У суботу, 3 квітня на берегах одного з найбільшого озер столиці Небреж відбулася акція протесту проти забудови Ландшафтного парку “Екопарк “Осокорки”, яка переросла в прибирання на озері. Намагання зберегти унікальні заплавні луки південніше однойменного житлового масиву тривають вже декілька років. Кожної весни сюди прилітають сотні червонокнижних птахів, а на луках проростають іриси. А цієї весни тут “виросли” гори сміття.
Кияни обрали парк
Електронна петиція № 713 “Ландшафтний природний парк замість забудови південних Осокорків” (далі – Екопарк) була зареєстрована ще наприкінці 2015 року і зібрала більше 11 тисяч голосів – з 10 необхідних. Вона стала першим кроком до юридизації природної цінності Екопарку.
Далі було п’ять років запеклої боротьби за право на комфортне для життя середовище, яке місцеві мешканці були вимушені доводити в судах та рішення Київради «Про оголошення природної території ландшафтним заказником місцевого значення «ОСОКОРКІВСЬКІ ЛУКИ».
“Тут поруч знаходиться моя дача, на цих луках я бігав з дитинства, ці озера – частина мого життя… Екопарк – це унікальний природний комплекс, домівка для багатьох червонокнижних тварин та рослин”, – говорить фронт-мен гурту “Тінь сонця” Сергій Василюк.
Однак, все це могло перекреслитися 25 березня вже цього року, коли завантажені вщент будівельним сміттям та іншим непотребом вантажівки почали послідовно засипати одне з центральних озер Екопарку – Небреж.
Влада (не) мовчить
“Компанія “Столиця груп” звернулася з відкритим зверненням до тих, у кого є будівельне сміття, щоб вони приїхали і засипали озера Екопарку “Осокорки”, – говорить один із лідерів протесту, місцевий мешканець, Максим Стравінський. – Протягом 25, 26, 27 числа до озера йшли 20-тонники завантажені сміттям і почалося засипання озера… Спільними зусиллями громади це вдалося зупинити”.
За словами Стравінського, така поведінка ТОВ “Столиця груп” є своєрідним “викликом громаді”.
ТОВ “Столиця груп” пов’язують з фігурантом так званих “поняттійок” Дениса Комарницького – Владою Молчановою. Компанія уже встигла “засвітитися” скандальною забудовою на вул. Мічуріна, 44 та земельними махінаціями із сільськогосподарським ринком “Столичний”. Після поглинання попереднього орендаря ділянок на березі озера Небреж компанії “Контактбудсервіс”, саме ТОВ “Столиця груп” заявляє свої права на забудову територію Екопарку.
Вочевидь, демарш із самовільним засипанням водного об’єкту був такою собі “розвідкою боєм”, яку застосував новий забудовник, щоб вивчити настрої місцевих мешканців та їх готовність до продовження рішучих дій.
Проте, такий хід будівельників складно назвати успішним. На водіїв вантажівок-смітєвозів уже складені відповідні адмінпротоколи, а самі машини доправлено на штрафмайданчик. Кияни, які прийшли на акцію, зібрали декілька тон “подарунків” від забудовника.
Квадратні метри з повітря
За підрахунками екологів та активістів, сьогодні, загальна площа охоронюваних земель Екопарку складає 285 га. З них 176 га планує забудувати ТОВ “Столиця група”, в тому числі і частину площі водних об’єктів.
Раніше на цю територію претендував банк “Аркада”, який через уже згаданий “Контактбудсервіс” планував звести тут житловий мікрорайон “Патріотика на озерах”. Нова забудова мала вмістити в себе більше 100 тисяч мешканців, а здати об’єкт планували до 2030 року.
Однак, сам банк далеко не бажав “вкладатися” в сумнівну забудову. Квартири у ще не збудованих будинках продавалися шляхом укладання інвестиційних договорів. При чому, ціна на такі “повітряні” квадратні метри була суттєво нижчою за ринкову (16 тис. грн/м2 на противагу середньому показнику по ринку у 23 тис. грн/м2). Це все закінчилося тим, що банк “Аркада” був визнаний банкрутом, а власник банку «Аркада» Костянтину Паливоді висунули підозру у виведенні 50 млн грн шляхом надання кредиту підконтрольній компанії. Зараз він знаходиться під цілодобовим домашнім арештом.
Читайте також “Верховний суд порушив права людини та проігнорував практику ЄСПЛ у справі будівництва на землях водного фонду”