Українців все менше: чи не лякає це іноземних інвесторів?

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Днями Кабінет міністрів представив оцінки чисельності населення України. Як ця інформація може вплинути на інвестиційні перспективи країни, читайте в матеріалі UA-Times.

Відомо, що тепер в нашій країні проживає 37,27 млн ​​осіб. Зокрема, жінки становлять 20,01 млн, а чоловіки – 17,28 млн. При цьому в Києві проживає 3,7 млн ​​громадян.

Як зазначив в ході презентації міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет, причинами скорочення чисельності населення є трудова міграція, перевищення смертності над народжуваністю. Сюди ж можна віднести мінус статистики, яка припадає на окуповані території.

Варто відзначити, що оцінка чисельності населення проходила в грудні 2019 року. Для цих цілей уряд використав кілька методик: інформацію мобільних операторів і соціологів, дані з реєстрів і Пенсійного фонду.

У планах Кабміну – через пару років запустити єдиний онлайн реєстр з інформацією про чисельність населення України. Як зазначає Дубілет, реєстр повинен бути верифікований і наповнюватися з інших баз даних. У цьому реєстрі можна буде дізнатися актуальні відомості про населення країни – наприклад, стать або вік.

Переоцінка: роботодавці отримали «холодний душ»

Демографічні оцінки уряду повинні протверезити представників вітчизняних компаній, звертає увагу HR-експерт robota.ua Тетяна Пашкіна. А все тому, що якщо раніше роботодавці вважали вітчизняний ринок праці чи не бездонним, то тепер багатьом підприємствам доведеться поліпшити ставлення до співробітників, інакше працездатних співробітників в країні буде все менше.

«У нас дуже низька середня заробітна плата в країні. Її рівень треба піднімати. У нас є три варіанти. Підняти заробітну плату до рівня Польщі. Підняти заробітну плату за рахунок ефективності праці. Автоматизувати бізнес і залучати людей на більш висококваліфіковану роботу. В принципі, кожен з цих варіантів життєздатний і роботодавці можуть вибрати будь-який з цих варіантів », – вважає Пашкіна.

За її словами, зараз мінімальна щомісячна зарплата в Польщі становить 2700 злотих, що в перекладі в національну валюту оцінюється в 17 200. Якби українці, які проживають в глибинці, отримували хоча б 70% від польського рівня доходів, населення точно не їхало за кордон на заробітки. Нагадаємо, за даними Держкомстату, в листопаді-2019 середня зарплата в Україні склала 10 679 грн.

«Також потрібно розуміти, що польські роботодавці надають безкоштовне проживання, пільгове харчування, транспортну доставку на роботу і назад. Українським компаніям складно конкурувати з такими умовами праці в Європі, але зростання рівня зарплат вмотивувало б населення залишитися вдома », – каже Тетяна Пашкіна.

При цьому експерт впевнена, що мало зберегти працездатне населення в Україні, потрібно також думати про автоматизацію бізнесу. Це дозволить більш грамотно використовувати людський капітал і забезпечити зростання економіки в подальшому.

«Автоматизацію можна організувати не повсюдно, а точково. Це можна робити з використанням нових технологій, наприклад, 3D-принтерів. Такі процеси здешевлюють модернізацію. І співробітники, яким нудно займатися одноманітними процесами, можна поставити на більш цікаві і високотехнологічні завдання », – вважає Пашкіна.

Реакція: інвесторів цікавлять люди

Урядові оцінки демографічної ситуації в країні дозволяють перерахувати ВВП на душу населення в бік збільшення даного показника, кажуть експерти.

«Раз українців стало 37 млн ​​осіб, то зараз ВВП на душу населення становить не $3200, а відразу $4200. Виходить, люди начебто стали багатшими жити. Але це штучні маніпуляції, реальний рівень життя не відповідає цифрам на папері», – говорить член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

За його словами, підняти добробут громадян може реалізація нових інвестиційних проектів із залученням коштів іноземних компаній, причому про це постійно говорить влада. Тому важливо відстежувати інвестнастрої зарубіжного бізнесу.

«Інвесторів, в першу чергу, цікавить не загальна кількість населення, а кількість працездатного населення або того, що знаходиться в працездатному віці. І це потрібно дуже чітко розуміти, оскільки трудова міграція в основному захоплює працездатне населення. Тобто, в країні залишаються пенсіонери та малолітні діти, які не працюють. Ця категорія людей практично не мігрує – тільки з батьками, якщо ті закріпилися за кордоном. Тобто, міграція автоматично зменшує число працездатного населення. А це і цікавить інвесторів. І ці показники важливо постійно актуалізувати», – впевнений Олег Пендзин.

З цим згоден керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Андрій Забловський. Експерт вважає, що дані про працездатне населення потрібно відстежувати на постійній основі, щоб володіти актуальними даними.

«Наприклад, онлайн-реєстри дозволять відстежувати ситуацію з трудової міграції в режимі реального часу. Ці механізми варто використовувати для постійного моніторингу демографічної ситуації», – каже Забловський.

Також інвесторів цікавить освітній ценз населення України, продовжує Пендзин. Оскільки важливо знати, скільки в країні проживає людей з вищою або середньою спеціальною освітою. Зокрема, це дозволяє розуміти, які кадри – наукові, технічні, медичні, – проживають в Україні і які інвестпроекти в результаті тут можна реалізовувати.

Вибір: без реформ не буде інвестицій

В цілому експерти впевнені, що негативна демографічна динаміка не відлякає іноземців від можливості реалізувати в Україні перспективні інвестпроекти. Оскільки наша країна має гарні земельними ресурсами і близько розташована до ЄС. Тим більше, що іноземний бізнес, який цікавиться потенціалом України, постійно стежить за ситуацією в країні, впевнений Забловський.

«Думаю, що не дивлячись на негативний демографічний тренд, інвестори все одно зацікавлені в потенціалі нашої економіки. Оскільки показником в 37 млн ​​осіб можуть похвалитися не так багато держав. Україна – не Китай чи Індія, але залишається однією з найбільших європейських країн», – зазначає експерт.

Демографічні показники важливі інвесторам для оцінки робочої сили, мобільності, якості людського капіталу. Але при прийнятті рішення – заходити чи не заходити в країну з новим проектом – до уваги береться багато макроекономічних показників, продовжує Забловський. Зокрема, це інфляція, зростання ВВП на душу населення, ризики країни, бюджетний дефіцит, відкритість економіки.

«Перш, ніж заходити в країну, інвестори вивчають важливі для себе показники. Зокрема, це захист прав власності, якість судової системи. На ці дані також звертають особливу увагу при прийнятті інвестрішення», – перераховує аналітик.

Аналогічної точки зору дотримується і Олег Пендзин. Експерт вважає, що інвесторів хвилює питання збереження власних активів, прозорості податкового законодавства, відсутності корупції, можливості захисту в судах. А також іноземці хотіли б отримувати додаткові преференції від держави, якщо приходять в країну з великими інвестиціями.

«Преференції мають бути ринковими і зрозумілими для європейців. Це можуть бути інфраструктурні позиції, наприклад, держава робить дороги за свій рахунок. Або цікава перекваліфікація робочої сили, яку держбюджет також міг б організувати за свої кошти», – уточнює Пендзин.

Що далі: чи потрібен повноцінний перепис населення

Експерти рекомендують не знімати з порядку денного важливість демографічної ситуації для інвесторів. А все тому, що якщо в Україні багато років спостерігається проблема з якісними кадрами, то наша країна зі старіючим населенням незабаром може бути нецікава іноземцям для реалізації інвестпроектів.

«Інвестори можуть вкласти інвестиції в країну, де є більше молоде та працездатне населення», – попереджає Пашкіна.

У зв’язку з цим, озвучені урядом дані потрібно вважати все ж попередніми оцінками чисельності населення в країні, вважають експерти. А все тому, що реальний демографічний розклад може показати тільки повноцінний перепис населення.

«Остаточну легітимну відповідь щодо кількості населення зможе дати тільки перепис населення, адже цьому передує ретельна підготовка та глибинний аналіз багатьох показників і тенденцій», – акцентує Олег Пендзин.

Але чи буде Україна проводити повноцінний перепис населення, поки неясно. Зокрема, Дмитро Дубілет не бачить необхідності в організації даного процесу, оскільки це може обійтися державі в 3,4 млрд грн.

Нагадаємо, повноцінний перепис населення України, за допомогою обходу та опитування громадян, проводився в 2001 році. Тоді в країні проживали 48,45 млн осіб. Для порівняння: на початку 90-х в Україні налічувалося 52 млн жителів. А нинішній перепис населення відкладався кілька разів і, ймовірно, в 2020 році також не буде реалізований.


загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Чому Україні необхідно впроваджувати лізинг землі

Необхідність впровадження лізингу землі в Україні пояснюється тим, що цей фінансовий механізм є перспективним механізмом з відвертими перевагами, який...

Замначальника митниці та головний інспектор недооформілі вантаж на 1,6 млн грн

Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило, що до суду направлено обвинувальний акт стосовно заступника начальника одного із відділів митного оформлення та головного державного інспектора митного...

Суд зобов’язав… суд розглянути справу “Будинку-монстра” на Подолі

Справа так званого "Будинку-монстра", що на Подолі стала для столиці знаковою. Тут є все, що характеризує нове будівництво в середмісті Києва: "зайві" поверхи, "обдурені"...

Єгор ШИШЕНОК | Яким країнам американські гроші приносять щастя?

Якщо ми поглянемо в історію та проаналізуємо «економічні дива» останніх 70 років – то побачимо, що всі вони збудовані на інвестиціях Сполучених Штатів Америки....

Експерт: переговори з МВФ зараз головна рушійна сила на ринку валют

Курс гривні вранці в п'ятницю, 22 січня, зміцнився до позначки 28,18 гривень за долар після того, як Нацбанк України зберіг облікову ставку на рівні...

Думай

Національна економічна стратегія-2030 очима експертів

Кабмін запускає широке обговорення напрацювань Національної економічної стратегії-2030. Цей документ, який мусить визначити напрямки економічного розвитку України на найближче...

Читай

Чому Україні необхідно впроваджувати лізинг землі

Необхідність впровадження лізингу землі в Україні пояснюється тим, що цей фінансовий механізм є перспективним механізмом з відвертими перевагами, який...

Теж цікаво

Блоги

Єгор ШИШЕНОК | Яким країнам американські гроші приносять щастя?

Якщо ми поглянемо в історію та проаналізуємо «економічні дива» останніх 70 років – то побачимо, що всі вони збудовані на інвестиціях Сполучених Штатів Америки....

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Підприємці і держава під час карантину: як влада підтримує бізнес (12 полегшень для бізнесу)

Із зрозумілих причин пандемія COVID-19 негативно впливає на економічне становище українців: обмеження чи взагалі зупинення певних видів господарської діяльності, як наслідок, падіння економічної активності,...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Технології штучного інтелекту на службі «розумних міст»: Україна та світ

Наразі існує чималий світовий досвід застосування технологій на базі штучного інтелекту для потреб «розумних міст»: починаючи від обслуговування дорожнього руху (як наприклад, у м. Барселона...

Оксана СКОРОБОГАЧ | Трудовые отношения будут модернизированы?

В связи с необходимостью модернизации учета трудовых отношений наемных работников Верховная Рада приняла в первом чтении Законопроект, который утверждает переход от бумажных к электронным...

Єгор ШИШЕНОК | Що чекає на українську економіку восени

Нестабільний курс, проблеми з соціальними виплатами, політичні скандали останніх днів – все це початкові симптоми кризи, що насувається. Більшості людей зрозуміло, що в останній...
- -