Розмір збитків плюс відсотки компанія оцінює приблизно в 8 млрд доларів США.
НАК «Нафтогаз України» та шість компаній групи “Нафтогаз” подали відповідь на зустрічну заяву Російської Федерації щодо розміру компенсації збитків у межах арбітражного провадження при Постійній палаті третейського суду в Гаазі.
Нафтогаз додатково обґрунтував свою заяву щодо розміру компенсації збитків, завданих незаконною експропріацією кримських активів Нафтогазу у 2014 році.
Як повідомлялось, Трибунал визнав, що Російська Федерація порушила низку положень Угоди про захист інвестицій, експропріювавши активи групи Нафтогаз у Криму.
Попри появу в арбітражі в січні 2017 року, Російська Федерація надалі ухилялася від участі в арбітражному провадженні протягом майже трьох років. У грудні 2019 року Росія подала зустрічну заяву щодо розміру компенсації збитків, але не заявила жодного альтернативного розрахунку збитків.
Як повідомляє Департамент з комунікацій НАК «Нафтогаз України», Російська Федерація не заперечує, що незаконно експропріювала активи Нафтогазу, але стверджує, що не винна Нафтогазу жодної компенсації.
Історія питання
У жовтні 2016 року Нафтогаз ініціював арбітражне провадження (справа PCA № 2017-16) проти Російської Федерації на підставі Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій, більш відомої як українсько-російська інвестиційна угода. Нафтогаз просить арбітражний трибунал зобов’язати Російську Федерацію виплатити компенсацію за порушення останньою інвестиційної угоди, у тому числі за незаконну експропріацію стратегічно важливих енергетичних активів Нафтогазу. Ці активи стали однією з основних цілей Російської Федерації в ході незаконного вторгнення та окупації Криму в 2014 році.
Усні слухання з питань юрисдикції та відповідальності відбулися у Палаці миру в Гаазі у травні 2018 року. У лютому 2019 року трибунал прийняв рішення на користь Нафтогазу. Трибунал визнав свою юрисдикцію на розгляд справи та визнав, що Російська Федерація в порушення своїх зобов’язань за інвестиційною угодою незаконно захопила активи Нафтогазу. Відповідно, друга, поточна стадія арбітражного провадження стосується лише визначення розміру компенсації втрат Нафтогазу.
Усні слухання з питань розміру компенсації відбудуться в травні 2020 року у Гаазі. Остаточне рішення щодо суми компенсації очікується до середини 2021 року.
Більш докладну інформацію про справу можна знайти на сайті Постійної палати Третейського Суду.
Раніше UA-Times повідомляло, що Нафтогаз завершує підготовку до чергового подання документів у рамках арбітражного процесу проти РФ щодо активів у Криму і вимагає від Росії компенсації у $8 млрд.