Міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов: «Більшість нарад проводимо в режимі чат-конференцій в захищених мессенджерах»

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

В інтерв’ю UA-Times міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов розповів про складнощі роботи уряду в умовах надзвичайної ситуації, скорочення поточних витрат у відомствах та необхідність завершення цифровізації всіх держпроцесів в країні.

– Розкажіть, будь-ласка, як зараз змінилися правила роботі Кабінету міністрів в умовах карантину?

– Мені важко порівнювати з умовами, коли не було карантину, бо до цього я пропрацював на посаді міністра Кабінету міністрів рівно сім днів. Але зважаючи на попередню роботу державним секретарем, ми мали багато різноманітних очних нарад. Зараз ми максимально від того відійшли. Дійсно більшість нарад зараз проводимо в режимі чат-конференцій в захищених мессенджерах або в режимі відео-конференцій.

Також державний секретар Кабінету міністрів Володимир Бондаренко перевів максимальну кількість людей, які працюють власне в апараті секретаріату, на віддалений режим роботи. Тобто, це люди, які забезпечують аналітичну роботу; люди, які забезпечують підготовку документів, що не потребує безпосередньої присутності. За його оцінками, це більше 40% штатної чисельності власне секретаріату Кабінету міністрів.

Крім того, зараз все фактично відходить на другий план на фоні коронавірусу. Розумію, що багатьох громадян непокоїть те, що буде після того, як ми переживемо коронавірус. Але уряд, скажімо, більше непокоїть, щоб ми його пережили. Воно трошки звучить так страхітливо. Але насправді  карантинні заходи даються взнаки. Я очікував значно гіршого. Тобто, коли ми запроваджували карантин, очікував, що буде через два тижні гірше.

Зараз перекриття кордонів, обмеження соціальної активності, обмеження громадського транспорту, закриття міжобласного сполучення… Мої прогнози, Слава Богу, поки що не виправдовуються.

– А особисто вам було складно звикнути до нових умов роботи?

– Мені не складно. В мене дежавю було. В 2009 році, коли я працював начальником головного управління промисловості Львівської обласної державної адміністрації, прем’єр-міністр тоді працював начальником головного управління економіки ЛОДА, – ми це вже переживали. Правда, на обласному рівні. Це була епідемія свинячого грипу. Це був карантин на території Львівської області. Це режим постійних нарад. Це режим відсутності будь-якої інформації. Це делегація Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка вперше тоді сказала про те, що потрібно забезпечувати штучну вентиляцію легень та кисень, який має бути в наявності. Тобто, в мене просто дежавю. Тільки в значно більших масштабах. Тільки навіть не України, а світу.

– Але зараз це дуже страшний вірус…

– Однозначно. Це навіть не можна з чим порівнювати. Якщо говорити про історичні аналогії, найближча до нас – це епідемія іспанського грипу. За всіма оцінками істориків, ця епідемія забрала людей більше, ніж Перша світова війна, сучасником якої вона була. А для нас в контексті збройного конфлікту на сході, це дуже показово.

– Зараз вже кілька нардепів захворіли на коронавірус. Ви працюєте офф-лайн, це дуже великі ризики. Не страшно?

– Страшно. Не бояться тільки дурні. Ми внесли заздалегідь зміни в діючий регламент Кабінету міністрів, який дозволяє при потребі проводити засідання з використанням захищених каналів онлайн-зв’язку. Крім того, я вже казав, ми мінімізували очні наради. Ми працюємо в чатах, відео-конференціях тощо.

Плюс, якщо ви бачите відео-трансляцію, всі засідання Кабінету міністрів проходять з використанням захисних масок. Багато хто з міністрів використовує захисні рукавички. Також приміщення секретаріату чотири рази на день обробляється. Це стосується відповідних поверхонь, найбільш контактних. Думаю, що вам при вході в Кабінет міністрів температуру поміряли?

– Так, було діло…

– В принципі, це мінімальні рекомендації, які виставляло Міністерство охорони здоров’я. Тож ми виконуємо їх.

– А як може впливати на порядок роботи Кабінету міністрів продовження надзвичайної ситуації до 24 квітня?

– Ми розгорнули в постійному режимі роботу Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Також ухвалили рішення про утворення ліквідаційної комісії на чолі з головним санітарним лікарем Віктором Ляшко. Він зараз є єдиною відповідальною особою з дуже серйозними повноваженнями відповідно до законодавства щодо цивільної оборони. Зараз по своєму статусу він здатен підпорядковувати собі всі служби, які задіяні в ліквідації цієї надзвичайної ситуації.

Це основний момент, який впливає на роботу Кабміну. Тому що комісія ТЕБ та НС – це як раз основний механізм, через який Кабінет міністрів впливає на цю ситуацію. Вся решта дій фактично синхронізується з висновками цієї комісії.

– А ви зараз в Кабміні розглядаєте ситуації, коли може бути набагато гірше?

– Так.

– Що тоді буде робити Кабмін? Як тоді ви будете працювати?

– Я не готовий про це говорити. Я вже говорив, що ми готові перейти в роботі на повний онлайн. Ми знаємо, що лідери світу переходять на самоізоляцію. Ви знаєте про факти того, що виявлений коронавірус у світових лідерів. Наприклад, це британський політик Борис Джонсон, спадковий принц Чарльз, канцлер Німеччини Ангела Меркель. Вони всі перебувають у самоізоляції. Ми готові до такого режиму.

Я вже говорив, що в нас є комунікаційні засоби, які дозволять ухвалювати рішення за допомогою телекомунікацій. Це перше.

Другий момент. Звичайно, є протоколи, які мають відповідні грифи. Але це вже режими надзвичайного стану. Я не можу їх в принципі коментувати.

– Тобто, Кабмін може бути готовий до яких завгодно сценаріїв, що можуть розгортатися в країні?

– Так, правильно. Але зараз нема потреби у введенні надзвичайного стану. Тобто, режим надзвичайної ситуації дозволяє комісії ТЕБ та НС та, відповідно, головному санітарному лікарю, який є відповідальним за ліквідацію цієї ситуації, повністю в межах чинного законодавства на це впливати. Без обмеження прав і свобод громадян.

– Зараз йде перекроювання бюджету, адже карантин істотно змінив плани діяльності держави. Чи варто очікувати не тільки урізання поточних витрат відомств, але і скорочення штату держслужбовців? Адже зараз багато говорять про скорочення поточних витрат в Мінкульті…

Источник / КМУ

– Дивиться, по-перше, я не переконаний, що Міністерство культури та інформаційної політики повністю укомплектований. За інформацією виконуючого обов’язки міністра Светлани Фоменко, зараз не укомплектовано 40%. Що там можна скорочувати – я не знаю.

Є нюанси з тим, що в другій половині 2019 року було створено сім центральних органів виконавчої влади в сфері колишнього Міністерства культури, молоді і спорту. Вони мали реалізовувати державні політики, які були в цьому великому міністерстві.

Нежиттєздатність цього призвела до того, що були відроджені Міністерство молоді і спорту. Відповідно, дві агенції були скасовані. Але в цих агенціях, крім їх керівників, жодного працівника не було. Тому скорочення ніяким чином на них не вплине.

Для мене, наприклад, як для людини, яка свого часу, крім досвіду державної служби, мала досвід готельного бізнесу, важливим було б питання запуску та правильного використання Держтуризму. Це важливо тому, що давно говорили про відновлення центрального органу виконавчої влади, яке опікується туризмом. Але там подібна ситуація. Там зараз є тільки пані Марьяна Олеськів як керівник. І більше штат не набраний.

Тому на одному засіданні Кабінету міністрів просив у прем’єра надати доручення Мінкульту для того, щоб пришвидшити запуск цієї агенції. Але ми прекрасно розуміємо, що в умовах карантину навіть внутрішні переміщення обмежені. Тому тут треба обирати між стратегічною метою розвитку туризму чи поточною ситуацією самоізоляції та обмеження контактів.

Крім того, ось що хочу зазначити. Звичайно, я читаю пресу. Я не готовий говорити, які були видатки. Я бачу все, що озвучується. Але жодного документа Кабмін офіційно, станом на момент нашої розмови, 16.35 двадцять сьомого числа, ще не вносив. Звичайно, ще буде позачергове засідання Кабінету міністрів, де міністр фінансів Ігор Уманський буде представляти не тільки Закон «Про внесення змін до Закону «Про державний бюджет». Там буде цілий пакет. Тому що треба буде внести зміни в Бюджетний кодекс. Також треба створити Стабілізаційний фонд, який буде дозволяти ліквідацію цієї надзвичайної ситуації.

Тому що, окрім того, ще можуть бути скорочені видатки, які передбачалися протягом бюджетного року на той чи інший соціальний чи гуманітарний напрямок. Треба розуміти, що в цій поточній ситуації стоїть питання обрати між важливими завданнями, які реалізує та чи інша державна інституція і цілком осяжним здоров’ям та життям конкретної людини, конкретного громадянина України.

– Зараз люди дуже бояться, що карантин буде тривати дуже довго. Що в підсумку буде з економікою і робочими місцями – невідомо. Як ви вважаєте, Україна готова до довгого карантину, до дуже складних випробувань?

– Дивиться, треба розуміти, хто перший це пережив. Перший це пережив Китай. Там нульовий пацієнт з’явився, здається, 17 листопада. А Ухань був розблокований в середині березня. А сама провінція Хубєй була розблокована тільки в кінці березня. Тепер порахуємо, грудень, січень, лютий, березень. Думаю, що на такий час реально треба оріентуватися.

Але Китай закрив Ухань, пропустивши дуже важливий момент. Якби вони так жорстко закрили місто ще в грудні, то пандемія йшла би не так массово. А вони його закрили фактично перед Китайським Новим роком в кінці січня.

Італія пропустила цей момент під час періоду карнавалів, зокрема, під час періоду Венеціанського карнавалу. Ви знаєте, дослідження показують, що основним розплідником COVID-19 був один футбольний матч Ліги чемпіонів.

Тобто, що почав робити наш уряд? Закрив масові заходи, закрив спортивні заходи для глядачів, припинив сполучення. Тому що Китай це зробив одразу, Європа зробила пізніше. Найпізніше це почала робити Британія ціною своїх 350 громадян. Навіть Росія вже фактично обмежила все, що тільки можна обмежити. Єдина держава поки що тримається – це Швеція.

– Якщо говорити про ваші пріоритетні напрямки роботи як міністра Кабінету міністрів, над чим зараз працюєте в основному, незважаючи на карантин?

– Дивиться, мої обов’язки міністра Кабінету міністрів, як міністра без портфеля, в класичному розумінні – це координація діяльності центральних органів виконавчої влади, який є в прямому підпорядкуванні Кабінету міністрів, не через профільне міністерство. Це раз.

Другий момент. Це організація засідань уряду. Це координація роботи секретаріату Кабінету міністрів, де понад 600 працівників, які опрацьовують всі урядові документи. Крім того, дуже важлива складова – це співпраця із зацікавленими іншими органами влади – з Верховною Радою, президентом України. Тобто, координаційних функцій вистачає. Це така рутинна, повсякденна робота.

– Які питання зараз найбільш важливіші під час карантину? Що забирає більше часу, якщо брати до уваги ваші обов’язки?

Источник / КМУ

– Ми знаходимося в перманентному режимі роботи штабу. Тобто, я як член урядової комісії ТЕБ та НС беру безпосередню участь в організації роботи ліквідкомісії по коронавірусу. Окрім того, знову ж таки забезпечую координаційну діяльність з іншими органами влади – Офісом президента, Верховною Радою, а також представником Кабінету міністрів у Верховній Раді Василем Моканом, щоб можна було з депутатами контактувати.

Також необхідна координація з Нацдержслужбою, яка зараз має забезпечувати роботу всього апарату під час карантину. Ми стикнилися з проблематикою проведення конкурсу на посаду державної служби. Тому що все це йде динамічно. Але оскільки це достатньо відкритий процес, який славився тим, що можна у відкритому режимі подивитися, як все відбувається… Зараз сукупчення в одному місті 20-30 людей суперечить правилам карантина. Тому ми винайшли механізм онлайн-тестування, онлайн-проведення співбесіди. В той час потрібно забезпечити захист від впливу тих чи інших осіб на такі речі.

Вистачає моментів. Звичайно, також іде виконання посадових обов’язків. Та сама робота з органами виконавчої влади. Це і Нацдержслужба, і Держстат та інші органи.

– Ваш попередник Дмитро Дубілет займався широким спектром питань. Зараз ви віддаєте багато проектів конкретним відомствам. А яка доля електронного документообігу – будете ви цим питання займатися або передаєте цей проект Мінціфри?

– Проект iDoc буде закінчений. Це буде завершувати Мінцифри. Це один з пріоритетів.

– На ваш погляд, яким повинен бути цей процес? Наприклад, в Естонії на дуже високому рівні знаходиться диджиталізація держпроцесів. Зокрема, там часто проводяться засідання уряду в онлайн-режимі…

– Естонія насправді є одним з лідерів цифрової трансформації. Вона є беззаперечним лідером не тільки в Европі, а й в світі. Звичайно, треба на то орієнтуватися. Але треба розуміти, що Естонія – дуже маленька країна. Скажімо так, процес диджиталізації в Естонії тривав не один рік.

Що стосується iDoc, це комплексний проект, який має об’єднати в собі декілька систем документообігу. Документообіг між відомствами, документообіг кадровий, документообіг зовнішний.

Для того, щоб його якісно запустити, як якісно Мінцифри запустили «Дію», треба зробити все, щоб в ньому не було прогалин. Тому зараз фахівці Мінцифри перебирають на себе цей проект. Цей проект буде точно завершений. Я не готовий сказати по даті. Але для того і створювали окреме ціле міністерство, яке має такий проект інтегрувати в існуючі системи, які є в державі, в тому числі, з урахування норм безпеки.

– А які сервіси допомагають вам в роботі зараз?

– Я користуюся «Дією», наприклад. Мене вже штрафували, показував онлайн техпаспорт та онлайн водійські посвідчення. Все пройшло нормально. На місті оплатив штраф через «Монобанк». Тобто, мені дали чек. Там є сервіс, тому відразу оплатив.

Здається, тоді перевищив швидкість на 15-17 км. Тоді на трасі Чоп-Київ, в напрямку Києва мене поліція зупинила, показала порушення. Я показав документи в телефоні. Це було в лютому до мого призначення, поки я ще періодично на вихідних їздив зі Львова до Києва. Але цей сервіс достатньо добре працює.


patroneText

загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

На даний момент є шорт-лист кандидатів на посаду глави НБУ

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляє, що на даний момент є шорт-лист кандидатів на посаду глави Національного банку України. Про це...

В Чорнобильській зоні почався збір чорниці. Перші затримані

Поліція Київської області повідомила про затримання групи "туристів", які зібрали в зони відчуження 30 кг чорниці. Як повідомляється, житель Поліського району Київщини в районі села...

На період карантину іноземцям можна порушити термін перебування в Україні

Начальник управління організації прикордонного контролю Адміністрації Держприкордонслужби України Юрій Лисюк надав пояснення з питання порушення іноземцями або особами без громадянства терміну легального перебування в...

Працівники станції “Дарниця” вкрали з тепловозів 74 тонн пального

Пресслужба прокуратури міста Києва надала інформацію про повідомлення про підозру 6 працівникам локомотивного депо станції «Дарниця» Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» в організації схеми розкрадання...

Українці в червні-2020 були найбільше стурбовані нестачею грошей – опитування

Українці в червні 2020 року найбільш стурбовані нестачею грошей, зокрема, в цьому зізналися 42% опитаних в рамках щомісячного опитування Омнібус Info Sapiens. Про це...

Думай

Саакашвілі: “Буде фундаментальний переділ того, що зараз відбувається в судовому секторі”

Нову судову реформу, радикальні зміни на митниці, введення податку на виведений капітал і створення Бюро фінансових розслідувань анонсував сьогодні,...

Читай

Українці в червні-2020 були найбільше стурбовані нестачею грошей – опитування

Українці в червні 2020 року найбільш стурбовані нестачею грошей, зокрема, в цьому зізналися 42% опитаних в рамках щомісячного опитування...

Теж цікаво

Блоги

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Безумовний базовий дохід у світі та Україні. Як врятувати рядового безробітного?

Вже тривалий час у багатьох країнах світу ведуться серйозні дискусії про введення безумовного базового доходу (ББД), який передбачає виплату певної суми грошей кожному жителю...

Денис КИЦЕНКО | Принятие законопроекта 3322 – прыжок назад

Одним из самых значимых событий «карантинного» периода 2020 года для регулирования сферы восстановления платежеспособности является принятие 18 июня скандального законопроекта 3322, вносящего изменения в...

Украина открывает свои границы: процедура въезда для иностранцев

12.06.2020 года Кабинет Министров Украины отменил временный запрет на пересечение границы Украины иностранцами и лицами без гражданства, предусмотренный Распоряжением КМУ № 287-р от 14.03.2020. Вместе...

Карантинні тренди шопінгу: що потрібно знати бізнесу?

Український карантин спочатку нагадував черговий кінець світу. Папір, гречка та макарони, борошно, сіль та консерви змітали з прилавків миттєво. Лише сірники чомусь обділили увагою...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає бізнес влітку

Цьогорічна літня активність бізнесу однозначно буде відрізнятися від всіх попередніх років. І причин цьому декілька. По-перше, весною весь Світ пережив небувале потрясіння – пандемія коронавірусу...
- -