Юрій Атаманюк: «Головне зараз – хороший прем’єр»

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Продовження ексклюзивного інтерв’ю генерал-майора податкової поліції Юрія Атаманюка – про економічну політику і соціальні протести.

Перша частина інтерв’ю має назву “Наша податкова служба була однією з кращих в світі”.

Друга частина інтерв’ю – «Потрібна справжня адміністративна реформа».

– А як ви можете охарактеризувати економічну політику, яка проводиться зараз в Україні?

– Її просто немає. Чогось осмисленого, цілеспрямованого, цілісного і логічного – просто немає.

Припустимо, візьмемо приватизацію, про яку часто згадують останнім часом. Чи є розуміння, куди ми йдемо і – головне – навіщо саме? Звичайно, крім бажання прямо зараз отримати якісь гроші в бюджет.

Наприклад, чим не парадокс: у нас маленький ринок в райцентрі приватизувати неможливо, а гігантське обленерго – цілком. Ми ж повинні і про середній клас думати, не тільки про інтереси олігархів?

Ми ж розуміємо, що держава – найгірший менеджер. Всі держпідприємства, як правило, збиткові і непрозорі. Їх очолюють за політичними квотами. І кожен керівник розуміє, що він там буде всього лише директором, це не його. Тому тільки вимивають гроші і виводять в офшори. Або взяти інвестиції…

– А що не так з інвестиціями?

– У нас обсяг надходжень інвестицій в районі 2-3 мільярдів доларів на рік, стільки ж, скільки було в Грузії при Саакашвілі. Але тільки Грузія в той момент була в 6 разів менша за Україну по населенню, в 10 разів менша за територією, без стратегічних ресурсів, таких як надра, атомні станції, транзитні порти, та тим більше авіабудування.

Нічого з того, що є у нас. Нам для нормального зростання потрібні інвестиції в районі 12-13% ВВП. Тобто, 17-20 млрд доларів щорічно. Над цим потрібно думати. Потрібно створювати конкурентні в Східній Європі умови для ведення бізнесу. Зменшувати податки, пропонувати пільги, створювати технопарки.

У турків є величезний досвід у створенні технопарків. Якщо відкриваєш там підприємство, отримуєш відстрочку по податках. Держава бере на себе комунікації та інше. Взяти ті ж технопарки в Китаї. Адже нічого нового і не треба. Просто треба знати економіку, історію економіки, бути практиком, розбиратися в тонкощах своєї справи. Бути хорошим державним менеджером. Засукувати рукави і робити. От і все.

Але поки що не дуже виходить. У 2019 році на інвестиційну раду при президенті України в Давосі прийшло 250 потенційних інвесторів, підписали інвестицій хоча б на 500 млн доларів – що, звичайно, мало для нашої країни. А в цьому році на інвестиційну раду з’явилося 9 осіб, а інвестицій привезли з Давосу – 0.

– Схоже, те, що пов’язано зараз з управлінням економікою, у вас викликає…

– Немає управління! Немає ні стратегії, ні політики. Якийсь хаос, набір безсистемних дій. І як годиться помилкам в складних системах, їх наслідки можуть проявлятися найнесподіванішим чином.

Наприклад, ось як зараз не згадати зміни в трудовому законодавстві? Чи треба міняти? Безумовно! Ми живемо зараз за кодексом 1971 року. Світ просунувся вперед, вже є фрілансери, є айтішники, які можуть працювати віддалено. У людей є доходи, які законно можна отримувати на іноземні рахунки. Все в світі змінилося, трудове законодавство повинно відповідати цим змінам.

І ось Третьякова, голова комітету з соціальної політики, говорить, що ці зміни – протекціоністські для роботодавця. Тепер можна буде просто взяти і без проблем звільнити співробітника. Без виплат, без нічого. І немає ніякого захисту.

І Гончарук стверджує, що це приверне до нас інвестиції. Тому що роботодавцю тут буде легко, він не буде боятися загрузнути в трудових спорах. А я кажу інше: це відштовхне інвестиції!

Тому що якщо ці зміни відбудуться, то наш працівник тут – українець на українському підприємстві – буде менш захищений, ніж українець на польському підприємстві, на німецькому підприємстві. У підсумку, усвідомлення такої незахищеності – це додатковий привід виїхати на роботу в Польщу або Іспанію. І так багато факторів на користь трудової еміграції, а тут ще й позбавляють нас почуття захищеності. І народ поїде куди активніше, ніж до того. А інвестиції підуть за робочими руками.

Чому заводи будують в Китаї? Тому що там багато робочої сили. І наша робоча сила, переїхавши до Польщі, в Польщі ж створить інвестиції.

– Звідси ж і особливості податкової політики?

– Вони приймають рішення, не маючи досвіду, не маючи знань, не маючи розуміння, як в житті це працює. Є такий відомий американський економіст Артур Лаффер, автор знаменитої кривої, що носить його ім’я. Крива Лаффера показує, що при збільшенні податкового тягаря до якогось рівня, обсяг сплати податків зростає. Але з якогось моменту стає так, що чим більше податків, тим менше обсяг їх сплати. Тому що бізнеси йдуть в тінь і перестають платити, або взагалі залишають країну.

Нинішнє ж керівництво, схоже, про криву Лаффера не чули, або ж просто не вірять в усі ці розумування. І вважає, що нас треба просто щільніше обкласти податками або ще як-небудь змусити розщедритися.

І ось вони прийшли до фізичних осіб-підприємців, які і так ледве зводять кінці з кінцями: «Ось вам касові апарати!».

Прийшли і до решти: «Ось вам додаткові платіжки за доставку газу!». Я кажу: так ви там придумайте ще платіжку за зберігання газу, а потім – і за видобуток газу. Адже це теж різні процеси. Потім можна придумати платіжку за адміністрування цього всього. Це нескінченно.

Адже це все не призводить до розвитку. Це все призводить до погіршення життя, охолодження економіки, до витискування активних людей з країни.

– Якщо все буде продовжуватися в тому ж дусі, то які ризики, що ми потрапимо в ситуацію кризи?

– У бюджеті дірка. Без зовнішніх запозичень почнуться невиплати зарплат, економічний колапс з масовими соціальними потрясіннями. Нічого не зроблено для того, щоб оздоровити економіку і за рахунок цього отримувати гроші.

Зараз все зроблять для того, щоб отримати – часу обмаль! – зовнішні запозичення. Зовнішні позики будуть отримувати, роблячи вкрай непопулярні політичні кроки. Той же продаж землі, збільшення пенсійного віку, скасування субсидій і субвенцій, відміна соціальної допомоги, заморожування зростання заробітної плати, замороження зростання пенсій. Це стисне пружину. Перехоплять гроші навесні, перехоплять гроші влітку, віддадуть непрозоро в оренду наші великі активи, а після цього – почнуться соціальні протести.

– Коли?

– Це залежить від фінансових інститутів. Поки нам будуть давати позики, все це буде кудись котитися. Якщо МВФ не дасть позику, то повірте – квітень, травень і на вулицях будуть сотні тисяч.

– Передбачається, що скоро запрацює ринок землі, що забезпечить великий приплив грошей. Адже це повинно підтримати економіку?

– У нас 6 мільйонів 900 тисяч пайовиків. У ці домоволодіння разово можуть надійти якісь гроші за продаж землі. Це короткочасно збільшить споживчий попит. Але всю економіку, в цілому, кардинально не поліпшить.

Це могло б бути одним з чинників системного розвитку економіки – при наявності інших факторів: інвестицій, протекціонізму, захисту ринку, глибокої індустріалізації переробки сільгосппродукції, прозорої приватизації, збільшення податкових пільг.

Ту ж податкову амністію президент обіцяв, коли йшов на вибори. Без амністії не буде припливу капіталів. Ми всі прийшли з СРСР, потім пережили ринковий хаос, коли не було декларування доходів. І на сьогоднішній день мало хто може пояснити навіть наявність будинку. Тому податкову амністію треба провести, підвести цю рису.

Якщо ж просто так ввести ринок землі або просто щось приватизувати, то це не спрацює.

– Які шанси розгорнути ситуацію і що для цього треба зробити в першу чергу?

– Найперше, що сьогодні потрібно країні – сильний, грамотний, тямущий прем’єр-міністр України. Крапка. Все інше – це вже наслідки. Прем’єр-міністр набере міністрів, благо у нас багато людей зі знаннями, досвідом, з підтвердженими високими результатами і хорошою репутацією. Міністри підготують програми, і далі піде робота.

Але головне зараз – хороший прем’єр.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

Українська Рада Бізнесу вимагає від КМДА скасувати локдаун для бізнесу

Представники українського бізнесу, члени Української Ради Бізнесу (УРБ), до складу якої входять десятки бізнес-асоціацій, на минулому тижні зверталися до...

- Advertisement -

Обмен Валют

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Як працює автоматичний арешт рахунків та списання коштів

23 березня 2021 року Міністерство юстиції своїм наказом № 1061/5 внесло зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, що дозволило...

Експерт: в перспективі наступного тижня гривня продовжить слабшати

Курс гривні в п'ятницю, 16 квітня, відкотився до рівня 28 гривень за долар. Національна валюта перебуває під тиском на тлі побоювань ескалації бойових дій...

Апеляційний суд виніс рішення на користь забудовника Володимира Зубика

14 квітня Шостий апеляційний адміністративний суд залишив в силі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва, щодо задоволення позову ТОВ "МФК "Едельвейс" пов'язаного з компанією...

Прогноз НБУ: інфляційний тиск залишатиметься значним через світові фактори

Державна служба статистики України повідомила, що у березні 2021 року споживча інфляція прискорилася до 8,5% у річному вимірі (з 7,5% у лютому). У місячному...

Думай

Меддиректор “Рош Україна”: “Імунотерапія – це не просто нова сторінка, а нова глава в лікуванні раку”

В інтерв'ю UA-Times медичний директор компанії "Рош Україна" Оксана Сурцева розповіла про персоналізовану медицину, про онлайн-консиліуми в лікуванні конкретних...

Читай

Українська Рада Бізнесу вимагає від КМДА скасувати локдаун для бізнесу

Представники українського бізнесу, члени Української Ради Бізнесу (УРБ), до складу якої входять десятки бізнес-асоціацій, на минулому тижні зверталися до...

Теж цікаво

Блоги

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Як працює автоматичний арешт рахунків та списання коштів

23 березня 2021 року Міністерство юстиції своїм наказом № 1061/5 внесло зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, що дозволило...

Крістіна ГЕРАСИМЧУК | Чи забиратимуть приватний транспорт при мобілізації

Якщо у приватного чи державного підприємства на балансі є авто, то у мирний час військові комісари ставлять його на військовий облік, аби при оголошенні...

Єгор ШИШЕНОК | Бізнес і локдаун

Новий локдаун, що розпочався 5 квітня, не став для бізнесу несподіванкою. Та частина підприємців, яка змогла залишитися на плаву протягом останнього року, вже стала...

Анна ПОЛІЩУК | Оскарження довіреності, за якою майно боржника подаровано третій особі – неефективний спосіб захисту кредитора

24 лютого 2021 Верховний Суд розглянув справу № 757/33392/16 про визнання недійсною довіреності, на підставі якої боржник уклав договори дарування майна з третьою особою,...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Економіка України в 2021 році: світовий контекст та перспективи росту

Пандемія коронавірусу стала справжнім шоком для світової економіки в 2020 році, в тому числі й для України, яка за результатами минулого року, як очікується,...
- -