Заступник міністра юстиції: “Виплати сім’ям потерпілих рейсу PS-752 можуть розтягнутися на роки”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Напередодні сороковин з дня авіакатастрофи літака рейсу PS-752, що прямував з Тегерана до Києва і був нібито випадково збитий силами іранської ППО, журналісти UA-TIMES взяли інтерв’ю у заступниці міністра юстиції Валерії Коломієць. Вона розповіла, що родини потерпілих опікуються питаннями оформлення спадщини у зв’язку з втратою годувальників. Співрозмовниця не схильна драматизувати суперечливі заяви іранської сторони, але не виключає, що черга до страхових та інших компенсацій родичам загиблих дійде не скоро.

– Розкажіть, будь ласка, якою є роль Міністерства юстиції в контексті авіакатастрофи, що сталася 8 січня у Тегерані, і конкретизуйте, якими були дії представників Мін’юсту до повернення в Україну тіл загиблих і після цього. Зокрема, відносно процедур ідентифікації, відновлення документів, видачі свідоцтв про смерть, визнання родичів потерпілими, поховання тощо.

– У перший же день, коли сталася ця страшна трагедія, наше міністерство, як і інші, було залучено до роботи щодо сприяння встановленню обставин події та надання допомоги родичам жертв. Уже давно діє програма БПД – безкоштовної правової допомоги, і ми добре розуміли, що потерпілі її конче потребували і потребують, опинившись в дуже складній, надзвичайній ситуації. Передбачали – якщо у когось виникатимуть якісь бюрократичні, пов’язані з оформленням, випискою, видачею документів проблеми, будемо допомагати, діючи швидко і професійно грамотно. Але відзначу, що дуже ефективно показало себе керівництво авіакомпанії, який належали екіпаж і літак. МАУ спрямувала значні фінансові витрати на те, що потребувало негайної реакції і відповідних зусиль. Були задіяні Мінінфраструктури, Мінсоцполітики, Мін’юст, МЗС. І з самого початку ми працювали спільно, виконуючи те, за що кожен відповідав окремо. Коли було прийнято рішення про виліт на місце події об’єднаної оперативної групи, до її складу увійшли досвідчені представники наших експертних установ.

– Скільки їх було і чим вони займалися?

– Фахівців було двоє. Вони вилетіли з групою до Тегерану 9 січня. Але те, чим займалися, є інформацією з обмеженим доступом. Ми не все розповідаємо пресі.

– Які проблеми постали перед Мін’юстом після того, як іранська влада повернула Україні тіла одинадцяти загиблих членів екіпажу і пасажирів?

– Як таких проблем не постало. Перед нами було завдання – невідкладне надання родичам загиблих у разі виникнення якихось юридичних потреб кваліфікованої правової підтримки. Маємо для цього відповідні ресурси, і вважаю, все робилося швидко і грамотно. Безпосередньо до переговорного процесу Мін’юст не залучався. Суто кримінальні аспекти знаходяться у компетенції офісу Генерального прокурора і Служби безпеки, яка веде досудове розслідування. Розслідування впливає на всі подальші процеси, пов’язані з правовими наслідками катастрофи.

– Офіс Генпрокурора звертається до вас за допомогою?

– Ми співпрацюємо з самого початку, обмінюємося необхідною інформацією, контактами, координували дії щодо повернення тіл загиблих до України. Налагодили тісну співпрацю, організовували зустріч з родичами в Мін’юсті, куда також запросили представників офісу Генпрокурора, СБУ. На зустрічі родичі мали змогу одержати відповіді практично на всі запитання, які їх цікавили, в тому числі від слідчих. А також здійснити певні процесуальні дії, щоб зекономити час у подальшому.

– Які питання турбували родичів, що вони запитували у представників Мін’юсту, зокрема?

– Досить типові питання. В першу чергу, стосовно оформлення спадщини. Багато хто лишився без годувальника. Дружини, діти, батьки, які до трагедії утримувалися тими, кого не стало. Це найбільше хвилювало і вимагало швидкого, невідкладного вирішення. Потерпілі опинилися в дуже скрутній життєвій ситуації. Матеріальній і соціальній. Втрата годувальника, особливо для неповнолітніх дітей, похилого віку батьків – це неможливість розраховувати на когось іншого.

– Не виникало труднощів з визнанням родичів потерпілими?

– Ні. Родичів супроводжують грамотні юристи. До того ж, з боку офісу Генпрокурора і СБУ нема жодних перешкод в отриманні потерпілими інформації, яка стосується тих чи інших обставин.

– Пов’язані з виплатами питання входять до компетенції Мін’юсту?

– Якщо йдеться про оголошені Урядом України 200 тисяч гривень родині кожного загиблого, то на сьогоднішній день вони всі отримані. Родичі членів екіпажу одержали гроші через Мінінфраструктури, сім’ї пасажирів – через Мінсоцполітики. Все, наскільки мені відомо, відбулося оперативно, без суттєвих складнощів.

– Це тільки частина компенсаційних сум, що належить виплатити сім”ям загиблих.

– Звісно, це частина, яку взяв на себе Уряд. У подальшому до неї мають додатися страхові виплати. З родичами говорили і про перемовини, у тому числі стосовно компенсацій від країни, де сталася трагедія. Наголошуючи, що процес цей дуже тривалий. Отже, говорити сьогодні, якою має бути інша частина виплат, коли вона надійде родинам, передчасно.

– Чому?

– Є різні чинники, що впливають на цей процес. Зокрема, вони стосуються особливостей міжнародної політики, застосування міжнародного права, додержання норм ІСАО (Міжнародної організації цивільної авіації). Про деякі я взагалі не маю права говорити. Думаю, в МЗС з цього приводу значно більше інформації. На нього покладено координуючу роботу з державами, громадяни яких також стали жертвами трагедії.

– У нас було інтерв’ю з екс-головою СБУ і колишнім дипломатом Валентином Наливайченком, який раніше долучався до розслідування інших авіакатастроф. Він вважає, що такі тонкі, делікатні моменти, як, наприклад, відновлення документів, знищених внаслідок руйнування і загоряння літака, встановлення і повернення цінних речей, коштовностей, багажу, що належали загиблим, теж входять до компетенції органів та установ Мін’юсту. Це так?

– На даному етапі це прерогатива Служби безпеки і МЗС. Частина особистих документів, знищених та ушкоджених у катастрофі, відновлена. Щодо особистих речей – деякі ще можна впізнати й повернути родичам. Але спочатку всі вони повинні пройти через органи досудового розслідування. Експертам для досліджень надають уже те, що упізнано, ідентифіковано, звірено. Не експерти комусь щось передають.

– Це зрозуміло. Ми спілкувалися з тими, хто літав до Тегерану… Багато речових доказів безслідно зникло, і не тільки багаж, ручна поклажа, а навіть пасажирські крісла, уламки фюзеляжу… Мародери, судячи з усього, мали чим розжитися… Місце падіння літака не було огороджене й убезпечене від проникнення сторонніх осіб, численні залишки Боїнгу бульдозерами просто згортали в купу… Щось відомо про це?

– Конкретно майже нічого. Але якщо пригадати збитий над Донбасом п”ять років тому малайзійський Боїнг, де загинуло 298 пасажирів і членів екіпажу, то не можна виключати подібне і в Ірані.

– Донбас – зона бойових дій. А в Тегерані війни немає…

– Без коментарів.

– Хто сьогодні від Мін’юсту безпосередньо курирує питання, пов’язані з розслідуванням загибелі наших громадян?

– Ми фактично координуємо надання правової допомоги, про що вже згадувала. Й оскільки за цю ділянку згідно розподілу обов’язків відповідаю я, як заступник міністра, то опікуватися відповідними питаннями доручено мені.

– Секретар РНБО Олексій Данілов запрошував до себе заслухати звіт, доповідь про виконання доручень?

– Міністерство залучалося до засідання РНБО, де розглядалися питання щодо авіакатастрофи, ліквідації її наслідків, інші.

– Днями Тегеран офіційно запросив пана Данілова до участі у розслідуванні. Що це означає?

– РНБО з самого початку активно включилася в роботу. В тому числі по захисту прав наших громадян. Багато вже зроблено. Переговори з іранською та іншими дотичними сторонами ведуться досить продуктивно. Наші експерти неодноразово літали до Ірану. Будь-яка співпраця – позитив, спрямований на проведення всебічного й об”єктивного розслідування.

– Технічного чи кримінального?

– В першу чергу технічного. Без нього не буде і кримінального.

– Хто ще задіяний у технічному розслідуванні?

– Залучені досить активно експертні установи при Мін’юсті. Особисто я безпосередньо не залучена до цього процесу. А якби і була, то не факт, що поділилася якимись сенсаційними подробицями, які цікавлять пресу…

– Шкода!

– Розумію, але це зашкодить ходу слідства.

– Попри вашу обережність, дуже багато залежить винятково від іранської сторони. Яка то збирається віддавати бортові самописці для розшифровки Україні, то відмовляється, то надсилає своїх фахівців пересвідчитися, що зчитування варто провести у нас, і знову чомусь каже ні. Потім звинувачує українську сторону у витоку конфіденційної інформації – поширенні радіообміну між диспетчером і екіпажем іранського літака, який спостерігав ураження ракетними ударами Боїнга МАУ…

– Те, що потрапляє у ЗМІ, коли йдеться про такого масштабу міжнародні події, – тільки вершечок айсберга. Будь-які гучні заяви, публічні підозри, звинувачення, деталізована інформація здатні дуже негативно позначитися на перемовинах, вплинути на них. І буде складно досягти результату, який би задовільнив усіх учасників процесу. Щоб рухатися вперед, сторони мають досягти певного консенсусу. Якісь взаємовиключні запевнення, суперечливі заяви не варто драматизувати. Вони свідчать, що робота просувається. Нехай не так швидко, як хотілося б, але не стоїть на місці. Діалог триває. Сторони намагаються домовитися. Ця дорога не рівна. Однак згадуючи попередні авіакатастрофи, варто погодитися, що нерідко вони розслідувалися роками. На цьому ми наголошували і під час спілкування з родичами загиблих, попереджаючи їх, аби не вводити в оману.

– Так, історія розслідування загибель малайзійського Боїнга лише зараз доходить до суду, хоча від самої авіакатастрофи минуло п’ять з лишком років.

– Але це лише суд… Тож треба тверезо, адекватно зважувати усі за і проти, розуміючи, що процес може розтягнутися на дуже і дуже тривалий період, тож варто до цього бути готовими.

– Тобто у вас нема відчуття, що певній стороні хочеться зам”яти розслідування, відстрочити виплати?

– У мене є відчуття, що сторона, з якою, попри все, продовжуємо перемовини, нарівні з нами, намагається вирішити питання з найбільшою користю для себе. Тобто захистити і власні інтереси. Усе логічно. В будь-яких перемовинах різні сторони керуються цими принципами. Головне, що б не казали – результат.

Олександр Ільченко, Христина Коновалова

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Експерт: сьогодні ринок більше орієнтується на покупців валюти

Курс гривні в середу, 7 липня, торгується з невеликим ослабленням, відкотуючись до 27,33 гривень за долар. Напередодні продавці валюти так і не змогли перехопити...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -