Схема, за якою забудовники “виводять” державні й комунальні землі, на прикладі Музею “Пирогово”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Зростання ціни квадратного метру землі в Києві змушує забудовників вдаватися до все нових і нових способів здешевити кінцевий продукт – квадратні метри житлової площі. Ризик не збудувати чергового бетонного монстра будівельні компанії перекривають можливістю отримати земельну ділянку за безцінь.

Земля під ключ

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності Сільськогосподарського Товариства з Обмеженою Відповідальністю Агрокомбінат “Хотівський” (далі – Агрокомбінат) є вирощування зернових культур. Завдяки цьому, у грудні 2018-го Агрокомбінат без проблем бере в оренду ділянку особливо цінних земель в межах столиці, на яких заборонене висотне будівництво, площею в 16 га поруч з Національним музеєм народної архітектури та побуту України (“Пирогово”) (далі – музей “Пирогово”).

Містобудівні умови і обмеження видані для аграрного підприємства

Втім, під “тягарем зовнішніх обставин” того ж місяця “аграрії” раптом корегують свої плани і замість починати орати-саджати… отримують від Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Містобудівні умови і обмеження уже на будівництво тут житлового комплексу з об’єктами соціального та громадського призначення.

Перший етап завершено. Далі перед забудовником постає нелегкий вибір: 1) передати уже готову під забудову ділянку сільгоспземель іншій компанії “під ключ”; 2) знайти інвестора і реалізувати проект самостійно з найбільшим прибутком для себе.

Аграрій-забудовник

Взявши останній із означений варіантів собі за орієнтир, ще рік Агрокомбінат провів в пошуку інвестора проекта. І ось, вочевидь, коли всі фінансові питання уже були вирішені, аграрії взялися за вирубку лісу і проведення підготовчих робіт.

У січні 2020 року на ділянці земель, що згідно даних Містобудівного кадастру Києва є об’єктом охоронюваного ландшафту, було вирубано за раз більше 100 дерев та суттєво пошкоджено ґрунтовий покрив.

Перші зрубані агрокомбінатом дерева

Однак, на перепоні планів новоспеченого забудовника тоді стали екоактивісти, що фактично заблокували подальшу забудову ділянки. А невдовзі долею Агрокомбінату, що вирішив стати забудовником, неабияк зацікавилась і прокуратура.

Другий етап будівництва – факультативний, але водночас найбільш ризиковий для забудовника. На сьогодні близько третини будівництв у Києві зупиняється на цьому етапі, позаяк отримати всі належні дозволи або дуже довго (а час – це гроші) або ж просто неможливо, особливо якщо ви плануєте будівництво там, де воно апріорі заборонено. Також потрібно враховувати економічну ситуацію в країні – згідно висновків Національного банку, бізнес, і зокрема будівництво, не очікують економічного зростання та власного розвитку на наступні 12 місяців.

Ось у другому етапі і закладається вся суть будь-яких земельних махінацій, в тому числі і описаної схеми. Забудова – це в першу чергу бізнес, і як будь-який бізнес вона несе в собі певні ризики. Інша справа, що деякі забудовники не готові брати їх на себе.

Закони ринку

Однак, повернемось до економіки. Зупинка будівництва – це колосальні витрати, які треба перекривати прибутком. Водночас, для позитивного балансу прибуток цей має бути ще більшим за означені витрати.

Недобудови можуть стояти роками, в Києві головне – зайняти землю

Тут теж два варіанти для дії: 1) інтенсивний – вкладати значні кошти та час в розвиток одного проекту, що буде повністю відповідати вимогам закону; 2) екстенсивний – дати початок одразу декільком “швидким” але незаконним проектам з надією на те, що хоч один з них добудується.

На жаль, другий варіант на сьогодні в столиці є більш популярним. Повертаючись до нього слід відзначити, що окупність зведеного житлового комплексу має в декілька разів перевищувати всі здійснені на нього витрати. Однак, якщо перекласти ці витрати напряму на покупця – пропозиція продажу буде неконкурентноздатною, квартира коштуватиме втричі дорожче. Отож потрібно здешевити один із компонентів її будівництва або й взагалі звести його вартість до нуля.

Земля задарма

Будівельні матеріали і робота фахівців мають постійну вартість, а от земля, на якій здійснюється будівництво, як виявляється в цій країні – ні. Мало який забудовник в столиці на сьогодні не купує земельну ділянку під будівництво! Пам’ятаєте про таке Конституційне право громадян, як право не землю? Так ось, воно поширюється на всіх громадян, включаючи забудовників!

Музей “Пирогово” лише початок масштабної кампанії із “прихватизації” землі

Механізм, щоправда, тут трошки інший – відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України, до особи, яка набула права власності на будівлю, переходить право власності і на ділянку, на якій така будівля розміщена. Тобто, єдине, що потрібно забудовнику, щоб отримати ділянку “за  спасибі” – це щось побудувати на орендованій землі! Водночас, втрата землі – означає повну втрату проекту.

Земельні махінації Агрокомбінату

Як ви вже встигли зрозуміти: єдиний шанс втримати землі територіальної громади від відкритого “розбазарювання”, в даному випадку – це розірвати сумнівні договори оренди.

Логічно, що цим мала займатися міська влада. Але, оскільки остання повсякчас перебуває “в одному човні” із забудовниками(читайте, наприклад, “Київрада роздає землі під забудову, прокуратура повертає через суд“), цю функцію вимушена виконувати прокуратура.

Так, Прокуратурою міста Києва в інтересах територіальної громади міста Києва в березні минулого року до Господарського суду м. Києва (далі – Господарський суд) було подано позов про скасування права оренди Агрокомбінату на земельну ділянку, що відноситься до особливо цінних земель та будівництво на якій прямо заборонено законом.

“Ukrainian forests matter” – головне гасло протесту проти забудови

“Однак, коли справа запахла смаженим, Агрокомбінат пішов на хитрість”, – певен голова громадської організації “Екозагін” Михайло Погребиський. – “Спочатку був направлений лист до Міністерство юстиції України, в якому вони самі відмовляються від права оренди згаданих особливо цінних земель. А тоді, адвокат забудовника подає клопотання про закриття провадження у Господарському суді”.

Паралельно, Агрокомбінат подає позов до славнозвісного Окружного адміністративного суду м. Києва. Тепер уже з вимогою скасувати висновок Колегії Міністерства юстиції України прийнятий за завою про скасування права оренди. І це в той момент, коли паралельно в Господарському суді ще триває розгляд справи про взагалі законність права оренди такої категорії земель для будівництва!!

16 га цінних земель

План забудовника тут простий:

1) за бюрократичною заявою про скасування права оренди, закрити провадження у Господарському суді (таким чином вдасться позбутися й питання про правомірність отримання землі);

2) після закриття означеного провадження, “відновити” за собою право на оренду ділянки, скасувавши результат розгляду такої заяви.

Втім, хоч і з формальної точки зору така маніпуляція цілком вписується у процесуальні рамки, практично – вона є нічим іншим, як аферою, оскільки юридичні дії забудовника не спрямовані на настання реальних юридичних наслідків. Фактично, забудовник в цій ситуації використовує процесуальні норму, аби просто скасувати матеріальний запис про право і втекти від питання правомірності отримання (набуття) такого права.

В той же час, сам спір про право нікуди не зникає, а така юридична дія забудовника необхідна лише задля того, аби розпочати будівництво, оформити власне право на незавершений об’єкт будівництва (будівельний майданчик) і “вивести” земельну ділянку у свою приватну власність, оминувши питання законності набуття права користування на неї.

Остаточна крапка в цій історії має бути поставлена 20 січня. Якщо Господарський суд прийме рішення про закриття справи – громада міста Києва втратить ще 16 га особливо цінних земель історико-культурно призначення.

Читайте також: “Прокуратура намагається скасувати право оренди на землі біля музею “Пирогово””


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

Найновіше

“Ще не вмерла” – польський поет написав про Україну

Українським дослідникам вдалося віднайти фрагмент історичної листівки початку ХХ століття. На ній відозва до українського народу поляка Людвіка Томанека...

Асоціація платників податків підписала Меморандум про співробітництво з Державною митною службою

24 лютого 2021 року президент Асоціації платників податків України (далі - АППУ) Грігол Катамадзе, генеральний директор АППУ Людмила Герасименко, віце-президент  АППУ з питань митної політики...

За скільки продали «Пирогово»?

17 лютого відбулося фінальне засідання у справі щодо забудови особливо цінних земель довкола музею "Пирогово". Ряд земельних ділянок історико-культурного призначення намагається забудувати компанія, імовірно...

Експерт: на гривню буде тиснути погіршення ситуації з COVID-19

Курс гривні в понеділок, 1 березня, торгується на рівні 28 гривень за долар. Валютний ринок шукає баланс і намагається вгадати розташування сил. Що можна...

За минулий тиждень хворих на COVID-19 виявилося на 10 тисяч більше, ніж тиждень раніше

За минулий тиждень коронавірус виявили у 44 472 українців. Це на 10 285 хворих більше, ніж було в середині лютого - згідно з показникам...

- Advertisement -

Обмен Валют

Думай

Вчителька з Афганістану: “Найзаповітніше бажання моїх учнів – жити без страху та війни”

Нещодавно в 70 країнах світу, включно з Філіппінами, США, Україною, Німеччиною, Південною Африкою, Китаєм і Південною Кореєю пройшла міжконтинентальна...

Читай

За минулий тиждень хворих на COVID-19 виявилося на 10 тисяч більше, ніж тиждень раніше

За минулий тиждень коронавірус виявили у 44 472 українців. Це на 10 285 хворих більше, ніж було в середині...

Теж цікаво

Блоги

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | З 1 січня у закладах загальної середньої освіти діє новий Санітарний регламент: ключові моменти

Міністерство охорони здоров’я затвердило новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти. Таким чином, втратили чинність Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технологічні тренди 2021-го: як утриматися на плаву в епоху радикальних змін та трансформацій

Світ, до якого ми звикли та в якому було досить комфортно, змінюється у нас на очах шаленими темпами. Швидкість та незворотність цих змін особливо...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | ВР усунула правову колізію у вимогах до статуту товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю

3 лютого 2021 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Господарського кодексу України щодо усунення правових колізій у вимогах до статуту товариств...

Максим ОРЫЩАК | Новая выгодная ипотека

Стимулировать бизнес активность в стране, поддерживать банковский сектор, увеличивать потребительский спрос на недвижимость и создавать рабочие места будут через условия выгодной и доступной ипотеки....

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | З 1 січня запроваджено єдиний рахунок для сплати податків та ЄСВ: відповідаємо на УСІ найважливіші питання

Єдиний рахунок - це рахунок, який може використовуватися платником податків для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків та зборів, передбачених Податковим Кодексом,...
- -