Прийнято Закон про Контрольовані іноземні компанії. Роз’яснення юриста

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Чимало підведено підсумків 2020 року. Для багатьох юристів і бізнесів, які пов’язані з веденням діяльності в інших країнах, цей рік пройшов не тільки під знаком COVID-19, а й під знаком КІК – Контрольована іноземна компанія. Про юридичні тонкощі нового Закону UA-Times розповів Андрій Матяш, керуючий партнер юридичної компанії 4В, офіційного учасника Amazon SPN в Україні.

Уже три роки як парламент працює над законопроектами КІК. Питання про впровадження правил КІК в Україні було вперше порушено в кінці 2017 роки як відповідь на План дій ОЕСР BEPS. Україна тоді зобов’язалася прийняти пакет з 15-етапного Плану для боротьби з розмиванням бази оподаткування (він же Base Erosion and Profit Shifting, або BEPS).

Восени 2019 року, цей процес активізувався і вже в січні 2020-го парламент проголосував за законопроект 1210. Основна ідея цього закону – введення контролю за іноземними компаніями, якими володіють резиденти України. І звичайно ж за сплатою податку з таких компаній. Це не щось нове, даний принцип працює в багатьох країнах світу: США, Європи, РФ і тд.

Що таке Контрольована Іноземна Компанія або КІК?

Це компанія, зареєстрована резидентом України в іншій країні. Це може бути не тільки компанія, а також фонди, трасти, партнерства. Тобто все корпоративні організації, що можуть володіти активами і здійснювати діяльність від свого імені або імені учасників.

Контрольована особа

Якщо є контрольована компанія – значить є особа яка її контролює.
Контроль може бути по володінню – коли резидент України володіє часткою більше 50%
або 25% разом з іншими резидентами України або за фактичним контролем.

Розглянемо обидва варіанти:

Варіант 1 – Контроль щодо володіння

Коли резидент України володіє часткою в компанії більше 50%. Приклад: візьмемо компанію з двома засновниками, ви володієте 51%, а ваш партнер 49%. У цьому випадку вважається, що ви контролююча особа. Якщо ж ви володієте компанією 50 на 50, і другий партнер не є резидентом України – тоді ви не контролер.

Або другий момент, коли у вас частка більше 10%, але компанією також володіють інші резиденти України, спільна частка яких становить 50% і більше. Приклад: в компанії 10 чоловік, партнерів, 5 – резиденти України по 10%, і інші резиденти інших країн. Тоді ви і інші резиденти будуть вважатися контролюючими особами. І в такому випадку необхідно буде здійснювати дії передбачені законом.

Варіант 2 – Фактичний контроль

Тут не все так просто і однозначно як з володінням, але що говорить законодавець – фактичний контроль визначається наступним принципом (є й інші, але ми розглянемо основні):

 1. Надання обов’язкових вказівок директору компанії або ж органам управління компанії;
 2. Ведення переговорів від імені компанії з укладання договорів, здійснення угод, коли така особа здійснює всі важливі дії, а директор лише формально підписує;
 3. Наявність у особи генеральної довіреності, яка надає прав повноцінно управляти компанією і здійснювати операції, розпоряджатися активами;
 4. Це управління банківським рахунком, або можливість блокувати операції;
 5. Вказівка особи як кінцевим бенефіціарним власником, при відкритті банківських рахунків.

Важливо ще сказати, що положення цього пункту не поширюються на директора або інших посадових осіб компанії, якщо вони здійснюють свою діяльність в рамках установчих документів. Це може бути не тільки директор, а й юристи, аудитори, бухгалтери, але важливо що вони роблять свою діяльність в інтересах компанії, а не в інтересах фізичної особи або ж в своїх інтересах.

Тому дія цього пункту в першу чергу не поширюється на директора компанії, отже він не є контролюючою особою.

Що я маю робити?

Якщо ви визначили, що ви є контролюючою особою, і у вас є контрольована іноземна компанія, до чого це сподвигає і що потрібно робити?

Ми повинні виконувати 2 речі:

 1. Подавати повідомлення про наявність КІК
 2. Подавати фінансової звіт компанії

Подавати повідомлення необхідно протягом 60 днів після того, як у вас з’явився КІК. Ви зареєстрували компанію, ваша частка в компанії збільшилася, або ви навпаки продали частку або її частину. Після таких змін протягом 60 днів потрібно подати спеціальне повідомлення в податкову про такі дії.

Форми фінансового звіту поки що немає, вона повинна утвердитися Кабінетом міністрів, але яка інформація повинна міститися в цьому звіті ми розглянемо:

 1. загальні дані по компанії: найменування, організаційно правова форма, податкові номери, дата реєстрації, розмір частки якої володіє контролюєча особа, структура володіння компанії, основна інформація про дохід, про прибуток компанії, дивіденди які ця компанія отримала від українських юридичних осіб, або їх суми прибутку, що були сплачені цією іноземною компанією на користь контролюючої особи.
 2. Крім цього до звіту подається копія фінансової звітності, яку подала компанія в країні своєї реєстрації.

На даний момент форми повідомлення про придбання частки в контрольованій іноземній компанії, або ж вихід з неї як і форми звіту немає, чекаємо поки їх розроблять і нададуть громадськості.

Якщо ми проговорили, що повідомлення подається протягом 60 днів після придбання або припинення участі в іноземних компаніях, то звіт і копія фінансової звітності іноземної компанії подається разом з декларацією фізичної особи.

Податки

Коли потрібно платити податки з прибутку іноземної компанії?

Два основних напрямки:

Коли така іноземна компанія виплачує вам дивіденди, податок з дивідендів платитися в Україні.

Другий момент більш цікавий, коли є іноземна компанія, вона отримала прибуток, не сплатила дивіденди, але з прибутку такої компанії доведеться заплатити податок в Україні.

В яких випадках компанія звільняється від оподаткування прибутку?

Повинні виконуватися такі умови. Між Україною і країною, в якій зареєстрована компанія, існує договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією, і одне з наступних умов:

 • КІК платить податок в країні своєї реєстрації за ефективною ставкою, що не менш податкової ставки в Україні (18%) або відрізнятися не більше ніж на 5%, тобто не менше 13% сплаченого податку в країні КІК.
 • частка пасивних доходів компанії не більше 50% від суми загальних доходів компанії. Так само як інвестиційний дохід, дивідендний дохід, дохід з роялті. Тобто компанія повинна бути активною, надавати послуги, продавати товари, здійснювати іншу активну діяльність.

Якщо компанія не виконує ці умови, тоді потрібно дивитися на ще один пункт, при виконанні якого не потрібно сплачувати податок в Україні – це сукупний дохід всіх КІКів такої фізичної особи, тобто всіх іноземних компаній не повинен бути рівний або більше 2 млн євро, або ж іноземна компанія є публічною компанією або здійснює благодійну діяльність.

У всіх інших випадках податок повинен бути сплачений. Податок сплачується за ставкою 18% + військовий збір.

Що буде, якщо не подати повідомлення про КІК або звіт?

Законодавець передбачив санкції в даному випадку, благо ці санкції менші, ніж були спочатку в першому законопроекті.

Штраф за неподання повідомлення – 300 прожиткових мінімумів, сьогодні це 608 млн грн ($22 тисячі). За ненадання контролюючою особою звіту про доходи компанії – 100 прожиткових мінімумів, сьогодні це 202 тисяч грн ($7200).

Що зробити, щоб уникнути КІК?

1 варіант – Якщо у вас є така компанія, її необхідно закрити до кінця 2021 року.

2 варіант – так як контрольована особа – резидент України, деякі розглядають варіанти зміни резидентства України. Так, дійсно, якщо ви не будете податковим резидентом України, відповідно ви не будете контрольованою особою.

3 варіант – переглянути структуру або відмовитися від іноземної компанії і зараз таким трендовим способом є використання для бізнес цілей інвестиційних фондів, які зареєстровані в Україні. Вони наділені фактично тими ж позитивними властивостями, що і іноземні компанії: немає подвійного оподаткування та фонди не платять податок з прибутку, поки цей фонд не буде закритий чи не будуть виплачувати дивіденди.

4  варіант – іноземну компанію перереєструвати на юридичну особу, компанія українська володіє іноземною компанією. Такий звіт і повідомлення буде подавати компанія, а не фізична особа.

Який же план дій?

Потрібно визначити, чи є у вас КІК. Чи є у вас контролююча компанія або чи ви є  контролюючою особою. Подивитися умови компанії, чи будуть з діяльності такої компанії сплачуватися податки в Україні чи ні. Прийняти рішення, чи потрібно міняти структуру або немає такої необхідності.

Змінювати структуру слід наступним чином – чи будуть додаткові податки, чи буде це обтяжливо, може буде зручно використовувати інвестиційний фонд український, корпоративний або пайовий інвестиційний фонд і дати рішення, що робити далі.

Дочекатися набуття чинності цих положень, які вступають в силу з 1 січня 2022 року. Подати повідомлення в перебігу 60 днів і вже в 2023 році подати звіт по діяльності компанії.

Найголовніше, щоб бізнес визначив, врахував у своїй діяльності в своїй структурі нововведення податкового кодексу і прийняв рішення що йому робити.
Насправді в КІКе немає нічого страшного, просто є нові правила, які потрібно розуміти, знати і враховувати в діяльності бізнесу.

Отримати безкоштовну консультацію юристів в рамках закону про КІК можна за посиланням: https://bit.ly/2WKbxao


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

Вибираємо подарунки правильно: що купують в інтернеті до 8 Березня і скільки це коштує

Напередодні Міжнародного жіночого дня чоловіки шукають онлайн техніку, парфумерію і сумки. На початку весни українці традиційно відзначатимуть 8 Березня. В...

Рішення НБУ по обліковій ставці допомагає гривні зміцнитися. Прогноз курсу на вихідні

Курс гривні в п'ятницю, 5 березня, торгується розширенням спреда, за ціною продажу 27,74 гривень за долар. Що чекає валютний ринок в найближчі вихідні, розповів...

В будівництві вітрової електростанції в Донецькій області дійшли до оформлення землі

Уряд України просуває проект будівництва нової вітрової електростанції на території Донецької області. В четвер, 4 березня, відбулося чергове засідання робочої групи по цьому питанню,...

«Держава – не благодійна організація» або кому йдуть гроші, виділені на розвиток українського кіно?

25 лютого відбулася прем'єра стрічки українського кінорежисера Любомира Левицького "Скажене весілля 3". Стрічка, що вже втретє отримала державне фінансування, викликала неоднозначні відгуки, як простих...

Зуби з шоколаду, Богині-кішки та оберіг з ріжками – виставка Handmade-expo (фото)

В Києві в Міжнародному виставковому центрі на Броварському проспекті, 15, проходить XXXIII Міжнародна оптово-роздрібна виставка рукоділля та хобі HANDMADE-EXPO. До столиці привезли свої вироби декілька...

- Advertisement -

Обмен Валют

Думай

«Держава – не благодійна організація» або кому йдуть гроші, виділені на розвиток українського кіно?

25 лютого відбулася прем'єра стрічки українського кінорежисера Любомира Левицького "Скажене весілля 3". Стрічка, що вже втретє отримала державне фінансування,...

Читай

Вибираємо подарунки правильно: що купують в інтернеті до 8 Березня і скільки це коштує

Напередодні Міжнародного жіночого дня чоловіки шукають онлайн техніку, парфумерію і сумки. На початку весни українці традиційно відзначатимуть 8 Березня. В...

Теж цікаво

Блоги

Тетяна КОЩУК | Реформа оподаткування ПДВ електронних послуг в ЄС

В умовах, коли в Україні жваво обговорюється ініціатива щодо впровадження «податку на Google», цікаво простежити, як відбувається подібна реформа оподаткування ПДВ електронних послуг в...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | З 1 січня відбулися зміни у сфері сплати ЄСВ: скасовано дискримінаційні положення щодо окремих платників

1 січня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | З 1 січня у закладах загальної середньої освіти діє новий Санітарний регламент: ключові моменти

Міністерство охорони здоров’я затвердило новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти. Таким чином, втратили чинність Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технологічні тренди 2021-го: як утриматися на плаву в епоху радикальних змін та трансформацій

Світ, до якого ми звикли та в якому було досить комфортно, змінюється у нас на очах шаленими темпами. Швидкість та незворотність цих змін особливо...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | ВР усунула правову колізію у вимогах до статуту товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю

3 лютого 2021 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Господарського кодексу України щодо усунення правових колізій у вимогах до статуту товариств...
- -