Китайська епідемія, викликана смертельним коронавірусом 2019-nCoV, привела до зниження нафтових цін на світових біржах. Наприклад, 27 січня на лондонській біржі ICE Futures було зафіксовано зниження вартості ф’ючерсів нафти марки Brent на 2,3% до 59,37 доларів за барель.
Аналітик TeleTrade Сергій Родлер в коментарі UA-Times пояснює, що на даний момент дешевшають всі сировинні активи. Наприклад, мідь – метал, який використовується в промисловому виробництві і будівництві інфраструктурних об’єктів.
«Інвестори побоюються, що ізоляція міст, заборони на авіаперельоти, закриття розважальних центрів неминуче негативно вплине на економіку Китаю та приведе до зниження попиту на більшість груп товарів, які використовуються китайськими компаніями», – говорить експерт.
За його словами, нафтові ціни страждають від панічних настроїв інвесторів найсильніше. Так, за останні 6 торгових днів було зафіксовано мінус 12%. За деякими оцінками, скасування рейсів може привести до зниження обсягу попиту на нафту на 260 тисяч барелів на добу.
«Досить згадати, що глобальне споживання сировини становить 97 млн барелів на добу, щоб побоювання інвесторів стали здаватися надмірно перебільшеними», – каже Родлер.
Проте, до тих пір, поки спекулянти не будуть впевнені, що вірус вдалося взяти під контроль, падіння цін триватиме, каже експерт. Але якихось серйозних наслідків для реальної світової економіки поки не очікується, як і для економіки України.
«Вартість нафти близька до значень листопада минулого року, а, значить, якогось відчутного падіння цін на бензин не варто очікувати. Складається враження, що найгірше вже позаду і котирування найближчим часом дістануться до дна. З огляду на ситуацію на ринку в цілому, вартість бареля в 59-60 доларів виглядає більш справедливою», – пояснюють в TeleTrade.
Зараз негативний ефект спостерігається тільки на фінансових ринках, тоді як причин переживати за реальну економіку немає, упевнений експерт. Можливо, закриття громадських місць на час святкування китайського Нового року може позначитися негативно на ВВП Китаю через скорочення споживчої активності, але для підрахунку збитків буде потрібний час.
«Україна експортує в Китай товарів на 3,29 млрд доларів. В основному – це сільгосппродукти. Цього достатньо мало в масштабах такої країни як Китай, який зовсім недавно зобов’язався закуповувати на 200 млрд доларів більше продуктів з США. Таким чином, китайські проблеми не повинні зачепити український експорт», – вважає Сергій Родлер.
Також варто відзначити, що головну роль у вартості бензину грають податки та інші обов’язкові платежі, тоді як короткочасні рухи на ринку – а нафта вкрай волатильний актив – особливого значення не мають.
«Нафтові компанії будують довгострокові стратегії і знижувати ціни через тимчасове падіння цін – ніхто не буде. Ціни на паливо прив’язані до вартості євро, тому у цій ситуації на зовнішніх ринках можна чекати незначного зростання вартості (плюс 1-2 гривні) через падіння курсу», – вважає Родлер.
Нагадаємо, останні місяці бензин в Україні стабільно знижується в ціні, чому посприяли домовленості уряду і компаній.