Грігол Катамадзе: “Україна проводить реформи в умовах відновлення територіальної цілісності. Це складно, але необхідно”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Про позитивні моменти “турборежиму”, про напрацьовані законопроекти після трьох попередніх бізнес-форумів Level Up Ukraine і про відомих відвідувачів форуму, який відбудеться 21 лютого, розповів в інтерв’ю UA-Times президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе.

– У п’ятницю Київ прийматиме бізнес-форум Level Up Ukraine 2020. Цей Форум пройде в нових політичних реаліях для України. Які в зв’язку з цим очікування від заходу?

– В країні активно розвивається політичне життя і це дуже добре – бо не можна стояти на місці. Є різні оцінки того, що відбувається, кардинально протилежні оцінки. Але найголовніше – ми не стоїмо на місці. Я думаю, що в будь-якій успішній країні, яка прийшла до успіху через реформи, вони не проходили без помилок. Інше питання, якщо хтось робить свідомі помилки. Наскільки я бачу, помилки, які допускаються після приходу до влади Володимира Зеленського, це помилки, назвемо їх – помилками зростання. Це нормально.

Наприклад, турборежим. Всі засмучувалися: як можна закони приймати в такому режимі. Але давайте на одну секунду подивимося і згадаємо ситуації, коли закони не приймалися довго, відкладалися і тоді теж всі бурчали. Знаходити в перехідний період золоту середину неможливо. Іноді доводиться різати по живому. Найголовніший успіх всіх успішно реформованих країн – коли до влади приходили реформатори, вони робили свою справу за короткий період часу.

Дуже часто називають приклади Сінгапуру, Польщі, Словаччини, Грузії. У всіх цих країнах за перші 3-4 роки були зроблені кардинальні зміни. Якщо це не буде зроблено за короткий період часу, це не буде зроблено ніколи. Тому що потім настає період стагнації.

Візьмемо словацький приклад. Це не мої спостереження, це слова одного з учасників процесу реформування Словаччини Івана Міклоша, який був стратегічним радником в попередньому уряді України. Коли реформи починалися в Словаччині, уряд підготував 200 законопроектів. Прийшли в парламент, і парламент одноразово відразу прийняв 199 законів. Це теж був турборежим. І ми бачимо результат, яка Словаччина сьогодні – ця маленька країна номер один на душу населення по виробництву автомобілів. Як вона цього досягла, що вона для цього зробила – створила привабливі умови для того, щоб світові гіганти автомобілебудування прийшли з інвестиціями і створили десятки тисяч робочих місць в країні.

Коли я навожу подібні приклади, щодо Словаччини, Естонії або Грузії, то завжди знайдуться люди, які скажуть: «Це ж маленькі країни. Навіть якщо їх об’єднати – розмір цього об’єднання буде менший за Україну!». Розміри країни не мають значення для її реформування. Набагато складніше це робити в маленьких країнах, в тій самій Грузії. Ми говорили, що потрібно різати по-живому. Різати по-живому в південній країні, де всі один одного знають, де всі якщо не родичі, то принаймні друзі, – ти обов’язково когось скривдиш. Там набагато складніше проводити реформи.

Я добре пам’ятаю, коли повернувшись до Грузії за покликом серця, продавши всі свої активи в Росії, Каха Бендукідзе (міністр Грузії з координації економічних реформ 2004-2008 рр – UA-Times) підключився до команди реформаторів і сказав такі слова: «Продати можна все, крім совісті ». Потім додав: «І культових споруд». Я пам’ятаю, які мітинги збиралися біля міністерства економіки, в нього буквально плювалися. Він це витримав, витримав заради досягнення мети і досягнення кращого для країни. Найголовніше, за короткий період часу були зроблені дуже багато позитивних речей, які дали результат. Якісь із цих реформ дали результат через два роки при тій владі, якісь дають результат сьогодні, коли вже 8 років цієї влади немає в Грузії.

Кожна країна проходить свій шлях. А Україна одночасно реформує власну країну в умовах спроби відновлення державної територіальної цілісності. В таких умовах проводити реформи дуже складно, але необхідно. Пару років тому я був в Політехнічному університеті. Я був вражений величезною кількістю молоді, яка створює стартапи. Там ціла лабораторія стартапів, які забирають за кордон. У 2016 році був в Білорусі і там тільки розвивається IT-сектор. Основна більшість там – українці. Я зараз не говорю про Силіконову долину або розвинені країни. Навіть у сусідній Білорусі, де дуже потужна державна машина, навіть там створили такі умови, що українські айтішники складають ноутбуки і виїжджають туди. Дуже важливо, щоб ми тут створили такі умови, щоб люди залишалися і розвивали бізнес тут.

– Форум Level Up Ukraine має багаторічну історію. Які підсумки цієї роботи?

– Після першого форуму ми провели багато зустрічей і круглих столів, на яких презентували перший проект ліберального Податкового кодексу, який ми розробили. Їздили по країні, зустрічалися, радилися з бізнесом, вченими, з представниками податкових структур. Я тоді казав, звертаючись до податківців: «Друзі, ви не розумієте, що таке створити бізнес в умовах України. Поки ви самі до цього не доторкнетеся, не побачите, в яких складних умовах це доводиться робити, ви не зрозумієте, що знищити бізнес можна в одну мить». Бізнес може створюватися десятиліттями, а коли ви прийшли і поклали обличчям в асфальт, його потрібно буде звідти піднімати заново.

Всі ці роки ми відстоюємо ідею створення Бюро фінансових розслідувань. Ми – Асоціація платників податків, дуже велика спільнота бізнесу, яка об’єдналася навколо цілого ряду фундаментальних ідей. Потім з’явилася Українська рада бізнесу, яка сьогодні об’єднує 82 Асоціації. Одна з цих ідей – створення єдиної структури з фінансових розслідувань. Це була, до речі, передвиборна ініціатива президента Зеленського.

Я добре пам’ятаю 2 вересня, коли президент мав зустріч з новообраною Верховною Радою і урядом, він розставив пріоритети і дав вказівки, які повинні з’явитися законодавчі ініціативи і закони до 2 грудня. В тому переліку був Закон про створення Бюро фінансових розслідувань. У минулому році над ним ми дуже активно працювали, на багатьох сторінках законопроекту залишили свої зауваження. Абсолютна більшість була врахована. Але в останній момент 13 січня раптом профільний комітет парламенту вирішив взагалі зняти його з розгляду. Два с половиною місяця збиралися експерти, громадські організації, доводили один одному свою правоту, а потім раптом зняли.

Я за те, щоб всі нехарактерні функції, які є у правоохоронних органів в області економіки, забрати і створити єдиний аналітичний орган. Щоб ось ці методи «обличчям в асфальт», анахронізм СРСР у вигляді ОБХСС (Відділ по боротьбі з розкраданнями соціалістичної власності – UA-Times), пішли в минуле, і ніхто більше не згадував про це. Повинен бути аналітичний орган одночасно з правоохоронними функціями. Один без іншого сенс втрачає.

Я сподіваюся, що вже в лютому ми відновимо роботу в цьому напрямку і це буде один з тих інструментів, який дасть відповідь на багато питань, в тому числі бізнес побачить бажання влади йти йому назустріч.

– Напевно, за інтересом до Level Up Ukraine можна судити, наскільки настав той критичний момент, коли більше не можна ігнорувати проблеми бізнесу.

– В Україні відбувається дуже багато форумів. Ми, коли ініціювали перший Level Up Ukraine в 2016 році – він тоді називався «Level Up Ukraine. Битва за бізнес: податкова реформа чи хаос?», вже тоді у нас була велика аудиторія. Так сталося, що всі три роки ми проводили свій захід в листопаді, а вересень-грудень в Україні мало не щотижня проходять якісь форуми. Незважаючи на їх достаток, до нашого Форуму була підвищена увага, і з кожним роком вона зростала. В цілому на трьох Форумах побували близько трьох тисяч чоловік. Це CEO, власники малих, середніх і великих компаній.

Я обов’язково на кожен Форум запрошую випускний курс Податкового університету, щоб вони чули, про що говорить бізнес. Щоб, заходячи до відповідних органів, вони не думали, що звідти починається країна, що з їхнього кабінету починається життя і бізнес. Щоб вони бачили, чим живе бізнес, які проблеми у нього є, як він бачить вихід із становища. Щоб податківці і бізнес були єдиним організмом, який однаково розуміє, що відбувається.

– Яке «меню» цьогорічного Форуму?

– Я вважаю, що цей Форум вийде дуже цікавим. По-перше, ми хочемо на одну площадку зібрати всіх провідних лідерів бізнес-спільноти. Кожен з нас відстоює якісь ідеї. Давайте сядемо на одну панель разом з представниками уряду і визначимо, що нас об’єднує. Нас об’єднує лібералізація і зміни в податкове законодавство. Так давайте про це скажемо.

Катамадзе з Генсеком Європейської асоціації платників податків Майклом Єгерем

В цьому році приїжджає дуже багато цікавих людей. Буде тут президент Європейської асоціації платників податків Рольф Барон фон Хохенхау і Генеральний секретар цієї організації Майкл Єгер. Президент Європейської асоціації буде спікером першої панелі. Другу інвестиційну панель буде модерувати пан Єгер. Наші колеги з Європейської асоціації платників податків переконали Європейський економічний сенат, його президента і активних членів, депутатів Європарламенту взяти участь в нашому Форумі. Приїдуть представники цілого ряду фондів з США, кілька серйозних гравців нафтогазової галузі Америки.

Їм цікава Україна з усіх точок зору. Наші європейські колеги переконали кількох дуже цікавих інвесторів з Німеччини, Франції, Італії та везуть їх на форум. Їм цікаві декілька напрямків. Наприклад, інфраструктурні проекти. Президент в Давосі чітко позначив, що український уряд буде активно робити кроки по роздержавленню тієї частини, яка знаходиться в руках держави. Але, коли ми говоримо про збитковість цих компаній, я думаю, що в такому вигляді ці компанії не будуть брати. Ці компанії потрібно готувати для приватизації. Їх потрібно загортати в гарну обгортку і так представляти інвесторам.

Дуже важлива інвестиційна панель. І я дуже вдячний, що пан Давид Арахамія, в особі якого об’єдналася політична більшість, яка здатна самостійно приймати закони, і бізнес, дав згоду бути одним зі спікерів інвестпанелі. Там будуть люди, які вже інвестують і потенційні інвестори з США та ЄС. Я думаю, це хороша можливість, щоб всі один одному пояснювали, які потрібно створити механізми і можливості, для того, щоб в Україну прийшли глобальні гравці.

Я буду щиро радіти, якщо за підсумками 2020 року прем’єр-міністр Олексій Гончарук з відеокамерами проїде по всіх 4000 км нових доріг, які не латані в зимовий період і які в наступну зиму потрібно буде латати, а саме нових доріг, як вони анонсували. Але я маю побоювання, що дана задача практично нездійсненна – дуже складно це буде зробити тільки зусиллями України без глобальних гравців, без серйозних інвесторів, які готові будуть вкладати в це гроші.

– Наскільки ми бачимо, команді Зеленського теж вже є про що розповісти учасникам Форуму? 

– Так, мене трошки заспокоює той фактор, що крига скресла. Прийнято відповідне законодавство з приводу концесії. Перші концесійні проекти вже є. Це Херсонський порт і «Ольвія» в Миколаєві. Сюди зайшли хороші гравці з досвідом, з можливостями. Катарська компанія «Рісоіл-Херсон», яка перемогла в Херсоні, дуже зацікавлена в цьому проекті. Уряд Катару теж має зацікавленість в розвитку. На презентацію в Україну навіть приїжджав міністр транспорту і комунікацій Катару Джасім бін Сайф Аль-Сулайті.

Перші кроки зроблені. Звичайно, знову український суд вніс свою ложку дьогтю в цей процес – зупинив процес концесії Херсонського порту. Але дуже здорово, що моментально відреагував президент, моментально сказав, що ось чергова демонстрація, м’яко кажучи, невідповідності українського правосуддя. Я дуже сподіваюся, що найближчим часом буде розблоковано процес і почнеться активна робота.

Я слухав на презентації представника AT RISOIL пана Шота Хаджішвілі, який багато інвестував в Південному в термінал з перевалки соняшнику, зернових… Він сказав, що вони увійшли в Херсонський порт, щоб зробити там хаб і розвинути активне судноплавство на Дніпрі. Причому цілорічне судноплавство. Я пам’ятаю в студентські роки, яким був Дніпро. І ви подивіться зараз, якісь яхти, катера багатих людей… Не для цього Господь Бог подарував Україні Дніпро, щоб тільки багаті люди могли насолоджуватися цим. Це надбання всього українського народу. І якщо цей план і амбіції, які є у інвесторів Херсонського порту, вони зможуть реалізувати, в виграші будуть всі.

А держава повинна допомагати. Адже президент говорив про інвестиційну няню в разі інвестицій від $100 млн. Було приємно на цій презентації почути виступ глави обладміністрації Херсонської обласної державної адміністрації Юрія Гусєва. Він сказав, що готовий бути «нянею» для переможців в цьому конкурсі по концесії Херсонського порту і не тільки – для всіх тих, хто буде приходити в область.

Дайте можливість піднятися з колін українському малому і середньому бізнесу. Давайте розширити цей сегмент і, коли він буде вагомим, ми забудемо навіть слово олігарх, тому що буде дуже багато самодостатніх людей, які цінують себе і свої сім’ї. І я думаю, що одним з ключових моментів на шляху до цієї мети – є Форум.

– Які ще сюрпризи приготували гостям організатори?

– На цьому Форумі буде і інфраструктурна панель. Цим цікавляться дуже багато представників бізнесу. І панель по землі, яка дуже актуальна. І освітня панель, на яку ми запросили пана Бетмана з Швеції – творця освітньої екосистеми в рамках національної освітньої системи Швеції.

До речі, одним з головних співорганізаторів і партнерів нашого Форуму є Грузинська Індустріальна Група – один з учасників процесу концесії Херсонського порту Давид Бежуашвілі. Разом з братом Гелою Бежуашвілі, який займав високі пости в уряді Грузії, останні 8 років вони займаються культурологічними та освітніми проектами. У них одна з успішних загальноосвітніх шкіл, яка носить назву Європейська школа Грузії. Я запросив Гелу Бежуашвілі на наш освітній майданчик, щоб він розповів, як вони зробили успішний освітній проект, який працює ось уже 12 років. Випускники цього закладу навчаються в різних вищих навчальних закладах США і Європи. Моя інтуїція підказує, що, активно зайшовши на український ринок, вони захочуть реалізувати подібний освітній проект.

І ще, я перед кожним Форумом говорив, що якщо хоч один український стартап (з 2016 року алея українських стартапів – невід’ємна частина Level Up) в рамках форуму знайде свого інвестора – буду вважати Форум успішним.

Після плідної роботи, як би хто не втомився, я думаю, ніхто не розійдеться, бо всіх учасників Форуму чекає запальний концерт Ніно Катамадзе. Я знаю, як її люблять в Україні і завжди дуже чекають.

Про сам Форум читайте в матеріалі: “21 лютого в КВЦ «Парковий» пройде щорічний бізнес-форум Level Up Ukraine 2020″.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про мову і отримати перший досвід...

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -