04 лютого 2020 року Верховна Рада України ухвалила законопроект №2166 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в першому читанні. Такого «повороту» слід було очікувати. Діюче положення про обов’язок сплати ЄСВ фізособами-підприємцями, які не отримують доходів, – є негативним та несправедливим для підприємців. Чому?
По-перше. Норма, яка на даний час встановлює обов’язкову сплату ЄСВ навіть при відсутності доходів від підприємницької діяльності, є дискримінаційною по відношенню до ФОПів. Це викликало і продовжує викликати масу обурення і супротиву збоку суб’єктів підприємницької діяльності.
По-друге. Введення в дію даного імперативу стосовно обов’язкової сплати ЄСВ, як наслідок, викликало масові ліквідації ФОП. Відповідно, левова частка надходжень до бюджету від сплати ЄСВ підприємцями – зупинилась. А справи тих підприємців, що з певних причин (через недостатню обізнаність/інформованість, через тривалу відсутність на території України, через фінансову неспроможність) не сплачували ЄСВ та накопили заборгованість, були передані до органів виконавчої служби. Крім того, часто органи ДФС навмисно не повідомляли підприємців про наявну заборгованість вчасно, поки заборгованість була незначною. Листи надсилали вже, наприклад, за рік або за три роки, коли сума заборгованості стала непідйомною для представника малого чи середнього бізнесу. Як наслідок – арешти майна/рахунків та інші санкції для боржників по ЄСВ. Звідси, з’явилась і судова практика по скасуванню такої заборгованості.
Третє. З виникненням масової заборгованості ФОПів перед державою за несплату ЄСВ – значно збільшилась кількість судових спорів з даного приводу. Це надзвичайно підвищило об’єм роботи і без того завантаженим судам і значно уповільнило судові процеси.
Отже, законопроект №2166 – розумний і справедливий крок назустріч представникам бізнесу.
Детальніше про суть законопроекту №2166. Даний законопроект обіцяє анулювати норму, що вимагає від ФОП сплачувати ЄСВ навіть при відсутності доходу.
Що стосується самозайнятих осіб, які крім професійної, займаються ще й підприємницькою діяльністю та зареєстровані як ФОП – буде відмінено обов’язок сплати ЄСВ за одну з форм здійснення діяльності. Тобто, для уникнення подвійного оподаткування особа на власний розсуд та відповідно до чинного законодавства повинна визначити, в якій формі вона буде здійснювати діяльність та сплачувати ЄСВ.
Наприклад, якщо адвокат працює виключно, як самозайнята особа, то він зобов’язаний стати на облік в передбаченому законом порядку. Якщо адвокат вирішив працювати як підприємець – то реєструється, стає на облік та обирає систему оподаткування, яка передбачені для ФОП.
Нагадаю, що ФОПи, які вийшли на пенсію за віком, – ЄСВ не сплачують.
І саме головне – законодавець має намір тимчасово відмінити штрафи ФОПам за несплату ЄСВ, дозволити податковим ліквідувати «сплячих» ФОПів і списати їм заборгованості по ЄСВ, що виникли з 2016 року.
Вікторія Тютюнникова, адвокат в Асоціації представників малого та середнього бізнесу міста Києва.