Як зберегти і примножити свої заощадження. Державні облігації як інструмент інвестування

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Зазвичай в інвестуванні діє наступне правило: прибутковість прямо пропорційна ризику. Або якщо простіше: «Хто не ризикує, той не п’є шампанського!». Але в минулому році можливість заробити на банкет з феєрверками надав навіть найнадійніший з наявних в Україні фінансових інструментів.

UA-Times продовжує серію публікацій про доступні простим українцям інвестиційні інструменти – способи збереження і примноження своїх коштів. І сьогодні мова піде про облігації внутрішньої державної позики – ОВДП.

Свято для інвестора

Торішнє залучення грошей до держбюджету через розміщення ОВДП перетворилося в результаті в справжній «атракціон небаченої щедрості». І справа навіть не в розмірах ставок, хоча і вони вражають. Середньозважена ставка облігацій в гривні за перші 7 місяців склала 17,97% річних (хоча на деяких аукціонах для окремих паперів вона злітала до 19,5%), що не набагато більше середньозваженої ставки за 2018 рік – 17,79%. До того ж, вже з липня спостерігалося послідовне зниження прибутковості облігацій.

Рогом достатку ОВДП стали в поєднанні з відносно низькою інфляцією (4,1% в порівнянні з 9,8% в 2018 р.) і ревальвацією гривні (курс національної валюти до долара за 2019 рік зміцнився на 14,5%). Завдяки цьому, багато інвесторів, що переклали свої валютні ресурси в «гривневі» ОВДП, заробили більше 30% річних. І це – на інструменті, який в Україні є найбільш надійним, практично позбавленим ризиків, оскільки виплати по ньому гарантуються державою!

До речі, як нагадує аналітик TeleTrade Сергій Родлер, курс гривні виріс якраз завдяки підвищеному попиту нерезидентів на ОВДП: іноземці збільшили обсяг вкладень в папери в 18 разів. Тобто, сумарна активність інвесторів і забезпечила їм в підсумку умови для отримання надприбутків!

Аналогічний подарунок своїм шанувальникам, як ми вже писали, піднесли і банківські депозити в гривні. Але з двома важливими відмінностями.

По-перше, облігації, все-таки, забезпечували більш високу номінальну прибутковість. Як вказує керуючий локальними активами групи ICU Григорій Овчаренко, за підсумками 2019 року, наприклад, середня прибутковість ставок по гривневих депозитах для фізичних осіб на 12 місяців склала 15,7%, а прибутковість річних ОВДП в національній валюті – близько 17%.

По-друге, дохід по облігаціях звільнений від сплати 18%-го податку на доходи фізосіб – на відміну від відсотків, нарахованих на банківський вклад.

Плюс вже згадана більш висока надійність облігацій. Зокрема, держава гарантує виконання своїх зобов’язань в повному обсязі, без обмежень. У той час як в відношення банківських депозитів діє обмеження в 200 тис. грн для вкладів в кожен банк.

Інструмент не для кожного

Здавалося б, кожен українець повинен був схопити свої кровні і бігом кинутися за державними облігаціями. Але не все так просто.

«ОВДП є немасовим і дуже нішевим інструментом, що підтверджується порівнянням портфелів: обсяг портфеля ОВДП фізосіб становить близько 10 млрд грн, роздрібних банківських депозитів фізосіб – понад 540 млрд грн», – говорить начальник відділу по роботі з інвесторами банку “Кредит Дніпро” Андрій Приходько.

Справа в тому, що прямо піти і купити у Мінфіну пару-трійку облігацій ми з вами – як фізичні особи – не можемо. Нам доведеться працювати з будь-яким ліцензованим торговцем цінними паперами – банком, інвестиційною компанією, дилером чи брокером. А вони за свої послуги захочуть комісійні.

Наприклад, візьмемо розцінки одного з найвідоміших в Україні банків.

За відкриття рахунку в НБУ (це перший крок для придбання облігацій) цей банк візьме 500 грн. За облік ОВДП на цьому рахунку – від 100 грн в місяць. За кожне зарахування куплених облігацій на цей рахунок – ще 300 грн.

Зрозуміло, що при придбанні ОВДП на невеликі суми ви за рахунок всіх цих платежів втратите більше, ніж заробите на відсотках.

Втім, банкам і самим не хочеться напружуватися по дрібницях. Тому в банку з нашого прикладу (як і в більшості інших) мінімальна сума покупки ОВДП – 1 млн грн або 40 тис. lоларів. У вас немає стільки грошей? Ось коли назбиравши, тоді і звертайтеся.

Або йдіть не в банк, а до торговців поменше і скромніше.

Є компанії, які можуть працювати з вами і починаючи з 100 тис. грн. І нам пощастило відшукати і тих, хто готовий продати навіть одну облігацію. Але тільки облігація номіналом 1000 грн вам дістанеться за 1150 грн, а номіналом 1000 доларів – за 1150 доларів. Плюс депозитарні послуги – 30-75 грн в місяць. І знову виходить, що купувати кілька облігацій – безглуздо.

Взагалі, навіть в умовах минулорічної високої прибутковості вважалося, що заходити на ринок ОВДП реальний сенс є тоді, коли ви готові інвестувати не менше 200-300 тис. грн.

Казка закінчується

Неприродне поєднання мізерних ризиків з дуже високою реальною прибутковістю пішло разом з 2019 роком. На останніх аукціонах Мінфіну вдавалося залучати гроші вже трохи менше, ніж за 10% річних для гривневих облігацій. Це дуже хороша прибутковість для надійного інструменту в сильній валюті і при помірній інфляції. Питання в тому, як довго буде триматися нинішній курс гривні, тим більше, що на початку березня вже намітився рух в сторону її ослаблення.

Як ми пам’ятаємо, гривня зміцнилася завдяки потужному притоку валюти від зарубіжних покупців ОВДП. Якщо цей потік раптом вичерпається, позиції національної валюти можуть захитатися.

З одного боку, як каже Сергій Родлер, політика низьких і негативних ставок в розвинених країнах призвела до того, що близько 14 трлн доларів в облігаціях по всьому світу приносять негативну реальну прибутковість. На цьому тлі має знайтися чимало бажаючих вкластися в українські папери.

З іншого боку, прибутковість ОВДП помітно знизилася. Далі ревальвація гривні за торішнім сценарієм вже вкрай малоймовірна, та й була б зовсім згубною для нашого експорту, – навпаки є сильні очікування девальвації.

Тому інвесторів сюди буде тягнути вже не так сильно. Плюс паніка навколо короновіруса пригальмувала інвестиційну активність в світі в цілому. Як би там не було, за підсумками останнього аукціону Мінфін заявив про зниження попиту на довготривалі папери.

Від ризику ослаблення гривні повністю захищені облігації у валюті. Прибутковість за доларовими паперами вже нижче 4%, але це все одно вигідніше, ніж вкладати долари в банківський депозит.

У будь-якому випадку надійність ОВДП робить їх гідним кандидатом на місце в інвестиційному портфелі.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

Експерт: в найближчі дні курс гривні буде залежати від розміщення ОВДП

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин зробив свій короткостроковий прогноз щодо курсу гривні на найближчі дні. Курс гривні...

Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%

На наступному тижні Національний банк Україні презентує висновки своїх експертів відносно прогнозу інфляції на 2021-2023 роки. Кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський надав...

Нацбанк: у 2021 році бізнес очікує погіршення економічної ситуації в країні

Національний банк надав нові оцінки від бізнесу щодо економічного зростання та власного розвитку на наступні 12 місяців. Ніякого покращення ситуації український бізнес не очікує...

Спрощено порядок надання дозволу на імміграцію іноземним інвесторам в Україну

13 січня Уряд ухвалив рішення, відповідно до якого спрощено порядок надання дозволу на імміграцію іноземним інвесторам. Достатньо просто підтвердити перерахування власних коштів підприємству в...

Європейського суду з прав людини буде розглядати по суті справу анексії Криму

В четвер, 14 січня 2021 року стало відомо рішення Європейського суду з прав людини щодо розгляду справи «Україна проти Росії (щодо Криму)» за №...

Думай

Безпрецедентний аналіз: лобіювання владою інтересів окремих груп та шахрайство з ПДВ – головні загрози фіскальної безпеки України

Днями в Києві відбулася презентація результатів безпрецедентного аналізу, який вперше в історії України продемонстрував, наскільки є великі ризики та...

Читай

Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%

На наступному тижні Національний банк Україні презентує висновки своїх експертів відносно прогнозу інфляції на 2021-2023 роки. Кандидат економічних наук,...

Теж цікаво

Блоги

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технології штучного інтелекту на службі «розумних міст»: Україна та світ

Наразі існує чималий світовий досвід застосування технологій на базі штучного інтелекту для потреб «розумних міст»: починаючи від обслуговування дорожнього руху (як наприклад, у м. Барселона...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок Big Data в Україні або як не проґавити свій шанс?

Згідно даних IBM Research, 90% усіх даних, створених людьми, з’явилися тільки останні 10 років. За таких темпів генерації даних через сто років кордон між...

ОЛЬГА КРАСКО | Як вивести з тіні трудових мігрантів і здійснити мрію президента

Влада наголошує на необхідності виведення з тіні трудової міграції, але в який спосіб? Яким чином гарантувати умови безпеки українцям з користю для держави? Більше року...
- -