Контури кризи: які глобальні ризики можуть перевернути світ?

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Як відомо, лякати себе і оточуючих різного роду апокаліптичними прогнозами – одна з наших найулюбленіших народних розваг. Тому хотілося б просто махнути рукою на розмови про швидке пришестя нової світової економічної кризи, що почастішали останнім часом, але ж заважають тому дві обставини.

По-перше, серйозність аргументів, що висуваються песимістами. А по-друге – здатність негативних очікувань ставати пророцтвами, що здійснюють самі себе.

«Масові очікування кризи самі по собі можуть цю кризу і спровокувати», – говорить голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Або як ще в глибоко радянські часи сказав Михайло Жванецький: «Якби знали, що пропаде сьогодні, це пропало б ще вчора!».

Отже, UA-Times розгляне основні передумови нової економічної кризи, а також ті індикатори, які можуть підказати: «ось воно! Зустрічайте!».

Вже б і пора …

Але, для початку нагадаємо, що нова економічна криза неминуча – просто так влаштований світ. І 12 років з моменту початку попередньої кризи – досить великий термін для того, щоб сформувалися умови для чергового обвалу.

«Світова економіка дозріла для кризи. Вона, як то кажуть, перегріта вже, як мінімум, два з половиною роки. Настільки довго економіка росла, і настільки високими темпами, в порівнянні з попередніми економічними циклами, що активи стали сильно переоцінені. У них вкладено набагато більше того, ніж вони насправді коштують, виходячи з їх реальної ефективності. І в один прекрасний момент інвестори почнуть фіксувати прибуток і виходити з цих проектів», – вважає експерт компанії MPP Consulting Павло Мельник.

Навряд чи цього доведеться чекати надто довго – як вказує Павло Мельник, компанії вже не ростуть тими темпами, як від них очікували. А в разі падіння динаміки зростання, типова поведінка інвестора – позбавлятися від цього активу.

Питання тільки в тому, хто і коли першим почне. І цей процес швидко придбає лавиноподібний характер. І підштовхнути може буквально, що завгодно. А це «що завгодно» відбувається постійно. Просто економіка на фазі зростання навіть не помітить ту неприємність, яка для «дозрілої» економіки може стати фатальною.

 Сировина що дешевшає

Навіть настільки приємне нашому серцю здешевлення нафти може спровокувати світову рецесію. За словами Бориса Кушнірука, ланцюжок причинно-наслідкових зв’язків тут досить простий: нижчі ціни на вуглеводні – менше доходи країн-експортерів – нестача коштів для інвестування і розвиток – зниження цін на інші сировинні товари.

Візьмемо, наприклад, таку багату країну, як Саудівська Аравія. За оцінкою МВФ, її бюджет збалансований при ціні нафти $ 85 за барель. При нинішній ціні на нафту марки Brent в районі $54 за барель, економіка Саудівської Аравії несе великі втрати. Головне, що і обнадіяти арабів особливо нічим: згідно з прогнозами Morgan Stanley, ціни на нафту до кінця року не перевищать $60.

Це означає, що у країни просто не вистачає, і не буде вистачати грошей на реалізацію запланованих інфраструктурних проектів, які, в свою чергу, вимагали, наприклад, величезної кількості металу.

Та ж ситуація і з іншими країнами-експортерами нафти. І це одна з причин зниження цін на метал, яке спостерігалося в минулому році. А це відгукується проблемами не тільки в металургії, але б’є і по постачальникам руди, коксівного вугілля, електроенергії і т.д.

Войовничий Трамп

Свій внесок в проблеми виробників металу вніс і діючий президент США, що розв’язав торгові війни з Китаєм і країнами ЄС. В результаті введених протекціоністських мит, знизився обсяг експорту в США китайської і європейської продукції. Зокрема, це вдарило по європейському автомобілебудуванню – крупному споживачеві металу. А також не могло не вплинути і на гальмування економіки Китаю, на частку якого припадає близько 50% світового споживання металу. Зрозуміло, що постраждали не тільки металургійні компанії.

В цілому, за оцінкою МВФ, трамповскі торгові війни вже завдали світовій економіці збитків у розмірі 700 млрд. доларів.

 Зграя чорних лебедів

За словами Павла Мельника, тригером нової світової рецесії може стати будь-яка регіональний криза. Але неприємностей однієї відносної невеликої економіки – на зразок тієї, яку зараз переживає Таїланд – для цього недостатньо. Потрібно щось більш масштабне.

Останнім часом в якості такого «чорного лебедя» – непрогнозованої події, що спричинила за собою руйнівні наслідки для світової економіки – все частіше називають епідемію, що почалася в китайському місті Ухань. Зараз важко сказати, наскільки вона безпосередньо вдарить по мешканцях інших країн. Але якщо у неї вийде змусити Китай скоротити внутрішнє виробництво і внутрішній попит, це, на думку Бориса Кушнірука, викличе ланцюгову реакцію в усьому світі.

Втім, ситуація в світовій економіці і без коронавіруса така, що черговий «чорний лебідь» може з’явитися в будь-який момент.

Наприклад, не найкращі часи переживає Європа. Зростання ВВП Німеччини (найбільшої європейської економіки) в минулому році сповільнилося до 0,6%, що само по собі не так вже й погано. Але зниження ВВП в одному з кварталів стало тривожним сигналом. Не занадто порадувала і друга економіка єврозони – ВВП Франції в четвертому кварталі знизилося на 0,1%, а Італія (теж один з європейських лідерів) в останні три місяці продемонструвала спад на 0,3%.

Віща інверсія

Втім, насправді сполох, що передвіщає швидку рецесію, вже пролунав. Точніше, гримів неодноразово все літо, починаючи з травня минулого року.

Йдеться про так звану інверсію кривої прибутковості казначейських облігацій США. Справа в тому, що ці цінні папери випускаються з різними термінами погашення. І в нормальній ситуації, чим більш довгострокова облігація, тим більшу прибутковість вона повинна забезпечувати. Просто тому, що інакше інвестори не будуть її купувати, вважаючи за краще короткострокові папери.

Але іноді трапляється так звана інверсія кривої прибутковості – коли прибутковість короткострокових облігацій виявляється вищою за прибутковість довгострокових паперів. Так сталося в кінці травня минулого року, коли 3-місячні облігації обійшли по прибутковості 10-річні. На початку липня 10-річні облігації поступилися 1-місячним, в серпні – дворічним. І так далі.

Подібна інверсія вважається надійною ознакою наближення рецесії американської економіки (добрячий спад, в якій відразу відображається у всьому світі). Виявляється, починаючи з 1978 року, вона спрацьовувала у всіх п’яти останніх кризах, включаючи кризу 2007 року! І взагалі, за останні 50 років цей індикатор передбачив 9 криз, давши тільки одне «помилкове спрацьовування».

Тут справа в наступному. Якщо інвестори готові купувати «довгі» папери з меншою прибутковістю, це означає, що вони очікують, що в майбутньому відбудеться різке зниження короткострокових ставок. Тобто, навіть облігації, куплені сьогодні на менш вигідних умовах, через кілька років будуть приносити більше грошей, ніж цінні папери, які вони зможуть купити тоді. А значне і швидке зниження ставок можливо, як правило, тільки в разі різкого обвалу економіки. Іншими словами, інверсія кривої прибутковості свідчить про те, що великі інвестори чекають початку економічної рецесії буквально в найближчі рік-півтора!

Цей сигнал вже дано, і він прочитаний інвесторами і підприємцями усього світу. І вони починають вести себе відповідним чином: відмовляються від довгострокових вкладень, поступово переводять свої кошти в більш надійні, хоч і менш прибуткові активи, відкладають початок перспективних проектів тощо.

Тобто, дружно починають працювати на наближення економічного спаду!


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

Експерт: в найближчі дні курс гривні буде залежати від розміщення ОВДП

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин зробив свій короткостроковий прогноз щодо курсу гривні на найближчі дні. Курс гривні...

Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%

На наступному тижні Національний банк Україні презентує висновки своїх експертів відносно прогнозу інфляції на 2021-2023 роки. Кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський надав...

Нацбанк: у 2021 році бізнес очікує погіршення економічної ситуації в країні

Національний банк надав нові оцінки від бізнесу щодо економічного зростання та власного розвитку на наступні 12 місяців. Ніякого покращення ситуації український бізнес не очікує...

Спрощено порядок надання дозволу на імміграцію іноземним інвесторам в Україну

13 січня Уряд ухвалив рішення, відповідно до якого спрощено порядок надання дозволу на імміграцію іноземним інвесторам. Достатньо просто підтвердити перерахування власних коштів підприємству в...

Європейського суду з прав людини буде розглядати по суті справу анексії Криму

В четвер, 14 січня 2021 року стало відомо рішення Європейського суду з прав людини щодо розгляду справи «Україна проти Росії (щодо Криму)» за №...

Думай

Безпрецедентний аналіз: лобіювання владою інтересів окремих груп та шахрайство з ПДВ – головні загрози фіскальної безпеки України

Днями в Києві відбулася презентація результатів безпрецедентного аналізу, який вперше в історії України продемонстрував, наскільки є великі ризики та...

Читай

Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%

На наступному тижні Національний банк Україні презентує висновки своїх експертів відносно прогнозу інфляції на 2021-2023 роки. Кандидат економічних наук,...

Теж цікаво

Блоги

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технології штучного інтелекту на службі «розумних міст»: Україна та світ

Наразі існує чималий світовий досвід застосування технологій на базі штучного інтелекту для потреб «розумних міст»: починаючи від обслуговування дорожнього руху (як наприклад, у м. Барселона...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок Big Data в Україні або як не проґавити свій шанс?

Згідно даних IBM Research, 90% усіх даних, створених людьми, з’явилися тільки останні 10 років. За таких темпів генерації даних через сто років кордон між...

ОЛЬГА КРАСКО | Як вивести з тіні трудових мігрантів і здійснити мрію президента

Влада наголошує на необхідності виведення з тіні трудової міграції, але в який спосіб? Яким чином гарантувати умови безпеки українцям з користю для держави? Більше року...
- -