«Сміттєвий» бізнес: як «кувати» гроші на переробці відходів?

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Населення планети невпинно росте: за оцінками ООН, до 2024 року його чисельність перевищить 8 млрд осіб. Це означає, що збільшується і кількість сміття, що продукується людьми. Всесвітній банк прогнозує, що щорічне виробництво відходів збільшиться на 70% з 2016-го до 2050-го. І з усім цим потрібно щось робити вже зараз, зокрема – важливо активніше займатися правильним рециклінгом і ловити можливості для заробітку.

Ринок переробки України: ресурси є, ініціативи мало

За даними компанії Frost & Sullivan, 2018 року обсяги світового ринку переробки твердих побутових, промислових і будівельних відходів вже перевищили $282 млрд. Порівняно з попереднім роком показник зріс на 7%. При цьому галузь поки не можна назвати висококонкурентною і поріг входу в неї за більшістю напрямків невисокий. Бізнес по всьому світу намагається отримати свої “сміттєві гроші” не тільки завдяки класичним способам переробки, а й вигадує різноманітні інноваційні підходи, створює стартапи.

Що ж в Україні? Як мінімум, високий потенціал. Наша країна увійшла в не найбільш оптимістичну десятку держав, де виробляється найбільше сміття на душу населення. Тож працювати є з чим.

Як розповів UA-times.com генеральний директор Recycling Solutions Дмитро Ануфрієв, 2018 року в Україні утворилося 352 млн тонн відходів і 386 млн тонн викидів, забруднюючих речовин і діоксиду вуглецю в атмосферне повітря. З них 340 млн тонн (96,63%) відходів промисловості і 11,85 млн тонн (3,37%) побутових відходів. При цьому утилізується лише 29% від обсягу всіх видів відходів. Більш того, в Україні зараз знаходиться близько 13 млрд тонн накопичених відходів. Все це, за даними Держстату, величезний за своїми масштабами ресурсний запас.

“У світі відходи, що мають ресурсну цінність, повертаються або у виробничий цикл, або використовуються в якості сировини в інших галузях. В Україні загальний обсяг техногенних відходів металургійної, енергетичної, хімічної та інших промисловостей становить близько 75% від загального обсягу і щорічно збільшується на 175 млн куб. м. Але відсоток їх утилізації низький. Наприклад, станом на 2018 рік ЄС утилізує 43% відходів теплоелектростанцій і 93% відходів металургійних комбінатів. У нашій країні рівень їх утилізації становить 7,7% і 45,5% відповідно”, – констатував Дмитро Ануфрієв.

Окрім цієї сумної порівняльної статистики, ринок має і інші проблеми. Україна замість власних сміттєвих гір воліє переробляти відходи з Європи. А пункти прийому вторсировини у нас закриваються через економічну недоцільність їх роботи. Наслідки приходять швидко: сміття не сортується, накопичується і в окремих регіонах викликає цілі екологічні колапси. У таких умовах саме час для бізнесу ввірватися на цей ринок і виконати як суспільно корисну роль, так і непогано заробити.

“Сміттєві магнати” в Україні

В Україні вже є компанії, які не проігнорували можливість заробити сотні мільйонів або навіть мільярди гривень на відходах. Так, за даними аналітичної системи YouControl, підприємств з основним видом діяльності (КВЕД) “Відновлення відсортованих відходів” і виручкою понад 100 млн грн за 2018 у країні працює більше десятка.

Які компанії лідирують у переробці сміття?

У топі вказані підприємства з виручкою понад 100 млн грн за 2018 рік. Виручка за 2018 рік, млн ₴

компанії, пов'язані з переробкою металів
компанія, пов'язана з переробкою скла
компанія, пов'язана з переробкою макулатури та поліетилену


Джерело: дані аналітичної системи YouControl

З 13 компаній галузі, чия виручка перевищує 100 млн грн, 11 так чи інакше пов’язані з металургією. У той же час, серед них майже всі мають і паралельні напрямки діяльності. Наприклад, “Ферко” є важливим гравцем агроринку, а “Регіон 2001” активно працює в будівельній сфері. Лише дві компанії з ТОПу пов’язані з металургією. Це “Геон Рівер” (займаються склом) і “Вторма 1” (акцент на макулатурі і поліетилені).

П’ятеро з названих підприємств вже більше 20 років займаються переробкою відходів, тобто з початку 90-х, коли “це ще не було мейнстрімом”. А наймолодший серед них – “Метбрухт Холдинг” заснований 2017 року. Троє з 13 згаданих компаній знаходяться в традиційно промисловій Дніпропетровської області, решта – розпорошені по всій Україні.

За даними YouControl, два підприємства входять у фінансово-промислові групи. Перше – “Інтерпайп Дніпропетровський втормет” – належить до ФПГ під назвою “Істван”, ключовою фігурою якого є Віктор Пінчук. Друге – “Керамет-Україна” – входить до групи “Індустріальний союз Донбасу (ІСД)”, пов’язаної з Сергієм Тарутою.

А ось у четвірки компаній (“Інтерпайп Дніпропетровський втормет”, “Керамет-Україна”, “Ферко” і “Вторметекспорт”) знайшлися зв’язку з так званими офшорами. Їх власники або бенефіціари мають реєстрацію Кіпру або Британських Віргінських островів.

Цікавою виявилася і міжнародна торгівля цих 13 компаній, особливо в розрізі проблеми ввезення вторсировини з-за кордону. Наприклад, 2019 року в “Інтерпайп Дніпропетровський втормет” був імпорт на понад 85 млн грн відходів і брухту чорних металів, зливків чорних металів для переплавки. “Гал-Кат” в тому ж році завіз майже на 30 млн грн мідні відходи і лом. “Геон Рівер” за 2019 рік закупив більше ніж на 3 млн закордонного скляного бою, скрапу і інших відходів скла. “ОНВІ” імпортувало магній і вироби з нього, зокрема відходи і лом, на 25 млн грн. А ще одне підприємство “ТБФ” (працює в сфері переробки, але має виручку нижче 100 млн грн) ввезло в минулому році в Україну відходів, обрізків і скрапу з пластмас на 30 млн грн. Такий імпорт відходів у промислових масштабах ще раз демонструє наявність проблеми зі збором вторсировини в нашій країні.

Ніші сміттєвого бізнесу: куди піти і в чому бар’єри

Ніш у сфері переробки відходів як у світі, так і в нашій країні – безліч. Генеральний директор Recycling Solutions Дмитро Ануфрієв серед головних напрямків в Україні назвав переробку батарейок, сільськогосподарських відходів, мулу очисних споруд; очищення і переробку викидів в атмосферу технічних газів промислових підприємств. Але, за його словами, ці ніші вільні, тому що існують обмеження, які стримують їхній розвиток.

Зокрема, стримують розвиток ніш в цьому бізнесі неможливість забезпечити достатні обсяги якісної сировини для переробки. Також технологія вимагає значних капіталовкладень. Крім того, поки не створені законодавчі умови для розвитку цього сегмента ринку.

В таких умовах відкрити прибуткове підприємство для масштабної переробки досить складно. Однак це не означає, що не варто й намагатися: навіть у малого і середнього бізнесу або креативних стартаперів може все вийти.

“МСБ і стартапам варто звернути увагу на вузькі ніші в сегменті переробки твердих побутових відходів. Там маржинальність не буде залежати від великих обсягів переробки або дорогої технології. Прикладом може бути виробництво біорозкладних стаканчиків для кави з відходів рослин або переробленого пластику. Свідомість українського населення зростає і такі проекти зможуть знайти свого споживача. Основною рушійною силою для будь-якого нового бізнесу повинен бути пошук відповіді на запитання: «Яку проблему може вирішити моя бізнес-ідея?». У світі існує дуже багато технологій переробки відходів, яких немає ще в Україні. Вивчаючи досвід інших країн, можна знайти і свою нішу”, – зауважив Дмитро Ануфрієв.

Майже всі ніші ринку мають потенціал, якщо керуватися винятково “кількістю” і “тоннами”, впевнені експерти Громадської організації “ReThink”. Однак є напрямки, швидше серйозні промислові, які практично пустують.

“Особливо гострим є питання переробки текстилю – вона відсутня взагалі. Також майже ніхто не переробляє будівельні відходи від знесення старих будівель. Так званий demolishing waste. Дуже актуальним є збільшення потужностей з переробки багатошарової упаковки для напоїв типу TetraPak / EloPak / SIG, наразі в країні є тільки один завод. Потрібно більше потужностей з переробки ПЕТ (поліетилентерефталату), але не у менш цінний продукт (downcycling), а в рівноцінний (ту ж пляшку). Абсолютно відсутня переробка гнучкої пластикової упаковки, різних обгорток і багатокомпонентних плівок. Відсутнє промислове компостування, окрім недавно запущеного першого кейсу у Львові”, – пояснюють експерти.

Однак, як акцентували в ReThink, навіть налагоджена переробка не може вирішити усі проблеми екології, які виникають через різноманітне сміття.

“Важливішим є круговий розумний дизайн, при якому вдасться уникнути створення більшої кількості відходів”, – вважають ReThink.

Іванна Костюхіна, для UA-Times.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Експерт: сьогодні ринок більше орієнтується на покупців валюти

Курс гривні в середу, 7 липня, торгується з невеликим ослабленням, відкотуючись до 27,33 гривень за долар. Напередодні продавці валюти так і не змогли перехопити...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -