Меддиректор “Рош Україна”: “Імунотерапія – це не просто нова сторінка, а нова глава в лікуванні раку”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

В інтерв’ю UA-Times медичний директор компанії “Рош Україна” Оксана Сурцева розповіла про персоналізовану медицину, про онлайн-консиліуми в лікуванні конкретних захворювань та про імунотерапію в лікуванні раку. Компанія “Рош Україна” серед іншого займається пошуком інноваційних рішень в областях медицини, де можливості ефективної і безпечної терапії обмежені або відсутні, а також клінічними випробуваннями нових препаратів.

– Розкажіть, чому виникла потреба вводити практику персоналізованої медицини? У чому суть даного підходу? У лікуванні яких хвороб можливо застосувати цю практику?

-З університетських років я пам’ятаю, що навіть однояйцеві близнюки мають відмінності в наборі генів. Для нас з вами це означає, що у двох пацієнтів з однаковим діагнозом буде багато відмінностей в тому, як захворювання протікає, як організм відповість на одне і те ж лікування та який результат на однакове лікування буде в кінці. Саме тому в основу персоналізованої медицини лягла необхідність лікувати хворого з його особливостями, впливати на причини й ключові механізми його захворювання, а не тільки боротися проти його діагнозу. Це збільшує шанси на успіх в лікуванні пацієнта та підвищує ефективність витрат на охорону здоров’я.

Про такий підхід замислювалися дуже давно: ще відтоді, як відкрили перші закони генетики і стало зрозуміло, що всі ми відрізняємося по набору генів. Але прицільно питанням персоналізованої системи охорони здоров’я та пошуком рішень зайнялися тільки 20 років тому. Піонером у цьому стала наша компанія. В основу персоналізованого підходу лягла необхідність пошуку правильного лікування правильному пацієнтові в правильний час. Ці три завдання – ключові, і від того, як вдасться їх вирішити, багато в чому буде залежати результат лікування.

Коли говорять про персоналізованому медицину, часто наводять приклади онкологічних захворювань. У разі раку молочної залози ми можемо говорити про п’ять молекулярних підтипів з різною біологією пухлини. Для кожного підтипу буде абсолютно різна стратегія лікування, тривалість терапії і, звичайно, біологія пухлини впливатиме на прогноз захворювання поряд зі стадією розвитку, наявністю метастазів, якості лікування та особливостей пацієнта. Безумовно, у кожної з п’яти груп буде багато спільного в діагностиці та лікуванні, але не буде двох абсолютно однакових пацієнток з однаковою історією.

В останні роки персоналізована медицина охопила й інші напрямки в медицині. Прекрасні приклади такого лікування успішно застосовуються в неврології – в лікуванні розсіяного склерозу, оптікоміеліта та офтальмології. Це напрямки, в яких персоналізований підхід в діагностиці, лікуванні та моніторингу прогресу дає значно кращий результат для кожного пацієнта з його унікальною історією хвороби та успіхів в медицині в цілому.

Півтора роки тому я була на конференції для провідних онкологів в Ізраїлі. Приклад ізраїльських онкологів, які провели аналіз великої бази лікування онкологічних захворювань за останні 10 років вразив всіх учасників конференції. Якби всі пацієнти з цієї групи пройшли дослідження на наявність панелі генетичних мутацій, в 30% випадків були б виявлені мутації, інформація про яких змінила б план лікування. Причому ці пацієнти отримували терапію, у багатьох випадках тривалу й дорогу, але результат був гірший, оскільки драйверні генетичні мутації пухлини цих пацієнтів не були визначені.

Тому при визначенні стратегії лікування онкологічних пацієнтів напрошується висновок – тільки сучасна діагностика, в деяких випадках враховуючи генетичне профілювання, може бути основою визначення стратегії лікування та діалогу про це онколога і пацієнта.

-Які країни були передовими в реалізації стратегії персоналізованої медицини? Чи є приклади, статистика, які підтверджують ефективність такого підходу в лікуванні пацієнтів? Як удосконалили систему в ході її реалізації?

– Піонерами в персоналізованій медицині вважають групу компаній Roche, включаючи Genentech, які почали працювати в цьому напрямку більше 20 років тому. Саме Roche була першою компанією, яка почала інвестиції в різні етапи персоналізованої системи охорони здоров’я. Перш за все, це визначення гена, який буде ведучим в конкретному захворюванні. Далі, це хороша аналітична система, яка дозволить аналізувати результати, отримані в усьому світі по пацієнтам з подібним геном. Та аналіз існуючих клінічних досліджень, які покажуть ефективність якогось з видів терапії для конкретної мутації, виявленої у цього пацієнта. Тут величезна заслуга цифрових рішень, тому що штучний інтелект допомагає швидко й ефективно проводити такий аналіз і знижує його вартість. Не менш важлива хороша наукова база, яка дозволить знаходити правильне рішення для конкретного пацієнта. І звичайно ж пошук ліків, рішень, які потрібно дати пацієнту в ідеально правильний час.

За цей час система багато разів удосконалювалася та значно змінилась. Якщо раніше такий пошук рішень був тільки в онкології, то зараз його застосовують і до пацієнтів з аутизмом, зі спінальною м’язовою атрофією, хворобою Дюшенна, розсіяним склерозом і різними складними захворюваннями в офтальмології, які ведуть до інвалідизації.

-Розкажіть, як взаємодіють країни в рамках роботи за програмою персоналізованої медицини? Чи відбувається обмін інформацією, науковими відкриттями?

-Важливо розуміти, що жодна окрема країна, вчений, лікар або фармацевтична компанія не може з цим впоратися. Важливий внесок кожного з цієї віртуальної команди. Під «командою» маються на увазі всі учасники, чия взаємодія дає можливість правильно лікувати пацієнтів. Мова і про державу, тому що необхідні зміни – в тому числі законодавчі. І про фармацевтичні компанії, оскільки вони інвестують в це кошти. Також необхідна участь пацієнтських спільнот, тому що це робиться для пацієнтів і їх роль повинна бути провідною. Це і біологи, і медики, у яких ключова роль в розробці наукових систем, що дозволяють лікарю в будь-який момент з будь-якої країни відкрити електронну систему та подивитися, яке рішення в світі вже існує для пацієнта, який сьогодні прийшов до нього на прийом з рідкісною мутацією, наприклад раку легені або молочної залози. По суті, це команда, яка об’єднує всі спільноти на планеті для пошуку відповідного лікування для конкретного пацієнта.

Медичний директор компанії “Рош Україна” Оксана Сурцева

Чи можуть лікарі з різних країн, завдяки системі персоналізованої медицини, проводити онлайн-консиліуми в лікуванні конкретних захворювань або одного пацієнта?

-Так, їм на сьогодні є чим поділитися. Наприклад – методика, розроблена Foundation Medicine, яка дозволяє визначати генетичні поломки при різних видах раку. Суть методу в тому, що для дослідження беруть кров або тканину пухлини. У лабораторії визначаються 324 існуючі на сьогодні геномні мутації. Пацієнт і його онколог отримують повний звіт, який містить інформацію про виявлені мутації, з виділенням тих, які є провідними, так звані драйверні мутації. Залежно від мутацій розробляється список рекомендацій, як зареєстрованих препаратів, так і препаратів, які показали хороші результати в клінічних дослідженнях. Далі на інформаційній платформі, яка об’єднує лікарів з різних країн, фахівці обговорюють результати, які вони отримали. Це такий масштабний консиліум лікарів, де кожен онколог може висловити свою думку та попросити поради у інших колег: доктор може лікувати свого пацієнта на підставі накопичених наукових знань і досвіду лікарів усього світу.

-Чи дозволяє напрацювання знань в рамках персоналізованої медицини готувати рекомендації представникам різних країн з метою удосконалення системи охорони здоров’я. Чи є вже такі рекомендації і конкретний досвід впровадження змін?

-Для цього необхідні узгоджені дії лікарів, пацієнтів і держави. Один з таких прикладів – проект в Хорватії, відносно близької для України країні. В рамках цього проекту наша компанія інвестує в безкоштовне геномне профілювання (визначення конкретних мутацій у пацієнта), а держава купує не просто лікування, а саме лікування, необхідне цього пацієнта. Держава виділяє чималі кошти на терапію, яка допоможе пацієнту. Це приклад імплементації накопиченого в світі за 20 років досвіду, який дає хороші результати.

-Не секрет, що багато хвороб можуть мутувати в ході розвитку цивілізації. Зараз, наприклад, весь світ спостерігає, як лікарі намагаються боротися з мутаціями коронавірусу. Чи допомагає методика персоналізованої медицини відстежувати мутації поширених видів захворювань і своєчасно реагувати на ці виклики пропозицією нових підходів в лікуванні?

-Звичайно допомагає. Ми це спостерігаємо зараз в боротьбі з коронавірусом, коли багато компаній і дослідницьких центрів об’єдналися та зробили бази відкритими. Це унікальний приклад у світовій практиці, коли різні організації відкривали один одному всі дані, отримані в ході наукового пошуку і клінічних досліджень. Це допомогло в короткі терміни отримати цілий спектр вакцин різних виробників.
Щорічно з’являються нові мутації, дані вносяться в панель досліджень і всі випадки намагаються об’єднати в RWD (real word data), базу даних, що об’єднує накопичений досвід. Лікарі будь-якої країни можуть мати доступ до такої платформи, що дозволяє їм в реальному часі бачити зміни, які відбулися в мутації. Мутації існують сотні років і потрібен час та інвестиції, щоб зібрати інформацію про них. Такими даними можна ефективно користуватися, і підхід персоналізованої медицини – ключ, який дає можливість використовувати накопичені знання для порятунку життя пацієнта.

-Розкажіть, чи використовується в системі персоналізованої медицини можливості штучного інтелекту? Яким саме чином?

-Штучний інтелект для персоналізованої медицини використовується на різних етапах. Наведу ще кілька прикладів. Основна вартість інноваційних препаратів припадає на пошук необхідної молекули та клінічні дослідження препарату. Щоб знайти одну правильну молекулу, яка піде на клінічні дослідження, вивчають десятки тисяч молекул. Це довго та дорого.

Сьогодні наша компанія використовує штучний інтелект, який дозволяє на початковому етапі визначити, які молекули мають високий шанс стати успішними препаратами і підходять для подальших досліджень. Такий процес дозволяє значно прискорити період проходження нової молекули від її розробки до появи на полицях в аптеках, і знизити вартість таких препаратів, зробити їх більш доступними для пацієнтів.

-Також цікаво, чи враховує методика персоналізованої медицини генетичні особливості пацієнтів? Як саме це працює: проводиться діагностика генотипу пацієнтів, вивчаються особливості «портрета генів», аналізуються причинно-наслідкові зв’язки з поточною хворобою? Можете пояснити на прикладі?

-Давайте розглянемо це на одному прикладі. Зараз в світі активно досліджується так зване індивідуальне щеплення для лікування онкологічних пацієнтів. Це дослідження ще на ранній стадії, і воно полягає в наступному – у пацієнта діагностували рак, наприклад легені. У пацієнта беруть на аналіз уражену раком тканину та проводять геномне профілювання. Визначають всі мутації, які привели до раку. На підставі результатів звіту виготовляється препарат, який буде діяти на ту мутацію в клітці, яка є провідною в розвитку пухлини конкретного пацієнта. Це такий собі готовий шприц, який допоможе тільки цьому пацієнтові в лікуванні конкретного захворювання. Пацієнт отримує абсолютно індивідуальне лікування, яке буде оптимально ефективне для його типу раку. Передбачається, що весь процес, від часу забору ураженої тканини до моменту, коли буде готовий індивідуальний шприц, займе два тижні. Це підхід, коли враховуються індивідуальні «поломки», які є тільки у цієї людини. Будемо сподіватися, що це дослідження буде успішно.

-Які новаторські види лікування поширених захворювань вдається ефективно впроваджувати завдяки системі персоналізованої медицини? Чи є таким лікуванням імунотерапія раку? Розкажіть про цю методику і результати лікування докладніше.

-Імунотерапія – це не просто нова сторінка, а нова глава в лікуванні раку. Така терапія вчить імунну систему розпізнавати ракові агенти, які призводять до важких і часто смертельних наслідків для організму. Вкрай важливо, поряд з імунною терапією, враховувати існуючі генетичні мутації, які є у пацієнта. Так, у 5% всіх пацієнтів з раком легені за світовими даними є так звана ALK-мутація, яка значно погіршує прогноз при традиційному лікуванні. Якщо таких пацієнтів лікувати традиційно, як це часто буває по протоколу лікування хіміотерапією, ці пацієнти живуть згідно зі статистикою 7-8 місяців. Якщо вчасно протестувати пацієнта й зрозуміти, що у нього ALK-мутація і пацієнт отримає лікування, яке діє на цю мутацію, то, згідно з дослідженням, більше половини пацієнтів прожили більше 5 років і продовжують жити в цьому дослідженні, і ми зможемо побачити скільки років вони ще житимуть при правильно підібраному лікуванні.

-Чи готова Україна до запровадження системи персоналізованої медицини, адже у нас і так охорона здоров’я знаходиться в стані безперервних реформ. Коли цей підхід може заробити в нашій країні? Що потрібно зробити для прискорення процесів?

-Морально Україна готова до персоналізованої медицини. Я спілкуюся з багатьма експертами, медиками, пацієнтами, які розуміють, що за персоналізованою медициною майбутнє. Але щоб персоналізована медицина запрацювала, необхідно прийняти відповідне законодавство, покращити матеріальну базу, зробити стандартом визначення не просто біології пухлини, а й генетичного профілю цієї пухлини. Важливо бути активним учасником RWD.

Персоналізована медицина, з точки зору науки, молодий напрям. Фармацевтичні компанії докладають багато зусиль і вкладають значні кошти, щоб всі нові досягнення були доступні лікарям, пацієнтським організаціям, індустрії охорони здоров’я в цілому. Вони готові інвестувати в розробку та підтримку регістрів, надавати технічну та методологічну допомогу для впровадження геномного профілювання. У партнерстві з державою готові брати на себе частину витрат, щоб держава могла в своїй країні імплементувати цей підхід.

Для нашої країни впровадження персоналізованої медицини – це перш за все ефективне лікування пацієнтів, особливо з онкологією. Якщо робити вибір між важким лікуванням хіміотерапією протягом семи місяців без задовільного результату, як у випадку з ALK мутацією, і значним збільшенням тривалості життя зі зберіганням його якості, відповідь очевидна.

Звичайно ж, крім збільшення тривалості та поліпшення якості життя, є фінансовий аспект. Але вже сьогодні держава фінансує багато програм, включаючи онкологію, без урахування результату, який отримує хворий від цього лікування. Виділяються гроші, але ніхто не аналізує ефективність цих витрат. Персоналізована медицина – це підхід, який дозволяє державі платити тільки за ефективне лікування.

Він включає три етапи:
-1) визначити, на що хворий конкретний пацієнт,
-2) допомогти отримати йому лікування для конкретного його захворювання, тієї мутації, яка саме у нього,
-3) платити за отриманий результат.

Читайте також перше інтерв’ю з медичним директором компанії “Рош Україна” Оксаною Сурцевою: “Вакцинацію від COVID-19 перші пройдуть ті країни, де політика вакцинації має стратегічне значення”

Найновіше

Виконавець стягує 50% з доходу замість дозволених 20%! Що робити?

Серед передбаченого законодавством України переліку заходів примусового виконання рішень можна виділити такий вид, як звернення стягнення на заробітну плату,...

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж пам’ятку місцевого значення на Подолі....

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про мову і отримати перший досвід...

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

Теж цікаво

Блоги

Виконавець стягує 50% з доходу замість дозволених 20%! Що робити?

Серед передбаченого законодавством України переліку заходів примусового виконання рішень можна виділити такий вид, як звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід...

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...
- -