Законопроект про ринок землі готовий до голосування в ВР. Положення після правок

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

13 листопада 2019 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” (№ 2178-10). Проект закону передбачає скасування заборони на продаж землі з 1 жовтня 2020 року.

13 січня 2020 року в «Укрінформі» відбулося публічне обговорення “Як змінився законопроект про обіг земель після правок?”.  Під час заходу представники Кабміну, депутати фракції “Слуга народу”, аграрного комітету ВРУ озвучили фінальну версію земельної реформи в Україні та пояснили пропоновані зміни в законопроект.  Згідно з цим документом, право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення будуть мати громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України, іноземні громадяни та особи без громадянства в разі придбання у порядку спадкування і з обов’язком відчуження ділянки протягом року.

Про що говорили

Треба відразу зазначити, що землі на всіх не вистачить. І горезвісна норма до 2-х га на кожного громадянина України, прийнята в 90-х роках минулого століття, не може бути реалізована фізично. Тому що від необхідних 100 млн га – в державі налічується близько 45 млн. Тому, за словами міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофія Мілованова, перевагу буде надано тим, хто працює на землі.

Також землю не зможуть купувати іноземці. “Суспільство вимагає недоступу іноземців, і це гарантовано сьогодні”, – повідомив міністр.

І навіть, якщо рішення про право продажу землі сільськогосподарського призначення іноземцям буде прийнято після всеукраїнського референдуму, як про це заявляв президент Володимир Зеленський, обмеження все одно залишаться для 50-кілометрової зони від державного кордону.

“Навіть за умови проведення референдуму забороняється здійснювати угоди, стороною яких є іноземці, або юридичні особи, засновані іноземними громадянами, з землями сільськогосподарського призначення в зоні 50 км”, – сказав голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський.

Крім того, за його словами, придбання українських сільгоспземель забороняється юридичним особам, учасниками яких є громадяни держави-агресора, або іншої держави, якщо неможливо встановити кінцевого бенефіціара такої юрособи. Або, якщо це бенефіціари зареєстровані в офшорних зонах, є членами терористичних організацій, особами, стосовно яких застосовані персональні санкції. Також не зможуть придбати землю сільгосппризначення в Україні фізичні та юридичні особи, зареєстровані в державах, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

При цьому присутній на обговоренні уповноважений президента з земельних питань Роман Лещенко зазначив, що обмеження допуску іноземців до українського ринку сільгоспземель не зачіпає інвестиційних зобов’язань.

Важливі питання

На запитання журналістів, чи зможуть купувати землю сільгосппризначення люди з подвійним громадянством, яке в нас фактично заборонено, але всі знають, що воно існує, Тимофій Милованов відповів, що механізму відсіву таких людей не існує. Вони мають право голосу на виборах, відповідно, і землю можуть купувати.

Одна юридична чи фізична особа не може мати у власності більше 10 тисяч гектарів. «Що відбувається, якщо фізична-особа – громадянин України набув, наприклад, 1 тис га, а також  є одночасно засновником юридичної особи, на яку куплено 5 тисяч гектарів? Це означає, що в сукупності він має вже 6 тисяч га і юридична особа може докупити ще 4 тисяч га, щоб разом було 10 тисяч. Чи ця фізична особа може докупити на себе безпосередньо”, – пояснює Микола Сольський.

Сам механізм контролю на етапі підписання договору на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення був визначений після консультації з Міністерством юстиції, органами нотаріату, приватними нотаріусами. Нотаріус перевіряє, скільки на цій людині зареєстровано землі. Крім того, одночасно перевіряє, в яких підприємствах вона є засновником. І також встановлює, скільки ці підприємства, де вона є засновником, вже мають у власності. Виходячи з цього, він може засвідчити угоду, якщо не перевищений ліміт понад 10 тисяч га землі.

Купівля-продаж землі буде здійснюватися лише в безготівковій формі. “Не буде готівкових розрахунків. Ми будемо боротися з тіньовими ринками. Тому розрахуватися за придбану землю можна буде тільки в безготівковій формі. Потрібно буде показати, звідки ці гроші взялися”, — сказав Мілованов.

Кому – пільги і кредити

У законопроекті передбачаються пільгові умови придбання сільськогосподарської землі для тих, хто нею постійно користується, додав міністр. «Державна підтримка буде зосереджена на здешевлення відсотків для купівлі землі. Ми очікуємо, що буде відсоток, під який можна буде брати кредит, до 3-5% річних у гривні. Це дуже прийнятні пільгові умови на рівні інфляції, або менше інфляції. Ми формально будемо компенсувати банкам процентну ставку Національного банку. Це те, що називається обліковою ставкою. Ми будемо підтримувати тих, хто є маленьким фермером”, – сказав він.

Чиновник також зазначив, що буде створено фонд гарантування кредитів для того, щоб люди, які працюють на землі, але не мають кредитної історії, змогли подати заявки в банки. А держава, зі свого боку, гарантуватиме ризики, щоб банки могли видати кредити.

Однак, за словами Мілованова, на допомогу зможуть розраховувати ті, хто буде мати 500 га, можливо, до 1000 га землі. А ось холдингам або великим господарствам, які мають десятки тисяч гектарів, її від держави чекати не варто.

Але не все так райдужно для фермерів. Справа в тому, що в кінці дев’яностих на початку двохтисячних років частина земель в Україні була передана в постійне користування фермерам і фермерським господарствам – 530 тисяч гектарів. У свій час цю землю не можна було отримати без хабарів чиновникам, працівникам Геокадастру і т.д. І фактично багато фермерів за неї вже заплатили. Тепер їм надається можливість, за їх бажанням, знову придбати цю землю з 7-річним розстроченням платежу.

Процес розкладуть на етапи

Земельна реформа буде реалізовуватися поетапно, виходячи із запитів суспільства. Уповноважений президента з земельних питань Роман Лещенко сказав, що був вдосконалений законопроект про обіг земель, прийняття якого дозволить навести порядок у земельних правовідносинах, але це лише один з низки законопроектів.

“Мова йде про 10 базових законопроектів, починаючи від децентралізації і передачі земель на місця, до забезпечення інститутів права, антирейдерського пакета, безпосередньої програми фінансування підтримки малого та середнього товаровиробника, наведення порядку в усіх державних програмах, питань, що стосуються просторових геоданих, забезпечення належної інфраструктури, наповнення відповідних кадастрових даних. За три місяці були розроблені базові законопроекти. Частина з них у процесі розгляду, інша частина — готується до розгляду”, – сказав він.

Так що списи ще продовжать ламатися.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: ціна на криптовалюти буде і далі падати

Під кінець робочого тижня курс Bitcoin продовжує консолідацію після досягнення верхньої межі формуємого з 19 травня трикутника і позначки в $38 000. Що відбувається...

Боржник через суд майже повернув своє вже продане залогове майно

Стало відомо, що в юридичній практиці України може виникнути прецедент, коли  боржнику через суд повертають його залогове майно, яке  було реалізовано в рамках процедури...

“На чистоту”: бізнес, громада і влада Хмельниччини навчаться управлінню відходами

17-18 червня, за ініціативи Голови Хмельницької обласної ради Лабазюк Віолети в Хмельницькому пройде двохденний захід по обміну досвідом розробки та впровадження регіональних проектів з...

Експерт: учасники валютного ринку можуть взяти паузу до зустрічі Байден-Путін

Курс гривні в п'ятницю, 11 червня, стабілізувався поблизу рівня 27,10 гривень за долар, після активних продажів валюти нерезидентами. Що можна очікувати до кінця тижня,...

Думай

Боржник через суд майже повернув своє вже продане залогове майно

Стало відомо, що в юридичній практиці України може виникнути прецедент, коли  боржнику через суд повертають його залогове майно, яке ...

Читай

“ФОРУМ ДОБРИХ СПРАВ”: В Україні з’явився майданчик, який об’єднав людей доброї волі

4 червня 2021 року в Києві відбувся 4-й «ФОРУМ ДОБРИХ СПРАВ», де зустрілися  для обговорення нагальних питань представники центральної...

Теж цікаво

Блоги

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Що дозволено колекторським компаніям

14 квітня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості» від 19.03.2021...

Георгий ТИГИШВИЛИ | Цугцванг для частного бизнеса

По всей видимости частному бизнесу предстоит найти новые способы защиты собственных интересов, поскольку решения Кабмина, которые принимаются на данный момент, идут в разрез официальным...

Аліна ДЕМЧИК | Правові методи у захисті від домашнього насилля, що працюють

Приблизно 1,8 млн. жінок на рік страждають від домашнього насильства. Понад 600 жінок загинули від домашнього насильства у 2020 р. 350 фактів домашнього насильства...
- -