Приватизація по-новому: держава продасть порти та готелі (доповнено)

Популярне

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Епідеміолог: “Нам дуже пощастить, якщо коронавірус 2019-nCoV омине нашу територію”

Влада Китаю намагається блокадними діями зупинити розповсюдження коронавіруса 2019-nCoV по всій країні та не дати йому "виїхати" за кордон....

Пристайко не сказав – журналіст показав: ЗМІ відвідали розкішний готель Зеленського в Омані

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко не зміг відповісти, якою була мета поїздки президента Володимира Зеленського в Оман. Таке...

Приватизаційні процеси в Україні знаходяться в стадії перезавантаження. А все тому, що влада серйозно задумалася над тим, як залучити в країну розумних інвесторів, в тому числі, іноземних.

Зробити це можна, в тому числі, через розпродаж ліквідного держмайна. Детально про суть приватизації і найцікавіших лотах UA-Times вже писав в матеріалі “Операція “Приватизація”: що і за скільки Україна продасть в 2020 році”.

Днями глава Фонду держмайна України Дмитро Сенниченко презентував програму стабільних інвестицій-2020. Про те, як це допоможе в поліпшенні інвестиційної привабливості, читайте нижче.

Cкільки можна заробити?

Цього року Фонд держмайна планує всерйоз зайнятися реалізацією цікавих лотів в рамках так званої великої і малої приватизації. Для цього, зокрема, вже запланований графік проведення аукціонів, в тому числі, по великих об’єктах. Крім цього, даний старт роуд-шоу для залучення іноземного капіталу в економіку України.

Як зазначив глава ФДМУ Дмитро Сенниченко, на п’яти ключових об’єктах вже йде робота інвестиційних радників. Вони повинні забезпечити конкурентну, прозору і максимально ефективну приватизацію. Це важливо, оскільки нашій країні потрібні інвестори, які готові вкладати кошти в технологічну модернізацію підприємств і бути соціально відповідальними.

Якщо заглянути в перелік об’єктів, які влада хоче реалізувати в цьому році, то можна побачити вельми привабливі лоти. Це готелі «Дніпро» та «Президент», «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», Одеський припортовий завод, «Електроважмаш».

Крім цього, Фонд планує виставити на продаж морські порти в Скадовську, Білгород-Дністровському та Усть-Дунайську. А ось українські аеропорти в регіонах можуть бути передані в концесію.

Якщо все піде за планом, Україна зможе заробити в рамках приватизації кругленьку суму вже в цьому році. «Надходження від приватизації в 2020 році заплановані на рівні 12 млрд грн», – прогнозує Сенниченко.

Чи все ли буде гладко?

Правда, навряд чи приватизаційні процеси Україна зможе запустити без проблем. Справа в тому, що коли мова заходить про перехід великих держактивів в приватні руки, Фонд держмайна стикається з серйозними перепонами.

Наприклад, нещодавно детективи Національного антикорупційного бюро України затримали осіб, які пропонували голові ФДМУ хабар в розмірі 5 млн доларів – за зміну керівників на Одеському припортовому заводі.

Також непростим активом на даний момент можна вважати «Центренерго». Цей об’єкт ФДМУ планує продати на аукціоні в 2021 році. Але поки що цей процес заблокований.

«Я підписав новий наказ про пошук радників, там відразу був поданий позов до суду, проте, ми його точно виграємо і розблокуємо чергову спробу зупинки приватизації», – акцентував Сенниченко. За його словами, на підприємстві вже змінено склад наглядової ради і запущений аудит.

Щоб таких проблем в майбутньому не виникало, у Фонді розробили план антикорупційних заходів. Зокрема, підписано меморандум про взаємодію з міжнародною неурядовою організацією Transparency International Ukraine. Це повинно підвищити довіру потенційних інвесторів до проведення приватизації.

Також Transparency International Ukraine і ФДМУ створили Офіс постійних інвестицій. Ця структура планує здійснювати експертну підтримку діяльності Фонду і буде консультативно-дорадчим органом при ФДМУ.

Крім цього, Фонд має намір покращувати нормативно-правову базу, щоб управління держпідприємствами, оцінка майна, оренда, приватизація і виконання інвестдоговорів діяли в прозорому полі.

Чи потрібна діджитал презентація?

Залучення інвесторів до потенційно перспективних держлотів планується організувати і на оновленому онлайн-майданчику ФДМУ. Сайт розміщено за адресою privatization.gov.ua і поки що працює в тестовому режимі.

На порталі майбутні покупці зможуть отримати повну інформацію про об’єкти приватизації. Для цих цілей на сайті розміщені карта з лотами, пошуковий фільтр, покрокова інструкція з купівлі, опис майна з фотографіями, дати і статуси аукціонів та інше.

Варто відзначити, що зараз у співробітників Фонду додалося роботи. Зокрема, у вересні-грудні 2019 року держоргани передали на приватизацію 530 об’єктів. «Це є рекордом за роки незалежності», – говорить Дмитро Сенниченко.

Тому сьогодні ФДМУ проводить аудит держпідприємств, оздоровлення фінансової та кадрової ситуації на підприємствах. Це сприятиме зростанню інвестпривабливості лотів, вважають в уряді.

До слова, в рамках малої приватизації частина об’єктів можна буде придбати на онлайн-майданчику Prozorro. До цього переліку входить також завод з виробництва локомотивів. Це єдине в своєму роді підприємство на території України.

«У нас в портфелі є завод в Дніпрі, який виробляв локомотиви. Зараз він належить до категорії «малої приватизації». Тобто, можна зайти на Prozorro і поторгуватися за нього. Зрозуміло, що ми зробимо опис майна, тому що там спеціалізовані цехи і 35-40 гектарів землі», – уточнив Сенніков.

Експерти: «вікно можливостей» може закритися

Чи пройде розпродаж держмайна за правилами? Економісти по-різному оцінюють перспективи даних процесів.

Зокрема, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський вважає, що для проведення повноцінної приватизації в 2020 році є всі умови – від політичної волі вищого керівництва до можливості прийняття необхідних законодавчих рішень.

«Це, по-суті,«вікно можливостей», яке може скоро закритися. Для нового керівництва Фонду держмайна дуже важливо провести пілотну приватизацію ряду великих держоб’єктів, наприклад, «Укрспирту», ​​- вважає Забловський.

За його словами, незважаючи на інтереси різних олігархічних груп всередині України, навіть отримання від приватизації 6 млрд гривень з очікуваних 12 млрд на тлі невдалих приватизаційних спроб останніх років, стане реальним успіхом для нинішньої влади.

Разом з тим, кандидат економічних наук Олександр Хмелевський оцінює програму приватизації негативно. Запропоновані для приватизації підприємства можуть успішно працювати і приносити значні прибутки без зміни власника, впевнений експерт.

“Державі потрібно тільки налагодити систему управління і контролю. В результаті приватизації вже знищені тисячі підприємств, мільйони людей втратили роботу. Не виключено, що частина підприємств, яку планують приватизувати в цьому році, розпилюють на металобрухт”, – стурбований Хмелевський.

За його словами, в історії приватизації України немає жодного випадку, коли б новий власник виконав свої зобов’язання. А все тому, що більшість з тих, хто приватизував підприємства навіть не планують ніяких інвестицій.

“Для забезпечення інвестицій потрібно при приватизації складати деталізовану програму модернізації підприємства з визначенням конкретних сум, напрямків і термінів інвестиції. Фонд держмайна повинен контролювати виконання інвестиційних зобов’язань. В разі виконання інвестиційних зобов’язань, підприємство треба повертати в державну власність”, – уточнює Хмелевський.

У той же час економіст сумнівається в тому, що від приватизації Україна не отримає в цьому році 12 млрд гривень: “Частина об’єктів приватизації переоцінена. Покупців за такими цінами знайти не вдасться. Також є ризик зриву низки конкурсів з приватизації”.

У свою чергу, директор Crane IP Law Firm Іван Нікітченко зазначає, що для приватизації потрібно створити спеціальні умови. Зокрема, важливо провести аудит підприємства від компанії з Великої четвірки. Також потрібно організувати грамотний Road show для інвесторів.

“Об’єкт повинен бути юридично “чистим” – щоб за ним не було шлейфу судових розглядів, невиконаних боргів. Важливо почати приватизацію з найпривабливіших і “чистих” об’єктів. Якщо покупці побачать, що за першими операціями все пройшло прозоро, і нові власники без проблем почали управління підприємством, активність за такими угодами зросте автоматично”, – упевнений Нікітченко.

...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

Через коронавірус в Італії скасували Венеціанський карнавал і ввели карантин в ряді міст

Влада Китаю в неділю, 23 лютого, заявила, що пік захворюваності коронавірусом COVID-19 в їхній країні пройшов, вдалося стабілізувати ситуацію...
- Advertisement -

Для «інвестиційної няні» готується пакет законопроектів – Милованов

Програма «Інвестиційна няня» має два напрямки. Про них в ході форуму Level Up Ukraine 2020 розповів міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України...

Сільське господарство є галуззю з найбільшим ступенем модернізації – Милованов

Рівень зносу основних засобів в агросекторі України становить 35% - на рівні наших західних сусідів. Про це на полях формула Level Up Ukraine 2020...

Юрий МОША | О методах борьбы с международной проблемой распространения дезинформации в Интернете

Согласно сообщению The Economist, по итогам прошлого года Украина поднялась на 78 место из 167 в рейтинге "Индекс демократии -2019". Государство набрало 5,90 из...

На Вінниччині поліція 4 години шукала 3-річного хлопчика, який дійшов до сусіднього села

В суботу, 22 лютого,  поліцейські Козятинського району декілька годин шукали трирічного хлопчика, який зник зі свого подвір’я близько 12 години дня. Дитину знайшли  у...

Блоги

Юрий МОША | О методах борьбы с международной проблемой распространения дезинформации в Интернете

Согласно сообщению The Economist, по итогам прошлого года Украина поднялась на 78 место из 167 в рейтинге "Индекс демократии -2019". Государство набрало 5,90 из...

Валентин ЗЕМЛЯНСКИЙ | Две платежки за газ или анбандлинг в каждый дом (фото)

Вся прогрессивная общественность на лавочках у подъездов, на голубых экранах и во властных кабинетах озабочена проблемой: две платежки за газ или одна. Общественность возмущена....

Андрей ЗАБЛОВСКИЙ | Технологические тренды 2020-х: смена парадигм и новые глобальные вызовы

Люди живут в мире, скорость изменений в котором постоянно нарастает. У многих из нас это вызывает чувство «когнитивного диссонанса» и неопределенности. В последнее время...

Макс ШУПБАХ | Может ли подход глубинной демократии помочь взаимодействию разных сторон конфликта в Украине?

Украина является потенциальным мостом между Востоком и Западом. Подход глубинной демократии расширяет понятие демократии. Традиционная демократия основывается на мнении большинства; в то время, как...

Грігол КАТАМАДЗЕ | Проблеми малого та середнього бізнесу: погляд експерта

Почну з того, що, впевнений, усім відомо. В структурі економіки більшості країн ЄС малий бізнес займає лідируючі позиції, так як має низку суттєвих переваг,...

Теж цікаво