Генерал податкової поліції Атаманюк: “Наша податкова служба була однією з кращих в світі”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Податкова політика і практика наповнення бюджету – завжди були непростою і дискусійною темою. Про те, куди рухається наша податкова та митні служби, якими повинні бути взаємини фіскалів і бізнесу, якою має бути адміністративна реформа в інтерв’ю UA-Times розповів генерал-майор податкової поліції Юрій Атаманюк.

Про погляд з різних сторін

– У вас величезний досвід боротьби з економічними злочинами, в тому числі і з ухиленням від сплати податків. Ви більше 20 років служили в правоохоронних органах, були заступником начальника управління податкової міліції України…

– Так, я служив до грудня 2012 року. Далі був в кадровому резерві податкової служби, яка була ліквідована. Потім став першим віце-президентом Асоціації платників податків України.

– А з 2018 року ви змінили напрямок діяльності – стали підприємцем. Причому в одній з найскладніших сфер бізнесу – в девелопменті. Ви і зараз цим займаєтеся?

– Так, надаю консультації, беру участь в різних проектах.

– Зараз же ви все частіше позиціонуєтеся як економічний експерт.

– Мені завжди подобалася економіка. Я із задоволенням згадую, як в університеті Шевченка на кафедрі міжнародної економіки захищав дисертацію по формуванню валютно-фінансових відносин України з Європою. Можна сказати, що це одне із захоплень всього мого життя.

– Наскільки легко вам було переходити з однієї сфери діяльності в іншу? Генерал-майор податкової поліції і підприємець – адже навіть психологічно це повинні бути зовсім різні люди…

– Звичайно, психологія різна. Інший психотип. Підприємець повинен вміти домовитися, фіскал більш авторитарний. Взагалі, будь-яка зміна виду діяльності – це непросто.

Але ж я ніколи не був відірваний від землі, від світу. Взяти ті ж 1990-ті роки, коли все обвалилося, коли кожному потрібно було якось виживати. Я тоді був студентом фізико-математичного факультету Вінницького педінституту. І ми з друзями їздили в Туреччину, привозили звідти товари. Займалися шкіряними виробами, продавали їх, заробляли гроші. І батьки мої теж так заробляли.

Таким чином, я вже зміг себе відчути в шкурі підприємця, отримав якісь уявлення про бізнес – нехай маленьке, нехай примітивне, але, все-таки, підприємництво. Тоді мало не весь бізнес у нас був приблизно таким же, вся країна так виживала.

Але після закінчення інституту я прийняв для себе рішення йти в правоохоронну систему. Справа в тому, що ще в дитинстві у мене були такі мрії, ось я і зважився втілити їх в життя.

– У нас підприємці традиційно без особливої любові відносяться до фіскальних органів…

– Не у нас – у всьому світі так. Але, знаєте, – тут треба підходити конкретно. Наприклад, я дружу з однією людиною, у якої найбільше текстильне підприємство в Україні. Так ось, він – затятий прихильник фіскалів. Тому що він бореться з контрабандою з Китаю. Він бореться з підпільними виробництвами. А наша влада не веде протекціоністської політики, щоб захистити свій текстиль.

Ми льон виробляємо, у нас шерсть є, бавовна – словом, у нас все є для того, щоб розвинути свою текстильну промисловість. Це могло б стати потужним локомотивом для розвитку країни. Але на жаль…

Так ось, він скрізь ходить, по всім митним і податковим органам і каже: «Хлопці! Я зацікавлений у вашій чесній та ефективній роботі».

І він же не один такий. Підприємців, які самі працюють в правовому полі і зацікавлені в тому, щоб і їхні конкуренти з цього поля не виходили, насправді не так вже й мало.Такі люди хочуть, щоб податкові органи добре робили свою роботу. Але коли фіскали продаються і допомагають контрабандистам, вони незадоволені. З іншого боку, не будемо забувати, що у нас вистачає і підприємців, які не дуже дружні з законом. І у них причини любові або нелюбові до податківців і митників зовсім інші…

Про деградацію

– Ви служили при різних президентах, а після були в керівництві «Асоціації платників податків». Тобто, ви все одно були близькі до цієї тематики. Ви спостерігали еволюцію нашої економіки, нашої економічної політики. За вашою оцінкою, куди і як швидко ми розвиваємося?

– Ні, я вважаю, що ми, на жаль, деградуємо. Подобається комусь чи ні… Я не кучміст і особисто не знайомий з Леонідом Даниловичем. Але Україна до кінця президентства Кучми – 2002-2004 роки – це була країна з найбільшим економічним зростанням в Східній Європі. Нас вже називали «східно-європейським тигром» (за аналогією зі знаменитими «азіатськими тиграми» – швидко зростаючими економіками Сходу). І якщо зараз з великими потугами малюють 3% зростання ВВП, який при існуючій інфляції і зростанням щось складно назвати, то тоді економіка України стабільно показувала 9% зростання. Це, по-перше, щодо макроекономічних процесів.

По-друге, навіть з корупцією справа йшла краще. Вона була, але у неї був інший формат. Корупція часів першого і другого президентів виглядала, на мій погляд, в такий спосіб. Ось працює підприємець, але десь є у нього щось незаконне. І він знаходить чиновника, який на це незаконне закриє очі. Недобре було? Так. Тільки ось еволюціонувала ця форма корупції в те, що вже чиновник каже підприємцю, що і як йому робити. Вже в багатьох випадках в деяких нішах економіки бізнесмени стали мало не менеджерами у чиновників.

– А якщо говорити саме про податкову систему. Ми змінюємося?

– Наша податкова служба створювалася в 1995-1996 роках по прообразу податкової служби Голландії, яка вважається однією з найбільш передових у світі. Наприклад, американці вчилися у голландців. Податкова поліція в Голландії – перша в світі – створювалася в 1945 році для відпрацювання тих голландців, які співпрацювали з Рейхом в роки другої світової війни для того, щоб отримати з них спеціальний податок на відновлення Голландії.

І наша податкова служба вважалася однією з кращих за ефективністю в світі. Я це чув від іноземних експертів, які приїжджали до нас, про це говорили на міжнародних зустрічах. У нас до 2000 року домоглися того, що податкові і митні органи завжди забезпечували виконання бюджету. Завжди! При всіх керівниках, при всіх президентах. Що б не відбувалося в країні.

Невиконання бюджету, як не прикро, почалося в липні-серпні 2019 року. Тобто, ми в цьому відношенні в одну мить відкотилися на 20 років назад. Притому, об’єктивних підстав для невиконання бюджету немає.

Тому я і кажу, що це деградація. Деградація системи. Люди не розуміють, що вони роблять…

– Але ж, як ви говорили, з 2000 року бюджет виконувався. І при Порошенко, в найскладніших ситуаціях, всяке було – але виконувався…

– Так, виконувався. Бувало, звичайно, всяке, але працювали в рамках дозволеного. Наприклад, місяць закінчується в неділю, тому його потрібно виконати в п’ятницю. Тому якийсь платіж в понеділок зараховували на п’ятницю. Або просили великого платника: дайте гроші наперед. Наприклад, в 2014 році взяли податку на прибуток наперед на 25 млрд. грн. Тому що ситуація дійсно була дуже складною, почався військовий конфлікт, у всіх шок – але бюджет-то наповнювати треба!

Звичайно, переплати, коли податки беруться наперед – це погано. Цю проблему намагалися вирішити. І коли Сергій Верланов прийняв податкову службу, переплати були вже 5 млрд грн і йшли до нуля. Але Верланов за півроку повернув знову 25 млрд. Знову напрацювали так, що набрали грошей наперед. Щоб виконати якось план за грудень, викликали “Нафтогаз”, “Укртрансгаз”, “Укргазвидобування”, наполовину примусили, наполовину умовили – і отримали «лютневі» гроші. Але це ж – стиснута пружина.

– Так, все-таки, наскільки недовиконали бюджет?

– Митна та податкова служби згенерували 58 млрд грн недовиконання бюджету. Але потрібно врахувати, що Маркарова (Оксана Маркарова, міністр фінансів України – Ред.), щоб підтримати Нефедова (Максим Нефедов, керівник Державної митної служби Украітни – Ред.), в листопаді і грудні зменшила план по митниці на 10 млрд на кожен місяць. При плані 30 млрд зробили 20 млрд, підганяли план під виконання.

Але ж це ще не все. План по грошах за приватизацію був 17 млрд грн, здали 900 млн грн, 16 млрд грн невиконання. Плюс 4 млрд грн недовиконання по прибутку Нацбанку. Ще 20 млрд податку на прибуток взяли наперед – це вже 100 млрд грн. І 20 млрд грн не відшкодовували ПДВ. Тобто, 120 млрд грн – це реальна діра в бюджеті.

– Зате дуже активно наповнювали бюджет за рахунок продажу облігацій внутрішньої державної позики…

– У найбільш кризові часи обсяг проданих облігацій у нас не перевищував 5 млрд. гривень. Тепер же за півроку продали на 210 млрд грн. При цьому під божевільні відсотки, під 17-18% річних. Адже це взагалі нереальний відсоток!

Потім ще штучно посилюють гривню. І той, хто серед перших приїхав з доларами, продав їх за старим курсом, купив облігації під 18% річних – після посилення курсу реально отримав 30% річних! Де таке може бути?

І як державі виплачувати за такими облігаціями, маючи таку дірку в бюджеті? Тільки далі брати в борг. Ось в січні продали облігацій ще на 10 млрд. грн.

– Але як взагалі змогли добитися таких «блискучих» результатів? Чому так вийшло?

– Просто на відповідальних посадах опинилися люди, які взагалі не розуміють, куди вони прийшли і що вони тут роблять. Наприклад, щось сказано або написано Миловановим (Тимофій Милованов, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України, – Ред.). З цього приводу сміються всі люди, що щось розуміють – це тільки те, що стало надбанням публіки. Це те, що самому автору здається дуже розумним і обдуманим, придатним, так би мовити, для опублікування. Це ж крапля в морі від усього його творчості.

А уявляєте собі, які одкровення, які перли звучать, коли людина просто в своєму кабінеті проводить нараду? Ось зараз і в митній, і в податковій службі відбуваються речі приблизно того ж рівня розумності та компетентності.

Знаєте, я працював при 12 керівниках податкової служби. У кожного був свій стиль управління. Були по-справжньому системні керівники. Були ті, хто керував дуже жорстко, в стилі: «Нічого не знаю, повинно бути зроблено, інакше голови повідриваю!», а були і цілком демократичні. Хтось все «заорганізовувал», мало не до щохвилинної звітності кожного чиновника, а хтось давав підлеглим певну самостійність. Але завжди була робота, була націленість на результат.

Зараз взагалі не зрозуміло, що відбувається, і чи відбувається взагалі. Нова податкова служба існує з квітня, працює з серпня – і досі не призначено керівників обласних управлінь.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Національна економічна стратегія-2030 очима експертів

Завтра майже на три тижні Кабмін запускає широке обговорення напрацювань Національної економічної стратегії-2030. Цей документ, який мусить визначити напрямки...

Нацбанк залишив без змін прогноз по рівню інфляції на 2021 рік. Експерти іншої думки

В четвер, 21 січня, Правління Національного банку ухвалило рішення залишити облікову ставку без змін на рівні 6% річних. Регулятор вважає, що у 2020 році...

Америка отримала 46-го президента Джо Байдена (відео)

У Вашингтоні пройшла церемонія вступу на посаду 46-го обраного президента США Джо Байдена. Дональд Трамп присутнім на інавгурації відмовився і за кілька годин до...

Експерт: середня вартість бензину по країні продовжує зростати

Середня вартість бензину по країні продовжує зростати. У чому причина і що очікувати далі, пояснив UA-Times аналітик ТелеТрейд Сергій Родлер. Головна причина - відновлення нафтових...

Гривня продовжує зміцнюватися

Курс гривні в середу, 20 січня, зміцнився до 28,15 гривень за долар. Ринок позитивно сприйняв розміщення ОВДП на 12,3 млрд. Гривень, і відзначив зниження...

Думай

Національна економічна стратегія-2030 очима експертів

Завтра майже на три тижні Кабмін запускає широке обговорення напрацювань Національної економічної стратегії-2030. Цей документ, який мусить визначити напрямки...

Читай

Нацбанк залишив без змін прогноз по рівню інфляції на 2021 рік. Експерти іншої думки

В четвер, 21 січня, Правління Національного банку ухвалило рішення залишити облікову ставку без змін на рівні 6% річних. Регулятор...

Теж цікаво

Блоги

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Підприємці і держава під час карантину: як влада підтримує бізнес (12 полегшень для бізнесу)

Із зрозумілих причин пандемія COVID-19 негативно впливає на економічне становище українців: обмеження чи взагалі зупинення певних видів господарської діяльності, як наслідок, падіння економічної активності,...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технології штучного інтелекту на службі «розумних міст»: Україна та світ

Наразі існує чималий світовий досвід застосування технологій на базі штучного інтелекту для потреб «розумних міст»: починаючи від обслуговування дорожнього руху (як наприклад, у м. Барселона...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок Big Data в Україні або як не проґавити свій шанс?

Згідно даних IBM Research, 90% усіх даних, створених людьми, з’явилися тільки останні 10 років. За таких темпів генерації даних через сто років кордон між...
- -