Незважаючи на те, що в Україні не вдається нормалізувати ситуацію з розповсюдженням коронавірусу і ми навіть ще не почали завозити вакцину від COVID-19 в Нацбанку вважають, що у 2021 році економіка майже повністю надолужить втрати від коронакризи і повернеться до зростання на рівні близько 4,2%. Про це йдеться у щоквартальному Інфляційному звіті за січень 2021 року.
В звіті сказано, що у першій половині 2021 року інфляція тимчасово прискориться і вийде за межі цільового діапазону 5% ± 1 в.п. Національний банк використовуватиме гнучкість режиму інфляційного таргетування, допускаючи тимчасове відхилення інфляції від цілі за для швидшого відновлення економіки після коронакризи. У результаті, після скорочення на 4,4% у 2020 році українська економіка повернеться до зростання на рівні близько 4,2% у 2021 році та 4% у середньостроковій перспективі.
Основним драйвером росту ВВП залишатиметься приватне споживання, яке зростатиме завдяки подальшому збільшенню доходів населення. На відновлення економіки також впливатиме активізація інвестиційної діяльності на тлі зростання світової економіки та поліпшення настроїв бізнесу.
На Грушевського очікують, що поточний рахунок платіжного балансу після значного минулорічного профіциту у 2021 році знову повернеться до дефіциту з подальшим його розширенням у наступних роках (до 4,9% ВВП у 2023 році). Це зумовлюватиметься зростанням споживчого попиту та відновленням інвестиційної активності. Цього року після зниження обсягів торгівлі в попередньому внаслідок запровадження протиепідемічних обмежень очікується повернення експорту та імпорту на докризовий рівень, а у 2022–2023 роках – їхнє поступове зростання.
Під впливом низьких минулорічних урожаїв, подорожчання енергоресурсів та подальшого зростання споживчого попиту пришвидшиться зростання цін. Темпи зростання адміністративно-регульованих цін залишатимуться високими внаслідок підвищення акцизів на тютюнові вироби та подорожчання електроенергії. Додатковим проінфляційним фактором буде підвищення мінімальної зарплати (на 20% у січні та ще на 8,3% – у грудні). За підсумками 2021 року інфляція становитиме 7%, а у 2022–2023 роках – закріпиться на рівні цілі в 5%.
З огляду на зазначений розвиток подій Національний банк прогнозує підвищення облікової ставки у 2021 році. Утім, її рівень залишатиметься нижче нейтрального впродовж 2021 року та більшої частини 2022 року. Водночас, якщо посилення фундаментального тиску на ціни з боку споживчого попиту не буде компенсоване іншими факторами, а інфляційні очікування продовжать погіршуватися, Національний банк підвищить облікову ставку. Масштаби підвищення залежатимуть від інтенсивності впливу цих факторів, сказано у звіті.
Очікується також подальше поліпшення ситуації на ринку праці. Рівень безробіття після зростання у IV кварталі 2020 року на тлі збільшення захворюваності та введення нових карантинних обмежень за підсумками 2021 року поступово знизиться (до 9,1%). Водночас стрімке зростання витрат бізнесу на оплату праці гальмуватиме цей процес. Подальше пожвавлення економіки і зростання соціальних стандартів буде підтримувати зростання доходів громадян. Номінальна зарплата у 2021 році зросте на 16,6% і на 9,3% у наступному. Реальна – на 8,3% і на 3,6% відповідно.
Оновлений макроекономічний прогноз ґрунтується на припущенні щодо продовження співпраці з МВФ і передбачає відсутність у майбутньому жорстких карантинних обмежень як в Україні, так і у світі.
Читайте також “Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%”