інтернеті без посередників та комісій. Більше того, у разі навіть міжнародних транзакцій з біткоїнами непотрібно сплачувати податки, адже digital money не прив’язані до певної країни і жоден з урядів не може впливати на неї. Володіння біткоїнами є абсолютно анонімним, тобто, інформація про власника відсутня і можна побачити лише номер електронного гаманця.

Стати власником біткоїна можна видобувши його з надр всесвітньої павутини. Видобуток криптовалюти називається майнінгом, а сам процес представляє собою обчислення комп’ютером складних алгоритмів. Попри те, що добути криптогроші може кожен охочий, не варто поспішати негайно «запрягати» власний комп’ютер на заробітки, адже для майнінгу потрібне потужне обладнання та чимало часу. Статистика свідчить, що сьогодні приблизно за кожні 10 хвилин добувають 12,5 біткоїнів.

Регулювання криптовалюти на законному рівні

У гонитві регулювання на законодавчому рівні криптовалют Україна посідає далеко не перші позиції у світі. На сьогодні у нас немає жодного нормативно-правового акту, який би регулював операції з криптовалютою. Концепція щодо цього була представлена на засіданні ВР 20 липня 2018 року та отримала підтримку народних депутатів. В ході обговореня була розглянута модель здійснення операцій з криптовалютою в Україні (через зареєстровані на ліцензованих крипто-біржах рахунки в криптовалюті), визначений відповідальний фінансовий регулятор (НКЦБФР), а також розглянули низку питань щодо декларування та оподаткування доходів від таких операцій.

Наслідком цих обговорень стала реєстрація двох законопроєктів: № 7183 від 06.10.2017 р. «Про обіг криптовалюти в Україні» та № 7183-1 від 10.10.2017 р. «Про стимулювання ринку криптовалюти і їх похідних в Україні». Кожен з цих законопроєктів націлений на створення стимулювання державного управління ринку криптовалюти, моніторинг транзакцій з криптогрошима та ідентифікацію суб’єктів криптовалютних операцій. Однак дані ініціативи досі не розгляді у профільному комітеті ВР і невідомо коли їх винесуть на розгляд та чи відбудеться це взагалі.

Судова практика

Попри те, що законодавство ніяким чином не регулює обіг криптовалюти в Україні, у Єдиному реєстрі судових рішень все ж присутні факти розгляду цивільних справ, пов’язаних з криптовалютою. До прикладу, у позові про повернення у власність біткоїнів позивачеві назад суд відмовив, аргументувавши це тим, що не може зобов’язати відповідача їх повернути, адже віртуальні речі, якими є електронні гроші у даному позові, не мають ознак матеріального світу, а отже не можуть бути предметом судового розгляду. Позивачем була подана апеляція, але друга інстанція відмітила на підставі, що криптовалюта нормативно неврегульована на території України. Тому позовні вимоги також не були задоволені.

У європейській практиці теж не все гладко зі спробами регулювання криптовалюти. Зокрема мова йдеться про справу Хедквіста проти Швеції, у якій 22.10.2015 р. Європейський суд вирішив, що всі операції з біткоїнами та подібними віртуальними активами не повинні обкладатися ПДВ на території Євросоюзу. Дане рішення було аргументоване тим, що правила ЄС забороняють стягнення такого податку за операціями обміну валют, банкнот та монет. Крім того, ідентифікувати власників криптовалют неможливо, оскільки доступним є лише номер електронного гаманця. Враховуючи це, декларування криптовалюти поки не є можливим на законному рівні.

Криптовалюта та кримінальна відповідальність

Кримінальна судова практика України має кілька справ, пов’язаних з криптовалютою. Зокрема одна із справ пов’язана з вилученням комп’ютерної техніки у осіб, які займалися майнінгом віртуальних грошей. За даними правоохоронців, отримані криптогроші були конвертовані в електронні гроші офіційних платіжних систем, якими затримані особи в подальшому вільно розпоряджалися. Однак у даній справі та всіх судових рішеннях, які доступні в Реєстрі судових рішень, немає фігурування визначення майнингу.

На сьогоднішній день в Реєстрі судових рішень немає жодного рішення обвинувального характеру, яке б стосувалося майнингу чи осіб, причетних до нього. Крім того, можливість доведення правоохоронцями подібних фактів найближчим часом перебуває під великим питанням. Зокрема це пов’язано безпосередньо з неврегульованістю даного питання в Україні. Тобто, операції з криптовалютою чи майнингом правоохоронці не зможуть прирівняти до легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, якщо навіть вони такими є в дійсності.

Декларування криптовалюти та оподаткування

Хоч криптовалюта і не регулюється законом, її декларування допоможе уникнути проблем в майбутньому. До прикладу, для легалізації матеріальних або нематеріальних активів, які були отримані з обміну на криптовалюту, факт придбання віртуальних грошей в минулому варто декларувати. Це допоможе власнику довести законність отримання коштів, які вже регулюються законом.

В подібному випадку виникає оподаткування, яке стосується різниці між купівлею та продажем (обміном) криптовалюти в момент її конвертації на гроші або товар чи послугу. Така операція обкладається за ставкою 18% + 1,5% військовий збір. Фактично дохід від продажу криптовалюти є пасивним, для чого законом  встановлено ставку 5% податку на доходи фізичних осіб.

Однак у чинному Податковому кодексі України ніяким чином не зазначено операцій з криптовалютою, тому ставка 5% тут є просто зайвою. Це ж стосується суб’єктів господарювання щодо податку на прибуток підприємств (ставка 18%) або єдиного податку (ставка 5%).

Шляхи отримання цифрових грошей

Щоб стати власником криптовалюти, потрібно або зайнятися її майнингом (видобуванням), або придбати вже готові варіанти. Категорично не рекомендується купувати крипту у неперевірених осіб, адже ті можуть виконувати обмін за завищеним курсом або продати не ті активи, про які було домовлено. У разі втрати грошей, інвестору буде складно довести свою правоту в суді, адже, як зазначалося вище, сфера цифрових активів поки не регулюється законодавством.

Не менш ризикований спосіб – придбання криптовалют через обмінники. На подібних сервісах також присутня чимала кількість шахраїв. Однак це не означає наявність табу на обмінники. Варто користуватись перевіреними майданчиками та агентами. Сюди також варто віднести біржі, де сьогодні легко можна придбати криптовалюту. Невеликі біржі краще обходити стороною, адже у них присутній високий ризик хакерських атак та банкрутства.

Біржі та придбання криптовалюти

Якщо є непереборне бажання стати власником криптовалюти, краще почати свою історію з реєстрації на біржі. Для початку рекомендується поповнювати свій акаунт невеликою сумою, щоб ближче познайомитися з сервісом та зрозуміти його алгоритми роботи. До того ж, не варто купувати відразу саме біткоїни, а краще глянути в сторону стейблкоінів (USDT, TUSD, BUSD тощо) – криптовалюта з фіксованою ціною, як правило, прив’язаною до долара США. Так у користувача не буде ризику втрати грошей через різке падіння курсу біткоїна вже на початковому етапі знайомства з цифровою валютою.

Коли навички вже вище середнього і тема криптовалюти не є чимось малозрозумілим, варто інвестувати в провідні види: Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin тощо. Низькі за рейтингом варіанти несуть ризик повного знецінення в майбутньому. Звісно ж, найбільш вигідним буде інвестувати в криптовалюту на етапі падіння її курсу. Варто відмітити, що не завадить зберігати всі квитанції про придбання криптовалюти. Це свого роду декларування для доведення легальності коштів в майбутньому.

Реєстрація на платформі біржі полягає в кількох простих кроках:

  • Вказання у формі реєстрації контактних даних у вигляді номера телефону чи електронної пошти.
  • Верифікація вказаних даних, якщо цього вимагає біржа. Як правило, проходження цієї перевірки розширює ліміти торгівлі та відкриває доступ до додаткового функціоналу.
  • Поповнення власного акаунту потрібною сумою фіатних грошей (долари, євро, гривні тощо), на які в майбутньому буде купуватися криптовалюта. Виконати транзакцію можна шляхом переведення грошей з власної банківської картки.
  • Безпосереднє придбання криптовалюти, для чого на біржах створені відповідні сервіси.
  • Надходження придбаних криптоактивів на біржовий рахунок. У разі відсутності намірів проведення інших торгових операцій рекомендується вивести кошти на зовнішній гаманець. Це дозволить зберегти криптовалюту в безпеці.

Зберігання цифрових активів

Завжди є ризик втратити гроші, що також стосується і крипто-аналогів. Найпоширенішим варіантом зберігання криптовалюти є електронний гаманець. Як правило, доступ до нього можна здійснювати через додаток в смартфоні чи за допомогою комп’ютера з доступом до інтернету. Таким чином власник зможе оперативно здійснювати практично будь-які операції з криптовалютою.

Не менш поширеним є спосіб утримання криптовалюти на так званих «холодних гаманцях». Фактично це зберігання на жорсткому диску комп’ютера чи флеш-накопичувачі файлу, який дасть змогу отримати доступ до цифрового активу. На відміну від електронного гаманця в такому випадку власник не зможе швидко виконувати операції, коли в цьому буде потреба.

Одним з найпростіших та найзручніших способів зберігання криптовалюти є біржі. У разі падіння чи зростання курсу наявної криптовалюти її можна буде негайно обміняти на фіатні гроші (долари США, євро тощо) або стейблкоіни – монети з фіксованою ціною, як правило, прив’язаною до долара США. На деяких біржах (Poloni DEX, Binance DEX тощо) є послуга створення гаманців з доступом за допомогою приватного ключа, що зберігається у вигляді файлу у власника. Однак біржу варто обрати, виходячи з надійності її системи безпеки проти хакерських атак.

Аліна Демчик, юрист Law Firm TIHISHVILI

- Advertisement -

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до підлоги, повітряні кулі та валізи. Червень...

Суд визнав дійсним договір оренди КЦ “Кінотеатр “Київ” на будівлю кінотеатру “Київ”

В скандальній справі навколо оренди будівлі - пам'ятки архітектури - кінотеатру «Київ» за адресою м. Київ, Велика Васильківська, 19, відбулася знакова подія. Господарський суд...

Бої за Пущу: гранати, постріли і поранені

19 червня 2021 року відбулися масові сутички між протестувальниками і забудовником  у Пуща-Водицькому лісі. Компанія Zim capital group, яку пов'язують з екс-депутатом Верховної Ради...
- Advertisement -

Теж цікаво

- Advertisement -