Початок цього року знову грає на руку орендарям, кажуть експерти. А все тому, що в кінці року вартість оренди помітно просіла. Чи справді орендоване житло стало доступнішим українцям, яку квартиру частіше шукають орендарі, та як правильно оформляти договір найму, – читайте в матеріалі агентства UA-Times.
Які тренди насправді: вгору або вниз
У грудні-2019 ціни на орендоване житло знизилися на 10-20%, розповів нам ріелтор Максим Єрмоленко. І найбільше цьому сприяло зміцнення гривні. А ось в введенням в експлуатацію великої кількості новобудов, фахівець цю тенденцію пов’язувати не поспішає.
«Новобудови вводять в експлуатацію щорічно десятиліттями, але ціни на оренду, починаючи з 2016 року, тільки зростають. Так, є деякі коливання, пов’язані з різними факторами, але такого, щоб ринок оренди надто вже просів, не спостерігається », – пояснює ріелтор.
Це підтверджує і статистика. За даними Держстату про середні споживчі ціни на товари і послуги по Україні за 2019 рік, середня плата за місячну оренду однокімнатної квартири за рік зросла на 10,4% – з 3352 грн до 3701 грн.
На першому місці за вартістю оренди розташувався Київ – 7 538 грн. Далі Одеса і Одеська область – 5 429 грн, Львів і Львівська область – 4706 грн. Найдешевша оренда на Сумщині – 2 118 грн, і в Луганській області – 2056 грн.
Фахівці вважають, що, якщо не буде будь-яких форс-мажорів, то ця тенденція зростання вартості оренди збережеться і в наступному році.
Вартість: новобуд або «чим гірше, тим краще»
Оренда київської нерухомості стартує від 6 тис. Грн. Це однокімнатне житло в районах Троєщина, Виноградар, з радянськими умовами і технікою. Від 10 тис. гривень вже можна шукати квартиру в новобудові з сучасним ремонтом.
І саме таке житло обирає все більше квартиронаймачів. Причому багато хто вимагають наявність лічильника тепла. Адже оренда житла з включеними у вартість комунальними послугами – давно канула в Лету, в столиці так точно. А в старому житловому фонді такі лічильники практично неможливо встановити.
І, тим не менш, принцип для районів, розташованих ближче до метро – «чим гірше, тим краще» – все ще залишається актуальним.
«Приїжджі частіше готові орієнтуватися на локацію. І якщо оренда за гостинку або доглянуту квартиру різниться на 500 грн, то орендарі виберуть зручніше місце розташування. Люди, що знімають житло, готові економити і йти на компроміси. І орендодавці швидко підлаштовуються під ринок. Навіть в новобудовах великі студії перепланують під житло для двох квартиронаймачів або сімей. У підсумку замість тривалого пошуку орендаря на 12 тис. грн, простіше знайти двох по 8 тис », – говорить ріелтор.
Зараз майже немає попиту на кімнату «з господинею». За словами ріелтора Вікторії Мартинчук, раніше поширене правило, що таке житло знімають студенти, майже не працює.
«Бідність студентів в столиці перебільшена. Вони часто знімають 2-3-кімнатні квартири на кілька людей, причому непогані і ближче до метро. Перевага віддається кімнаті в новому будинку, а не однокімнатної на околиці міста», – говорить Мартинчук.
Та й багато людей старшого віку намагаються не здавати кімнати, адже бояться втратити субсидії, які здаються надійніші, ніж додатковий заробітк.
Хоча, в свою чергу, аналітик департаменту маркетингу компанії SV Development Сергій Костецький зазначає, що в березні-квітні часто знижується ціна на житло на 20-30% саме через виїзд киян-пенсіонерів на дачі. Вони здають своє житло до осені. А якщо врахувати ще і від’їзд студентів на канікули, то стає зрозуміло, чому ринок відчутно просідає на цей час.
Договірні відносини
Зараз більшість квартир здається через ріелторів. Хоча існує багато груп в соцмережах і інтернет-майданчиків по самостійному пошуку житла. Але ця тенденція збережеться до тих пір, поки для орендодавця ця послуга буде безкоштовною.
За словами Сергія Костецького, вигод в посередництві для тих, хто хоче зняти житло – безліч. Наприклад, це є підтвердженням того, що орендар платоспроможний – не на останні копійки знімає.
Угод до договорів буде все більше, оскільки правова грамотність зростає. Причому, за словами ріелторів, вже 10-15% клієнтів оформляють письмову угоду з нотаріальним посвідченням, і таких буде ще більше. В основному поширення даної практики гальмують два фактори – небажання орендодавців платити податки та економія орендарів на оплаті послуг нотаріуса.
Втім, багато юристів відзначають, що необхідності в нотаріальному завіренні немає.
«Я вважаю, що це зайва трата коштів. Угода про оренду квартири вважається дійсною, якщо укладається відповідно до діючих норм законів за участю тільки двох сторін: орендодавця і квартиронаймача », – говорить Сергій Костецький.
За його словами, відповідно до пункту 1 статті 811 Цивільного кодексу України, договір про передачу квартири в оренду повинен оформлятися в письмовому вигляді. Засвідчення такого документа нотаріусом здійснюється, якщо одна зі сторін виявить таке бажання.
«При виникненні спірних моментів, навіть якщо справа дійде до суду, договір, незасвідчений нотаріусом, має статус – це поширена практика. Просто потрібно відповідально ставитися до складання договорів», – пояснює експерт.
Договір оренди може підписати тільки власник. Або людина з довіреністю від імені власника, а цей документ повинен бути обов’язково завірений нотаріусом. Згоду на оренду повинні дати всі власники житла, а якщо власник в шлюбі, то необхідна згода чоловіка/дружини.
При оформленні договору обов’язково повинні бути оригінали паспортів учасників угоди і оригінал документа на право власності.