Бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький: «Підприємці повинні офіційно говорити про факти корупції»

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

В інтерв’ю UA-Times бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький розповів про результати роботи структури в 2019 році, особливості взаємодії з підприємцями та державними органами, плани команди на 2020 й рік.

Також читайте першу частину інтерв’ю під назвою «Бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький: «Влада повинна підтримувати тих українців, хто втратив все можливості для отримання доходу».

– Давайте поговоримо про результати 2019 року. Які досягнення в роботі Ради бізнес-омбудсмена можна відзначити за попередній рік?

– Можна відзначити роботу щодо виконання судових рішень. Можна сказати, що це важлива проблема і в податках, і в інших напрямках. Коли підприємець виграв в суді, отримав остаточне рішення, і навіть пройшов апеляцію. Але потім державні органи не виконують це рішення суду. Це серйозна проблема.

Також є проблема зі списком ризикових компаній. Тобто, компанія отримує інформацію про те, що знаходиться в цьому списку. Але не розуміє, чому опинилася в такому становищі. І не знає, що робити для того, щоб вийти з цієї ситуації. Варто зазначити, що в січні цього року вже вийшло розпорядження, згідно з яким податкові органи повинні давати пояснення, чому компанії потрапили в список ризикових.

Крім того, проти бізнесу відкривається багато кримінальних справ. І це теж серйозна проблема. Адже підприємці стикаються з допитами, обшуками, конфіскацією комп’ютерів і документів, блокуванням рахунків в банках. В результаті бізнес знаходиться в паралізованому стані, оскільки не може нормально працювати. Такі ситуації можуть розвиватися нескінченно, тому що ці органи можуть висувати звинувачень або гальмувати процеси.

Можу озвучити цифри. У 2019 відкрито 852 кримінальних справи. І тільки 22 з них передано до суду з актом обвинувачення. Так що більшість цих справ відкрито, і підприємства в результаті просто паралізовані.

В цьому напрямку Рада бізнес-омбудсмена також готує свої зауваження і рекомендації держорганам, щоб поліпшити діалог сторін.

І, звичайно, є проблеми з податковими перевірками. Справа в тому, що деякі перевірки здійснюються без урахування тих документів, які є у підприємства. Тобто, податкові органи можуть їх ігнорувати. Крім того, податківці можуть виходити за рамки перевірок. Загалом, проблем в цьому напрямку чимало.

Набагато менше проблем виникає у взаємодії з митницею, органами реєстрації. Це можуть бути, наприклад, спроби рейдерства. Але всі ці питання Рада бізнес-омбудсмена намагається вирішити.

– Розкажіть, хто частіше приходив за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена в 2019 році? Це були представники великого чи малого бізнесу, українці або іноземці?

– У минулому році частіше зверталися до нас представники малого та середнього бізнесу, в основному, українці. І третина таких звернень припадали на великий бізнес.

Що стосується власників підприємств, то 83% – це чисто український бізнес. І 17% заяв припадає на компанії, де інвесторами є іноземці.

– А в яких секторах економіки бізнесу частіше потрібна допомога?

– Це торгівля, виробництво, послуги. Можна сказати, що за допомогою звертаються компанії з усіх секторів економіки.

– Якщо говорити про статистику, скільки справ Рада бізнес-омбудсмена відкрила та закрила? Як ви оцінюєте ефективність роботи в минулому році?

– У 2019 наша команда отримала 1646 скарг. Ми завершили розслідування 1139 скарг. При цьому допомогли повернути компаніям 4,5 млрд гривень. Більше половини кейсів були вирішені для бізнесу позитивно. Деякі ситуації ще моніторимо, адже по ним ще немає остаточного рішення. А деякі історії були закриті без нашої участі, адже конфлікт був вирішений сам по собі.

Можна сказати, що кількість скарг стабілізувався на позначці десь в 400 скарг на квартал. Таку статистику спостерігаємо за останні кілька кварталів.

Варто відзначити, що більшість скарг приходить з Києва та Київської області. Це майже 40% звернень. Але до нас звертаються зі скаргами і всі інші області України, за винятком Криму.

– Якщо говорити про взаємодію з держорганами, з ким із них стало простіше працювати? Чи є поліпшення в налагодженні таких контактів?

– Є поліпшення в роботі, наприклад, з Офісом Генерального прокурора. Бо раніше у нас не було меморандуму про співпрацю, який би узгоджував дії обох структур.

В цілому, у нас працює 12 меморандумів. Такі угоди підписані, зокрема, c Національною поліцією, СБУ, міністерством екології, міністерством юстиції та іншими органами. Тепер є такий договір і з органами прокуратури.

Такий же меморандум був підписаний з митницею і податковою. Керівники цих органів висловили надію, що співпраця з Радою бізнес-омбудсмена поліпшить роботу співробітників їхніх відомств.

Вже є результати такої співпраці. Наприклад, на митних пунктах будемо розміщувати спеціальні інформаційні картки, де сказано: у разі виникнення проблем підприємці можуть звертатися за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена. Також будуть вказані контактні дані. Звичайно, звертатися потрібно в тому випадку, якщо є порушення закону або інші серйозні проблеми. До слова, керівники митниці погодилася розмістити таку інформацію, так як вони також зацікавлені працювати в правовому полі.

Таким чином, можу відзначити, що зі згаданими органами співпраця налагоджена непогано.

– Які плани у Ради бізнес-омбудсмена на цей рік?

– Крім поточної роботи, хочемо поліпшити роботу з підприємцями. Зокрема, хотілося б, щоб бізнес також надавав свої звіти про корупційні пропозиціях, які отримують. Можливо, щоб говорили про це анонімно.

Справа в тому, що Рада бізнес-омбудсмена отримує багато скарг. Десь якась затримка на митниці, десь не отримана ліцензія, десь не повернута власність та інше. В результаті підприємці неофіційно говорять, що проблема виникла через корупцію. Мовляв, давайте подружимося, питання буде вирішене. При цьому офіційно скарга не стосується даних фактів.

Ми хотіли б, щоб ці факти були відомі, а робота йшла більш системно. Тим більше, є законодавство, яке захищає анонімність людей, які говорять про факти корупції. Важливо, щоб бізнес не боявся офіційно заявляти про проблеми в Національне антикорупційне бюро та інші відповідні органи. Це потрібно робити, оскільки кейс підприємця може бути вирішений індивідуально, але при цьому корупціонер не отримає заслуженого покарання.

Тому Рада бізнес-омбудсмена буде допомагати бізнесу вирішувати проблеми і далі, в тому числі, корупційного характеру.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Експерт: сьогодні ринок більше орієнтується на покупців валюти

Курс гривні в середу, 7 липня, торгується з невеликим ослабленням, відкотуючись до 27,33 гривень за долар. Напередодні продавці валюти так і не змогли перехопити...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -