Юлія Павленко: «За кордон товари продають молоді мами, переселенці та люди, які хобі перетворили в бізнес»

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

В інтерв’ю UA-Times Директор департаменту міжнародних операцій АТ «Укрпошта» Юлія Павленко розповіла про можливості українських підприємців щодо реалізації своїх товарів за кордоном, перспективних сферах для мікроекспорта, і варіантах доставки виробів з віддалених куточків нашої країни за океан.

– Чому «Укрпошта» зайнялася темою мікроекспорта?

– Для «Укрпошти» це цікава ініціатива, тому що ми – ключовий гравець, національний оператор на ринку поштових перевезень.

Якщо говорити про ринок е-комерс, в принципі, в нашій країні модно займатися експортом. У нас проходить дуже багато заходів і чимало організацій, які хочуть допомогти експортерам. Але в основному такий формат націлений на В2В експорт. Це коли, наприклад, завод знаходить постачальника, і вивозить якийсь товар за контрактом за межі України. Оформляє великі відвантаження з отриманням всілякУ чому ж переваги В2С експорту?ції. Це завжди зовнішньоекономічний контракт з усіма витікаючими наслідками. Тому зрозуміло, що в В2В експорті досить багато потрібно готувати до старту, а в В2С експорті все набагато простіше.

– У чому ж переваги В2С експорту?

– Раніше в країні не звертали уваги на електронну комерцію в форматі експорту, в напрямку В2С. Хоча якщо подивитися на глобальні тренди, можна відзначити, що на більшості найбільших е-комерс платформах світу більшість товарів це не товари зовнішніх продавців. В першу чергу, це стосується AliExpress, eBay. У самому Amazon також вже є великий відсоток зовнішніх продавців.

Ці три платформи є кістяком всій міжнародній торгівлі, пов’язаної з електронною комерцією. І ці три платформи взаємодіють з невеликими виробниками з різних країн. Таким чином, за символічні гроші можна оформити свою присутність на глобальному маркетплейсе. Також про своє прагнення стати е-комерс платформою заявив і Facebook.

– Чому «Укрпошта» зацікавлена в розвитку В2С експорту?

– Якщо говорити про електронну комерцію, будь-який предмет місцевого виробництва може перетнути український кордон трьома видами митного оформлення. Це пошта (як поштовий документ), експрес-канал доставки (наприклад, великий міжнародний гравець DHL), або в «вантажному» форматі. Але, згідно з міжнародною статистикою, вся електронна комерція на 85% організована через поштові канали.

Є очевидні причини – чому так відбувається. Всі країни формують Всесвітній поштовий союз (ВПС), мета якого налагодити обмін пошти з однієї будь-якої точки планети в іншу. У ВПС входять 192 країни, це структурний підрозділ ООН, і Україну тут представляє саме «Укрпошта». Організація діє вже 145 років. У Швейцарії знаходиться штаб-квартира. В системі Поштового союзу взаємодіють на регулярній основі 5,3 млн чоловік. У нас є регламент з обміну посилками. Це дуже цікава тема. Оскільки з будь-якого куточка України, а в системі «Укрпошти» працює 11 тис. відділень, посилка може поїхати в Чилі, Австралію, Норвегію або на населений острів в Тихому океані та ін. Відділення «Укрпошти» є навіть в Антарктиді на станції Вернадського. Тому туди теж можна відправити лист або посилочку. Тобто, світ тісно пов’язаний, тому що 11 тис. відділень «Укрпошти» з’єднані з 770 тис. відділень інших пошт світу.

– Чи означає це, що будь-який український підприємець може експортувати свої товари за кордон?

– Так, фактично такий експорт може почати практично будь-який підприємець, при цьому не маючи особливих знань по зовнішньоекономічній діяльності. У нього повинен бути інтернет, банківська карта, відділення пошти і бажання щось робити. Тому сьогодні експортери розосереджені по всій Україні. І насправді це дуже круто для підтримки економіки регіонів.

За нашими оцінками, близько 25 тис. представників мікро- та малого бізнесу займаються торгівлею В2С в рамках експорту з України за кордон. Це дані наших відвантажень, дані акаунтів в особистому кабінеті «Укрпошти», дані по ринку. Ці підприємці в минулому році згенерували більше 350 млн доларів в продажах, які були спрямовані в посилках. Дані звірені з фінкомпаніями, які здійснюють платежі. Можливо, ця цифра навіть занижена, враховуючи, що частина компаній вже мають своїх представників за кордоном і можуть комбінувати способи доставки.

– Чи є складності з митним оформленням документів на експорт?

– Цю торгівлю організувати просто, оскільки в поштовому бізнесі «Укрпошта» представляє Україну у Всесвітньому поштовому союзі. Відповідно, у нас організований спрощений митний документообіг, уніфіковані документи для всього світу. Тому українська митниця дає зелене світло на експорт з території нашої країни на більшість споживчих товарів. Іноді митниця запитує документи на фітосанітарний контроль, якщо це насіння. Або в разі перевезення виробів із золота і дорогоцінних каменів потрібна оцінка від геммолога. Або для перевезення предметів образотворчого мистецтва в окремих випадках потрібно підтвердження Мінкультури, що даний шедевр не є культурним надбанням українського народу і дозволений до вивозу.

Всі інші товари споживчої лінійки – одяг, товари для будинку, спортивні товари, декор – можна вивозити в посилках без проблем. При цьому сума обмежена – 10 тис. євро в одній посилці для фізосіб і юросіб. Якщо юрособа відправляє посилку, вартістю від 150 євро – додатково потрібно оформити вантажну декларацію. А фізособам нічого оформляти не потрібно. Саме тому багато проектів починають продавати від фізособи. І з нарощуванням обсягів стають підприємцями.

– А прийом товарів з України також спрощений і за кордоном?

– На тому боці пошти зазвичай теж приймають вантаж в спрощеному форматі. У більшості країн світу для переміщення товару в поштових посилках діє безмитний ліміт. Також як у нас зараз діє для посилок на імпорт в Україну (наприклад, для замовлень з AliExpress або з eBay) – 100 євро. Тобто, до цієї суми людина не платить мита, купуючи товар за кордоном. У США ця сума становить 800 доларів, в Ізраїлі – 75 доларів, в Казахстані – 500 євро. Тобто, в більшості країн існує досить високий поріг. А в Європі такий поріг низький. У більшості країн це 45 євро, якщо відправка між фізособами і 22 євро, якщо відправник юрособа. Але ЄС – об’єднання багатьох країн. Це єдина митна територія, де проживає 500 млн чоловік. Тому у них розроблені трохи інші порядки.

Такий безмитний ліміт є теж перевагою в транскордонній торгівлі та вагомим чинником для покупців. Коли іноземці купують якийсь унікальний товар в Україні, це, як правило, і так є хорошою і якісною річчю. В результаті іноземці при отриманні не платять з нього податки. І тому вони в більшості випадків готові приймати більш довгі строки доставки (враховуючи фактор включення 2 митниць і сам переліт), ніж при локальній доставці.

– Який товар краще українським підприємцям пропонувати за кордоном?

– Можна вибирати різні майданчики і пропонувати там різні товари. Але фактично на будь-який товар знайдеться покупець. Наприклад, дуже популярна платформа Etsy. Це для хендмейдеров. На даний момент офіційно з України зареєстровано близько 6 тис. магазинів. Вони виставляють з локацією, що товар знаходиться в нашій країні. І мова йде про більш ніж один мільйон товарів. Це може бути декор, ювелірні вироби, одяг, аксесуари та ін. Це все доступно для покупки. Ці магазини організувати легко. Тому таких торгових міні-майданчиків з’являється все більше і більше.

Відповідно, якщо у людей є товар, вони можуть знайти свою нішу в міжнародних продажах. Найважливіше в електронній комерції – це знайти нішу і позиціонувати свій товар. Тому що в е-комерції спостерігається космічна конкуренція, оскільки конкурують продавці з різних країн.

Наша ідея полягає в тому, щоб таких продавців було більше. Тому що ця стратегія підходить для всіх. Таким чином держава може зайняти діяльністю мікро- і малий бізнес. Підприємці можуть почати бізнес з нуля і зробити його успішним. У нас є маса історій, коли люди починали займатися чимось як хобі, а все це виросло в повноцінний бізнес з робочими місцями.

– Розкажіть про цих підприємців? Це може стати хорошим прикладом для інших українців, які думають зайнятися експортом.

– Таких історій багато. Наприклад, цікава наступна історія. Жанна і Руслан Кайгородови живуть в Кривому Розі. У 2015 році Жанна дізналася, що скоро стане мамою і почала шукати товари для дитинки. В результаті пошила все сама. Потім почала шити і продавати знайомим. І так запустила свій бізнес. Зараз у них працевлаштовані чотири швачки. Подружжя шиють дитячий текстиль для ліжечок, маленькі симпатичні вігвами – в комплекті є матрацик і намет.

В цілому, в секторі мікроекспорта задіяно дуже багато молоді і жінок. Справа в тому, що якщо жінки знаходяться в декреті, часто потім з різних причин не можуть вийти на повноцінну роботу.

Дуже яскрава історія становлення бізнесу відбулася у киянки Тетяни Бурки. Вона – мама трьох дітей. І свого часу для дитини зробила бізіборд – іграшку для розвитку моторики рук. Зараз Тетяна є власницею п’яти магазинів: три на Etsy, два – на Amazon. І вона активно продає свої товари в різні точки світу.

Також в цей бізнес часто приходять переселенці. Це абсолютно логічно, оскільки в якийсь момент люди були змушені переїхати на нове місце проживання. І для багатьох це стало шокової історією.

У такій ситуації свого часу виявилася Тетяна Болгарова, яка була змушена переїхати з Криму в Херсон. Зараз вона робить дуже красиву кераміку. І продає цей посуд на Etsy. Такому чином, Тетяна знайшла можливість для самореалізації на новому місці проживання.

Є й інша історія. Хлопці жили в Донецьку, а потім переїхали до Івано-Франківська. І почали там робити посуд. Причому спеціально для цього привозили глину з донецького регіону. Вони продають ці вироби в Україні і експортують по всьому світу.

Повірте, таких історій мікроекпорту дуже багато. Одні люди роблять своє виробництво і самі продають товари. А є ті, хто знаходить майстрів, а самі займаються реалізацією їх виробів.

У певний момент так зробила Олена Вечканова. Вона раніше працювала у великих компаніях, а потім вирішила відібрати понад 1000 майстрів, з якими хотіла б співпрацювати. В результаті зараз розвиває свій проект під назвою «TS Handmade». Вона продає товари в семи категоріях. Зокрема, це кераміка, дерево, скло. Ці товари виставлені на Amazon та інших платформах. Тобто, Олена виставляє ці вироби від свого бренду, але відкрито говорить, що зробили це інші майстри. Фактично вона стала проміжною ланкою в ланцюжку. Тому що не всі творці можуть продати свої вироби.

– Чому майстри віддають свої вироби на реалізацію посередникам?

– Організувати продажи також потрібно вміти. Більшість покупців живуть в іншому часовому поясі. Очевидно, що потрібно буде перебудувати свій режим роботи. Також потрібно знати англійську мову. Важливо бути постійно на зв’язку. Майстрам складно поєднати творче начало, завдяки якому вони створюють свої вироби, і комерційне – організувати їх продаж. Тому вони шукають тих, хто може зайнятися реалізацією продукції.

Зараз формується пласт людей, які готові брати товари українських майстрів на реалізацію для е-комерції. Наприклад, платформа Foks – це інтегратор. У них зараз 480 виробників. Вони не займаються хендмейдом. Це проекти для серійного виробництва. І українські виробники інтегрують товари для платформи Joom, яка досить популярна і в Україні, і в Західній Європі. Все працює через мобільний додаток. У них вже зафіксовано 220 млн установок мобдодатку. В Європі є цільова аудиторія – 21 млн чоловік, які роблять мінімум 5 замовлень на місяць. Зараз ця платформа відкрила українським виробникам за 15% комісії можливість виставити різні товари, але, в першу чергу, – фешн. І це може бути перспективно.

– Які сфери перспективні для того, щоб продавати товари за кордоном?

– В цілому, в Україні є кілька сфер, які можуть бути дуже перспективними. Перша – це хендмейд, друга – все, що пов’язано з мистецтвом і делікатною роботою (вітражне скло, ювелірні прикраси), а також фешн. Ці напрямки можуть розвиватися, адже є традиції, кадри, виробнича база. Також з’являється багато молодих і талановитих дизайнерів. Тобто, в цих трьох сферах можна проявити свою індивідуальність і спробувати організувати реалізацію товарів по всьому світу.

Можна реалізовувати товари на багатьох маркетплейсах за цілком доступними умовами. Наприклад, на eBay комісія складає 10%, на британському Asos – 20%, на Etsy – 5%. Це не величезні гроші. І стягується ця комісія вже після підтвердження угоди. Тобто, це легкий старт з мінімальними інвестиціями.

Українці реалізують за кордоном найрізноманітніші товари. Коли приходжу на сортувальний центр «Укрпошти», вражає фантазія наших експортерів, тому що вони роблять абсолютно різні речі. Наприклад, тема тварин. На продаж йдуть будиночки, біотуалети, дерева, одяг, нашийники, тарілочки та ін. Якщо взяти до уваги скло, то тут може бути виготовлення прикрас, посуду, годинників, весільних келихів, пивних бокалів тощо. Це дуже крихкі речі. І, здавалося б, їх дуже складно транспортувати, але весь секрет в хорошій упаковці. Є дуже багато товарів з дерева. Наприклад, хітом продажів в минулому сезоні були свого роду «шпалери зі шматочків дерева». Йдеться про пластини, розміром метр на метр, які складаються з різних за розміром і формою маленьких шматочків. При цьому один квадратний метр може коштувати до 150 доларів. У Європі та США ця продукція затребувана.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Експерт: сьогодні ринок більше орієнтується на покупців валюти

Курс гривні в середу, 7 липня, торгується з невеликим ослабленням, відкотуючись до 27,33 гривень за долар. Напередодні продавці валюти так і не змогли перехопити...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -