Червона жижа, яка неквапом розтікається по поверхні Дніпра, була виявлена журналістами UA-Times ще по обіді 5 березня. Однак, за два тижні ситуація із самовільним скидом нечистот в самісінькому центрі столиці так і не змінилася. І поки керівництво заклопотане питаннями профілактики коронавірусу, хімікати в центрі міста продовжують отруювати життя головної водної артерії України.
Порядок денний
Про виявленні незаконні скиди у Дніпро агентство UA-Times оперативно опублікувало матеріал, та подало офіційне звернення до контролюючих органів. (читайте наш матеріал “В центрі Києва у Дніпро зливають червону жижу“).
Водночас, за аналогічний проміжок часу профільна комісія Київської міської ради – Комісія з питань екологічної політики – встигла прозвітувати про ефективність своєї роботи. Зокрема, столичні депутати підтримали рішення про надання статусу скверу у мікрорайоні «Чапаєвка», статусу пам’ятки природи «Зелений гай», статусу скверу в Деміївському провулку…. і т.д. Однак, жодного слова про Дніпро, а точніше його мідно-червоне від осаду скидів дно, що з дня у день виблискує у вранішньому весняному сонці, на засіданні комісії так і не пролунало, не відобразилося це й у звіті.
Робоча група
Звісно Постійна комісія Київської міської ради з питань екологічної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі – Комісія з питань екологічної політики) не єдиний орган, повноважний у вирішенні питань забруднення навколишнього природного середовища в столиці. Безумовно, це так.
Днем пізніше, у п’ятницю, 6 березня, відбулося засідання робочої групи Управління екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської Ради (далі – Робоча група), яке було присвячене питанням незаконного скиду нечистот в дощову каналізацію столиці. Одна з причин термінового скликання Робочої групи – ситуація з незаконним скидом нечистот в Дніпро, яку виявили журналісти UA-Times.
Учасник Робочої групи, професор Національного авіаційного університету доктор географічних наук Віктор Вишневський наголосив на проблемі паспортизації водних об’єктів столиці. За його словами, та ситуація зі скидами нечистот, яку ми маємо сьогодні – результат відсутності єдиного легального реєстру водних об’єктів. “У Києві більше 100 водних об’єктів, частина з них навіть не мають назви”, – зазначає професор.
Заступник Генерального директора комунального підприємства «Плесо» Олександра Борисова зазначила, що проблема незаконних скидів у водні об’єкти Києва є похідною від проблеми незаконних врізок у дощову каналізацію столиці. Остання проблема – результат відсутності адекватного покарання за втручання в інженерні мережі міста та самовільне під’єднання/скид нечистот. “У окремих містах діють “власні” значно більші штрафи за самовільний скид нечистот, потрібно і тут (в Києві – UA-Times) ініціювати встановлення таких штрафів”, – наголосила Борисова.
Загалом, засідання Робочої групи, як то зазвичай і буває, закінчилось нічим. Визначили проблеми, наголосили на тому, що вони дійсно існують, прийняли рішення, ініціювати питання запровадження на рівні міста нових “підвищених” штрафів за незаконні врізки на одному з наступних засідань Комісія з питань екологічної політики, на тому й розійшлися.
Засідання робочої групи київських чиновників, інспекторів на екологів по скидам в Дніпро через дощову каналізацію
Posted by UA-Times on Friday, 6 March 2020
Нам же порадили чекати результатів розгляду нашого звернення Державною екологічної інспекцією столичного округу та зафіксувати факт незаконного скиду через виклик поліції. Що ж, так і вчинили.
Виклик поліції
Надвечір 6 березня скид нечистот у Дніпро так і не припинився і, якщо вже навіть ні Державна екологічна інспекція, ані профільне Управління КМДА не може (швидше за все не хоче) зарадити загальноукраїнський проблемі – ми вирішили викликати поліцію і написати заяву про Порушення правил охорони вод.
Прибувший на виклик патруль зібрав пояснення очевидців подій і прийняв заяву. Поліціянти нам також повідомили, що подібні випадки уже траплялися минулоріч, але тоді на місце виїжджали “екологи” і проводили аналізи води. Правоохоронці насамкінець порадили журналістам UA-Times звернутися до “профільних учрєжддєній” і діловито поїхали на наступний виклик.
Отож, коло безвідповідальності замкнулося – повноважні державні органи, в особі Державної екологічної інспекції та Екологічної інспекції столичного округу – розглядають звернення про факт незаконного скиду нечистот ось уже більше тижня. В той же час повноважні органи на місцях, зокрема, Управління екології та природних ресурсів виконавчого органу КМДА – робить вигляд, що нічого й не відбувається. Сайт профільного управління – звітує про впровадження Інтерактивної карти з висадки дерев у Києві, сторінка у мережі Фейсбук – про обмежувальні заходи пов’язані з небезпекою поширення коронавірусу (COVID-19).
Втім, державні і місцеві чиновники при відвертій бездіяльності з вирішення конкретного кричущого питання і перекиданні проблем забруднення головної річки країни на правоохоронні органи, не врахували один “маленький”, проте, вкрай важливий момент. Диспозиція статті 242 Кримінального кодексу України – Порушення правил охорони вод, визначає суб’єктом вчинення злочину саме службових осіб, які допустили халатності в забезпеченні роботи підприємств, цехів, агрегатів, комунальних та інших об’ єктів без очисних споруд, коли при цьому заподіяно істотну шкоду державним чи громадським інтересам.
Тобто, за скид нечистот в Дніпро, що триває ось уже 12 день буде відповідати не той, хто їх безпосередньо скидає в дощову каналізацію, а повноважна особа спеціальних комунальних служб, які відповідають за роботу мережі дощової каналізації.
Далі буде!