16 липня 2019 року вступив в силу Закон № 2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Однак, не всі його положення вступили в силу того ж року, зокрема ст. 30 Закону набула чинності через вісімнадцять місяців з дня набрання чинності цим Законом, тобто 16 січня 2021 року.
Про що йдеться?
З 16 січня 2021 року офіційною мовою обслуговування споживачів в Україні є державна – українська мова.
Відтак, підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи – підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, повинні здійснювати обслуговування та надавати інформацію про товари (послуги), у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами. Так само виробники (виконавці, продавці) в Україні всіх форм власності повинні надавати споживачам інформацію про вироби (товари), роботи чи послуги державною мовою.
Акцентуємо вашу увагу, що на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін. Тобто, якою мовою буде відбуватися обслуговування залежить від споживача. Однак, клієнт не може вимагати, до прикладу, від продавця магазину обслуговувати його іншою мовою, ніж державна. Керуючись цим, рекомендуємо усім надавачам послуг розпочинати спілкування з клієнтом українською мовою, а, якщо в ході розмови ви зрозумієте, що клієнт бажає спілкуватися іншою мовою – перейти на таку мову, якщо для вас така мова є прийнятною.
Якщо у закладі відмовляються обслуговувати українською мовою?
Кожна особа має право звернутися до Уповноваженого, інших органів, уповноважених здійснювати захист і контроль щодо застосування державної мови, зі скаргою про порушення вимог Закону та щодо усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою.
У скарзі має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання особи, викладено суть скарги. Письмова скарга повинна бути підписана заявником із зазначенням дати. В електронній скарзі також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявникові може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування підпису під час надсилання електронного звернення не вимагається.
Письмову скаргу можна подати або надіслати поштою за адресою: 01001, м. Київ, провулок Музейний 12, електронну скаргу – на електронну скриньку: skarha@mova-ombudsman.gov.ua, а також є можливість звернутися за формою: https://mova-ombudsman.gov.ua/povidomiti-pro-porushennya .
Відповідальність за порушення мовного закону у сфері обслуговування
Державний контроль за застосуванням державної мови у випадку надходження скарги, а також за власною ініціативою здійснює Уповноважений із захисту державної мови (Тарас Кремінь).
У разі порушення суб’єктом господарювання, що провадить господарську діяльність на території України, вимог щодо обслуговування українською мовою, Уповноважений, його представник складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, оголошує такому суб’єкту попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта, про що зазначається в акті.
За повторне протягом року порушення вимог щодо обслуговування державною мовою Уповноважений накладає на суб’єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на території України, штраф у розмірі від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 – 6800 грн). При цьому штраф накладається на суб’єкта господарювання (роботодавця), а не на працівника, який здійснив правопорушення.
Штрафувати суб’єктів господарювання розпочнуть з 16 липня 2022 року – звертаємо вашу увагу.
Таким чином, за порушення мовного законодавства передбачена лише адміністративна відповідальність у вигляді попередження або штрафу (ст. 188-52, 188-53 КУпАП , які наберуть чинності з 16 липня 2022 року).
Вікторія Тютюнникова, адвокат в Асоціації представників малого та середнього бізнесу міста Києва