Бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький: «Влада повинна підтримувати тих українців, хто втратив всі можливості для отримання доходу».

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

В інтерв’ю UA-Times бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький розповів про те, як команда організувала щоденну роботу в умовах онлайн-режиму, які заходи підтримки держави зараз важливі для бізнесу і з якими проблемами підприємці звертається до інспекторів під час карантину.

– Карантин уже приніс українському бізнесу істотні проблеми. Як ви оцінюєте заходи державної підтримки, які покликані підтримати бізнес?

– Мені здається, вже є кілька інструментів, які допомагають бізнесу. Я не хочу коментувати всі інструменти. Можу тільки в загальному сказати. Влада повинна фокусувати увагу на тих людях, хто втратив все кошти і у кого немає ніяких джерел доходу. Ні, не треба поширювати цю допомогу на всіх і не треба давати всім пільги або податкові канікули. Жоден бюджет не витримає таке навантаження. Ще раз повторюся, треба фокусуватися на тих людях, хто втратив джерела доходу.

– Зараз в Україні активно говорять про те, що потрібно впроваджувати так званий гнучкий карантин, коли певним секторам економіки дозволяють працювати і далі. Влада, наприклад, дозволила відновити роботу ломбардам, хімчисткам, будівельникам, кур’єрам та інше. Чи вважаєте ви такі заходи виправданими в умовах зростання захворюваності в країні?

– Я стежу за тим, що говорять експерти. Я розумію цей підхід. Вважаю, що потрібно диференціювати карантин. Ті люди, хто знаходяться в групі великого ризику, – наприклад, люди у віці від 60 років, з проблемами серця або респіраторними проблемами. Для цих громадян потрібно продовжити карантин і далі. Але є й інші, здорові люди, хто може і хоче працювати.

Я приведу приклад Польщі. У Польщі метрополітен працює. Але є люди похилого віку або діти-школярі – їх там немає. У підсумку в метрополітені практично порожньо, натовпу немає. І якщо людям потрібно дістатися до свого місця роботи, вони можуть скористатися метрополітеном або іншими видами міського транспорту.

Тому потрібно щось міняти, адже економіка не витримає тривалий карантин. Мені здається, в цьому сенсі прем’єр-міністр також вважає, що українська економіка не витримає жорсткий карантин більш, ніж на один-два місяці. Тому дійсно можна зробити диференціацію для тих, хто залишається на карантині, та хто повертається до роботи.

– Карантин вплинув на перебудову роботи багатьох сфер бізнесу. Хтось навіть бачить в цьому нові можливості. Наприклад, ресторани або продуктові магазини почали розвивати доставку товарів. На ваш погляд, наскільки нові методи виживання змінять економіку в посткаратінний період?

– Бізнес може перебудуватися. Наприклад, можна працювати з дому. Так зараз працює багато офісів, наприклад, юридичні компанії. Наш офіс Ради бізнес-омбудсмена також працює з дому. В принципі, робота йде добре. Багато що можна робити з дому.

Звичайно, потрібно, щоб усі наші партнери також хотіли б працювати в такому онлайн-режимі. Але в регіонах не всі державні органи поки можуть налагодити такий формат роботи. Тому що інформація може бути конфіденційною і не завжди можна обговорити питання по телефону. Такі моменти бувають. І такі питання як-то потрібно вирішувати.

Проте, онлайн-режим роботи може врятувати вузькі галузі економіки. Більшість підприємств чекає, коли вони зможуть працювати нормально, як було до карантину. Але ще знадобиться деякий час, щоб навчитися працювати в нових умовах.

– Якщо Рада бізнес-омбудсмена змогла перейти в онлайн-режим, цікаво дізнатися – що простіше і що складніше було перенастроювати для роботи в карантин?

– Нам потрібно було забезпечити весь повний обсяг роботи. Наприклад, мова йде про відправку та отримання робочої пошти. Також потрібно підписувати документи, тому що у нас не було електронного підпису. Тепер є факсиміле, і ми можемо використовувати цей інструмент, щоб підписувати документи. Тим не менше, потрібно, щоб кожен день в офіс приходив хтось із співробітників, забирав і відправляв пошту, готував певні документи, тому що певний документообіг ще йде в традиційній паперовій формі. У результаті найбільше зайнятий роботою наш водій, який возить помічників в офіс для виконання всієї паперової роботи. У той же час майже всі інспектори працюють з дому.

– А якщо говорити про специфіку роботи інспекторів, що зараз змінилося в їх роботі? Особливо якщо мова йде про роботу з підприємцями? Напевно, в спілкуванні з клієнтами доводиться більше використовувати телефон, чат-конфереції та інші онлайн-інструменти?

– Більшість роботи в Раді бізнес-омбудсмена організовано нормально. Дуже багато скарг від підприємців одержували й одержуємо через веб-сайт, електронну пошту, звичайну пошту. Все це працює без змін, скарги надходять без перебоїв.

Є проблема в інших моментах. Наприклад, якщо потрібно призначити зустріч. Одна з форм нашої роботи – це організація зустрічі всіх зацікавлених сторін. Тобто, повинні зустрітися скаржник, представник держоргану і наш інспектор. Тепер такі зустрічі організувати важче.

Деякі відмовляються від такої форми роботи в онлайні. У деяких держорганів в регіонах немає спеціальних засобів для організації таких зустрічей, зокрема, відеокамер для онлайн-конференцій. Тоді неможливо організовувати зустрічі та обговорювати поточні питання. Тому деякі процеси складніше організувати віддалено.

Але хотів би ще раз підкреслити, що Рада бізнес-омбудсмена працює і отримує таку саму кількість скарг, як в березні і квітні попереднього року.

– А з якими проблемами зараз звертаються підприємці до Ради бізнес-омбудсмена?

– Зараз є новий тип скарг – вже на ті закони, які пов’язані з кризою, викликаною коронавирусной інфекцією. Наприклад, в одному підприємстві зафіксована затримка експорту медичних халатів. Фірма отримала матеріал від іноземного партнера і виготовила вироби. Раніше цю продукцію нормально експортували. Але зараз діє заборона на експорт такої продукції. В результаті завод, на якому працює близько двохсот співробітників, просто залишилися без роботи. Користі від цієї ситуації Україна ніякої не отримає. Вважаю, що влада повинна діяти гнучкіше і не вводити настільки широкі заборони для бізнесу, що працюють зараз.

– Якщо говорити про скарги від підприємців, які до вас приходять під час карантину, чи були випадки відмови в роботі над заявками? З якими новими викликами Раді бізнес-омбудсмена довелося зіткнутися під час карантину?

– Ми отримуємо скарги як зазвичай. Більшість скарг стосуються роботи податкових проблем, зокрема, податкових перевірок або реєстрації податкових документів, включення компаній у категорію ризикових. З цими заявками інспектори нормально працюють.

Також скарги є на реєстраційні органи. Тут нічого нового в цілому немає.

Є скарги, як я вже говорив, щодо нового законодавства. Наприклад, до нас звернулася за допомогою школа, яка викладає теорію водіння. Підприємці хотіли викладати в онлайні. Цю ініціативу поставили під заборону. Але абсолютно незрозуміло, чому було прийнято таке рішення.

Або інший кейс – мережі магазинів товарів для будинку і особистої гігієни. У кількох містах органи місцевої влади повідомили, що магазини повинні закритися. При цьому в інших містах магазини мережі працюють. Виникає питання – чому?

Вважаю, що тут повинен бути еластичний підхід до бізнесу. Більш того, вже потрібно думати над тим, як вийти з цього карантину. Наприклад, закриті всі ресторани і кафе. Але скоро вже літо. Можливо, закладам, які працюють на свіжому повітрі, варто дозволити відкриватися.

Є досить багато заходів, які можна відпускати. Важливо поступово послаблювати цей жорсткий режим для бізнесу.

– Як зараз йде взаємодія з контролюючими органами? Простіше чи складніше стало працювати в карантин в цьому відношенні? Чому?

– У нас проходять онлайн-зустрічі з митницею, податковою службою в Києві. Можна сказати, що ті органи, які розташовані в столиці, ми працюємо онлайн.

Складніше налагодити роботу з деякими органами, які розташовані в регіонах. Можна сказати, що вони ще не звикли до такого онлайн-режиму. Але сподіваюся, що ці проблеми ми зможемо вирішити.

– Чи маєте ви намір підготувати загальний перелік рекомендацій для бізнесу та держорганів за підсумками карантину? Напевно, ваш досвід і підсумкові поради будуть цікаві для вивчення…

– Ми збираємо ті кейси, які зараз приходять в Раду бізнес-омбудсмена. Звичайно, може бути багато кейсів у тих підприємців, хто має право отримати допомогу від держави. Можливо, будуть неясності в законодавстві і потрібно буде розбиратися, хто ж має право на держпідтримку, а хто – ні. Не виключено, що такі проблеми можуть виникнути в кінці карантину або після цього періоду.

Наприклад, можуть бути питання з орендою, де можна використовувати поняття форс-мажору. Форс-мажор – це події, які неможливо було передбачити. І в ході цих подій підприємець не може оплачувати оренду і інші поточні витрати. Як правильно виходити з цієї ситуації в законодавчому полі і при цьому грамотно використовувати поняття форс-мажору – в деяких ситуаціях складно передбачити. Не виключаю, що таких проблем буде багато.

– А як зараз йде підтримка бізнесу в Польщі під час карантину? Який досвід Польщі може бути корисний для України?

– Як уже говорив, в Польщі працює міський транспорт. Тому можна доїхати на роботу. Теж є проблеми в отриманні компенсацій для дрібного і середнього бізнесу. Влада ще не розробила, але вже говорить про те, що очікується підтримка для всіх, хто втратив більше, ніж 20% своїх доходів під час карантину.

У Великобританії, наприклад, також прийняли такий механізм, який дозволяє бізнесу отримати допомогу від держави. Але така підтримка на 80% повинна йти на зарплати співробітникам. Це важливо для підтримки людей і збереження робочих місць.

У зв’язку з цим, ще раз я хотів би сказати, що зараз найбільш важливо підтримувати збереження робочих місць і тих людей, хто втратив можливості для отримання доходів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

В “Київавтодорі” обшуки. На ремонті мостів вивели з бюджету 30 млн грн

Київська міська прокуратура повідомила про нові обшуки у київських комунальних підприємствах. 17 червня 2021 року процесуальні дії пройшли в...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Три дні поспіль ДБР затримує корупціонерів на митницях України

Три дні поспіль Державне бюро розслідування повідомляє про викриття корупціонерів на митницях України. Так, у Києві слідчі ДБР затримали заступника начальника одного з відділів...

Суд віддав 7,7 га “Горіхового саду” у Феофанії під забудову

15 червня Господарський суд міста Києва відмовив у задоволенні позову Київської міської державної адміністрації щодо скасування реєстрації права власності на землі міста. Частину території...

В Україні буде Держслужба охорони та Держінспекція культурної спадщини

У відповідь на серйозну проблему по безконтрольному руйнуванню історичних будинків по всій Україні, неналежний стан музеїв і культурних центрів, проблему з охороною експонатів і...

Експерт: динаміка курсу гривні найближчим часом буде стримувати зростання цін на паливо

За останній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні подорожчали до рівня 29,29 грн (+1,01%). А-92 коштує 28,36 грн (+0,57%), А-95 преміум -...

Думай

Боржник через суд майже повернув своє вже продане залогове майно

Стало відомо, що в юридичній практиці України може виникнути прецедент, коли  боржнику через суд повертають його залогове майно, яке ...

Читай

Суд віддав 7,7 га “Горіхового саду” у Феофанії під забудову

15 червня Господарський суд міста Києва відмовив у задоволенні позову Київської міської державної адміністрації щодо скасування реєстрації права власності...

Теж цікаво

Блоги

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Що дозволено колекторським компаніям

14 квітня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості» від 19.03.2021...

Георгий ТИГИШВИЛИ | Цугцванг для частного бизнеса

По всей видимости частному бизнесу предстоит найти новые способы защиты собственных интересов, поскольку решения Кабмина, которые принимаются на данный момент, идут в разрез официальным...
- -