Чи втрачає своє значення Революція Гідності

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Днями, акурат перед шостою річницею Революції Гідності, до Києва прибули двоє екс-бійців спецпідрозділу «Беркут», яких звинувачували у розстрілах “Небесної Сотні” і яких обміняли наприкінці минулого року на полонених українців представниками незаконних збройних формувань “ДНР”, “ЛНР”.

“Екс-беркутівці” жадають сатисфакції

Незадовго до цього адвокат Олександр Горошинський оприлюднив звернення своїх підзахисних, екс-беркутівців Олександра Маринченка та Сергія Тамтури, в якому вони говорять, що не вважають себе винними і наполягають на тому, що більше п’яти років їх тримали за ґратами за злочини, яких вони не скоювали.

Маринченко та Тамтура закликають президента Володимира Зеленського, генпрокурора Руслана Рябошапку і парламентарів, «негайно скасувати закон про амністію майданівців і забезпечити справедливе та неупереджене розслідування подій 2014 року».

Як відомо, колишніх бійців так званої чорної роти «Беркута» звинувачують у розстрілі майданівців, в результаті чого 18-20 лютого 2014 загинули 48 осіб і ще 80 були поранені. Всього у цій резонансній справі фігурують 25 беркутівців, проте 20 з них давно залишили межі нашої держави. В Україні ж затримали і судили п’ятьох: Павла Аброськіна, Олега Янишевського, Сергія Зінченка, Олександра Маринченка і Сергія Тамтуру. Їм “світили” значні тюремні терміни або навіть довічне ув’язнення. У липні 2019 суд відпустив під домашній арешт Сергія Тамтуру, а в грудні – Олександра Маринченка. Ще трьох також відпустили з СІЗО 28 грудня – безпосередньо перед обміном. При цьому, вироку у справі про розстріли на Майдані немає – очікувалося, що він з’явиться в 2020 році.

В цілому, в убивствах на Майдані підозрюють 66 осіб. Реальні терміни покарання за цей час отримали тільки так звані «тітушки», які влаштовували провокації і бійки під час Євромайдану.

Випадково чи ні, але саме після оприлюднення звернення колишніх беркутівців до Володимира Зеленського, тимчасово виконуюча обов’язки голови Державного бюро розслідувань (ДБР), екс-нардеп від пропрезидентської “Слуги народу” Ірина Венедиктова публічно заявила: закон про недопущення переслідування і покарання учасників Майдану заважає справедливому розслідуванню вбивства 13 правоохоронців. І буквально тут же у Верховній Раді був зареєстрований законопроект: «Ківа, Портнов і Лукаш подали законопроект про кримінальне переслідування майданівців«.

“Якщо ми хочемо чесного розслідування, то цей закон потрібно скасувати”, – відзначила очільниця ДБР. У зв’язку з поверненням беркутівців та синхронним з цією подією меседжем пані Венедиктової щодо необхідності скасувати “амністійний” закон, політичними кулуарами почали ширитися чутки про ймовірну десакралізацію Революції Гідності та подальше “зависання” розслідувань. Які з припущень мають під собою реальне підґрунтя, а які є безпідставними, – з’ясовувало UA-Times спільно з експертами.

“Справи Майдану лежать не лише в кримінальній площині”

“На сьогоднішній день досить поширеною є думка про те, що наразі відбувається десакралізація Революції Гідності,але особисто я так не вважаю, – відзначає відомий експерт-кримінолог Ганна Маляр. – Для мене є природнім той факт, що сьогодні люди, які в 2014 році втратили абсолютно все: владу, доступ до державних потоків, тощо, шукають “винних” і дратуються від однієї лише згадки про Майдан і Небесну Сотню. Тому вони сьогодні підіймають голову і говорять. Але насправді це цілком нормальна дискусія протилежних сторін і поглядів. Заганяти історичні процеси в рамки виключно кримінального процесу не варто, а ми зараз намагаємося зробити саме це – зменшити значущість цієї історичної події і народження громадянського суспільства, яке відбулося у 2014 році і звести все лише до розслідування кримінального провадження. Це неправильно і це применшує роль того, що відбулося. Тоді абсолютно змінилося суспільство, народилася нова Україна і нація остаточно зрозуміла, що за жодних обставин не здасть свою державу.

Що стосується перспектив доведення справ Майдану до логічного завершення, то тут пані Маляр висловлює певний скептицизм: “Основний урок, який, і ми усі, і влада мусимо взяти з 2014 року- це відповідь на питання: “Що зробити так, аби криваві Майдани більше не повторювалися?”. Коли в суспільстві з’являється соціальна напруга, повинні бути інструменти: добровільне відкликання депутатів, тощо. Ці механізми зменшують ймовірність нової революції. А те, що кримінальні справи завершені чи не завершені… До цього потрібно підходити спокійно, без ажіотажу та паніки і пам’ятати, що частина доказів була знищена ще у 2014 році. Справи Майдану, хочемо ми цього чи ні, лежать не лише в кримінальній, а й в політичній площині. Насправді, є дуже багато гравців, зацікавлених в тому, щоб правда не відкрилася ніколи і про це потрібно пам’ятати”.

“Тупцювання на місці — наслідок відсутності політичної волі”

Головною причиною того, що справи розслідування вбивств на Майдані за шість років так і не доведені до логічного завершення є непрофесійність слідчих та прокурорів, а також відсутність політичної волі “на горі”, – переконаний екс-голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж. – Передусім, потрібно називати речі своїми іменами: усі ці роки ми мали непрофесійні кадри, які були неспроможні забезпечити об’єктивне і не упереджене розслідування подій на Майдані. Я знаю і слідчих, і прокурорів у цих справах і можу сказати, що лише в окремих з них була відповідна кваліфікація. При такому об’ємі процесуальних матеріалів, експертиз, допитів, вони не змогли це все освоїти, усвідомити і саме головне- підготувати таку судову базу, яка б у суді була б реально сприйнята і адвокати не змогли би її спростувати”.

Попри доволі гнітючі висновки, прогнози у пана Маломужа вельми оптимістичні: “Той факт, що після шести років Майдану ми не маємо фактично жодних результатів, свідчить про відсутність політичної волі для формування незалежної і потужної команди слідчих, які могли б довести увесь процес до логічного завершення.

Але якщо сьогодні декілька сот чоловік професіоналів в прокуратурі, СБУ, інших причетних органів закцентують увагу на справі Майдану, то за рік ми можемо повністю завершити цей процес, який просто на просто був запущений з подачі колишньої влади”.

“Все може перетворитися на фарс”

“Останні події, якщо говорити відверто, насторожують, якщо не сказати прямо – лякають. Нещодавнє політичне рішення про обмін беркутівців, безпосередньо причетних до злочинів під час подій на Майдані, на українських полонених, позбавило 200 людей права на справедливість. При цьому з боку влади навіть не лунають бодай якісь натяки про можливість зміни законодавства та ймовірність заочного засудження випущених беркутівців. Справа, яка розглядалася в Святошинському суді по 20 лютого, щодо вбивства 48 Героїв Небесної Сотні і 80 поранених, була однією з ключових взагалі у справах Майдану і саме у вироках тут базувалися усі інші справи. Але політичне рішення про участь екс-беркутівців в обміні, поставило весь процес під загрозу”, – зазначає голова ГО “Родина Героїв Небесної Сотні” Володимир Бондарчук.

“Те, що зараз повернулися двоє беркутівців – цілком очікувано. Їм загрожує найменше, оскільки ці двоє відсиділи більшість свого строку і навіть якщо вирок по ним і буде, сидіти за ґратами вони не будуть і все зрештою перетвориться на фарс. А їхня присутність, до слова, додатково збільшила вимоги щодо змін до законодавства, тому що в процесі “20 лютого” двоє підсудних залишилося, а трьох не має. Тому, згідно діючого законодавства, незрозуміло як продовжувати процес. Є декілька варіантів. Перший: або процес повністю зупиняється і розпочинається знову, або він буде продовжений, але лише щодо двох підозрюваних. Ті три “беркутівці”, яким однозначно світило довічне ув’язнення, до України не повернулися”, – підкреслює Бондарчук.

На його переконання, протягом останніх днів лунає багато заяв, мета яких – усіляко дискредитувати Небесну Сотню і героїзувати представників спецпідрозділу “Беркут”. “Ці всі заяви, на превеликий жаль, цілком корелюються з тактикою чинної влади. Якщо ГПУ і ДБР будуть працювати неупереджено, то відчутних результатів досягнути можна, але показником для суспільства є рішення судів і реальні строки. А, враховуючи те, що процеси дуже складні, при теперішній системі правосуддя, швидко розглянути усі справи Майдану не має навіть фізичної можливості”, – резюмує Володимир Бондарчук.

Наталія Ромашова, для UA-Times.

Раніше UA-Times писало, що голова ДБР розповіла про хід справ Майдану.


patroneText

загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

Асоціація платників податків посадила в Ботанічному саду 100 дерев

Асоціація платників податків України висадила у Національному Ботанічному саду ім. Н.Н.Гришка НАН України 100 дерев. Таким чином ВГО АППУ...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Експерт: тиск на гривню формують зростаючі інфляційні очікування

Андрій Шевчишин, керівник відділу аналітики ГК Forex Club, зробив короткостроковий прогноз курсу національної валюти на перші дні жовтня. Курс гривні в середу, 30 вересня, відкрився...

Сім’ям загиблих в авіакатастрофі в Харківській області виплатять допомогу в розмірі 1 млн 576 грн

Міністр оборони України Андрій Таран прийняв рішення про виплату грошової допомоги сім'ям загиблих в результаті краху військового літака в Харківській області. Про це повідомляє...

Експерт: негативним фактором для гривні залишається зростання числа хворих Covid-19

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин дав UA-Times короткостроковий прогноз курсу національної валюти. Курс гривні в п'ятницю, 25 вересня, відкрився розширенням спреда за...

Думай

Директор SAP: “Як в Америці, так і в Європі ви побачите, що завдання нижнього рівня будуть автоматизовані”

Том Кіндерманс, директор німецької корпорації-розробника програмного забезпечення та надавача послуг консалтингу SAP у Центральній і Східній Європі розповів UA-Times,...

Читай

Влада чує бізнес: підсумки роботи ІІІ  Форуму  бізнес-асоціацій України

Верховна Рада та Уряд готові проводити усі необхідні зміни, які пропонують українські підприємці. Таким є підсумок Форуму «Діалог громадянського...

Теж цікаво

Блоги

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок Big Data в Україні або як не проґавити свій шанс?

Згідно даних IBM Research, 90% усіх даних, створених людьми, з’явилися тільки останні 10 років. За таких темпів генерації даних через сто років кордон між...

ОЛЬГА КРАСКО | Як вивести з тіні трудових мігрантів і здійснити мрію президента

Влада наголошує на необхідності виведення з тіні трудової міграції, але в який спосіб? Яким чином гарантувати умови безпеки українцям з користю для держави? Більше року...

Іванна КОСТЮХІНА-ЧЕРНОВА | Сила бренду: навіщо і як розробити

"Бренд – це не річ, продукт, компанія або організація. Бренди не існують в реальному світі – це ментальні конструкції. Бренд найкраще описати як суму...
- -