Прийнято Закон про Контрольовані іноземні компанії. Роз’яснення юриста

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Чимало підведено підсумків 2020 року. Для багатьох юристів і бізнесів, які пов’язані з веденням діяльності в інших країнах, цей рік пройшов не тільки під знаком COVID-19, а й під знаком КІК – Контрольована іноземна компанія. Про юридичні тонкощі нового Закону UA-Times розповів Андрій Матяш, керуючий партнер юридичної компанії 4В, офіційного учасника Amazon SPN в Україні.

Уже три роки як парламент працює над законопроектами КІК. Питання про впровадження правил КІК в Україні було вперше порушено в кінці 2017 роки як відповідь на План дій ОЕСР BEPS. Україна тоді зобов’язалася прийняти пакет з 15-етапного Плану для боротьби з розмиванням бази оподаткування (він же Base Erosion and Profit Shifting, або BEPS).

Восени 2019 року, цей процес активізувався і вже в січні 2020-го парламент проголосував за законопроект 1210. Основна ідея цього закону – введення контролю за іноземними компаніями, якими володіють резиденти України. І звичайно ж за сплатою податку з таких компаній. Це не щось нове, даний принцип працює в багатьох країнах світу: США, Європи, РФ і тд.

Що таке Контрольована Іноземна Компанія або КІК?

Це компанія, зареєстрована резидентом України в іншій країні. Це може бути не тільки компанія, а також фонди, трасти, партнерства. Тобто все корпоративні організації, що можуть володіти активами і здійснювати діяльність від свого імені або імені учасників.

Контрольована особа

Якщо є контрольована компанія – значить є особа яка її контролює.
Контроль може бути по володінню – коли резидент України володіє часткою більше 50%
або 25% разом з іншими резидентами України або за фактичним контролем.

Розглянемо обидва варіанти:

Варіант 1 – Контроль щодо володіння

Коли резидент України володіє часткою в компанії більше 50%. Приклад: візьмемо компанію з двома засновниками, ви володієте 51%, а ваш партнер 49%. У цьому випадку вважається, що ви контролююча особа. Якщо ж ви володієте компанією 50 на 50, і другий партнер не є резидентом України – тоді ви не контролер.

Або другий момент, коли у вас частка більше 10%, але компанією також володіють інші резиденти України, спільна частка яких становить 50% і більше. Приклад: в компанії 10 чоловік, партнерів, 5 – резиденти України по 10%, і інші резиденти інших країн. Тоді ви і інші резиденти будуть вважатися контролюючими особами. І в такому випадку необхідно буде здійснювати дії передбачені законом.

Варіант 2 – Фактичний контроль

Тут не все так просто і однозначно як з володінням, але що говорить законодавець – фактичний контроль визначається наступним принципом (є й інші, але ми розглянемо основні):

 1. Надання обов’язкових вказівок директору компанії або ж органам управління компанії;
 2. Ведення переговорів від імені компанії з укладання договорів, здійснення угод, коли така особа здійснює всі важливі дії, а директор лише формально підписує;
 3. Наявність у особи генеральної довіреності, яка надає прав повноцінно управляти компанією і здійснювати операції, розпоряджатися активами;
 4. Це управління банківським рахунком, або можливість блокувати операції;
 5. Вказівка особи як кінцевим бенефіціарним власником, при відкритті банківських рахунків.

Важливо ще сказати, що положення цього пункту не поширюються на директора або інших посадових осіб компанії, якщо вони здійснюють свою діяльність в рамках установчих документів. Це може бути не тільки директор, а й юристи, аудитори, бухгалтери, але важливо що вони роблять свою діяльність в інтересах компанії, а не в інтересах фізичної особи або ж в своїх інтересах.

Тому дія цього пункту в першу чергу не поширюється на директора компанії, отже він не є контролюючою особою.

Що я маю робити?

Якщо ви визначили, що ви є контролюючою особою, і у вас є контрольована іноземна компанія, до чого це сподвигає і що потрібно робити?

Ми повинні виконувати 2 речі:

 1. Подавати повідомлення про наявність КІК
 2. Подавати фінансової звіт компанії

Подавати повідомлення необхідно протягом 60 днів після того, як у вас з’явився КІК. Ви зареєстрували компанію, ваша частка в компанії збільшилася, або ви навпаки продали частку або її частину. Після таких змін протягом 60 днів потрібно подати спеціальне повідомлення в податкову про такі дії.

Форми фінансового звіту поки що немає, вона повинна утвердитися Кабінетом міністрів, але яка інформація повинна міститися в цьому звіті ми розглянемо:

 1. загальні дані по компанії: найменування, організаційно правова форма, податкові номери, дата реєстрації, розмір частки якої володіє контролюєча особа, структура володіння компанії, основна інформація про дохід, про прибуток компанії, дивіденди які ця компанія отримала від українських юридичних осіб, або їх суми прибутку, що були сплачені цією іноземною компанією на користь контролюючої особи.
 2. Крім цього до звіту подається копія фінансової звітності, яку подала компанія в країні своєї реєстрації.

На даний момент форми повідомлення про придбання частки в контрольованій іноземній компанії, або ж вихід з неї як і форми звіту немає, чекаємо поки їх розроблять і нададуть громадськості.

Якщо ми проговорили, що повідомлення подається протягом 60 днів після придбання або припинення участі в іноземних компаніях, то звіт і копія фінансової звітності іноземної компанії подається разом з декларацією фізичної особи.

Податки

Коли потрібно платити податки з прибутку іноземної компанії?

Два основних напрямки:

Коли така іноземна компанія виплачує вам дивіденди, податок з дивідендів платитися в Україні.

Другий момент більш цікавий, коли є іноземна компанія, вона отримала прибуток, не сплатила дивіденди, але з прибутку такої компанії доведеться заплатити податок в Україні.

В яких випадках компанія звільняється від оподаткування прибутку?

Повинні виконуватися такі умови. Між Україною і країною, в якій зареєстрована компанія, існує договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією, і одне з наступних умов:

 • КІК платить податок в країні своєї реєстрації за ефективною ставкою, що не менш податкової ставки в Україні (18%) або відрізнятися не більше ніж на 5%, тобто не менше 13% сплаченого податку в країні КІК.
 • частка пасивних доходів компанії не більше 50% від суми загальних доходів компанії. Так само як інвестиційний дохід, дивідендний дохід, дохід з роялті. Тобто компанія повинна бути активною, надавати послуги, продавати товари, здійснювати іншу активну діяльність.

Якщо компанія не виконує ці умови, тоді потрібно дивитися на ще один пункт, при виконанні якого не потрібно сплачувати податок в Україні – це сукупний дохід всіх КІКів такої фізичної особи, тобто всіх іноземних компаній не повинен бути рівний або більше 2 млн євро, або ж іноземна компанія є публічною компанією або здійснює благодійну діяльність.

У всіх інших випадках податок повинен бути сплачений. Податок сплачується за ставкою 18% + військовий збір.

Що буде, якщо не подати повідомлення про КІК або звіт?

Законодавець передбачив санкції в даному випадку, благо ці санкції менші, ніж були спочатку в першому законопроекті.

Штраф за неподання повідомлення – 300 прожиткових мінімумів, сьогодні це 608 млн грн ($22 тисячі). За ненадання контролюючою особою звіту про доходи компанії – 100 прожиткових мінімумів, сьогодні це 202 тисяч грн ($7200).

Що зробити, щоб уникнути КІК?

1 варіант – Якщо у вас є така компанія, її необхідно закрити до кінця 2021 року.

2 варіант – так як контрольована особа – резидент України, деякі розглядають варіанти зміни резидентства України. Так, дійсно, якщо ви не будете податковим резидентом України, відповідно ви не будете контрольованою особою.

3 варіант – переглянути структуру або відмовитися від іноземної компанії і зараз таким трендовим способом є використання для бізнес цілей інвестиційних фондів, які зареєстровані в Україні. Вони наділені фактично тими ж позитивними властивостями, що і іноземні компанії: немає подвійного оподаткування та фонди не платять податок з прибутку, поки цей фонд не буде закритий чи не будуть виплачувати дивіденди.

4  варіант – іноземну компанію перереєструвати на юридичну особу, компанія українська володіє іноземною компанією. Такий звіт і повідомлення буде подавати компанія, а не фізична особа.

Який же план дій?

Потрібно визначити, чи є у вас КІК. Чи є у вас контролююча компанія або чи ви є  контролюючою особою. Подивитися умови компанії, чи будуть з діяльності такої компанії сплачуватися податки в Україні чи ні. Прийняти рішення, чи потрібно міняти структуру або немає такої необхідності.

Змінювати структуру слід наступним чином – чи будуть додаткові податки, чи буде це обтяжливо, може буде зручно використовувати інвестиційний фонд український, корпоративний або пайовий інвестиційний фонд і дати рішення, що робити далі.

Дочекатися набуття чинності цих положень, які вступають в силу з 1 січня 2022 року. Подати повідомлення в перебігу 60 днів і вже в 2023 році подати звіт по діяльності компанії.

Найголовніше, щоб бізнес визначив, врахував у своїй діяльності в своїй структурі нововведення податкового кодексу і прийняв рішення що йому робити.
Насправді в КІКе немає нічого страшного, просто є нові правила, які потрібно розуміти, знати і враховувати в діяльності бізнесу.

Отримати безкоштовну консультацію юристів в рамках закону про КІК можна за посиланням: https://bit.ly/2WKbxao

Найновіше

В центрі Варшави відбувся мітинг солідарності з в’язнями совісті Лукашенка

У неділю, 5 грудня в центрі Варшави відбувся мітинг солідарності з в’язнями совісті, які закуті сьогодні в білоруських тюрмах....

Виконавець стягує 50% з доходу замість дозволених 20%! Що робити?

Серед передбаченого законодавством України переліку заходів примусового виконання рішень можна виділити такий вид, як звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід...

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж пам’ятку місцевого значення на Подолі....

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про мову і отримати перший досвід...

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

В центрі Варшави відбувся мітинг солідарності з в’язнями совісті Лукашенка

У неділю, 5 грудня в центрі Варшави відбувся мітинг солідарності з в’язнями совісті, які закуті сьогодні в білоруських тюрмах....

Теж цікаво

Блоги

Виконавець стягує 50% з доходу замість дозволених 20%! Що робити?

Серед передбаченого законодавством України переліку заходів примусового виконання рішень можна виділити такий вид, як звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід...

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...
- -