Приватизація по-новому: держава продасть порти та готелі (доповнено)

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Приватизаційні процеси в Україні знаходяться в стадії перезавантаження. А все тому, що влада серйозно задумалася над тим, як залучити в країну розумних інвесторів, в тому числі, іноземних.

Зробити це можна, в тому числі, через розпродаж ліквідного держмайна. Детально про суть приватизації і найцікавіших лотах UA-Times вже писав в матеріалі “Операція “Приватизація”: що і за скільки Україна продасть в 2020 році”.

Днями глава Фонду держмайна України Дмитро Сенниченко презентував програму стабільних інвестицій-2020. Про те, як це допоможе в поліпшенні інвестиційної привабливості, читайте нижче.

Cкільки можна заробити?

Цього року Фонд держмайна планує всерйоз зайнятися реалізацією цікавих лотів в рамках так званої великої і малої приватизації. Для цього, зокрема, вже запланований графік проведення аукціонів, в тому числі, по великих об’єктах. Крім цього, даний старт роуд-шоу для залучення іноземного капіталу в економіку України.

Як зазначив глава ФДМУ Дмитро Сенниченко, на п’яти ключових об’єктах вже йде робота інвестиційних радників. Вони повинні забезпечити конкурентну, прозору і максимально ефективну приватизацію. Це важливо, оскільки нашій країні потрібні інвестори, які готові вкладати кошти в технологічну модернізацію підприємств і бути соціально відповідальними.

Якщо заглянути в перелік об’єктів, які влада хоче реалізувати в цьому році, то можна побачити вельми привабливі лоти. Це готелі «Дніпро» та «Президент», «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», Одеський припортовий завод, «Електроважмаш».

Крім цього, Фонд планує виставити на продаж морські порти в Скадовську, Білгород-Дністровському та Усть-Дунайську. А ось українські аеропорти в регіонах можуть бути передані в концесію.

Якщо все піде за планом, Україна зможе заробити в рамках приватизації кругленьку суму вже в цьому році. «Надходження від приватизації в 2020 році заплановані на рівні 12 млрд грн», – прогнозує Сенниченко.

Чи все ли буде гладко?

Правда, навряд чи приватизаційні процеси Україна зможе запустити без проблем. Справа в тому, що коли мова заходить про перехід великих держактивів в приватні руки, Фонд держмайна стикається з серйозними перепонами.

Наприклад, нещодавно детективи Національного антикорупційного бюро України затримали осіб, які пропонували голові ФДМУ хабар в розмірі 5 млн доларів – за зміну керівників на Одеському припортовому заводі.

Також непростим активом на даний момент можна вважати «Центренерго». Цей об’єкт ФДМУ планує продати на аукціоні в 2021 році. Але поки що цей процес заблокований.

«Я підписав новий наказ про пошук радників, там відразу був поданий позов до суду, проте, ми його точно виграємо і розблокуємо чергову спробу зупинки приватизації», – акцентував Сенниченко. За його словами, на підприємстві вже змінено склад наглядової ради і запущений аудит.

Щоб таких проблем в майбутньому не виникало, у Фонді розробили план антикорупційних заходів. Зокрема, підписано меморандум про взаємодію з міжнародною неурядовою організацією Transparency International Ukraine. Це повинно підвищити довіру потенційних інвесторів до проведення приватизації.

Також Transparency International Ukraine і ФДМУ створили Офіс постійних інвестицій. Ця структура планує здійснювати експертну підтримку діяльності Фонду і буде консультативно-дорадчим органом при ФДМУ.

Крім цього, Фонд має намір покращувати нормативно-правову базу, щоб управління держпідприємствами, оцінка майна, оренда, приватизація і виконання інвестдоговорів діяли в прозорому полі.

Чи потрібна діджитал презентація?

Залучення інвесторів до потенційно перспективних держлотів планується організувати і на оновленому онлайн-майданчику ФДМУ. Сайт розміщено за адресою privatization.gov.ua і поки що працює в тестовому режимі.

На порталі майбутні покупці зможуть отримати повну інформацію про об’єкти приватизації. Для цих цілей на сайті розміщені карта з лотами, пошуковий фільтр, покрокова інструкція з купівлі, опис майна з фотографіями, дати і статуси аукціонів та інше.

Варто відзначити, що зараз у співробітників Фонду додалося роботи. Зокрема, у вересні-грудні 2019 року держоргани передали на приватизацію 530 об’єктів. «Це є рекордом за роки незалежності», – говорить Дмитро Сенниченко.

Тому сьогодні ФДМУ проводить аудит держпідприємств, оздоровлення фінансової та кадрової ситуації на підприємствах. Це сприятиме зростанню інвестпривабливості лотів, вважають в уряді.

До слова, в рамках малої приватизації частина об’єктів можна буде придбати на онлайн-майданчику Prozorro. До цього переліку входить також завод з виробництва локомотивів. Це єдине в своєму роді підприємство на території України.

«У нас в портфелі є завод в Дніпрі, який виробляв локомотиви. Зараз він належить до категорії «малої приватизації». Тобто, можна зайти на Prozorro і поторгуватися за нього. Зрозуміло, що ми зробимо опис майна, тому що там спеціалізовані цехи і 35-40 гектарів землі», – уточнив Сенніков.

Експерти: «вікно можливостей» може закритися

Чи пройде розпродаж держмайна за правилами? Економісти по-різному оцінюють перспективи даних процесів.

Зокрема, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський вважає, що для проведення повноцінної приватизації в 2020 році є всі умови – від політичної волі вищого керівництва до можливості прийняття необхідних законодавчих рішень.

«Це, по-суті,«вікно можливостей», яке може скоро закритися. Для нового керівництва Фонду держмайна дуже важливо провести пілотну приватизацію ряду великих держоб’єктів, наприклад, «Укрспирту», ​​- вважає Забловський.

За його словами, незважаючи на інтереси різних олігархічних груп всередині України, навіть отримання від приватизації 6 млрд гривень з очікуваних 12 млрд на тлі невдалих приватизаційних спроб останніх років, стане реальним успіхом для нинішньої влади.

Разом з тим, кандидат економічних наук Олександр Хмелевський оцінює програму приватизації негативно. Запропоновані для приватизації підприємства можуть успішно працювати і приносити значні прибутки без зміни власника, впевнений експерт.

“Державі потрібно тільки налагодити систему управління і контролю. В результаті приватизації вже знищені тисячі підприємств, мільйони людей втратили роботу. Не виключено, що частина підприємств, яку планують приватизувати в цьому році, розпилюють на металобрухт”, – стурбований Хмелевський.

За його словами, в історії приватизації України немає жодного випадку, коли б новий власник виконав свої зобов’язання. А все тому, що більшість з тих, хто приватизував підприємства навіть не планують ніяких інвестицій.

“Для забезпечення інвестицій потрібно при приватизації складати деталізовану програму модернізації підприємства з визначенням конкретних сум, напрямків і термінів інвестиції. Фонд держмайна повинен контролювати виконання інвестиційних зобов’язань. В разі виконання інвестиційних зобов’язань, підприємство треба повертати в державну власність”, – уточнює Хмелевський.

У той же час економіст сумнівається в тому, що від приватизації Україна не отримає в цьому році 12 млрд гривень: “Частина об’єктів приватизації переоцінена. Покупців за такими цінами знайти не вдасться. Також є ризик зриву низки конкурсів з приватизації”.

У свою чергу, директор Crane IP Law Firm Іван Нікітченко зазначає, що для приватизації потрібно створити спеціальні умови. Зокрема, важливо провести аудит підприємства від компанії з Великої четвірки. Також потрібно організувати грамотний Road show для інвесторів.

“Об’єкт повинен бути юридично “чистим” – щоб за ним не було шлейфу судових розглядів, невиконаних боргів. Важливо почати приватизацію з найпривабливіших і “чистих” об’єктів. Якщо покупці побачать, що за першими операціями все пройшло прозоро, і нові власники без проблем почали управління підприємством, активність за такими угодами зросте автоматично”, – упевнений Нікітченко.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Експерт: сьогодні ринок більше орієнтується на покупців валюти

Курс гривні в середу, 7 липня, торгується з невеликим ослабленням, відкотуючись до 27,33 гривень за долар. Напередодні продавці валюти так і не змогли перехопити...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -