Приватизація по-новому: держава продасть порти та готелі (доповнено)

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Приватизаційні процеси в Україні знаходяться в стадії перезавантаження. А все тому, що влада серйозно задумалася над тим, як залучити в країну розумних інвесторів, в тому числі, іноземних.

Зробити це можна, в тому числі, через розпродаж ліквідного держмайна. Детально про суть приватизації і найцікавіших лотах UA-Times вже писав в матеріалі “Операція “Приватизація”: що і за скільки Україна продасть в 2020 році”.

Днями глава Фонду держмайна України Дмитро Сенниченко презентував програму стабільних інвестицій-2020. Про те, як це допоможе в поліпшенні інвестиційної привабливості, читайте нижче.

Cкільки можна заробити?

Цього року Фонд держмайна планує всерйоз зайнятися реалізацією цікавих лотів в рамках так званої великої і малої приватизації. Для цього, зокрема, вже запланований графік проведення аукціонів, в тому числі, по великих об’єктах. Крім цього, даний старт роуд-шоу для залучення іноземного капіталу в економіку України.

Як зазначив глава ФДМУ Дмитро Сенниченко, на п’яти ключових об’єктах вже йде робота інвестиційних радників. Вони повинні забезпечити конкурентну, прозору і максимально ефективну приватизацію. Це важливо, оскільки нашій країні потрібні інвестори, які готові вкладати кошти в технологічну модернізацію підприємств і бути соціально відповідальними.

Якщо заглянути в перелік об’єктів, які влада хоче реалізувати в цьому році, то можна побачити вельми привабливі лоти. Це готелі «Дніпро» та «Президент», «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», Одеський припортовий завод, «Електроважмаш».

Крім цього, Фонд планує виставити на продаж морські порти в Скадовську, Білгород-Дністровському та Усть-Дунайську. А ось українські аеропорти в регіонах можуть бути передані в концесію.

Якщо все піде за планом, Україна зможе заробити в рамках приватизації кругленьку суму вже в цьому році. «Надходження від приватизації в 2020 році заплановані на рівні 12 млрд грн», – прогнозує Сенниченко.

Чи все ли буде гладко?

Правда, навряд чи приватизаційні процеси Україна зможе запустити без проблем. Справа в тому, що коли мова заходить про перехід великих держактивів в приватні руки, Фонд держмайна стикається з серйозними перепонами.

Наприклад, нещодавно детективи Національного антикорупційного бюро України затримали осіб, які пропонували голові ФДМУ хабар в розмірі 5 млн доларів – за зміну керівників на Одеському припортовому заводі.

Також непростим активом на даний момент можна вважати «Центренерго». Цей об’єкт ФДМУ планує продати на аукціоні в 2021 році. Але поки що цей процес заблокований.

«Я підписав новий наказ про пошук радників, там відразу був поданий позов до суду, проте, ми його точно виграємо і розблокуємо чергову спробу зупинки приватизації», – акцентував Сенниченко. За його словами, на підприємстві вже змінено склад наглядової ради і запущений аудит.

Щоб таких проблем в майбутньому не виникало, у Фонді розробили план антикорупційних заходів. Зокрема, підписано меморандум про взаємодію з міжнародною неурядовою організацією Transparency International Ukraine. Це повинно підвищити довіру потенційних інвесторів до проведення приватизації.

Також Transparency International Ukraine і ФДМУ створили Офіс постійних інвестицій. Ця структура планує здійснювати експертну підтримку діяльності Фонду і буде консультативно-дорадчим органом при ФДМУ.

Крім цього, Фонд має намір покращувати нормативно-правову базу, щоб управління держпідприємствами, оцінка майна, оренда, приватизація і виконання інвестдоговорів діяли в прозорому полі.

Чи потрібна діджитал презентація?

Залучення інвесторів до потенційно перспективних держлотів планується організувати і на оновленому онлайн-майданчику ФДМУ. Сайт розміщено за адресою privatization.gov.ua і поки що працює в тестовому режимі.

На порталі майбутні покупці зможуть отримати повну інформацію про об’єкти приватизації. Для цих цілей на сайті розміщені карта з лотами, пошуковий фільтр, покрокова інструкція з купівлі, опис майна з фотографіями, дати і статуси аукціонів та інше.

Варто відзначити, що зараз у співробітників Фонду додалося роботи. Зокрема, у вересні-грудні 2019 року держоргани передали на приватизацію 530 об’єктів. «Це є рекордом за роки незалежності», – говорить Дмитро Сенниченко.

Тому сьогодні ФДМУ проводить аудит держпідприємств, оздоровлення фінансової та кадрової ситуації на підприємствах. Це сприятиме зростанню інвестпривабливості лотів, вважають в уряді.

До слова, в рамках малої приватизації частина об’єктів можна буде придбати на онлайн-майданчику Prozorro. До цього переліку входить також завод з виробництва локомотивів. Це єдине в своєму роді підприємство на території України.

«У нас в портфелі є завод в Дніпрі, який виробляв локомотиви. Зараз він належить до категорії «малої приватизації». Тобто, можна зайти на Prozorro і поторгуватися за нього. Зрозуміло, що ми зробимо опис майна, тому що там спеціалізовані цехи і 35-40 гектарів землі», – уточнив Сенніков.

Експерти: «вікно можливостей» може закритися

Чи пройде розпродаж держмайна за правилами? Економісти по-різному оцінюють перспективи даних процесів.

Зокрема, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський вважає, що для проведення повноцінної приватизації в 2020 році є всі умови – від політичної волі вищого керівництва до можливості прийняття необхідних законодавчих рішень.

«Це, по-суті,«вікно можливостей», яке може скоро закритися. Для нового керівництва Фонду держмайна дуже важливо провести пілотну приватизацію ряду великих держоб’єктів, наприклад, «Укрспирту», ​​- вважає Забловський.

За його словами, незважаючи на інтереси різних олігархічних груп всередині України, навіть отримання від приватизації 6 млрд гривень з очікуваних 12 млрд на тлі невдалих приватизаційних спроб останніх років, стане реальним успіхом для нинішньої влади.

Разом з тим, кандидат економічних наук Олександр Хмелевський оцінює програму приватизації негативно. Запропоновані для приватизації підприємства можуть успішно працювати і приносити значні прибутки без зміни власника, впевнений експерт.

“Державі потрібно тільки налагодити систему управління і контролю. В результаті приватизації вже знищені тисячі підприємств, мільйони людей втратили роботу. Не виключено, що частина підприємств, яку планують приватизувати в цьому році, розпилюють на металобрухт”, – стурбований Хмелевський.

За його словами, в історії приватизації України немає жодного випадку, коли б новий власник виконав свої зобов’язання. А все тому, що більшість з тих, хто приватизував підприємства навіть не планують ніяких інвестицій.

“Для забезпечення інвестицій потрібно при приватизації складати деталізовану програму модернізації підприємства з визначенням конкретних сум, напрямків і термінів інвестиції. Фонд держмайна повинен контролювати виконання інвестиційних зобов’язань. В разі виконання інвестиційних зобов’язань, підприємство треба повертати в державну власність”, – уточнює Хмелевський.

У той же час економіст сумнівається в тому, що від приватизації Україна не отримає в цьому році 12 млрд гривень: “Частина об’єктів приватизації переоцінена. Покупців за такими цінами знайти не вдасться. Також є ризик зриву низки конкурсів з приватизації”.

У свою чергу, директор Crane IP Law Firm Іван Нікітченко зазначає, що для приватизації потрібно створити спеціальні умови. Зокрема, важливо провести аудит підприємства від компанії з Великої четвірки. Також потрібно організувати грамотний Road show для інвесторів.

“Об’єкт повинен бути юридично “чистим” – щоб за ним не було шлейфу судових розглядів, невиконаних боргів. Важливо почати приватизацію з найпривабливіших і “чистих” об’єктів. Якщо покупці побачать, що за першими операціями все пройшло прозоро, і нові власники без проблем почали управління підприємством, активність за такими угодами зросте автоматично”, – упевнений Нікітченко.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

Справу начальника митного поста Київської митниці передали до суду

Прес-служба Генпрокуратури України повідомила про завершення розслідування та передачу до суду справи начальника митного поста Київської митниці Державної митної...

- Advertisement -

Обмен Валют

Мінекономіки: посіяно 58% запланованих обсягів зернових та зернобобових культур

Станом на 6 травня 2021 року українські сільгоспвиробники посіяли 4 370 тисяч га ярих зернових та зернобобових культур, що становить 58% від раніше прогнозованих...

Голова Служби судової охорони: “Без належного рівня безпеки незалежність судової влади не можлива”

7 травня Голова Служби судової охорони України (ССО) Валерій Бондар прийняв участь у вебінарі на тему: “Вдосконалення роботи судів через впровадження модельних рішень у...

Експерт: на вихідних гривня буде “відчувати” себе досить впевнено

Курс гривні в п'ятницю, 7 травня, утримувався на рівні 27,74 гривень за долар. Про його подальшу короткострокову перспективу розповів UA-Times керівник відділу аналітики ГК...

Кияни блокують будівельників біля історичної будівлі на Обсерваторній

В п'ятницю, 7 травня, в центрі Києва продовжилися роботи навколо садиби титулярного радника Олександра Андрійовича Барбана, яка розташована у верхів’ях Обсерваторного яру, поруч з...

Думай

На цьому тижні на цінні папери вплине рішення Банку Англії і безробіття в США

Для Українського фондового ринку зараз намітилася позитивна тенденція, так як збільшення кількості інструментів породжує збільшення попиту на торгівлю і...

Читай

Звіт Нацбанку-2020: Україна краще подолала кризу COVID-19 чим кризу 2009 та 2014 років

Національний банк України оприлюднив Річний звіт за 2020 рік, у якому підбив підсумки фінансового життя країни в умовах першого...

Теж цікаво

Блоги

Аліна ДЕМЧИК | Правові методи у захисті від домашнього насилля, що працюють

Приблизно 1,8 млн. жінок на рік страждають від домашнього насильства. Понад 600 жінок загинули від домашнього насильства у 2020 р. 350 фактів домашнього насильства...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок робототехніки в Україні: майбутнє вже поруч!

Останніми роками у світі досить активно розвивається ринок робототехніки, що є характерною рисою розвитку четвертої промислової революції. Країнами-лідерами у сфері робототехніки на сьогоднішній день...

Крістіна ГЕРАСИМЧУК | Карантин, що змінив світ бізнесу

Карантинні обмеження, які діють на території України вже більше року, вплинули практично на всі сфери життя. У когось це пов’язано з перенесенням робочого простору...

Оксана СКОРОБОГАЧ | ФОПи та наймані працівники можуть отримати матеріальну допомогу під час карантину

Постановою від 07 квітня 2021 р. № 329 Кабінет Міністрів затвердив перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, що призводять...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Як працює автоматичний арешт рахунків та списання коштів

23 березня 2021 року Міністерство юстиції своїм наказом № 1061/5 внесло зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, що дозволило...
- -