Чому Україні необхідно впроваджувати лізинг землі

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Необхідність впровадження лізингу землі в Україні пояснюється тим, що цей фінансовий механізм є перспективним механізмом з відвертими перевагами, який сприятиме розвитку українського аграрного бізнесу різних рівнів. Для запровадження лізингу землі необхідні законодавчі зміни та державна підтримка аграріїв, які будуть користуватися таким лізингом. Таку думки висловив UA-Times під час обговорення Національної економічної стратегії-2030 юрист Правничої фірми «Софія» Микулін Павло Іванович.

Сучасний стан лізингу землі, потреба у новому

Лізинг є різновидом послуг, які надаються в господарській сфері. Об’єктом лізингу може бути нерухоме і рухоме майно, яке характеризує основні фонди, не заборонені законом до вільного обігу на ринку і щодо якого немає обмежень про передачу його в лізинг.

Про запровадження ринку лізингу, де об’єктом є земля сільськогосподарського призначення, не могло йтися у зв’язку із наявним мораторієм на продаж земельних ділянок с/г призначення. Із прийняттям так званого закону про ринок землі (закони №552-IX, №2178-10) ситуація кардинально зміниться, оскільки вільний обіг аграрних земель створить підвалини для розвитку земельного лізингу.

Станом на сьогодні, поняття «лізинг землі» як таке відсутнє в законодавстві України. При цьому, термін «лізинг» міститься загальних рамках, встановлених цивільним кодексом та Законом України «Про фінансовий лізинг». Однак є норми у яких прямо сказано, що лізинг землі забороняється.

Загальна кількість земель в Україні, за даними Держгеокадастру, становить 60,4 млн. га., з яких 42,4 млн. га – це землі с/г призначення, з яких щорічно обробляється понад 32 млн. гектарів, при цьому близько 75% перебуває у приватній власності (31,1 млн. га).

Земля, що нині перебуває у приватній власності фізичних та юридичних осіб, з прийняттям нового закону про ринок землі відкриє для власників можливість її продажу. Великий бізнес, які є орендарями великих масивів аграрних земельних ділянок, будуть зацікавлені придбати орендовані земельні ділянки. Разом з цим, у агрохолдингів посилиться інтерес у розширенні меж свого бізнесу за рахунок нових земель.

В Україні існує розвинутий ринок лізингу сільськогосподарської техніки. Лізинг землі надасть спеціалізованим лізинговим компаніям перспективи для стратегічного планування власного бізнесу.

Крім всього, не варто забувати про фермерські господарства. Для даної категорії актуальним постане питання залучення фінансів задля здійснення операцій із землею. Лізинг землі може стати для фермерів інструментом фінансування угод купівлі-продажу землі, які укладатимуться після відкриття ринку землі.

Переваги лізингу землі

Особливість лізингу землі полягає в тому, що об’єктом такого лізингу є землі с/г призначення.

При цьому слід зважати, що лізинг землі має спільні риси з іншими схожими інститутами такими як оренда, у тому числі оренда з викупом, купівля-продаж з розстроченням платежу. Такі риси полягають у наступному: спільним об’єктом відповідних договорів може виступати нерухоме майно, сплата належних платежів за договором може здійснюватися строково.

Земельний лізинг, може використовуватися сільськогосподарськими виробниками з метою розвитку бізнесу, залучення додаткових коштів та активів у сільськогосподарське виробництво, інтенсифікації сільськогосподарського виробництва, збільшення можливостей щодо його розширення.

Переваги лізингу землі порівняно із існуючою системою оренди земельних ділянок можна окреслити наступним чином:

  1. Покупці землі можуть отримати фінансові інструменти для фінансування угод купівлі-продажу землі. Лізингоодержувач має можливість отримати предмет лізингу із суттєво меншою сумою власних вкладень, страхові платежі можуть бути розподілені разом із лізинговими платежами протягом строку дії договору лізингу землі.
  2. Переваги у сервісі, що надається спеціалізованими лізинговим компаніями. Останні не вимагають такої ґрунтовної кредитної історії клієнта, як це необхідно при банківському кредитуванні. Лізингові компанії придбають предмет лізингу на замовлення клієнта, відповідно до його вимог і специфікацій. Вони ж здійснюють постачання (за потреби), реєстрацію і страхування обраного клієнтом предмету лізингу, знімаючи ці обов’язки з плечей клієнта.
  3. Лізингові правовідносини здійснюються швидше, порівняно із такими при кредитуванні. Крім того, лізингові правовідносини не потребують застави.

Потенційні законодавчі ініціативи для впровадження лізингу землі

Зрозумілим є те, що реалізація окреслених переваг лізингу землі неможлива без законодавчого врегулювання. Використання землі як об’єкту лізингу цілком можливе, за умови зміни чинного земельного законодавства та законодавства про лізинг у частині, яка стосується оборотоздатності землі та законодавства про фінансовий лізинг щодо об’єкту (предмету лізингу).

Пропонуємо наступні зміни у земельному та господарському законодавстві задля ефективного функціонування механізму лізингу землі:

1) Першочергово слід скасувати законодавчу заборону лізингу в земельній сфері.

2) Доцільно надати лізинговим компаніям юридичну можливість набувати прав власності на землі сільськогосподарського призначення з метою укладення та виконання лізингової угоди щодо цієї землі, та/або на період, поки земля вилучена лізинговою компанією за угодою, яка не виконується лізингоодержувачем, з метою реалізації такої землі іншим власникам.

3) Потрібно змінити закон таким чином, щоб оперативний лізинг землі міг здійснюватися на підставі договору оренди з викупом. З цією метою слід доповнити законодавство України положенням про те, що особа вправі, за дорученням клієнта, який є виробником, у порядку фінансування її діяльності купувати земельну ділянку з метою надання її в оренду третій особі за її дорученням та в її інтересах з оформленням прав на себе з подальшим можливим оформленням прав на лізингоодержувача.

4) Запровадити компенсацію ставок процентів за договором лізингу, зокрема внести зміни до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства» та прямо передбачити можливість державної підтримки у формі компенсації ставок за договором лізингу.

5) Брати вдалі приклади з іноземного досвіду. Доречним прикладом ефективного ведення аграрно-земельного лізингу є американські компанії REIT. REIT надають фінансові послуги по операціям із сільськогосподарськими землями для органічного землеробства. Вони спеціалізується на викупі землі під потреби своїх клієнтів, надання їх в лізинг, оренду на вигідних умовах, або кредитування і фінансування операцій із землею для потреб фермерів.

6) Запровадити зворотній лізинг, який втілюється за наступним алгоритмом: компанія- лізингодавець купує землю, яка орендується фермером у інших власників на умовах короткострокової оренди, і надає фермеру у дострокову оренду або в лізинг. Або та ж компанія викуповує землю та повертає її колишньому власнику у лізинг.  Такий досвід існує в Канаді.

7) Разом із визначенням земельного лізингу у законодавстві, наступними кроками, які має втілити уряд для розвитку даної сфери є залучення фінансових ресурсів. Сільськогосподарські виробники потребуватимуть залучення фінансів у свою діяльність, що можна виконати застосовуючи механізми фінансового лізингу. Розширення Державної програми здешевлення кредитів для аграріїв і на лізингові платежі, розширення Державної програми «Дешеві кредити 5-7-9%» і на лізингові компанії надасть доступ до дешевших фінансових ресурсів.

Висновки

В Україні існують різні категорії суб’єктів господарювання: великий бізнес, спеціалізовані лізингові компанії, фермерські господарства, які володіють значною часткою земель сільськогосподарського призначення та зацікавлені у фінансуванні господарських операцій, пов’язаних із ними.

Впровадження правових механізмів надання землі у лізинг є актуальним в контексті відкриття ринку землі в Україні. Зацікавлені суб’єкти отримають у користування більші обсяги земель для здійснення діяльності (великий бізнес), ширші можливості скористатись правом розпорядження с/г землею (фермери) та нові стратегії ведення бізнесу (лізингові компанії).

Лізинг землі потребує державної підтримки, яка знаходитиме прояв у формі компенсації ставок за договором лізингу, здешевлення кредитів (для аграріїв).

Втілення в життя механізму лізинг землі потребує змін у ряді чинних нормативно-правових актів.

Читайте також: “Національна економічна стратегія-2030 очима експертів”

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Експерт: сьогодні ринок більше орієнтується на покупців валюти

Курс гривні в середу, 7 липня, торгується з невеликим ослабленням, відкотуючись до 27,33 гривень за долар. Напередодні продавці валюти так і не змогли перехопити...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -