Голова ССО В. Бондар: “Рік тому в Україні було вирішено з нуля створити незалежний державний орган для захисту судів”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Агентство UA-Times поспілкувалося з головою Служби судової охорони Валерієм Бондарем – генерал-майором, заступником командувача з громадської безпеки Національної гвардії до кінця березня 2019 року, коли він був затверджений  Вищою Радою правосуддя головою Служби судової охорони (ССО).

– Доброго дня, Валерію Івановичу. Завтра, 4 квітня, виповнюється рік з дня створення Служби судової охорони. Чому вона створювалася так довго і так непросто? Що або хто ставали цьому на заваді?

– Вітаю! Це моє перше інтерв’ю в телефонному режимі. Трохи незвично, але ж карантин є карантин.

З одного боку, ви поставили просте, а з іншого – складне питання. У незалежній Україні час від часу в системі Міністерства внутрішніх справ існували спеціальні підрозділи міліції, на які покладалися функції з охорони й забезпечення безпеки працівників суду та судових процесів. Але після створення у 2015 році Національної поліції ці спецпідрозділи були розформовані.

Водночас одним із важливих елементів розпочатої у 2014 році судової реформи було створення органу, на який би покладалися завдання із забезпечення громадського порядку в судових установах, припинення проявів неповаги до суду, а також охорони приміщень судів і безпосередньо усіх учасників судових процесів. Адже в останні роки значно почастішали випадки замінування судів, коли агресивно налаштовані особи або занадто емоційні відвідувачі зривали судові засідання, блокували входи й виходи в приміщення судів, службові кабінети суддів, навмисно зривали засідання, влаштовували підпали органів правосуддя.

Бондар Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

Саме це й спонукало судову владу України створити Службу судової охорони. Але темпи судової реформи позначалися й на темпах створення Служби.
До того ж, у світі немає єдиної моделі функціонування подібних органів. За океаном ці завдання покладаються на окремі структури – Службу маршалів у США та Службу шерифів у Канаді. У більшості європейських країн охорона судів покладається на правоохоронні органи.

В Україні ж було вирішено з нуля створити незалежний державний орган, й акцент було зроблено саме на його незалежному статусі. 4 квітня 2019 року Вища рада правосуддя своїм рішенням затвердила відповідне Положення. З цієї дати й розпочався процес створення Служби.

– У чому принципова відмінність між ССО та “Грифоном”, іншими підрозділами НПУ, НГУ, які виконували аналогічні функції до того?

Бондар Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

– Причини розформування у 2015 році спецпідрозділу “Грифон” та інших спецпідрозділів МВС, як-от “Сокіл”, “Беркут”, відомі. Принципова відмінність між нами і, наприклад, “Грифоном” полягає в тому, що грифонівці через невелику чисельність не могли забезпечити безпеку абсолютно всіх органів судової влади по всій території України. Крім того, давалися взнаки їх підпорядкованість і залежність від виконавчої гілки влади.

Після розформування “Грифону” завдання із забезпечення охорони і підтримання громадського порядку в судах лягли на плечі підрозділів Національної гвардії та Нацполіції. Але це не є функціональним обов’язком для них, тобто, для виконання цих завдань у них не передбачено достатніх людських і матеріальних ресурсів.

– Чому, крім центрального органу, передбачалося створення саме 24 територіальних управлінь Служби?

Бондар Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

– За кількістю областей – адже система судоустрою в нашій державі побудована за принципом територіальності. На жаль, Кримське територіальне управління ми не можемо зараз сформувати з об’єктивних причин.

– Прогнозувалося, що до кінця 2021 року під охорону ССО перейде 855 органів судової влади. У якому стані процес зараз, хто наразі забезпечує безпеку тих установ, які ще не перейшли під крило Служби, і на яких умовах вони охороняються нині?

– Справді, Стратегією розвитку Служби судової охорони на період до 2022 року, яку ми розробили і яка погоджена Вищою радою правосуддя та Державною судовою адміністрацією, планується до кінця 2021 року взяти під нашу охорону всі 855 установ системи правосуддя України. Все залежатиме від фінансування. Сьогодні ми фінансуємося на рівні 40% від потреби. Але й цих коштів достатньо, щоби Служба активно розвивалася й до кінця цього року під нашу охорону перейшла майже половина судових установ країни – понад 400.

Свою першу річницю з дня створення ми зустрічаємо, без перебільшення, з вагомими показниками. Якщо 4 листопада минулого року новостворена Служба взяла під охорону перший суд у Вінницькій області, то сьогодні під нашою опікою перебуває вже 227 установ судової влади в 16 областях України.

Бондар Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

Попри обмеження, спричинені карантинними заходами, ми продовжуємо брати суди під охорону. Не так активно, як останні півроку, але не зупиняємо цього процесу. Завдяки перерозподілу людських ресурсів найближчим часом візьмемо під охорону по кілька судових установ у Луганській, Донецькій та Сумській областях.

Рештою судів, які поки не перебувають під нашою охороною, опікуються Нацгвардія або Нацполіція. На жаль, є суди, що взагалі не охороняються вдень, а вночі їх охорону забезпечують регіональні підрозділи Поліції охорони.

До мене, як до голови Служби, вже неодноразово зверталися голови судів із різних областей, які ще не перебувають під охороною Служби, з проханням допомогти в забезпеченні безпеки резонансних судових процесів. Намагаюся робити все, щоби так і було.

– За конкурсом загальна кількість співробітників ССО має становити 14 тисяч осіб. Хто ці люди? Яка в них мотивація? Чи є такі, хто, пройшовши конкурсний набір, не витримав умов служби і звільнився, або яких було звільнено за дискредитуючими обставинами?

– Саме так: понад 14 тисяч осіб на кінець 2021 року в разі належного фінансування з Держбюджету. Створювати з нуля новий державний орган із правоохоронною функцією надзвичайно важко. І добір кадрів тут відіграє головну, я би сказав, ключову роль.

За цей рік ми стали повноправними серед інших силових структур гравцями на українському ринку праці. Активно проводили конкурси на заміщення вакантних посад у територіальних управліннях, причому у деяких із них конкурс сягав шести осіб на одне місце.

Підбираючи кадри, особливу увагу звертаємо на фахівців, які мають досвід служби в інших силових структурах держави, а також бойовий досвід. До речі, сьогодні в наших лавах проходять службу та працюють майже 700 учасників бойових дій та Операції об’єднаних сил на Сході України, тобто кожний четвертий.

Однак навіть враховуючи доволі суворі вимоги до підбору кадрів, ми не змогли повністю застрахуватися від помилок. З деякими нашими вже колишніми співробітниками довелося попрощатися. Причини були різні: когось не влаштовував графік або далека відстань до місця несення служби, хтось переоцінив власні сили. Були й випадки, пов’язані, як ви кажете, з дискредитуючими обставинами, але їх можна полічити на пальцях однієї руки.

– Йшлося про створення підрозділів швидкого реагування та фізичної охорони судів. Якщо зі спецназом усе зрозуміло, то що таке, власне, підрозділи фізохорони й чим вони займаються чи займатимуться?

– Так, крім підрозділів безпосередньої охорони приміщень судів, у складі Служби у 2020 році розпочалося формування підрозділів швидкого реагування та фізичної охорони суддів, які реагуватимуть на спеціальні потреби й виклики. Хоча підрозділи тільки формуються, з початку цього року довелося їх задіяти задля недопущення порушень громадського порядку та забезпечення безпеки учасників 75 резонансних судових процесів у Вінницькій, Київській, Одеській, Івано-Франківській, Закарпатській, Хмельницькій та інших областях. Співробітники Служби припинили понад 20 порушень громадського порядку і проявів неповаги до суду.

На жаль, не рідшають випадки погроз на адресу суддів. Саме для забезпечення фізичної безпеки судді, а в разі потреби і членів його родини, до липня цього року буде створено відповідний підрозділ. Простими словами – це будуть тілоохоронці, бодігарди.

Бондар Служба судової охорони
Фото пресслужби ССО

Водночас у нас є застереження стосовно надання обов’язкової особистої фізичної охорони 38 суддям Вищого антикорупційного суду. Адже відповідно до Закону “Про Вищий антикорупційний суд” суддям цієї установи (а в разі потреби – і членам їхніх сімей) надається цілодобова охорона, а також здійснюється цілодобова охорона житла судді, його майна.

На наше переконання, надання фізичної безпеки суддям цього суду має бути лише в разі реальної загрози їм або членам їх сімей. До речі, такої самої думки й голова Вищого антикорупційного суду Олена Танасевич та маршали Судової охорони США, які вивчали цю проблему під час перебування в Києві. Тому є необхідність внесення змін до чинного закону, зокрема конкретизація умов надання та зняття із судді Вищого антикорупційного суду цілодобової фізичної охорони.

Завтра, 4 квітня 2020 року читайте продовження інтерв’ю з головою ССО паном Бондарем.

Найновіше

Виконавець стягує 50% з доходу замість дозволених 20%! Що робити?

Серед передбаченого законодавством України переліку заходів примусового виконання рішень можна виділити такий вид, як звернення стягнення на заробітну плату,...

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж пам’ятку місцевого значення на Подолі....

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про мову і отримати перший досвід...

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Неліквідний актив: забудовник виставив на продаж під знос комплекс із 5 унікальних пам’яток на Подолі

Приватне підприємство “Конвалія-Нерухомість”, яку в ЗМІ пов’язують з другом сім’ї Януковичів та екс-головою ЦВК Михайлом Охендовським виставило на продаж...

Теж цікаво

Блоги

Виконавець стягує 50% з доходу замість дозволених 20%! Що робити?

Серед передбаченого законодавством України переліку заходів примусового виконання рішень можна виділити такий вид, як звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід...

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...
- -