19 лютого, Кабінет Міністрів прийняв постанову «Про внесення змін до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами». Зокрема, врегульовані розвідка та видобування бурштину і користування надрами в зоні ООС.
Уряд вніс зміни до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615, схваливши його в новій редакції, шляхом удосконалення його положень.
Міненерго опублікувало основні зміни, викладені в документі:
– виключається необхідність погодження з обласними, Київською та Севастопольською міськими радами, Радою міністрів Автономної республіки Крим надання надр у користування для корисних копалин загальнодержавного значення та для цілей, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин;
– розширено перелік видів користування надрами, на які можна отримати спеціальний дозвіл, а саме: геологічне вивчення бурштиноносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промислова розробка родовищ);
– врегульовано процедуру погодження надання надр у користування ділянками надр у районі проведення антитерористичної операції та/або Операції об’єднаних сил;
– передбачено можливість подання заяви та документів для отримання дозволу без проведення аукціону в електронній формі через електронний кабінет надрокористувача, що надасть можливість реєструвати заяви на отримання адміністративних послуг.
Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель прокоментував документ так: “Наша мета – створення прозоріших умов та зменшення адміністративного навантаження на інвесторів, тому зараз ми виключаємо узгодження з обласними радами для надр загальнонаціонального значення з процедури отримання спеціальних дозволів, як це було раніше. Це створювало додаткові корупційні ризики та блокувало розвиток надровидобутку.
Також постанова передбачає формування бази для подачі документів в електронному режимі та прибирає непрозорі механізми отримання дозволів на надрокористування поза аукціонами.
Але важливо дотримуватися екологічного законодавства, тому інвесторам заборонено починати діяльність на ділянках до проходження процедури та отримання висновку про Оцінку впливу на довкілля”.
Нагадаємо, що уряд стимулюватиме збільшення власного видобутку газу, щоб українці менше платили за опалення. Для цього він спростив дозвільні процедури, запровадив електронні аукціони та розробив законодавчі зміни.
Також Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект про зменшення ставки рентної плати за користування надрами для видобутку бурштину.