Будівництво в Україні загальмується

Популярне

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Епідеміолог: “Нам дуже пощастить, якщо коронавірус 2019-nCoV омине нашу територію”

Влада Китаю намагається блокадними діями зупинити розповсюдження коронавіруса 2019-nCoV по всій країні та не дати йому "виїхати" за кордон....

Пристайко не сказав – журналіст показав: ЗМІ відвідали розкішний готель Зеленського в Омані

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко не зміг відповісти, якою була мета поїздки президента Володимира Зеленського в Оман. Таке...

Фахівці побоюються «заморозки» більшості існуючих будівельних об’єктів і різкого скорочення числа нових проектів. І проблема не тільки в наступі коронавіруса і реакції на нього української влади, яка загрожує «приспати» всю ділову активність в країні. Свою роль зіграє і реформаторський ентузіазм нового уряду. Редакція UA-Times вирішила розібратися в ситуації.

Чи знаєте ви, що корупції в будівельній галузі тільки що нанесений смертельний удар, і це чудовисько вже випускає останній подих в страшних конвульсіях? Чи відчуваєте ви, наскільки легше всім нам стало дихати?

Нещодавно – 18 березня – вступили в дію дві доленосні постанови Кабінету Міністрів. Першою постановою ліквідовується Державна архітектурно-будівельна інспекція (ширше відома як ДАБІ) та замість неї створюється новий центральний орган виконавчої влади – Державна сервісна служба містобудування України. Новонароджена структура буде займатися видачею документів, що дають право на виконання будівельних робіт, і прийомом в експлуатацію завершених об’єктів.

Другою постановою створені ще два центральних органи влади: Державна інспекція містобудування України та Державне агентство з технічного регулювання в містобудуванні України. Координація діяльності новонароджених структур здійснюється КМУ через Міністра розвитку громад і територій України.

Нові організації поділять між собою функції ДАБІ. З тієї принциповою різницею, що покійна структура була гніздом пороку і її співробітники займалися вимаганням хабарів, а ось в нових конторах ті ж самі чиновники стануть зразком чесноти і ревнителями інтересів держави.

Принаймні, приблизно таку картину нам намалювали на презентації урядової містобудівної реформи, першим кроком якої і є ліквідація ДАБІ.

Є здорове зерно

Що стосується необхідності реформувати містобудування України, то щодо цього у фахівців немає ніяких сумнівів.

«Всі ідеї реформи давно назріли. Реформа  повинна реалізувати такі важливі аспекти: 1) цифровизация в дозвільну систему, 2) всебічна відповідальність суб’єктів процесу за якість будівництва, в тому числі персональна (включаючи сертифікацію відповідальних осіб), 3) поділ адміністративних і контрольно-ревізійних функцій» , – говорить комерційний директор міні-міста Svitlo Park Олександр Панфілов.

«Все усвідомлюють важливість реформування ДАБІ, як мінімум, в частині розподілу адмінфункцій і контролю/нагляду за будівництвом. Ще важливий аспект: реформа має на увазі, що нові держоргани будуть підзвітні Кабінету міністрів, що прибере з порядку денного важливе питання автономного існування ДАБІ», – погоджується керівник з розвитку проектів компанії Citex Development Дарина Бедя. Але уточнює: «Поки це лише теорія, адже на сьогоднішній день не представлені дієві механізми роботи нової системи».

Розмноження поділом

Однак найкращі загальні ідеї можуть бути «вбиті» нерозумними конкретними рішеннями. І конкретне втілення реформи поки що бурхливого захоплення у фахівців не викликає.

«Як це часто трапляється в нашій країні, запропонована модель, а саме – виділення трьох нових державних організацій замість існуючої однієї, сприймається, м’яко скажемо, з подивом. Спочатку, коли затівалася в 2019 році ця реформа, передбачалося, що Єдина електронна система + кабінет забудовника повинні замінити адміністративні функції ДАБІ. А питання контролю і нагляду був найбільш дискусійним: чи то залишити його за ДАБІ, або створити новий держорган. Але розробники реформи пішли далі, запропонувавши нову систему відразу з трьома держорганами», – дивується Олександр Панфілов.

«Я переконана, що впровадження будь-якої реформи повинно базуватися на 2 речах: 1) встановлення прозорості, жорсткого контролю і відповідальності, 2) скорочення часових процедур. Дана реформа – це як пришити на старе пальто нову підкладку. Всі прекрасно розуміють, що пальто від таких маніпуляцій не стане новіше або більш трендовим», – зауважує директор з маркетингу багатофункціонального ЖК POLARIS Home & Plaza Анжеліка Саакян.

Не дуже зрозуміло, яким чином збільшення кількості контролюючих, наглядових, дозвільних та інших державних органів може перемогти корупцію Адже практика показує – чим більше інстанцій, чим більше контактів з чиновниками, тим більше приводів для дачі хабара.

«Виникає резонне питання: як можна позбутися корупції в будівництві, коли людський фактор при прийнятті тих чи інших рішень істотно зростає?», – цікавиться керівник проекту RUSANIV RESIDENCE Олександр Ізаров.

У представників будівельної галузі виникає відчуття, що реформа призведе не до полегшення, а до ускладнення ведення бізнесу. «На мій погляд, дана реформа матиме негативні наслідки по просуванню країни в рейтингу Doing Business (рейтинг держав за легкістю ведення бізнесу, важливий при прийнятті рішень іноземними інвесторами. – Ред.). То є велика ймовірність, що реформа нівелює виконану роботу в цьому напрямку. Три органу – чи не це жорсткість умов регулювання галузі? Ринок поки ставиться з недовірою до подібних реформ. Це сприймається як якась комбінація у великій грі за сфери впливу в будівництві», – стверджує керуючий партнер Об’єднання девелоперів житлової нерухомості (RED Community) Тетяна Шульга-Забельська.

Замороження ринку

В принципі, можна було б не звертати уваги на всі сумніви і переживання представників будівельної галузі – а нашій владі не вперше нехтувати громадською думкою фахівців. Не царська це справа – думати про труднощі бізнесу. Тим більше, коли мова йде про таке цікаве заняття, як розмноження організацій і чиновників, що  їх населяють.

Але ось тільки негативні наслідки можуть бути занадто очевидними. Оскільки до того моменту, коли новонароджені контори зможуть дійсно ефективно працювати, пройде чимало часу. У кращому випадку, на думку, Дар’ї Бедя – півроку. Весь цей час буде панувати хаос, що паралізує роботу галузі.

«Можна припустити, що нова реформа стане гальмом для розвитку галузі на якийсь час. Я не виключаю, що найболючішим питанням буде введення об’єктів в експлуатацію. Зараз показник несвоєчасної здачі об’єктів в експлуатацію в Києві перевищує 75-80%. Але цілком можливо, що в період між часами їх стане майже 100%. При цьому середній термін затримки з 6-9 місяців може збільшитися до 12-15 місяців, що, по суті, дасть можливість зацікавленим людям називати такі об’єкти довгобудами. Такий наслідок переходу на нову систему може вдарити по іміджу абсолютно всіх забудовників. При існуючому попиті реалізація багатьох перспективних проектів може призупинитися », – попереджає Олександр Панфілов.

«Цілком ймовірно, що на третину може скоротитися кількість будинків з датою введення в експлуатацію в 2022-2023 рр.», – вважає Дарина Бедя.

Хоча б тому, що швидше за все найближчим часом з отриманням нових дозволів на будівництво будуть виникати складнощі.

«Та й самі забудовники, швидше за все, приймуть рішення притримати свої нові стратегічні проекти», – припускає Тетяна Шульга-Забельська.

На думку Олександра Ізарова, нова реформа навряд чи істотно позначиться на цінах, але кількість угод може зменшитися від 5% до 20% в залежності від якості і формату об’єкта.

В цілому, будівельну галузь, швидше за все, чекає додатковий удар.

загрузка...
...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

СБУшник допомагав терористам поставляти російські рублі в “ДНР” (фото)

Затримано оперуповноваженого СБУ за спробу дати хабар військовим за незаконне переміщення російської валюти на тимчасово окуповану територію. За даними слідства,...
- Advertisement -

Вчені США: коронавірус три години може літати в повітрі

Вчені з усього світу продовжують вивчати новий коронавірус SARS-CoV-2, який викликає небезпечну пневмонію COVID-19 і яким вже, за даними міжнародної волонтерської групи Worldometers заразилися...

У столиці киян почали тестувати на COVID-19 дома

У столиці почали працювати мобільні бригади, які тестують киян на COVID-19 дома. Як розповів перший заступник голови КМДА Микола Поворозник, керівникам столичних ЦПМСД і КДЦ...

На Дону видаватимуть мирянам спецпропуски в церкві

У Ростовській області парафіянам храмів оформлять спецпропуски, які дозволять їм дістатися до місця служби без проблем з законом. Як розповів прес-секретар глави Донської митрополії Ігор...

В Уфі масово п’яніють птиці. Місцеві звинувачують деззасоби, якими обробляють вулиці від коронавірусу

В Уфі на вулицях з'явилися п'яні омелюхи. Місцеві жителі підозрюють в цьому місцева влада, які застосовують сильнодіючі деззасоби на вулицях міста в боротьбі з...

Блоги

Грігол Катамадзе | ВР так і не прийняла зміни до Закону про Держбюджет–2020

Усім вже відомо, що в понеділок Верховна Рада України не прийняла зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» проект закону...

Иван НИКИТЧЕНКО | Долгожданный «черный лебедь» нашелся – мир погружается в экономический кризис

О том, что мир должен пережить рецессию «вот в следующем году так точно», начали говорить еще в 2017 году. И с каждым годом ожидание...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Підписання проекту Закону 1210 в умовах пандемії та надзвичайної ситуації доб’є українську економіку

16 січня 2020 року парламент України схвалив в другому читанні та в цілому багатоскандальний Законопроект № 1210 «Про внесення змін до Податкового кодексу України...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Обов’язки підприємців та форс-мажор

Верховною Радою України було прийнято зміни до частини другої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», якими віднесено карантин до форс-мажорних обставин. Відповідно...

Андрей ЗАБЛОВСКИЙ | Государство-коллаборация или новые возможности для Украины в эпоху перманентных вызовов

Сейчас многие говорят о прогнозах на ближайщую перспективу. Что будет с экономикой Украины насколько негативными и структурными будут последствия от введения карантина на период...

Теж цікаво