Голова ССО Бондар: “У суди намагаються пройти зі зброєю, електрошокерами, піротехнікою” 

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Продовження інтерв’ю агентству UA-Times голови Служби судової охорони Валерія Бондаря – генерал-майора, заступника командувача з громадської безпеки Національної гвардії до кінця березня 2019 року, коли він був затверджений Вищою Радою правосуддя головою Служби судової охорони (ССО). Першу частину дивиться за посиланням “Голова ССО В. Бондар: “Рік тому в Україні було вирішено з нуля створити незалежний державний орган для захисту судів”. 

Бондар Служба судової охорони
В. Бондар створив з нуля Службу судової охорони рік тому | Фото пресслужби ССО

– Яку табельну зброю і спецзасоби мають співробітники? Чи вже застосовували вони їх у повсякденній службі?

– Закон “Про судоустрій і статус суддів” надає право нашим співробітникам застосовувати зброю, заходи фізичного впливу та спеціальні засоби в порядку й випадках, визначених Законами “Про Національну поліцію” та “Про охоронну діяльність”. Тому для охорони громадського порядку в судах й органах судової влади, для захисту суддів та учасників судового процесу співробітник Служби має право застосовувати спеціальні засоби і зброю в разі загрози життю суддів, учасників процесу, своєму власному.

В арсеналі Служби є все необхідне – від гумових кийків та вітчизняних пістолетів для відстрілу гумових куль до вогнепальної зброї – ПМ, АКСУ тощо. Користуємося тими самими спецзасобами, що є в інших силових структурах. Йде робота над законодавчою базою, яка дозволить вийти на ринок закупівель озброєнь. Багато залежатиме від фінансування.

На превелике щастя, зброю та спецзасоби застосовувати поки не доводилося. Наші співробітники чітко усвідомлюють, що це винятково крайній захід, коли вже вичерпано всі інші можливості.

– Мали місце конфліктні ситуації між співробітниками Служби та адвокатами, яких не пропускали в суди без огляду. Хто був правий і не правий, чи досягнуто порозуміння?

– Такі випадки траплялися. Під час допуску до приміщення судів ми не робимо винятку ні для кого. Кожний відвідувач суду має обов’язково пройти контроль на безпеку. Ми не маємо права допустити кривавих трагедій, наприклад, таких, що сталася два з половиною роки тому в Нікопольському міськрайонному суді Дніпропетровської області, коли під час судового засідання внаслідок вибухів гранат, які проніс відвідувач, загинуло двоє осіб, а ще дев’ятеро постраждали.

Більшість адвокатського середовища з розумінням поставилася до нових вимог щодо проходження контролю на безпеку. Водночас деякі захисники сприйняли ці вимоги, як посягання на порушення адвокатської таємниці.

Нам вдалося налагодити активний діалог на всіх рівнях і в усіх регіонах. Довели нашу позицію, вислухали зустрічні аргументи і врешті-решт знайшли порозуміння.

– Які особливості накладає на Службу та її персонал режим надзвичайної ситуації? Що змінилося після його запровадження? Чи всі співробітники наразі убезпечені захисними засобами – масками, рукавичками, дезінфікуючими препаратами тощо?

Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

– Жорсткі карантинні заходи, запроваджені Урядом, абсолютно виправдані. Спільно з Державною судовою адміністрацією України та Вищою радою правосуддя ми розробили комплекс заходів, які б унеможливили розповсюдження гострої респіраторної хвороби Covid-19 у судових установах.

В усіх 227 судах, органах та установах системи правосуддя, що перебувають під нашою охороною, співробітники несуть службу в захисних масках, окулярах і рукавичках. Кожний пункт пропуску забезпечений засобами для дезінфекції рук та предметів. Усім без винятку працівникам і відвідувачам установ системи правосуддя проводиться дистанційна термометрія, обмежується допуск особам з ознаками респіраторних захворювань.

Загалом від початку карантинних заходів співробітники Служби провели температурний скринінг майже 49 тисячам працівників і відвідувачів судових установ. 224 із них було відмовлено в допуску до судів у зв’язку з підвищеною температурою тіла та наявними ознаками респіраторних захворювань.

Епідемія коронавірусу й пов’язаний із нею карантин значно вплинули на темпи розвитку нашої Служби. Ми вимушені призупинити конкурси на заміщення вакантних посад в усіх областях України, а тому графік прийняття судових установ під нашу охорону доведеться коригувати.

Коронавірус тестує всіх, і не тільки на професійність, витримку, людяність, а й на виживання. Але переконаний, що цей важкий іспит ми складемо й далі рухатимемося вперед.

– Нещодавно мав нагоду бути в службових справах у Солом’янському суді Києва. На вході є охорона – двоє осіб. Ввічливо спитали, куди і з якого приводу йду, попросили пред’явити паспорт. Показав, записали в журнал, і я спокійно пройшов через рамку-металодетектор… Це добре. А якби на моєму місці був, наприклад, зловмисник, що мав намір скоїти напад на суддю чи закласти в приміщенні щось заборонене? Хіба одного документа на вході достатньо, аби попередити правопорушення?

Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

– Ну, якщо пройшли через рамку-металодетектор, і вона не спрацювала, значить не мали при собі заборонених предметів. А от якби наші співробітники виявили щось заборонене та суспільно небезпечне, розмова була б зовсім інша – аж до затримання та передання вас для подальших слідчих дій слідчо-оперативній групі Нацполіції.

Загалом проблема оснащеності судів технічними засобами охорони – одна з найболючіших. Наведу таку статистику: тільки понад 30% судів оснащено пропускними турнікетами, у 42% судових установ відсутні стаціонарні металодетектори, тобто “рамки”, а рентген-сканери є лише у двох судах. Крім того, в Україні є лише кілька судів, будівлі чи приміщення яких відповідають Державним будівельним нормам щодо забезпечення безпеки. Це велика проблема, і розв’язувати її потрібно комплексно й на державному рівні.

У судових установах, де відсутні стаціонарні металодетектори, наші співробітники працюють відповідними ручними пристроями. Знову наведу кілька цифр. За перші два місяці 2020 року співробітниками Служби попереджено й не допущено пронесення громадянами до будівель судів, органів та установ системи правосуддя більше ніж 6 тисяч заборонених предметів. Зокрема, 17 одиниць вогнепальної зброї, 627 пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями, 58 одиниць травматичної зброї, майже 2300 ножів, 1320 балончиків, споряджених речовиною сльозогінної та дратівної дії, 42 електрошокових пристроїв, кастети, піротехнічних вироби тощо.

– … цифри вражають!

– І це лише показники по трохи більше ніж 200 судах із 855! Не дарма гасло нашої Служби – “Професіоналізм, пильність, безпека правосуддя”. Це ключові чинники довіри і до правосуддя, і до держави загалом.

– Службі перейшла будівля Шевченківського суду. Вона була у вкрай занедбаному стані. Чи зроблено там ремонт, і куди переїхали судді?

Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

– Ми заїхали в цю будівлю ХІХ століття, яка дійсно була в жахливому стані, й одразу взялися її упорядкувати. Основну частину ремонтних робіт завершили напередодні Нового року. До речі, багато робили своїми руками у позаробочий час, у вихідні. Зараз теж клопоту вистачає, але вже не порівняти з тим, як було півроку тому. Приходьте у гості після завершення карантину. А судді переїхали в нове приміщення по вулиці Дегтярівській, 31 А.

– Служба починалася з одного кабінету і, власне, одного співробітника – вас. Чим є сьогодні ССО? Чи задоволені зробленим? Чи допомагає вам попередній досвід, зокрема бойовий, під час служби в АТО?

– На початку мені говорили: якщо у 2019 році вдасться взяти під охорону судові установи хрча б у Київській та Вінницькій областях, це буде великим досягненням. А сьогодні роботу Служби розпочато в усіх 24 областях нашої держави. У 16 з них взяли під охорону 227 органів судової влади. Для цього щоденно залучається майже 800 співробітників.

Мені подобається вислів Шарля де Голля: “Завжди обирайте найважчий шлях – на ньому ви не зустрінете конкурентів”. Саме таким шляхом пішли і ми. Більшість державних органів створювалася на базі вже існуючих. На моє переконання, краще створювати з нуля, адже тоді можна одразу закласти всі необхідні сучасні основи й далі нарощувати сили.

Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

Безмежно гордий тим, що нам вдалося за один рік! Вдячний своєму колективу Служби – і в Центральному апараті, і в територіальних управліннях служать та працюють досвідчені люди, які мають високий професійний рівень підготовки, бойовий досвід, а головне – бажання створити не великий за чисельністю, але високоефективний і сучасний державний орган з охорони судової влади України.

Ви згадали АТО. Безперечно, досвід, отриманий у бойових діях на Сході України, став у пригоді. Насамперед миттєво реагувати на складнощі, не пасувати перед ними, швидко знаходити ефективні шляхи їх вирішення. А головне – це люди, наш головний скарб. Тому ставлення до співробітників і працівників Служби, турбота про них – наш пріоритет. Можу впевнено сказати: у мене найкращі підлеглі!

– І трохи про себе, будь ласка, крім того, що відомо усім – які маєте захоплення, уподобання?

– На превеликий жаль, часу на них лишається небагато. Але обов’язково знаходжу час для своєї родини. Любимо разом подорожувати. Сподіваюся, після завершення формування Служби і карантину на це буде трішки більше часу.

– Дякую, Валерію Івановичу, за цікаву розмову.

загрузка...
...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

На тижні середня ціна А-95 по країні не повинна перевищити 21,90 грн за літр

За останній тиждень вартість бензину по країні майже не змінилася. Раніше він дешевшав майже на 3% щотижня, але вже...
- Advertisement -

Курс встановиться на позначці 27 гривень за долар

Курс гривні в середу, 27 травня, подолав позначку 27 гривень за долар. Про це повідомляє керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. "Така динаміка...

МОЗ: В Україні зафіксовано 21905 випадків COVID-19

За даними ЦГЗ, станом на 9:00 27 травня в Україні 21905 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 658 летальних, 7995 пацієнтів одужало. За добу...

Путін через місяць проведе парад на честь Дня Перемоги

Росія не залишиться без параду на честь Дня Перемоги. Президент РФ Володимир Путін розпорядився провести цей масовий захід 24 червня. У цей день в...

Ляшко: з 1 червня може відновитися залізничне сполучення та відкриють автошколи

Під час традиційного брифінгу заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомив, коли може бути відновлено залізничне сполучення та міжобласні...

Блоги

Иван НИКИТЧЕНКО | Уедут все: Украина на пороге очередной волны миграции?

Может оказаться, что ограничительные меры в связи с карантином, введенные большинством стран мира, просто внесли небольшую паузу в миграционные процессы в Украине. И вскоре...

Олена ФОМІНА | 2020 рік – найкращий час для поїздки у Чорнобиль. Парадокс? Аж ніяк!

Що не кажіть, а туризм -­­ достатньо вдячна справа. Ще не встигли відкритися кордони після пандемії, а люди вже почали бронювати свої давно заплановані...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Подання інформації про бенефеціарів

Прийнятий Верховною Радою Закон №2179 "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" від...

Грігол КАТАМАДЗЕ | Маємо сподівання на суттєві зрушення з питання створення СФР

На початку чергової статті про перспективу створення майбутнього органу по боротьбі з правопорушеннями у сфері фінансів та економічних злочинів – Службу фінансових розслідувань, хочу...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Посткарантинна економіка України: «нова нормальність» чи нова реальність?

Для всіх є очевидним той факт, що після виходу з COVID-19 світ не буде таким, як раніше. Очкується, що в цій «наступній нормальності»  (next...

Теж цікаво