Чи зігріє бензин цінами в холодну пору року?

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Цієї зими вартість палива здивувала багатьох автолюбителів. Так, за даними консалтингової компанії «А-95», на початку грудня літр бензину марки «А-92» коштував в роздробі 27,69 гривень. А в січні цей вид палива подешевшав на півтори гривні і досяг позначки в 26,18 гривень.

Цей тренд трохи сповільнилося останнім часом, адже, за станом на 23 січня, в середньому по Україні бензин «А-92» коштував 25,54 гривні. Тобто, ціна в січні впала на 64 копійки. Як бачимо, тенденція зниження вартості бензину демонструє впевнену стабільність, оскільки, починаючи з грудня, літр бензину марки «А-92» подешевшав у цілому на 2,15 гривень.

Що ж вплинуло на зниження паливних цін цієї зими і чи варто автовласникам радіти з цього приводу далі – читайте в матеріалі агентства UA-Times.

Що сталося?

Експерти вважають, що на грудневе зниження вартості палива вплинуло кілька факторів. Основний з них – значне зміцнення гривні по відношенню до долара і євро.

«Також була сприятлива ситуація на світових ринках нафти. Певну роль зіграли домовленості президента, Кабміну і операторів АЗС», – перераховує експерт з питань енергетики Максим Гардус.

З цією думкою згоден аналітик «Центру біржових технологій» Максим Орищак. І, в першу чергу, на зниження паливних цін вплинули домовленості влади та бізнесу, уточнює експерт.

«Відомо, що 23 грудня президент України Володимир Зеленський зустрічався з нафтотрейдерами на тему взаємовигідного бартеру. Спекулянтам запропонували знизити ціни на паливо за рахунок зменшення знижок за програмами лояльності, а натомість влада буде боротися з нелегальними заправками, які заважають ціновій конкуренції», – уточнив Орищак.

За його словами, поки що водії відчувають силу дії цих домовленостей, оскільки з кінця грудня до кінця січня в середньому по країні паливо марки «А-95» впало на 3,8% до 26,57 гривень; «А-92» – на 4% до 25,54 гривень; дизпаливо – на 3,4% до 26,17 гривень.

Також додатковим фактором для зниження вартості бензину став стабільний курс національної валюти. Саме тому спостерігалася низхідна динаміка цін ринку енергоресурсів протягом усього грудня 2019 року.

«За грудень гривня виросла на 3,08% по відношенню до долара США до рівня 23,29. Це курс НБУ», – уточнює Орищак.

При цьому зовнішні чинники у вигляді коливання цін на нафту в світі, не мають прямого впливу на ринок, вважають в «Центрі біржових технологій». А все тому, що спекулятивно ціна може змінюватися під прикриттям «зросли оптові ціни закупівельні, ось і на роздрібному ринку ціна зростає».

«Але зрозуміло, що закупівлі здійснюються заздалегідь, і у кожної компанії є резерв / запаси бензину. Відповідність темпів зростання ціни на бензин – бажання бізнесу перестрахуватися і заробити більше. Варто звернути увагу, що коли в світі ціна на нафту знижується – в Україні це не відбивається порівнянними змінами цін на користь населення», – акцентує Орищак.

Чи вийде утримати?

Логічно, що населення хвилює питання – чи буде вартість бензину дешевшати і далі. Відповідь залежить від того, чи збережуться домовленості бізнесу і влади в частині детінізації ринку нафтопродуктів, говорять аналітики. І ось тут думки експертів різняться.

Зокрема, Максим Гардус вважає, що цей сценарій цілком реальний, оскільки АЗС є досить великими об’єктами, а такі важко заховати і не помітити.

«Для ліквідації незаконних об’єктів потрібна політична воля, чесна робота поліції, неупередженість судів, щоб не відновлювали незаконні АЗС. Крім того, все перераховане вище має відбуватися в системному і довгостроковому порядку – щоб нелегали не повернулися», – зазначає Гардус.

У той же час Максим Орищак називає наміри уряду похвальними, але зазначає, що ймовірність їх реалізації буде залежати від домовленостей представників влади і бізнесу.

«Взаємовигідні умови співпраці держави і бізнесу можуть привести до поліпшення бізнес-середовища в країні, а, значить, виявлення тіньових процесів», – говорить експерт.

А щодо мінливості курсу нацвалюти відносно долара, що, по ідеї, може впливати і на вартість бензину, експерт Максим Гардус дотримується такої позиції.

«Є два ключові чинники – курс і вартість нафти. Незважаючи на деяке зміцнення долара, ціни на нафту злегка знизилися. Якщо ці тенденції продовжать бути різноспрямованими, то значних змін не буде», – говорить він.

При цьому Максим Орищак вважає, що курс валюти може впливати на вартість бензину в тому випадку, якщо девальваційні скачки будуть значними – від 3% до 5%.

«За нашими оцінками, в січні гривня виявиться на позначці 24,5 за долар, а, значить, зростання цін на бензин не чекаємо», – уточнює аналітик.

Що буде з цінами далі?

Питання, що чекати українцям від бензинових цін цієї зими – зростання або зниження – виявилося дискусійним для експертів. Максим Орищак дотримується позиції стабілізації вартості палива. Цей сценарій цілком реалістичний в разі, якщо домовленості влади та бізнесу знову-таки залишаться робочими, вважає експерт.

«Тоді ціни в зимовий період не будуть коливатися більше, ніж на 1 гривню. Це не буде популістською демонстрацією сильної влади, а стане спробою полегшити життя населення», – звертає увагу Орищак.

На його думку, зараз у вітчизняній економіці є кілька проблемних точок. Зокрема, мова йде про високий рівень заборгованості по ЖКГ, відсутність помітного зростання зарплат, високий рівень безробіття і т.д. Ці проблеми потрібно вирішувати.

«Не виключено, що уряд спробує утримувати інфляцію шляхом впливу на цінову політику на ринку енергоресурсів», – говорить експерт.

У свою чергу, Максим Гардус вважає, що взимку можливі серйозні скачки цін на паливо. А все тому, що на ринок нафтопродуктів впливають не тільки внутрішні чинники, як, наприклад, курс, але і зовнішні.

«Зовнішні – це ситуація в Білорусі, адже це основний постачальник нафтопродуктів в Україну. Якщо Росія застосує ембарго і перестане постачати ресурс на НПЗ – можна чекати деякого дефіциту і зростання цін», – наводить приклад експерт.

Крім того, на світові ціни впливають політичні і військові події. В першу чергу, це ситуація на Близькому Сході, зокрема, – навколо Ірану.

«У разі ескалації і виникнення реальної загрози судноплавству в Ормузькій протоці, можливі серйозні скачки цін», – акцентує Гардус.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

Справу начальника митного поста Київської митниці передали до суду

Прес-служба Генпрокуратури України повідомила про завершення розслідування та передачу до суду справи начальника митного поста Київської митниці Державної митної...

- Advertisement -

Обмен Валют

Мінекономіки: посіяно 58% запланованих обсягів зернових та зернобобових культур

Станом на 6 травня 2021 року українські сільгоспвиробники посіяли 4 370 тисяч га ярих зернових та зернобобових культур, що становить 58% від раніше прогнозованих...

Голова Служби судової охорони: “Без належного рівня безпеки незалежність судової влади не можлива”

7 травня Голова Служби судової охорони України (ССО) Валерій Бондар прийняв участь у вебінарі на тему: “Вдосконалення роботи судів через впровадження модельних рішень у...

Експерт: на вихідних гривня буде “відчувати” себе досить впевнено

Курс гривні в п'ятницю, 7 травня, утримувався на рівні 27,74 гривень за долар. Про його подальшу короткострокову перспективу розповів UA-Times керівник відділу аналітики ГК...

Кияни блокують будівельників біля історичної будівлі на Обсерваторній

В п'ятницю, 7 травня, в центрі Києва продовжилися роботи навколо садиби титулярного радника Олександра Андрійовича Барбана, яка розташована у верхів’ях Обсерваторного яру, поруч з...

Думай

На цьому тижні на цінні папери вплине рішення Банку Англії і безробіття в США

Для Українського фондового ринку зараз намітилася позитивна тенденція, так як збільшення кількості інструментів породжує збільшення попиту на торгівлю і...

Читай

Звіт Нацбанку-2020: Україна краще подолала кризу COVID-19 чим кризу 2009 та 2014 років

Національний банк України оприлюднив Річний звіт за 2020 рік, у якому підбив підсумки фінансового життя країни в умовах першого...

Теж цікаво

Блоги

Аліна ДЕМЧИК | Правові методи у захисті від домашнього насилля, що працюють

Приблизно 1,8 млн. жінок на рік страждають від домашнього насильства. Понад 600 жінок загинули від домашнього насильства у 2020 р. 350 фактів домашнього насильства...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок робототехніки в Україні: майбутнє вже поруч!

Останніми роками у світі досить активно розвивається ринок робототехніки, що є характерною рисою розвитку четвертої промислової революції. Країнами-лідерами у сфері робототехніки на сьогоднішній день...

Крістіна ГЕРАСИМЧУК | Карантин, що змінив світ бізнесу

Карантинні обмеження, які діють на території України вже більше року, вплинули практично на всі сфери життя. У когось це пов’язано з перенесенням робочого простору...

Оксана СКОРОБОГАЧ | ФОПи та наймані працівники можуть отримати матеріальну допомогу під час карантину

Постановою від 07 квітня 2021 р. № 329 Кабінет Міністрів затвердив перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, що призводять...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Як працює автоматичний арешт рахунків та списання коштів

23 березня 2021 року Міністерство юстиції своїм наказом № 1061/5 внесло зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, що дозволило...
- -