Міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов: «Уряд готовий до різних сценаріїв боротьби з коронавірусом»

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

В інтерв’ю UA-Times міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов розповів про необхідність завершення реформи державної служби, про допомогу громадянам під час карантину, про тонкощі проведення карантину у країні.

Читайте також першу частину інтерв’ю під назвою – «Міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов: «Більшість нарад проводимо в режимі чат-конференцій в захищених мессенджерах».

– Поговоримо про реформу державної служби. На ваш погляд, якою повинна бути реформа?

– Мені здається, що реформа, яка починалась у 2015-2016 роках і яку спробували видозмінити у вересні 2019 року, потребує завершення.

Ми зараз зупинені обставинами, пов’язаними з подоланням наслідків коронавірусної інфекції. Але рано чи пізно ми це подолаємо, тому підійдемо  до того, що нам треба закінчувати розподіл центральних органів виконавчої влади, формування політики та реалізацію політики. Ми прийдемо до того, що повинні будемо ліквідувати районні та обласні державні адміністрації.

Моє особисте бачення. Хочу наголосити, що це бачення людини, яка захищала кандидатську по територіальному управлінню, а не міністра Кабінету міністрів. Вважаю, що місцеве самоврядування на рівні ОТГ має залишатися місцевим самоврядуванням. А оця проміжна ланка, яка у нас існувала у вигляді райдержадміністрацій, має повністю піти в минуле.

Так само не бачу на рівні районів ніяких представницьких органів. Якщо ми говоримо про великі райони, які зараз плануються, це близько ста по Україні. Мені здається, що це мають бути суто органи, які будуть представляти центральні виконавчі органи. Тобто, вони повинні координувати діяльність по реалізації державної політики. А представницькі органи вже мають бути на регіональному рівні областей. Так само там мають бути сформовані органи державної влади.

Це дуже великий виклик, тому що треба зрозуміти наступне. Чи це будуть державні службовці? Чи це будуть службовці органів місцевого самоврядування? Як це імплементувати в існуючий закон? І для цього важливо синхронізувати з закінченням децентралізації.

Напевно, варто буде прийняти один закон, який буде регламентувати як службу в органах місцевого самоврядування, так і в органах державної влади. Тому що стільки виключень, скільки в нас за останні декілька років з’явилося, коли ми підводили це під антикорупційні органи, під різноманітні спеціальні органи. Вони вже говорять про те, що фактично треба це все звести в одне.

Ви знаєте, що в нас буд ветований Закон «Про службу в органах місцевого самоврядування». Він не був переголосований. Працівники користуються старим законом ще 1999 року. Це, мені здається, не дуже добре. Тут треба все вирівнювати.

Так само, як треба вирівнювати роботу в центральних органах виконавчої влади. Мова йде про структурні підрозділи, які пов’язані з фахівцями з питань реформ, а також про стандартні управління департаментів, які реалізують політику. Тому що це не дуже здорова атмосфера, коли приблизно при однаковому функціоналі, але у різних виконавців, зарплата може відрізнятися достатньо суттєво.

То саме стосується в нормуванні оплати праці. Єдина велика претензія, наприклад, до попереднього керівника Нацдержслужби – це те що, він не виконав завдання уряду по розробці системи реформування оплати праці державних службовців. Тобто, фактично ще попередній уряд це визначав як завдання. Воно не було внесено.

В результаті попередній уряд звинуватили в величезних преміях. Ніхто не розбирався, що в них були маленькі оклади. І що великі політичні посади мали оклади в 14 тис. гривень. Притому, що коли рахували великі премії, тоді ця сума виходила достойною, яка дозволяла жити. Але це все було в ручному режимі, у відсотковому стані. Ці речі мають бути нормовані. Треба розуміти, що державна служба повинна мати достойну зарплату. А, умовно, керівник центрального органу виконавчої влади повинен отримувати зарплату не вище, ніж 4-5 зарплат базового рівня.

– Останній рік окремі міністерства або об’єднують, або роз’єднують. Як ви ставитеся до таких процесів? Чи будете ви задіяні в цих процесах?

– Мій функціонал взагалі ніяким чином не буде стосуватися цих процесів. Тому що посада міністра Кабінету міністрів не була залучена ні до об’єднання, ні до роз’єднання міністерств.

Але я скажу по попередній роботі, як державний секретар Міністерства молоді і спорту. Я вважаю, що це була помилка – об’єднання міністерства. І в новому уряді враховано, це міністерство роз’єднано.

Мені здається, велике питання викликає існування об’єднаного Міністерства економіки та екології. Особливо екологи на цьому нарікають. Особисто моє глибоке переконання, що не можна роз’єднувати Міністерство економіки та АПК. Тому що економіка – це одне ціле.

Більше того, скажу, що створення будь-яких галузевих міністерств, це повернення до радянської системи. Тобто, ми повинні формувати політику, а вже її реалізовувати повинні ті чи інші агенції. Якщо ми хочемо щось зробити, потрібно створити ту чи іншу агенцію.

Останній приклад вже нашого уряду – це реформування Державної архітектурно-будівної інспекції. Цей однин монстр одночасно був і контролюючою структурою, і нормотворчою. Крім того, надавав адмінпослуги. Зараз ми розділили на три. Де буде служба, яка стане нормотворчою. Де буде інспекція, яка буде перевіряти. І буде агенція, яка буде надавати адмінпослуги.

Можливо, ще будуть питання. Поки неясно, як це все буде реалізовано. Як пройдуть конкурси. Який функціонал буде прописаний. Але це те, до чого маємо іти. Маленькі апарати міністерств, які формують політику. І профільні інспекції, агенції і служби, які цю політику реалізують і контролюють її виконання.

– Дуже цікава ваша думка стосовно перепису населення. Так розумію, що через карантин це питання, м’яке кажучи, буде пригальмовано…

– Вікно можливостей ми вже пропустили. Для того, щоб провести перепис у 2020 році, навіть у 2021 році, ми в березні повинні були запустити цей процес. Я спілкувався з цього приводу з керівником Держстату Ігорем Вернером. Тому знаю, що оцінка наявного населення була проведена достатньо якісно і на цікавій основі. Інший момент: похибка є достатньо суттєва. Але в межах статистичної похибки. Розуміємо, що є брехня, є велика брехня, а є статистика.

Тобто, оцінка наявного населення проведена достатньо добре. Це не знімає з нас питання повноцінного перепису населення. Це вимоги Організації об’єднаних націй. Це вимога правлячої партії. Пам’ятаєте, що це було в передвиборчій програмі «Слуги народу» про те, що ми маємо розуміти, якими ресурсами володіємо. Але це дуже складний і недешевий продукт.

Є декілька сценаріїв реалізації. В тому числі, Дмитро Дубілет пропонував провести цифровий перепис. Він теж має право на існування. Але класичний перепис, про який говорять демографи та соціологи, він повинен бути. Але це дійсно серйозні кошти. Я не готовий сказати, чи зараз держава, принаймні в цьому році, готова на це витрачати кошти. До того ж, його цикл підготовки достатньо довгий.

– Давайте повернемося до теми карантину. Якщо карантин в країні буде тривати, наприклад, чотири місяці, люди бояться того, що залишаться без грошей на їжу. На ваш погляд, як держава може підтримати українців у важкі часи?

– Я скажу вам, що буде зроблено. Точно в антикризовому законі в першій редакції було прийнято рішення про скасування ЕСВ, податку на нерухомість тощо.

Зараз на розвиток цієї ситуації всіма фракціями Верховної ради разом з урядом вже розробляється новий антикризовий закон. Там також буде передбачена підтримка найбільш незахищених верств населення. Я не готовий сказати, який буде фінальний варіант. Але точно це робиться.

Плюс, знаю, що переважна більшість великих муніципалітетів в Україні таку допомогу вже надає. В першу чергу, це стосується старших людей. Крім того, це стосується соціально вразливих людей, наприклад, багатодітних сімей.

По мірі виникнення такої проблематики будемо робити оцінку. Тому що ми дійсно не розуміємо, коли інфекція відступить. І чи буде, наприклад, закриття карантину подоланням цієї інфекції. Адже епідемія може повернутися, як це було в Китаї. Китай подолав це в середині, але притому наглухо закрився від зовнішнього світу, щоб не отримати нову хвилю, яка може прийти з інших країн вже з мутованим вірусом.

Тому однозначно всі варіанти розглядаються. Більш того, ви знаєте, що створена Економічна Рада за ініціативою президента після його розмови з великим бізнесом. ЇЇ буде очолювати прем’єр-міністр. Рада як раз буде напрацьовувати те, як країна буде жити після вірусу. Тому що це глобальне явище, яке поміняє все. Ми – країна, яка достатньо багато сировини експортує. Це теж на нас вплине.

Але, з іншої сторони, подивиться, як одразу почали розвиватися на фоні цих потреб наші внутрішні потужності по виробництву спирту, по виробництву медичного обладнання. Тут все динамічно. Китай – це країна, яка першою пережила рецесію, зараз вона перетворюється на фабрику всього світу. Всі стоять в черзі за літаком з Китаю, щоб привезти апарати штучної вентиляції легенів, маски, респіратори та інше.

– Китай обмежив свій карантин, але вже відкриває підприємства в різних галузях…

– Так, звичайно, але вони чотири місяці до того йшли.

– Ми можемо йти по цьому сценарію?

– Так, але треба розуміти, що наша економіка далеко не китайська. Економіка України – навіть не економіка провінції Хубєй, де був цей жорсткий карантин.

– Проблема карантину може обернутися і іншими проблемами. Якщо зараз бюджет не буде отримувати частину податків, то державі може не вистачити грошей, наприклад, по виплатах зовнішніх боргів. Як бути в такій ситуації?

– Розумієте, зміни в бюджет не будуть ухвалені, якщо не буде погодження МВФ. Тобто, Стабфонд, який планується, зміни до бюджету, які плануються, – вже враховують як зовнішні запозичення, так і допомогу міжнародних партнерів. Звичайно, що це буде потребувати консолідованої роботи уряду і Верховної Ради.

– Тобто, якщо зараз деякі експерти говорять, що в країні очікується дефолт, це неправда?

– Це говорять експерти певного спрямування і орієнтовані на певну особу.

– Тобто, наша країна дійсно може пройти ці складні часи, не орієнтуючись на дефолт?

– Так, ми взагалі не орієнтуємося на дефолт.

– Це дуже добра новина.

– Але ви ж розумієте, що говорите з міністром Кабінету міністрів, а не міністром фінансів (усміхається).

– Як зараз змінився ваш графік роботи? Скільки годин спите?

– Я сплю більше, ніж прем’єр-міністр. Прем’єр-міністр спить мало. І всі, хто є навколо, говорять, щоб він беріг себе і спав більше. Я сплю шість годин.

– Як ваша сім’я ставиться до вашої роботи? Адже це карантин…

– Сидять вдома на самоізоляції. Але в мене маленький син. І дружина намагається хоча б раз на день здійснити з ним прогулянку не на дитячому майданчику. І це катастрофа. Тому що малому зараз рік і 8 місяців. Тому коли проїжджаєш поруч з дитячим майданчиком, а мама каже: не можна, – починається істерика. Але вона дуже жорстко виконує всі вимоги, які стосуються безпеки. Однозначно, що вона гуляє сама з малим, без сусідок. Це вимоги, яких ми повинні дотримуватися.

Насправді малий бачить тата в день, по відео-конференції. Тому що коли я йду на роботу, він, як правило, ще спить. Коли я прихожу, він, як правило, вже спить. Єдине, що мене тішить, він починає вставати по сонцю. Оскільки сонечко почало показуватися раніше, тому останній тиждень він вже пробує тата піднімати.

– Багато українців, хто працює в офф-лайні, не хочуть наражати на небезпеку свої сім’ї. Передбачили ви якійсь додаткові заходи безпеки в разі подальшого поширення коронавируса?

– В кабінеті я облаштував карантинну зону. Лежить постіль комплект. І якщо щось, буду перебувати на робочому місці.

– Дружина підтримує такі заходи?

– А в неї що варіанті є? (посміхається).

– Ви ж – команда…

– Ми – команда. Але безпека на першому місті.

– Чи є у вас час на вихідних для відпочинку?

– Зараз в мене реально немає вихідних. Не для красного слівця, але кожен день знаходжуся на роботі.

– Тобто, на перегляд фільму або мультфільму з сином важко знайти час?

– У вечері.

– А є час на романтичну вечерю з дружиною?

– Яка романтична вечеря! В нас маленька дитина, яка романтика! (посміхається).

– Тобто, ви зовсім не відпочиваєте?

– Зараз останніх три-чотири тижні ніяких фільмів.

– Добре, а послухати музику, яка подобається?

– Дивиться, я стараюсь слідкувати за новинами. Це робота. Крім того, відслідковую цікаві для себе теми. Наприклад, люблю історію, тому підписаний на багато історичних YouTube-каналів. Тому, коли є вільна хвилинка, дивлюся, що вийшло за останній тиждень, та за певною чергою це переглядаю.

Якщо говорити за художні фільми, нещодавно купив відомий фільм з Гвінет Пелтроу «Зараза», ми його вже три тижні не можемо подивитись. Ми спеціально його купили, тому що декілька років не дивимося піратське відео, замість цього користуємося стрімінговими сервісами. Але все немає часу на перегляд фільму. З різних причин. Дружина з малим дуже зайнята. А я, відповідно, дуже зайнятий на роботі. Хочеться подивитись.

Хоча всі говорять, що треба дивитись щось позитивне. Я з задоволенням подивився дві гри «Ліги сміху». Дуже люблю «Лігу сміху» та «Жіночий квартал». Це дуже знімає стрес. Але така можливість може з’явитися десь о першої ночі з п’ятниці на суботу.

– Це потрібно для зняття стресу.

– Так, потрібно. Але дивиться, у нас дуже щільний робочій графік. О десятій годині кожного ранку – засідання штабу ТЕБ та НС. Об одинадцятій годині – селектор. Автоматично півдня вже немає. Плюс робота, плюс поточна проблематика. Ми вже зайшли в режим поїзда, який їде по накатаній. Цей рух треба підтримувати.

Я не бачу поки що світла в кінці тунелю. Але знаю, де воно знаходиться.

– На ваш погляд, які сценарії можуть розгортатися в Україні?

– Є уявлення кількох сценаріїв. Є уявлення, коли світло в кінці тунелю, а за світлом – обрив, урвище. Є уявлення, коли ти трошки попетляєш, але знайдеш світло та вийдеш на узкоколійку. А є уявлення, коли ти виїдеш на світло, а там нормальна пряма дорога і станція, на який ти зійдеш. Тобто, уявлення є, але воно має душе великі варіативні сценарії.

Наприклад, з однієї сторони, на ситуацію вплине, як зараз буде відбуватися Великдень, як вплине закриття кордонів, тому припиніться авіасполучення з очагів зараження. З іншої сторони, люди, які лишаються без роботи в країнах Європи, перетинають державний кордон, їдуть, нехтуючи умовами обсервації до своїх родин, заражають своїх односельців. Тому зараз це буде трошки жорсткіше. За порушення карантину та самоізоляції вводиться штраф 17-34 тисячі гривень. Це буде регулюватися. І якщо буде досягнений цей спад, побачимо світло в кінці тунелю.

Ви знаєте, в чому суть карантину. Її суть в тому, щоб, можливо, і всі перехворіли, але не одночасно. Проблема Іспанії та Італії полягає в тому, що люди захворіли одночасно.

Як вже казав, мої прогнози були гіршими. Я дуже добре пригадую 2009 рік, та локальні можливості Львова, Трускавця, Дрогобича, де були найбільші спалахи. Там одночасно всі лікарні були зайняті. І це через маленький спалах. Тодішній заступний керівника головного управління охорони здоров’я Львівської обласної держадміністрації, а зараз заступник міністра охорони здоров’я Ірина Микичак, вона, здається, два рази тоді переболіла цим грипом. Тому що безпосередній був контакт.

У цих умовах, які склалися зараз, дуже важливо виконувати карантин. Адже таким чином ми зможемо захистити не тільки свої родини, а ї лікарів, які знаходяться на першій лінії боротьби з пандемією.

Тому сценаріїв є багато. Звичайно, що ми готуємося до різних сценаріїв. Зараз ми йдемо по якомусь проміжному варіанту. З однієї сторони, інфікування продовжується. З іншої сторони, зараз не допущено масове інфікування, яке, до речі, зараз відбувається у США. Сподіваємося, далі буде ситуацій йти в контрольованому напрямку.


patroneText

загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

На даний момент є шорт-лист кандидатів на посаду глави НБУ

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляє, що на даний момент є шорт-лист кандидатів на посаду глави Національного банку України. Про це...

В Чорнобильській зоні почався збір чорниці. Перші затримані

Поліція Київської області повідомила про затримання групи "туристів", які зібрали в зони відчуження 30 кг чорниці. Як повідомляється, житель Поліського району Київщини в районі села...

На період карантину іноземцям можна порушити термін перебування в Україні

Начальник управління організації прикордонного контролю Адміністрації Держприкордонслужби України Юрій Лисюк надав пояснення з питання порушення іноземцями або особами без громадянства терміну легального перебування в...

Працівники станції “Дарниця” вкрали з тепловозів 74 тонн пального

Пресслужба прокуратури міста Києва надала інформацію про повідомлення про підозру 6 працівникам локомотивного депо станції «Дарниця» Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» в організації схеми розкрадання...

Українці в червні-2020 були найбільше стурбовані нестачею грошей – опитування

Українці в червні 2020 року найбільш стурбовані нестачею грошей, зокрема, в цьому зізналися 42% опитаних в рамках щомісячного опитування Омнібус Info Sapiens. Про це...

Думай

Саакашвілі: “Буде фундаментальний переділ того, що зараз відбувається в судовому секторі”

Нову судову реформу, радикальні зміни на митниці, введення податку на виведений капітал і створення Бюро фінансових розслідувань анонсував сьогодні,...

Читай

Українці в червні-2020 були найбільше стурбовані нестачею грошей – опитування

Українці в червні 2020 року найбільш стурбовані нестачею грошей, зокрема, в цьому зізналися 42% опитаних в рамках щомісячного опитування...

Теж цікаво

Блоги

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Безумовний базовий дохід у світі та Україні. Як врятувати рядового безробітного?

Вже тривалий час у багатьох країнах світу ведуться серйозні дискусії про введення безумовного базового доходу (ББД), який передбачає виплату певної суми грошей кожному жителю...

Денис КИЦЕНКО | Принятие законопроекта 3322 – прыжок назад

Одним из самых значимых событий «карантинного» периода 2020 года для регулирования сферы восстановления платежеспособности является принятие 18 июня скандального законопроекта 3322, вносящего изменения в...

Украина открывает свои границы: процедура въезда для иностранцев

12.06.2020 года Кабинет Министров Украины отменил временный запрет на пересечение границы Украины иностранцами и лицами без гражданства, предусмотренный Распоряжением КМУ № 287-р от 14.03.2020. Вместе...

Карантинні тренди шопінгу: що потрібно знати бізнесу?

Український карантин спочатку нагадував черговий кінець світу. Папір, гречка та макарони, борошно, сіль та консерви змітали з прилавків миттєво. Лише сірники чомусь обділили увагою...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає бізнес влітку

Цьогорічна літня активність бізнесу однозначно буде відрізнятися від всіх попередніх років. І причин цьому декілька. По-перше, весною весь Світ пережив небувале потрясіння – пандемія коронавірусу...
- -