Олександр Баранов: “Право на безоплатну юрдопомогу мають усі українці”

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Судитися у будь-якій країні дорого і не завжди виграшно. Тому дуже важливо мати консультацію правника ще на початковій стадії рішення звернутися до суду, який дав би поради щодо шансів на виграш, особливостей збору доказової бази, та навіть поведінки у суді. Часто українці із найменш захищених категорій відмовляються від захисту своїх прав, посилаючись на відсутність коштів. Але в тому і є сенс правової держави, аби можливість захистити себе мав кожен. І для цього в Україні існує система надання безоплатної правової допомоги (БПД) вже сім років. За цей час понад 2 мільйони наших співгромадян скористалися цим державним сервісом. Адвокати системи БПД домоглися понад 1 тис. виправдувальних вироків. Про те, як отримати безоплатну правову допомогу – наша розмова з виконуючим обов’язки директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександром Барановим.

  • Що означає поняття безоплатна правова допомога?

– Безоплатна правова допомога – це надання правових послуг, що гарантуються державою та повністю фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Тобто, людина не платить за юридичну консультацію, допомогу у складенні правових документів, послуги адвоката. Послуги юристів та адвокатів оплачуються за рахунок бюджетних коштів.

  • Що таке первинна та вторинна правова допомога?

– Безоплатна первинна правова допомога (БППД) – це інформування людей про їхні права та що робити, якщо вони порушені. Це надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з юридичних питань. Це складення заяв, скарг, інших документів правового характеру, крім процесуальних. Право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України, та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території нашої країни.

Безоплатна вторинна правова допомога (БВПД) – це захист, здійснення представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру. Скористатися вторинною правовою допомогою можуть особи, які визначені законом «Про безоплатну правову допомогу». Загалом, це соціально вразливі верстви населення.

  • Якщо я хочу безоплатно отримати юридичну консультацію, як можу це зробити?

– Ви можете прийти до будь-якого центру чи бюро правової допомоги. Їх зараз у нас понад 500, вони є навіть у невеликих містечках. Ніякі документи для цього не потрібні. Але, звісно, краще принести всі документи у справі, з якою ви звертаєтеся для отримання правової консультації.

  • А якщо мені потрібен адвокат чи юрист для представництва інтересів у суді?

– Вам треба звернутися до одного з місцевих центрів або бюро правової допомоги та підтвердити свою належність до однієї з категорій, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.  Це особи, які мають невеликий рівень доходу, тобто не більше двох прожиткових мінімумів (з 1 грудня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб – 2102 грн на місяць, для осіб, які втратили працездатність, – 1638 грн.), учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, постраждалі від домашнього насильства, діти та інші соціально вразливі верстви. З 1 січня цього року таке право отримали викривачі корупції.

  • На якому етапі судових справ громадянин може звернутися по таку допомогу? Наприклад, суди, які затягнулись на роки, експертизи і призупинені справи. За такий довготривалий час у людини може повністю змінитися фінансовий стан. І був протягом десятка засідань оплачуваний адвокат, а тепер умови змінились. Чи можна звернутися по БВПД?

– За безоплатною правовою допомогою людина може звернутися у будь-який момент. Головне, щоб вона була суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу відповідно до закону «Про безоплатну правову допомогу».

  • У фільмах часто показують, як затриманий говорить: “Я нічого не казатиму без свого адвоката”. Чи працює це в Україні?

– Починаючи з 1 січня 2013 року, про всі випадки затримання поліція має повідомляти регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Вони призначають затриманим адвоката. Адвокат, який співпрацює з системою БПД, приїде протягом двох годин.

Також затримана особа або її родичі можуть зателефонувати за номером 0 800 213 103 та повідомити про затримання. Після перевірки інформація буде передана до регіонального центру з надання БВПД.

Центри призначають адвокатів також за рішенням або ухвалою суду для захисту клієнтів у кримінальних провадженнях.

  • Де розташовані центри та бюро правової допомоги?

– Місцеві центри та бюро розташовані в усіх обласних центрах та майже всіх районних центрах. Якщо у вас є доступ до інтернету, ви можете знайти інформацію у нашій правничій вікіпедії WikiLegalAid (https://wiki.legalaid.gov.ua ). Зараз там розміщено понад 1,4 тис. правових консультацій, які постійно оновлюються. Вони написані простою мовою, щоб бути зрозумілими людям без юридичної освіти.

Також ви можете зателефонувати до нашого контакт-центру за номером 0 800 213 103. Оператори можуть підказати де знаходиться найближчий центр або бюро, що необхідно для отримання правової допомоги та надати юридичну консультацію загального характеру. До речі, нещодавно оператори прийняли мільйонний дзвінок.

Крім того, діють мобільні та дистанційні точки доступу до БПД. Працівники системи БПД  проводять виїзні прийоми громадян у відділеннях Пенсійного фонду, соціального захисту, геріатричних пансіонатах, лікарнях тощо, надають адресну допомогу тим, хто не може самостійно дістатися центру або бюро правової допомоги.

  • Як використовуються нові технології для БПД? Чи є можливість отримувати онлайн-консультації через сайти, месенджери, соцмережі тощо?

– Нещодавно запрацював оновлений сайт системи БПД, який є більш зручним для користувачів. Перш, що ви побачите, – хто має право на безоплатну правову допомогу, які документи потрібні для її отримання. На сайті є форми зворотного зв’язку, за допомогою яких можна надіслати питання чи повідомлення загального характеру, повідомити про затримання, написати скаргу, дати інформацію на антикорупційну лінію.

Крім того, отримати відповідь на правове запитання можна, написавши повідомлення на офіційній сторінці Координаційного центру з надання правової допомоги у Facebook.

Зараз ми працюємо над розробкою додатку «Правова допомога у смартфоні».

  • Хто з адвокатів може надавати безоплатну вторинну правову допомогу?

– Адвокати, які включені Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, можуть заключати договір або контракт з одним  із центрів з надання БВПД. Наразі у Реєстрі 6,7 тисяч адвокатів.  До Реєстру можна потрапити через відповідний конкурс. Кожного року проводиться один або два конкурси. Конкурсний відбір максимально спрощено. Адвокати мають пройти дистанційний курс «Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги», оцінка за результатами якого формується автоматично.

  • Чи є нарікання на якість БПД?

– За результатами дослідження, проведеного у серпні 2019 року, 57% клієнтів системи БПД задоволені якістю отриманої правової допомоги. Це непоганий показник. Але ми ставимо ціль – рівень задоволеності клієнтів якістю отриманої правової допомоги до кінця 2023 року повинен сягнути 75%. Для цього ми впроваджуємо систему оцінювання якості правової допомоги.

Початковий етап оцінювання, який впроваджено на сьогодні, охоплює перевірку якості надання первинної правової допомоги – консультацій, роз’яснень тощо. Другий етап стосується перевірки якості надання вторинної правової допомоги юристами системи БПД в цивільних та адміністративних справах.  І, нарешті, третій етап, який незабаром буде впроваджено, – це механізм «peer review» для адвокатів. На даний момент цей інструмент пілотується системою безоплатної правової допомоги.

Розроблено проєкт закону, яким буде запроваджено обов’язковий механізм оцінювання якості наданої правової допомоги з використанням інструменту рецензування – «peer review». Завдяки такому оцінюванню якість БПД буде значно підвищена.

Ганна Клімова, економічний оглядач UA-Times


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

За останній тиждень позиції криптовалюти похитнулися. Що далі

За останній тиждень ситуація на ринку криптовалюти негативна, так як всі монети знаходяться в стані корекції. Що буде далі,...

На цьому тижні ми очікуємо незначне зниження курсу долара до гривні

За минулий тиждень курс долара до гривні на різних сегментах валютного ринку змінився незначно і різноспрямовано. Запізнюючись, офіційний курс долара ще демонстрував зростання, на...

Україна взяла участь у міжконтинентальній онлайн конференції миру

24 січня понад 2400 попередньо зареєстрованих учасників з 70 країн, включно з Філіппінами, США, Україною, Німеччиною, Південною Африкою, Китаєм і Південною Кореєю, приєдналися до...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Сфера обслуговування українською мовою: розбираємося в аспектах законодавчих змін

16 липня 2019 року вступив в силу Закон № 2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Однак, не всі його положення вступили в силу того ж...

Грузія розморожує повітряний простір і чекає туристів

Грузія скасовує заборону на міжнародні регулярні авіарейси з 1 лютого. Про це заявила глава Мінекономрозвитку республіки Натія Турнава. Через коронавірус грузинське небо було закрито...

Думай

Національна економічна стратегія-2030 очима експертів

Кабмін запускає широке обговорення напрацювань Національної економічної стратегії-2030. Цей документ, який мусить визначити напрямки економічного розвитку України на найближче...

Читай

За останній тиждень позиції криптовалюти похитнулися. Що далі

За останній тиждень ситуація на ринку криптовалюти негативна, так як всі монети знаходяться в стані корекції. Що буде далі,...

Теж цікаво

Блоги

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Сфера обслуговування українською мовою: розбираємося в аспектах законодавчих змін

16 липня 2019 року вступив в силу Закон № 2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Однак, не всі його положення вступили в силу того ж...

Єгор ШИШЕНОК | Яким країнам американські гроші приносять щастя?

Якщо ми поглянемо в історію та проаналізуємо «економічні дива» останніх 70 років – то побачимо, що всі вони збудовані на інвестиціях Сполучених Штатів Америки....

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Підприємці і держава під час карантину: як влада підтримує бізнес (12 полегшень для бізнесу)

Із зрозумілих причин пандемія COVID-19 негативно впливає на економічне становище українців: обмеження чи взагалі зупинення певних видів господарської діяльності, як наслідок, падіння економічної активності,...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технології штучного інтелекту на службі «розумних міст»: Україна та світ

Наразі існує чималий світовий досвід застосування технологій на базі штучного інтелекту для потреб «розумних міст»: починаючи від обслуговування дорожнього руху (як наприклад, у м. Барселона...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...
- -