Бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький: «Підприємці повинні офіційно говорити про факти корупції»

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

В інтерв’ю UA-Times бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький розповів про результати роботи структури в 2019 році, особливості взаємодії з підприємцями та державними органами, плани команди на 2020 й рік.

Також читайте першу частину інтерв’ю під назвою «Бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький: «Влада повинна підтримувати тих українців, хто втратив все можливості для отримання доходу».

– Давайте поговоримо про результати 2019 року. Які досягнення в роботі Ради бізнес-омбудсмена можна відзначити за попередній рік?

– Можна відзначити роботу щодо виконання судових рішень. Можна сказати, що це важлива проблема і в податках, і в інших напрямках. Коли підприємець виграв в суді, отримав остаточне рішення, і навіть пройшов апеляцію. Але потім державні органи не виконують це рішення суду. Це серйозна проблема.

Також є проблема зі списком ризикових компаній. Тобто, компанія отримує інформацію про те, що знаходиться в цьому списку. Але не розуміє, чому опинилася в такому становищі. І не знає, що робити для того, щоб вийти з цієї ситуації. Варто зазначити, що в січні цього року вже вийшло розпорядження, згідно з яким податкові органи повинні давати пояснення, чому компанії потрапили в список ризикових.

Крім того, проти бізнесу відкривається багато кримінальних справ. І це теж серйозна проблема. Адже підприємці стикаються з допитами, обшуками, конфіскацією комп’ютерів і документів, блокуванням рахунків в банках. В результаті бізнес знаходиться в паралізованому стані, оскільки не може нормально працювати. Такі ситуації можуть розвиватися нескінченно, тому що ці органи можуть висувати звинувачень або гальмувати процеси.

Можу озвучити цифри. У 2019 відкрито 852 кримінальних справи. І тільки 22 з них передано до суду з актом обвинувачення. Так що більшість цих справ відкрито, і підприємства в результаті просто паралізовані.

В цьому напрямку Рада бізнес-омбудсмена також готує свої зауваження і рекомендації держорганам, щоб поліпшити діалог сторін.

І, звичайно, є проблеми з податковими перевірками. Справа в тому, що деякі перевірки здійснюються без урахування тих документів, які є у підприємства. Тобто, податкові органи можуть їх ігнорувати. Крім того, податківці можуть виходити за рамки перевірок. Загалом, проблем в цьому напрямку чимало.

Набагато менше проблем виникає у взаємодії з митницею, органами реєстрації. Це можуть бути, наприклад, спроби рейдерства. Але всі ці питання Рада бізнес-омбудсмена намагається вирішити.

– Розкажіть, хто частіше приходив за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена в 2019 році? Це були представники великого чи малого бізнесу, українці або іноземці?

– У минулому році частіше зверталися до нас представники малого та середнього бізнесу, в основному, українці. І третина таких звернень припадали на великий бізнес.

Що стосується власників підприємств, то 83% – це чисто український бізнес. І 17% заяв припадає на компанії, де інвесторами є іноземці.

– А в яких секторах економіки бізнесу частіше потрібна допомога?

– Це торгівля, виробництво, послуги. Можна сказати, що за допомогою звертаються компанії з усіх секторів економіки.

– Якщо говорити про статистику, скільки справ Рада бізнес-омбудсмена відкрила та закрила? Як ви оцінюєте ефективність роботи в минулому році?

– У 2019 наша команда отримала 1646 скарг. Ми завершили розслідування 1139 скарг. При цьому допомогли повернути компаніям 4,5 млрд гривень. Більше половини кейсів були вирішені для бізнесу позитивно. Деякі ситуації ще моніторимо, адже по ним ще немає остаточного рішення. А деякі історії були закриті без нашої участі, адже конфлікт був вирішений сам по собі.

Можна сказати, що кількість скарг стабілізувався на позначці десь в 400 скарг на квартал. Таку статистику спостерігаємо за останні кілька кварталів.

Варто відзначити, що більшість скарг приходить з Києва та Київської області. Це майже 40% звернень. Але до нас звертаються зі скаргами і всі інші області України, за винятком Криму.

– Якщо говорити про взаємодію з держорганами, з ким із них стало простіше працювати? Чи є поліпшення в налагодженні таких контактів?

– Є поліпшення в роботі, наприклад, з Офісом Генерального прокурора. Бо раніше у нас не було меморандуму про співпрацю, який би узгоджував дії обох структур.

В цілому, у нас працює 12 меморандумів. Такі угоди підписані, зокрема, c Національною поліцією, СБУ, міністерством екології, міністерством юстиції та іншими органами. Тепер є такий договір і з органами прокуратури.

Такий же меморандум був підписаний з митницею і податковою. Керівники цих органів висловили надію, що співпраця з Радою бізнес-омбудсмена поліпшить роботу співробітників їхніх відомств.

Вже є результати такої співпраці. Наприклад, на митних пунктах будемо розміщувати спеціальні інформаційні картки, де сказано: у разі виникнення проблем підприємці можуть звертатися за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена. Також будуть вказані контактні дані. Звичайно, звертатися потрібно в тому випадку, якщо є порушення закону або інші серйозні проблеми. До слова, керівники митниці погодилася розмістити таку інформацію, так як вони також зацікавлені працювати в правовому полі.

Таким чином, можу відзначити, що зі згаданими органами співпраця налагоджена непогано.

– Які плани у Ради бізнес-омбудсмена на цей рік?

– Крім поточної роботи, хочемо поліпшити роботу з підприємцями. Зокрема, хотілося б, щоб бізнес також надавав свої звіти про корупційні пропозиціях, які отримують. Можливо, щоб говорили про це анонімно.

Справа в тому, що Рада бізнес-омбудсмена отримує багато скарг. Десь якась затримка на митниці, десь не отримана ліцензія, десь не повернута власність та інше. В результаті підприємці неофіційно говорять, що проблема виникла через корупцію. Мовляв, давайте подружимося, питання буде вирішене. При цьому офіційно скарга не стосується даних фактів.

Ми хотіли б, щоб ці факти були відомі, а робота йшла більш системно. Тим більше, є законодавство, яке захищає анонімність людей, які говорять про факти корупції. Важливо, щоб бізнес не боявся офіційно заявляти про проблеми в Національне антикорупційне бюро та інші відповідні органи. Це потрібно робити, оскільки кейс підприємця може бути вирішений індивідуально, але при цьому корупціонер не отримає заслуженого покарання.

Тому Рада бізнес-омбудсмена буде допомагати бізнесу вирішувати проблеми і далі, в тому числі, корупційного характеру.


patroneText

загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

Сім’ям загиблих в авіакатастрофі в Харківській області виплатять допомогу в розмірі 1 млн 576 грн

Міністр оборони України Андрій Таран прийняв рішення про виплату грошової допомоги сім'ям загиблих в результаті краху військового літака в...

Експерт: негативним фактором для гривні залишається зростання числа хворих Covid-19

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин дав UA-Times короткостроковий прогноз курсу національної валюти. Курс гривні в п'ятницю, 25 вересня, відкрився розширенням спреда за...

Середні роздрібні ціни по країні майже не змінюються – експерт

Нафтовий ринок продовжує перебувати під тиском: з початку вересня марка Brent подешевшала більш ніж на 9%. Про це повідомляє аналітик ТелеТрейд Сергій Родлер. "Минулого тижня...

Директор SAP: “Як в Америці, так і в Європі ви побачите, що завдання нижнього рівня будуть автоматизовані”

Том Кіндерманс, директор німецької корпорації-розробника програмного забезпечення та надавача послуг консалтингу SAP у Центральній і Східній Європі розповів UA-Times, як коронавірус вплинув на способи...

Влада чує бізнес: підсумки роботи ІІІ  Форуму  бізнес-асоціацій України

Верховна Рада та Уряд готові проводити усі необхідні зміни, які пропонують українські підприємці. Таким є підсумок Форуму «Діалог громадянського суспільства, бізнесу і влади», що...

Думай

Директор SAP: “Як в Америці, так і в Європі ви побачите, що завдання нижнього рівня будуть автоматизовані”

Том Кіндерманс, директор німецької корпорації-розробника програмного забезпечення та надавача послуг консалтингу SAP у Центральній і Східній Європі розповів UA-Times,...

Читай

Влада чує бізнес: підсумки роботи ІІІ  Форуму  бізнес-асоціацій України

Верховна Рада та Уряд готові проводити усі необхідні зміни, які пропонують українські підприємці. Таким є підсумок Форуму «Діалог громадянського...

Теж цікаво

Блоги

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок Big Data в Україні або як не проґавити свій шанс?

Згідно даних IBM Research, 90% усіх даних, створених людьми, з’явилися тільки останні 10 років. За таких темпів генерації даних через сто років кордон між...

ОЛЬГА КРАСКО | Як вивести з тіні трудових мігрантів і здійснити мрію президента

Влада наголошує на необхідності виведення з тіні трудової міграції, але в який спосіб? Яким чином гарантувати умови безпеки українцям з користю для держави? Більше року...

Іванна КОСТЮХІНА-ЧЕРНОВА | Сила бренду: навіщо і як розробити

"Бренд – це не річ, продукт, компанія або організація. Бренди не існують в реальному світі – це ментальні конструкції. Бренд найкраще описати як суму...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ: Як не треба «удосконалювати» Закон №466-IX або чому не допомагають спроби його косметичної ревізії

Попри чисельні звернення бізнесу та експертного середовища, скандальний податковий законопроект №1210, який підприємці назвали «податковим терором» після підписання його Президентом став Законом №466-IX та...
- -