Марина ЖИМОЛОСТНОВА | За яких умов плату за землю через карантин можна не платити

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Верховна рада України прийняла невідкладний закон № 3275, який стосується забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій через поширення коронавірусу та продовження пов’язаного з ним карантину.

Зміни зачіпають 9 кодексів та 32 закони. Зокрема положення Податкового Кодексу  були доповнені нормами, які надають платникам плати за землю певні пільги.

ПЛАТА НА ЗЕМЛЮ

  • Плата за землю не нараховується та не сплачується з 1 по 31 березня 2020 року (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності;
  • Платники податку, які визначають податкові зобов’язання із такого податку на підставі податкових декларацій, сплачують податкове зобов’язання із плати за землю за податковий період з 1 квітня до 30 червня 2020 року без нарахування пені та штрафних санкцій.

ДЛЯ КОГО ПІЛЬГИ

Звільнення не поширюється на фізичних осіб–громадян, які не є суб’єктами підприємницької діяльності, оскільки звільнення стосується лише земельних ділянок, які використовуються у господарській діяльності.

Скористатися такою пільгою можуть юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які мають правовстановлюючі документи на земельну ділянку.

Законопроект № 3275 залишив без змін умову застосування пільги, а саме, що вона може бути застосована до земельних ділянок, що використовуються у господарській діяльності. Тому, скоріш за все, роз’яснення контролюючих органів щодо переліку користувачів пільги змін не зазнають.

ЩО ТАКЕ ЗЕМЕЛЬНА ДІЛЯНКА

Щодо поняття земельних ділянок, що використовуються у господарській діяльності, логічним є припущення, що законодавець мав на увазі всі земельні ділянки, які суб’єкт господарювання використовував і надалі планує використовувати для провадження своєї господарської діяльності незалежно від того, чи здійснює він свою діяльність у період дії карантинних заходів, чи припинив у зв’язку із введенням карантину.

Якщо ж мається на увазі, що пільгою можуть скористатися лише ті суб’єкти господарювання, що продовжують працювати, тоді вбачається, що ті суб’єкти господарювання, які змушені тимчасово припинити свою діяльність, не можуть використовувати свої ділянки для здійснення діяльності і не отримують дохід (на яких найбільше вплинули обставини надзвичайної ситуації), мають сплачувати плату за землю, а ті суб’єкти господарювання, що не припинили свою діяльність і отримують дохід, звільняються від сплати.

Тобто, саме від використання земельної ділянки для провадження господарської діяльності залежить звільнення платника єдиного податку від сплати земельного податку.

Платники єдиного податку, що є власниками земельних ділянок, у разі тимчасового припинення господарської діяльності сплачують земельний податок на загальних підставах. Тобто контролюючі органи вважають, що у разі тимчасового припинення здійснення діяльності, земельні ділянки перестають використовуватися у господарській діяльності. З урахуванням вже наявної позиції податківців, вони можуть зробити такі самі висновки і у разі тимчасового припинення діяльності у зв’язку із впровадженням карантинних заходів.

ЩО ТАКЕ ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Щодо самого визначення господарської діяльності податкові органи також мають своє бачення.

Відповідно пп. 14.1.36 ПК України господарська діяльність – діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Виходячи із цього, визначення господарською діяльністю є не тільки, наприклад, провадження самого виробництва, а й утримання інших підрозділів, необхідних для функціонування такого виробництва (утримання адміністративного персоналу, який здійснює контроль за виробництвом і його результатами, але безпосередню участь у ньому не приймає, тощо).

Тому й ті земельні ділянки, які знаходяться, наприклад, під адміністративними будівлями, також використовуються у господарській діяльності.

Проте юридична особа, яка є власником земельної ділянки, де  здійснюється будівництво (у тому числі виробничих об’єктів), сплачує земельний податок на загальних підставах, бо у разі здійснення будівництва земельні ділянки не використовуються у господарській діяльності.

Тобто податківці пов’язують господарську діяльність тільки із проведенням діяльності, що є основною і спрямована на отримання доходу. І якщо підприємство припинило продаж товару у зв’язку із провадженням карантинних заходів, але працювати залишився адміністративний персонал, податківці можуть вирішити, що підприємство не здійснює господарську діяльність, а отже не може скористатися пільгою із плати за землю.

Тому такі підприємці у подальшому можуть зіткнутися з донарахуванням плати за землю за результатами податкової перевірки.

Податківці перевірити цей період зможуть, адже Закон № 533 передбачає лише звільнення від штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, а не від охоплення цього періоду перевіркою та нарахуванням податкового зобов’язання за її результатами.

Марина Жимолостнова, податковий консультант ADER HABER Law Firm.

- Advertisement -

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Блоги

Иван НИКИТЧЕНКО | Уедут все: Украина на пороге очередной волны миграции?

Может оказаться, что ограничительные меры в связи с карантином, введенные большинством стран мира, просто внесли небольшую паузу в миграционные...

Олена ФОМІНА | 2020 рік – найкращий час для поїздки у Чорнобиль. Парадокс? Аж ніяк!

Що не кажіть, а туризм -­­ достатньо вдячна справа. Ще не встигли відкритися кордони після пандемії, а люди вже...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Подання інформації про бенефеціарів

Прийнятий Верховною Радою Закон №2179 "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню...

Думай

Ф. Жебровська: “Україна не має фінансових потужностей для розробки вакцини проти COVID-19”

Голова наглядової ради АТ «Фармак», член Ради Асоціації платників податків України Жебровська Філя Іванівна в інтерв'ю UA-Times розповіла про...

Читай

Ляшко: з 1 червня може відновитися залізничне сполучення та відкриють автошколи

Під час традиційного брифінгу заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомив, коли може бути...

Карантин не скасував валютний, банківський та в деяких випадках податковий контроль

Кабінет міністрів України надав роз'яснення, які перевірки контролюючих органів залишилися незважаючи на введений мораторій на перевірки бізнесу під час карантину. Серед них залишився діяти...

Рекордно низький показник нових хворих на COVID-19 – 259 людей

За даними ЦГЗ, станом на 9:00 25 травня в Україні 21245 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 623 летальні, 7234 пацієнти одужало. За добу...

МОЗ: в Україні зафіксовано 20986 випадків COVID-19, в Києві – 2623 хворих

За новими даними ЦГЗ, станом на 9:00 24 травня в Україні 20986 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 617 летальних, 7108 пацієнтів одужало. За...
- Advertisement -

Теж цікаво

- Advertisement -