Краще синиця в руках, ніж заморожена будівництво, вважають багато українців. А все тому, що надійність придбання вже існуючої квартири в очах багатьох співгромадян з лишком компенсує недоліки «допотопного» планування і застарілості стін.
UA-Times вже розбиралося в ризиках та перспективах інвестування коштів в будівництво житла. А тепер подивимося, наскільки вторинка може виявитися вигідніше.
Ростемо помалу
За даними аналітичного порталу «Столична нерухомість», з лютого 2019 року по лютий 2020-го на вторинному ринку житла Києва середня ціна в доларах виросла на 14,2%.
За словами ріелтора Максима Єрмоленко, подібне зростання спостерігається протягом вже декількох років – ціновий мінімум був в середині 2016 року. Однокімнатна квартира, яку тоді можна було знайти за 17-19 тисяч доларів, зараз коштує вже близько 30 тис. А за «двушку», що коштувала 24-26 тис. доларів, тепер доведеться заплатити 40-45 тисяч.
Одна з причин такого подорожчання – зростання цін на новобудови. Собівартість будівництва зростає через подорожчання металу і зростання заробітної плати. А вторинний ринок тягнеться за ціною первинного.
«Тому що у нас багато людей хочуть продати на «вторинці», щоб купити на «первинці». Якщо в новобудовах дорожчає квадратний метр, в готовому житлі, відповідно, теж ростуть ціни», – пояснює нам Максим Єрмоленко.
Та й взагалі, було б дивно, якби зростання цін на одному з тісно пов’язаних ринків ніяк не відбивалося на іншому. А в цьому році вторинний ринок ще і отримав невелику фору від первинного – у вигляді скандалу навколо піраміди “Укрбуду” і ослаблення довіри до покупок в споруджуваних будинках.
«Багато людей перейшло з ринку новобудов на вторинний ринок. Там угод стало більше. Так, якщо раніше в середньому продавалося до 2 тисяч квартир на місяць, то зараз продається майже 2600 квартир», – розповідає нам аналітик компанії SV Development Сергій Костецький.
Людей приваблює на вторинному ринку те, що вони купують вже готове житло, практично без будь-якого ризику. Крім того, вторинний ринок пропонує, в тому числі, і квартири малих – в порівнянні з новобудовами – метражів, відповідно, за менші гроші.
Зауважимо також, що старий житловий фонд – не гумовий, більше його не стає. За даними аналітичного порталу «Столична нерухомість», за рік пропозиція квартир порівняно з лютим 2019 року зменшилася на 27,8%. Це теж стимулює зростання цін. Особливо – на найдоступніше житло, яке користується підвищеним попитом.
З іншого боку, попит все одно далеко не настільки активний, як у далекі докризові часи. І на кожного потенційного клієнта, як зауважує Сергій Костецький, є багато бажаючих продати. І це основний фактор, що обмежує зростання цін.
Без принципових змін
На думку Максима Єрмоленко, в найближчому майбутньому ми будемо спостерігати продовження все тих же тенденцій.
Нас чекає м’який, природний ріст цін, в першу чергу, – на квартири економ-класу. Елітне житло дорожчати практично не буде.
«Весь цей шум навколо боротьби з корупцією змушує бути обережними чиновників – традиційних покупців такої нерухомості. Все більше людей буде зберігати гроші в готівковій формі, а не вкладати їх в будинки і квартири. Тому буде спостерігатися великий відкладений попит при великій пропозиції на ринку», – прогнозує Сергій Костецький.
Для різкого прискорення зростання цін ніяких передумов немає. Так само як і для їх падіння. І можливе ослаблення гривні, ознаки якого ми зараз спостерігаємо, теж не повинно мати істотного впливу на цінові тренди.
«Вторинний ринок повністю «доларовий» – був, є і буде. І який саме курс долара, поки немає великих проблем в економіці в цілому, великого значення не має», – говорить Сергій Костецький.