4 лютого у стінах Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відбулася презентація проекту нового Детального плану території мікрорайону Біличі. Як виглядатиме район на найближчі 20 років, читайте в матеріалі UA-Times.
Правові засади
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, Детальний план території – це містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території. Простіше кажучи – те, як буде виглядати конкретна частина міста, села чи селища у майбутньому.
Відповідно до ст. 21 вказаного закону проект розробленого детального плану території має бути оприлюдненим, доступ до нього не може бути обмежений, а його зміст підлягає обговоренню з усіма проявившими зацікавленість мешканцями.
У Києві, за наявності ДВОХ діючих генеральних планів і повної відсутності розуміння того, положення якого з них є чинними – детальні плани території фактично стали юридичною основою всієї містобудівної документації.
Будівництво “в озері”
Втім, також детальний план території в Києві – це чудова можливість узаконити (легітимізувати) наявні або лише заплановані незаконні забудови. Так, згідно нового «Детального плану території житлових масивів Біличі та Новобіличі в межах проспекту Академіка Палладіна, вулиць Генерала Наумова, Робітничої, Олевської, Підлісної, Антонова-Овсієнка, М. Ушакова, Академіка Єфремова, М.Ушакова, Робітничої у Святошинському районі м. Києва» (далі – ДПТ, ДПТ Біличі) під нову житлову забудову запланована територія одного зі ставків колишнього рибного господарства “Нивка”.
За словами однієї з розробниць проекту – Наталії Рибовської, в мікрорайоні нової забудови (№ 13а), що має “постати на воді”, планується ввести в експлуатацію 1485 нових квартир. Гранична висота забудови “на дні” становитиме – 26 поверхів.
Втім, місцеві мешканці виступають категорично проти реалізації такого плану. “На цій ділянці, на якій ви хочете будуватися, там завжди били джерела, там нічого будувати категорично не можна! Те що ви зараз намагаєтеся реалізувати – це просто екологічний злочин!!”, – говорить мешканка мікрорайону Вєроніка Агєєва. Жінка наголошує на тому, що нове багатоповерхове будівництво тут не лише вплине на зростання тиску на і так уже перезавантажену вуличну мережу, а й матиме прямі негативні наслідки для природи.
Зокрема, постраждає річка Нивка (Борщагівка), що наповнює своїми водами головну візитівку району – так звані “Святошинські ставки”. Останні, як і річка, живляться переважно за рахунок джерел, які тут трапляються доволі часто. Однак, за словами жінки, нове будівництво суттєвим чином вплине на цей природний баланс, адже неодмінно призведе до падіння рівня грунтових вод. Це, в свою чергу, призведе до обміління річки і, як наслідок висихання ставків.
До того ж, за графічними матеріалами чинного Генерального плану, територія запланованого до будівництва мікрорайону № 13а належить до “водних поверхонь” рибного господарства. Цю інформацію, на пряме запитання громадськості, підтвердили і самі розробники ДПТ.
Основне мета – нове будівництво
Хоча про це на презентації проекту ДПТ не повідомлялося відкрито, але схожі лейтмотиви забудовницького лобі просто таки витали в повітрі. Для прикладу, наведемо три головні концепти, втілення в життя яких, розробники проекту визначили пріоритетними:
- Будівництво “об’їзною дороги” в напрямку Ірпеня. Згідно нового ДПТ Біличів, автодорога Р-30, що сьогодні простягається від вул. Наумова до м. Ірпінь, має бути “перенаправлена” в обхід житлового масиву. Траса нового напрямку тепер “звертатиме” за 300 м до житлової забудови і пролягатиме далі просікою на північ, через вул. Робітничу, виходячи безпосередньо на проспект Палладіна.
Однак, проект ДПТ не передбачає ліквідації уже існуючої дороги, яка за протяжністю на 9 км коротша. Але яка мотивація для водіїв, їхати в об’їзд?
- Будівництво нової станції метрополітену і депо метро. Далі більше – в районі перетину вул. Робітничої та просп. Палладіна планується спорудити ще одну станцію метро, яка стане кінцевою, а поруч буде розташоване депо електропоїздів.
Сьогодні тут – глуха промзона і ліс.
- Будівництво комплексного перехоплюючого вузла. Ним проектанти і пояснюють будівництво станції метро “в чистім полі”, на перетині все тої ж вул. Робітничої та просп. Палладіна. За ідеєю авторів проекту, тут має бути поєднаний залізничний, автобусний міський і міжміський транспорт, а також передбачена можливість залишити своє авто.
Однак, так звані парковки, що згідно проекту ДПТ й мають виконувати ту саму функцію “перехоплення”, запропоновано розмістити на місці ринку “Троїцький”. Відстань від ринку до запланованого транспортного вузла, в свою чергу, складає більше кілометра! Тоді ж навіщо все це будівництво???
“Ви зараз понамальовували це і розказуєте [нам] якусь дурню”, – був категоричним місцевий мешканець і громадський активіст Прохор Антоненко. Він певен, що всі ці плани і схеми, які розміщують сьогодні для огляду і консультацій з киянами – нічого спільного із захистом їх інтересів насправді не мають, а за красивими цифрами, графіками і таблицями фактично намагаються приховати нове будівництво.
Схожої думки був ще один місцевий мешканець – Андрій Іщук. Чоловік прямо поцікавився у розробників ДПТ, чому запроектована парковка-переховлювач все ж позначена на схемі, як “територія об’єктів ринкової інфраструктури”. І яким невимовним було його здивуванням, отримати відповідь: “Так, тут передбачається будівництво торгово-розважального комплексу, паркувальні місця на якому будуть призначені для “перехоплення” машин, що прямують з передмістя до столиці”…
Втім, навіть якщо і погодитись з тим, що власник новозбудованого ТРЦ зголоситься просто так віддати свій паркінг під потреби міста, то навіщо будувати новий пересадочний вузол з окремою станцією метро і зводити до нього всі шляхи, якщо відстань від майбутнього ТРЦ до вже існуючої ст. “Академмістечко” – 500 м!?? Відповідь на це питання розробники проекту поки не надають…
Про розгляд не менш цікавих ДПТ в Києві читайте у наших партерів за посиланням “ДПТ в межах б.Дружби Народів-вул.Малевича: легалізація двох ЖК в історичному ареалі і жодної нової поліклініки та школи”