ОПЗЖ і деякі “слуги” спробують змінити Закон про мову

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Після нещодавно оприлюднених висновків Венеціанської комісії, в яких Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» було піддано серйозній критиці, представники зразу декількох парламентських фракцій зажадали його скасування або, щонайменше, ревізії.

“Скасування без жодної альтернативи”

“Оцінки Венеціанської комісії розставили всі крапки над «і». Закон про мову порушує права людини. У першу чергу мільйонів російськомовних громадян України. Не можна приймати закон про мови без врахування думки представників усіх національних громад. Тепер це сказано українській владі прямо в очі, і позицію міжнародної спільноти не можна ігнорувати. Монобольшість має відволіктися від свого «ксерокса» і проявити відповідальність та державне мислення. Необхідно скасувати цей закон і прийняти новий. Всі мови, всі національні громади мають відчути захист і допомогу з боку держави», – знову взяв на “озброєння” мовне питання представник “Опозиційною платформи – За життя” Юрій Бойко.

Своєю чергою, нардеп від пропрезидентської «Слуги народу» Макс Бужанський заявив, що також вніс в Раду законопроект про скасування закону про «тотальну українізацію», про що він  повідомив у своєму Telegram-каналі.

«Ми всі прекрасно розуміємо, що нічого спільного із захистом і розвитком української мови, чинний закон не має. Розуміємо, що цей закон  спрямований на дискримінацію носіїв інших мов, в першу чергу, російської. Що цей закон безпосередньо завдає шкоди нашій державі, виштовхуючи наших громадян з нашого інформаційного поля в чуже. Що цей закон вбиває і принижує нашу україномовну літературу, ставлячи її в неконкурентне положення і не даючи їй рости», – переконаний Бужанський.

Мовний “круглий стіл” з гострими кутами

Верховна Рада, нагадаємо, прийняла закон про забезпечення функціонування української мови як державної буквально під завісу президентської каденції Петра Порошенка.  Цим законом українізуються практично усі сфери суспільного життя і вводяться доволі серйозні штрафи за їх порушення.

Новим законом майже повністю витісняється російська мова з органів влади, сфери послуг і освіти. Чиновники і депутати заперечують антиросійський характер норм, але експерти Венеціанської комісії, ретельно проаналізувавши документ, у своєму висновку чітко вказали, що в ньому дискримінується російськомовне населення.

Зауважимо, що Венеціанська комісія (ВК) – це орган Ради Європи, який оцінює, наскільки законодавство різних країн відповідає нормам демократії.

Після критичних висновків ВК, яка не лише вказала на прогалини в мовному законі, але й акцентувала на тому, що документ не відповідає принципам демократії, очільник парламентського Комітету з гуманітарної політики та свободи слова, представник “Слуги народу” Олександр Ткаченко заявив про необхідність внесення змін до закону.

За його словами, в нині діючому законі закладено чимало ризиків для суспільства. Зокрема, він навів приклад штрафів за невикористання української мови у сфері послуг, звуження до 10% можливості для телебачення в питанні трансляції російською мовою, тощо. Олександр Ткаченко зазначив, що на базі очолюваного ним Комітету розпочато підготовку до «круглих столів» щодо чутливих мовних питань. До відкритої дискусії, яка, за словами Ткаченка, розпочнеться вже ближчим часом, будуть залучені фахівці, вчені, політики та експерти. «Суспільство давно вже чекає відвертої, але спокійної розмови з цього питання»,- резюмував Ткаченко.

Спокій може хіба що снитися

Принагідно варто зауважити, що корекція мовного законопроекту є однією з передвиборчих обіцянок кандидата в президенти Володимира Зеленського. В цьому контексті, та ще й після критичного висновку Венеціанської комісії, певні “рухи” в цьому напрямку в пропрезидентському таборі виглядають цілком логічними. Втім, акурат після заяви Ткаченка про близький старт “мовної” дискусії, в опозиції, м’яко кажучи, занепокоїлися.

«Команда Зеленського збирається переглядати закон про мову. Скажу коротко: нічого у вас не вийде. Наступ на українську мову – це наступ на українську ідентичність і державність. Відповідь українців буде адекватною, тому не сійте цей московський вітер, бо пожнете українську бурю», – написав у себе на Facebook екс-спікер, а нині – нардеп від “Європейської Солідарності” Андрій Парубій.

Наразі, за нашими джерелами, по питанню скасування мовного закону до “Опозиційної платформи – За життя” готові долучитися близько двадцяти голосів СН, що входять до так званої групи Коломойського (Дубинський, Бужанський та інші). Необхідний голосовий мінімум для того, аби визнати той чи інший закон таким, що втратив чинність, складає 226. Цих голосів у затятих критиків мовного закону, як не крути, не має. Разом з тим, очевидно (про що свідчать в тому числі приведені вище меседжі Олександра Ткаченка), що у Зе-команді мають намір зробити дещо призабуте мовне питання одним з ключових у політичному порядку денному. До чого це зрештою призведе?

“Ідея про ревізію мовного закону – мертвонароджена”

“Ухвалений весною 2019 року мовний закон є лояльним і жодним чином не порушує прав людей, які спілкуються іншими мовами”, – переконаний екс-нардеп Володимир Яворівський. – Країни Прибалтики буквально за рік-півтора розв’язали мовну проблему. Можливо, вона в них стояла не так гостро, як у нас, оскільки вони були менш русифіковані  та менше перебували в імперських обіймах. Але була політична воля і досить жорстке рішення тамтешньої влади: не хочеш знати мову — будь ласка, виїзди, а ні – живи, але ти не будеш мати право виборця і тому подібне. Я дуже добре знаю наш закон про мову, він досить м’який і нікому нічого не нав’язує, а просто стверджує державну мову як українську і все”, – зауважує Яворівський в розмові з UA-Times.

“Переконаний, що позиція команди Зеленського про різноманітні “круглі столи” щодо мовного закону- це позиція зазирання в очі Путіну. Розумію, для чого це все робиться: розхитати, розгойдати та підняти настрій “п’ятій колоні”, – вважає колишній парламентар. Разом з тим, він переконаний, що “на сьогодні в Україні є такий сегмент, який не дозволить депутату Ткаченку та іншим вершити національну долю, тому ідея про якісь там “круглі столи” або що стосовно закону про мову є мертвонародженою”.

“Радикальних змін очікувати не варто”

Коментуючи для UA-Times пожвавлення на законодавчому рівні в мовному питанні, політолог Кирило Молчанов звертає увагу та не, що ймовірне коригування мовного закону — це одна з передвиборчих обіцянок чинного гаранта. “В одному із своїх інтерв’ю ще до перемоги на президентських виборах Зеленський чітко казав, що ретельно вивчатиме і аналізуватиме цей законопроект (а тоді це ще був не закон, а лише проект закону) та вирішуватиме, що з цим усім потім робити.  Власне, сьогодні Ткаченко про це і каже, що, мовляв, вони будуть аналізувати цей закон, досліджувати його предметно, вести дискусію з експертами і т.д. Тому, ще достеменно невідомо, а чи будуть вони змінювати цей закон, а якщо так, то в яку сторону”, – каже політолог.

Зробивши акцент на тому, що за Зеленського, особливо в першому турі, голосувало російськомовне населення центру, сходу і півдня України, Кирило Молчанов, підкреслює: “Зрозуміло, що для цих людей є абсолютно неприйнятною нормою те, що, наприклад, з 1 вересня 2020 року не буде російськомовних шкіл. Тому цілком зрозуміло, що Зеленський намагається якось пройти поміж крапельок, щоб було і вашим, і нашим. Між тим, я вважаю, що навряд чи в команді Зеленського зважаться на якісь радикальні зміни, але щось символічне просуватимуть”.

Відповідаючи на питання, які конкретно законодавчі норми можна віднести до тієї самої символічної групи, яку можуть винести за рамки існуючого законодавчого поля, експерт, зауважує: “Наприклад, у команді Зеленського можуть відмовитись від ідеї про мовного омбудсмена, який в принципі не потрібен- це просто чергова бюрократична інституція. Плюс, для Зеленського,включаючи, окрім всього іншого й “шкурні” інтереси, було б логічно переглянути питання квот на телебаченні, тому що згідно з “Законом про функціонування української мови як державної”, все, що випускає його “Квартал 95” буде, скажімо м’яко, непопулярним і неконкурентним. Тому, певні зміни мовного закону будуть, але ідеологічно команда Зеленського в плані гуманітарної політики рухається в фарватері президента Порошенка. Так що нічого з ніг на голову вони перевертати не будуть”.

Наталія Ромашова, для UA-Times.

Про закони, яки годує нам “Слуга народу” читайте, наприклад, в наших матеріалах «Аналіз законопроекту про медіа: сайти під ковпаком, Нацрада йде в онлайн» або «Законопроект про дезінформацію: мільйонні штрафи і сортування журналістів«.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Найновіше

Експерт: в найближчі дні курс гривні буде залежати від розміщення ОВДП

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин зробив свій короткостроковий прогноз щодо курсу гривні на найближчі дні. Курс гривні...

Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%

На наступному тижні Національний банк Україні презентує висновки своїх експертів відносно прогнозу інфляції на 2021-2023 роки. Кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський надав...

Нацбанк: у 2021 році бізнес очікує погіршення економічної ситуації в країні

Національний банк надав нові оцінки від бізнесу щодо економічного зростання та власного розвитку на наступні 12 місяців. Ніякого покращення ситуації український бізнес не очікує...

Спрощено порядок надання дозволу на імміграцію іноземним інвесторам в Україну

13 січня Уряд ухвалив рішення, відповідно до якого спрощено порядок надання дозволу на імміграцію іноземним інвесторам. Достатньо просто підтвердити перерахування власних коштів підприємству в...

Європейського суду з прав людини буде розглядати по суті справу анексії Криму

В четвер, 14 січня 2021 року стало відомо рішення Європейського суду з прав людини щодо розгляду справи «Україна проти Росії (щодо Криму)» за №...

Думай

Безпрецедентний аналіз: лобіювання владою інтересів окремих груп та шахрайство з ПДВ – головні загрози фіскальної безпеки України

Днями в Києві відбулася презентація результатів безпрецедентного аналізу, який вперше в історії України продемонстрував, наскільки є великі ризики та...

Читай

Експерт: в 2021 році варто очікувати реальну інфляцію не менше 20%

На наступному тижні Національний банк Україні презентує висновки своїх експертів відносно прогнозу інфляції на 2021-2023 роки. Кандидат економічних наук,...

Теж цікаво

Блоги

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технології штучного інтелекту на службі «розумних міст»: Україна та світ

Наразі існує чималий світовий досвід застосування технологій на базі штучного інтелекту для потреб «розумних міст»: починаючи від обслуговування дорожнього руху (як наприклад, у м. Барселона...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Ринок Big Data в Україні або як не проґавити свій шанс?

Згідно даних IBM Research, 90% усіх даних, створених людьми, з’явилися тільки останні 10 років. За таких темпів генерації даних через сто років кордон між...

ОЛЬГА КРАСКО | Як вивести з тіні трудових мігрантів і здійснити мрію президента

Влада наголошує на необхідності виведення з тіні трудової міграції, але в який спосіб? Яким чином гарантувати умови безпеки українцям з користю для держави? Більше року...
- -