Відповідний проект рішення набрав більшу кількість голосів 27 січня на скандальному засіданні Постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин. Однак, сама ідея, як виявилось – не нова. Схему, за якою “кіношники” фактично самі будуть вимушені віддати свої “володіння” забудовнику, почали втілювати ще за часів Леоніда Черновецького.
Один начальник і три господарі
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Мінкульт є органом управління одразу двох суб’єктів господарювання, що знаходяться в межах земельної ділянки за адресою: вул. Є. Коновальця, 18. Саме ця ділянка (кадастровий № 8000000000:79:045:0004) стала предметом жвавої дискусії на засіданні Постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин (далі – Земельна комісія), що відбулася у середу 27 січня.
“Господарювальниками” ділянки є Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенко-Карого та Державне підприємство “Українська студія хронікально-документальних фільмів” (далі – “Укркінохроніка”). Окрім того, на території, що під “опікою” Мінкульту знаходиться житловий будинок, в якому сформовано ОСББ “Коновальця, 18”. Проте сам будинок лишається на балансі “Укркінохроніки”.
Позиції сторін
“Укркінохроніка” звернулась до Київської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо оформлення права постійного користування означеною земельною ділянкою ще 23.10.2015 р. Втім, процедура оформлення землевпорядної документації тягнулася доволі кволо і остаточний проект рішення побачив світ лише у 2020-ому.
Мінкульт, спершу був не проти передачі землі в користування кіношникам для обслуговування приміщень студії, про що, зокрема, зазначалося у листах-погодженнях від 14 квітня 2016 року та від 21 травня 2019 року. Однак, у 2020 році свою позицію різко змінив, зокрема, посилаючись на виникнення законних прав на користування ділянкою з боку двох інших суб’єктів права, а згадані листи – відкликав.
ОСББ “Коновальця, 18” виступало взагалі за відкладення розгляду питань про передачу землі. На сьогодні будинок, мешканці якого і створили ОСББ, все ще перебуває на балансі “Укркінохроніки”. Однак, власники квартир планують перевести будинок на баланс ОСББ і як результат оформити окрему земельну ділянку в користування.
“Джентльменська” послуга
Кожним із трьох учасників спору керували досить тривіальні, але виключно особисті інтереси. Справа в тому, що ще в далекому 2004 році між “Укркінохронікою” та таким собі ПАТ “Зодча Діадема” був підписаний інвестиційний договір про будівництво житлового комплексу на території кіностудії. І договір цей прекрасний в першу чергу тим, що передбачає “джентельментську послугу”. Полягає вона в тому, що ПАТ “Зодча Діадема” покриває всі борги кіностудії, а та, в замін – оформлює землю і фактично будує ЖК для фірми від свого імені, але, звісно, не за свій кошт.
Довгий період справа будівництва ЖК чекала свого часу “Ч”. І він настав. 23 червня 2011 року Київська міська рада за головування Леоніда Черновецького приймає Рішення №242/5629 “Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві”. Рішення доповнюється окремим положення про знижену орендну ставку землі для суб’єктів кіноматографії (0,01% замість 3% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки). Паралельно в Києві зростає вплив людини від Черновецького – Дениса Комарницького.
У січні 2018 року ставка орендної плати для кіношників зростає до 3% нормативно-грошової оцінки (вартості) ділянки землі. Паралельно, юристи Дениса Комарницького стають активніше займатися справою будівництва ЖК на Є. Коновальця, 18.
Кульмінацією дійства, як ви розумієте, стає 2020 рік. Накопичений кіностудією за ці роки борг вона вже не в змозі виплатити самостійно. Але руку допомоги звісно готовий протягнути забудовник. Лишається тільки оформити земельну ділянку. Так ось, депутати Київради більшістю голосів підтримують проект передачі земельної ділянки в постійне користування “Укркінохроніці”. Житловому комплексу на Коновальця, 18 бути?..
Читайте також “Нова Земельна комісія – результат той самий: оренда в скверах, історичні будівлі під забудову”