Голосіївський НПП умисно випалюють під будівництво котеджів? Репортаж з місця подій

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

16 квітня інформаційний простір столиці, яка вже почала задихатися від пожеж, сколихнули фото обвуглених тварин, що загинули в масштабній пожежі  на території НПП “Голосіївський”. Виїзд на місцевість UA-Times показав – за пожежею можуть стояти інтереси впливових забудовників.

Масштабна пожежа в Нацпарку

По обіді четверга, 16 квітня, на офіційній сторінці Національного природного парку “Голосіївський” (далі – Нацпарк, НПП “Голосіївський”) у мережі Фейсбук, з’явилася інформація про масштабну пожежу на території заповідника.

Подолання наслідків пожежі зайняло більше доби. Фото: адміністрація НПП “Голосіївський”

За словами керівництва Нацпарку, причиною займання міг стати підпал сухої трави на території, що межує із заповідником. Також у Нацпарку відмітили стрімке поширення вогню, що значно ускладнило його локалізацію та сильно затягнуло процес ліквідації пожежі. Полум’я було настільки сильним, що дим від пожежі накрив значну частину Голосіївського району столиці. Люди не могли відчинити вікна власних осель впродовж доби, а деякі осередки полум’я ще продовжували тліти й впродовж ранку 17 квітня.

Загалом, внаслідок пожежі постраждало декілька десятків гектарів заповідних земель. Точні втрати, завдані природі внаслідок вогняного лиха, ще уточнюються. Однак, беззаперечним є інший факт – вони непоправні. Десятки видів червонокнижних тварин, що мешкали в заповіднику, перетворилися на сотні обвуглених тіл.

Бобер з випаленими очима прожив ще 2 години. Фото: адміністрація НПП “Голосіївський”

Найбільш прикрим за разом є й те, що середина весни – це період виведення потомства. Тому, найвірогідніше, що це далеко не всі жертви полум’я. Найбільш показовою, тут, є історія маленького бобра, що в надії порятунку, сильно обвуглений і без очей, виповз з лісу до людей. Втім, ветеренарам, що прибули на місце, так і не вдалося його врятувати.

Інспекція місць займання

Вранці 17 квітня журналісти UA-Times разом з громадськими активістами та представниками влади вирішили навідатися на місце займання, аби дізнатися про всі деталі страшної пожежі, а головне – точну причину займань.

“Весь час дзвінки: “У вас горить!”, а ми кажемо: “Це не в нас горить”, але треба виїжджати. А на місці говорять: “Це не ваше”, – починає пояснювати проблему Директор національного природного парку «Голосіївський» В’ячеслав Потапенко. За його словами, пожежа в  цій частині заповідника трапляється вже не вперше. Але керівництво Нацпарку не може провести навіть превентивні заходи , адже ділянки, що належать до буферної зони заповідником і є коридором міграції багатьох тутешніх тварин, уже якимось чином стали приватною власністю!

В’ячеслав Потапенко: “Тут ми нічого не можемо зробити, бо ділянки уже в приватній власності”

Земельні наділи, що їх свого часу встигла “пороздавати” Ходосівська сільська рада, юрисдикція якої і поширюється на ці території, мають за цільове призначення непримітні формулювання, як то: “для сінокосіння і випасання худоби” та “для індивідуального садівництва”. Втім, як відомо, диявол криється в деталях. У нашому випадку, в оголошеннях про продаж.

Місце для ідеального життя!

Так ось, уже другий рік поспіль компанія AVM DEVELOPMENT GROUP, пропонує всім охочим інвестувати кошти “в місто для вашого ідеального життя”. Затишний куточок для, не як інакше, “ідеального життя” підприємці сьогодні гордо іменують “Нова Конча-Заспа” (“Нова Конча-Заспа CRYSTAL”, – якщо бути вже зовсім точним). Вартість житла тут стартує від від 1.46 млн грн. За цю суму забудовник пропонує серед розвиненою інфраструктури пропонує “дихати чистим, лісовим повітрям кожного дня!”.

Ось так сьогодні виглядають “”650 видов деревьев”, які обіцяє забудовник для майбутніх власників елітного житла 

З приводу останнього девелоперська компанія, статутний капітал якої сягає всього 1000 грн., навіть наводить точні цифри: “650 видів дерев, які ви будите бачити, прогулюючись Голосіївським парком”. Шкода, правда, що ці дані вже кілька день як неактуальні – пожежа винищила не лише частину територій майбутньої забудови, а й перетворила на попіл значну територію прилеглих заповідних земель.

Другій черзі бути!

“Воно весь час вигорає, а тут торфовища. Тут – осушують, там – випалюють. Це все разом вони хочуть зрівняти й засипати й побудувати котеджі. А у нас заповідна зона!”, – емоційно коментує ситуацію довкола частих пожеж у лісі В’ячеслав Потапенко.  Головною причиною займань, на його думку, якраз є бажання “тутешніх” бізнесменів забудувати ділянки лісу, що впритул прилягають до території Нацпарку.

Наприклад, на сьогодні та ж компанія AVM DEVELOPMENT GROUP активно освоює ділянки буферу заповідника, що найбільш зручно простяглися довкола траси національного значення “Київ – Знам’янка” (продовження Дніпровського шосе). Втім, це далеко не край амбітних планів забудовника. “Там вони вже з того боку забудували, так як з тієї траси (їхати – Авт.) Новообухівської (Столичне шосе – Авт.), поставили паркан і всьо… А тут все вже давно роздано… Для нас це дуже велика проблема, бо ми на них ніяк не можемо вплинути”, – розводить руками директор НПП.

На місці випаленого лісу уже невдовзі може постати ось таке котеджне містечко

Тактика підприємців доволі проста – займаючи нові і нові ділянки, забудовник, неначе лещатами, охоплює території НПП “Голосіївський”. Від так – будівництво за рахунок інвесторів-власників житла, парк – за рахунок держави. Те, що дикі звірі не мають кадастрової карти і світа не відають, де точно проходить межа заповідника – забудовника мало бентежить. Не особливо це питання турбує й державу, яка з моменту заснування Національного заповідника так і не спромоглася винести його межі в натуру, а також не попіклувалася про надання спеціального статусу буферним (перехідним) ділянкам, що відмежовують середовище існування людей від дикої природи.

Свідомий підпал?

Київські активісти вважають, що легковажність посадовців лише на руку забудовникам. Розуміючи, що халатність і безвідповідальність владних чинів не вічна, хтось вже сьогодні намагається “розчистити дорогу” під нове будівництво, знищивши елементи екосистеми, які можуть бути предметом охорони, а від так і підставою для надання спеціальних статусів території. При чому, “розчистити” в прямому розуміння цього слова – випалити, вирубати, висушити.

Такої думки, наприклад, дотримується і громадський еко-активіст Михайло Погребиський. Він певен, що пожежа, яка трапилася напередодні в НПП “Голосіївський” є свідомим підпалом, який був проведений з урахуванням появи сильного вітру. “Всі ці підпали без сумніву мають штучний характер для того, щоб випалити цю землю з деревами, з рослинністю і освоїти ці ділянки під забудову котеджами”, – каже громадський діяч. Погребиський вважає умисні підпали лише “побічним” наслідком, першоосновою якого була незаконна приватизація земель, що є частиною екосистеми заповідника.

Згорілий ліс “добивають” мотопомпою і земснарядом

Разом з активістами та помічниками народного депутата від “Слуги народу” на згарищі  нам вдалося натрапити ще на одно незаконне дійство. Ми виявили земснаряд, що працював просто серед обвуглених решток дерев і випаленої землі.

За словами нелегальних трударів, свою діяльність тут здійснює компанії “Сіті-О”, яка, за їх словами, працює на замовлення Комунального підприємства “Плесо” (далі – КП “Плесо”) і займається нічим іншим, як благоустроєм озера, назву якого, втім, працівник компанії так і не спромоглися згадати. Законність діяльності підприємців, а також дотримання меж власних повноважень КП “Плесо” щодо благоутрою озера за межами території міста, взяті на депутатський контроль.

Ризикуємо втратити найцінніше

Скитаючись неосяжними просторами суцільного згарища, на яке перетворився ще вчора квітучий ліс, нам вдалося побачити кількох представників місцевої фауни. Орлан білохвостий, що офіційно занесений до Червоної книги України, як рідкісний, зникаючий вид орнітофауни середнього Подніпров’я, зависав над обвугленими колодами вчорашніх дерев, неначе щось вишукуючи своїм гострим зором. Неподалік в озері “Шапарня”, що, на щастя, частково ще входить до НПП “Голосіївський”, свій прихисток знайшов лебідь малий (Cygnus bewickii Yarrell), що сьогодні має природоохоронний статус: рідкісний.

Природа неначе шукала порятунку від мовчазної тиші вогняного мороку, що міцно скував її тут. Однак, чи знайде, враховуючи, що пожежі в НПП “Голосіївський” почали носити системний характер, чого вже й не спростовує навіть його керівництво? А головне, як їй, природі, можна в цьому допомогти, адже вона, земля, уже роздана в приватні руку і лише чекає свого нового господаря-домовласника.

Червонокнижний лебідь сховався від пожежі на озері Шапарня

На думку Михайла Погребиського вихід один – розголос проблеми з боку екологічних громадських та міжнародних природозахисних організацій, а головне втручання повноважних органів правопорядку, в першу чергу – прокуратури. Адже корінь проблеми далеко не на поверхні, певен екоактивіст, він лежить глибоко в юридичній площині.

Зокрема, це стосується питань правомірності отримання згаданих вище земельних ділянок в приватну власність, а також планомірного їх переходу, через серію третіх осіб, до потенційного забудовника місцини. “Без належного громадського розголосу і втручання повноважних органів держави ми ризикуємо втратити одну з найцінніших частин “Голосіївського” НПП”, – резюмує Погребиський.

Читайте також “Київ знову затягнуло смогом. Селяни: “60 років палили і всі здорові!”.


patroneText

загрузка...

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

Чотири українських лікарських засоби проходять клінічні випробування за паливною ефективністю лікування Covid-19

Міністерство охорони здоров'я України дозволило проведення клінічних випробувань 4 лікарських засобів вітчизняного виробництва з метою вивчення ефективності застосування препаратів...

У Києві встановлено антирекорд нових хворих на COVID-19

Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що в столиці за минулу добу коронавірус COVID-19 виявили у 125 людей. На сьогодні в столиці вже 6115 підтверджених...

МОЗ: За добу зафіксовано 800 нових випадків COVID-19

11 липня (станом на 9:00) в Україні 52 843 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 1372 летальні, 25 661 пацієнт одужав. За добу зафіксовано...

“Відкосити” від армії у Києві коштує $5000

Слідчі територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, затримали керівників військового комісаріату - начальника одного з відділень Деснянського районного військового комісаріату у...

Курс може рухатися в діапазоні 26,9-27,1 гривні за долар

Курс гривні в п'ятницю, 10 липня, утримується на рівні 26,98 гривень за долар за ціною продажу. Про це повідомляє керівник відділу аналітики ГК Forex...

Думай

Бондаренко: “Наша команда підняла «Кінотеатр «Київ» з руїн, а рік тому відбулося рейдерське захоплення КМДА”

Перше інтерв'ю після примусового зупинення роботи Культурного центру «Кінотеатр «Київ» дала UA-Times директор КЦ «Кінотеатр «Київ», заслужений працівник культури...

Читай

ДПС підписала меморандум про співпрацю з Асоціацією платників податків України

В четвер, 9 липня у форматі відеоконференції відбулася зустріч членів Ради Всеукраїнської організації Асоціації платників податків України (ВГО АППУ)...

Теж цікаво

Блоги

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Безумовний базовий дохід у світі та Україні. Як врятувати рядового безробітного?

Вже тривалий час у багатьох країнах світу ведуться серйозні дискусії про введення безумовного базового доходу (ББД), який передбачає виплату певної суми грошей кожному жителю...

Денис КИЦЕНКО | Принятие законопроекта 3322 – прыжок назад

Одним из самых значимых событий «карантинного» периода 2020 года для регулирования сферы восстановления платежеспособности является принятие 18 июня скандального законопроекта 3322, вносящего изменения в...

Юлия ЗАРИЧНЮК | Украина открывает свои границы: процедура въезда для иностранцев

12.06.2020 года Кабинет Министров Украины отменил временный запрет на пересечение границы Украины иностранцами и лицами без гражданства, предусмотренный Распоряжением КМУ № 287-р от 14.03.2020. Вместе...

Іванна КОСТЮХІНА-ЧЕРНОВА | Карантинні тренди шопінгу: що потрібно знати бізнесу?

Український карантин спочатку нагадував черговий кінець світу. Папір, гречка та макарони, борошно, сіль та консерви змітали з прилавків миттєво. Лише сірники чомусь обділили увагою...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає бізнес влітку

Цьогорічна літня активність бізнесу однозначно буде відрізнятися від всіх попередніх років. І причин цьому декілька. По-перше, весною весь Світ пережив небувале потрясіння – пандемія коронавірусу...
- -