Come Back Саакашвілі або міфи про реформи в Грузії

Популярне

COVID-19: Інтерактивна мапа України

Інтерактивна мапа поширення COVID-19 територією України. Мапа відображає дані МОЗ України та результати досліджень, які проводяться вірусологічною референс-лабораторією Центру...

Тиждень із симптомами COVID-19 – власний досвід журналіста

Заходи щодо попередження захворювання та недопущення поширення вірусу SARS-CoV-2 (коронавірус) діють в місті Києві ось уже третій тиждень поспіль....

Шестиденка і миттєве звільнення: що чекає українців

Не вщухають запеклі дебати навколо гучного законопроекту №2708 "Про працю". Представники профспілок називають його рабським, юристи впевнені в тому,...

Експерт міжнародних відносин, колишній консультант президента України Віктора Ющенка і екс-депутат Парламенту Грузії Іраклій Гогава розповів UA-Times, яка саме роль відведена Саакашвілі на новій посаді в Україні.

Іраклій Гогава: “Коли Саакашвілі прийшов до влади в 2003-му, його підтримували три сили: Кремль, Сорос і Неоконсерватори (група Маккейна / Ренді Шонемана)

Тандем Зеленського і Коломойського виявився перед дилемою: з одного боку треба обслужити величезний зовнішній борг, а з іншого – розподілити залишок державного, тобто народного майна. За даними початку 2020 року, державний зовнішній борг України становить $84,4 мільярда, а номінальний сукупний зовнішній борг включаючи борг приватних компаній становить $120 мільярдів. На 30 квітня 2020 року валютні резерви країни були $25,7 млрд. У 2020 році країні треба виплатити $17 мільярдів сукупного зовнішнього боргу.

Оголосити дефолт технічно можливо, але в такому випадку не можна буде отримати нові кредити з прийнятним процентом або отримати їх взагалі. Ну і умови, висунуті міжнародними фінансовими інститутами до реструктуризації боргу, будуть набагато жорсткіше, ніж зараз.

Отже, готується нова хвиля великої приватизації державного майна (Кабмін склав список 3643 держпідприємств, з яких майже половина в робочому стані). Швидше за все, будуть виносити на продаж групами по 500-600 держкомпаній. Те, що пост-пандемічна економічна криза і очікуваний обвал цін майже на все, крім продовольства – не найоптимальніший час для аукціонів, міжнародні фінансові інститути не хвилює. Для них важливо, щоб промислові потужності пішли в приватні руки, так як це найвірніший і перевірений трьома десятиліттями метод подальшої деіндустріалізації пост радянських країн.

Багато з промислових держкомпаній приватним сектором будуть перетворені в склади, СТО, логістичні центри або здаватися дрібному бізнесу, а найбільш нетерплячі пустять нові придбання на брухт, щоб забезпечити швидку ліквідність вкладених коштів. Адже не маючи доступ до кредитних ресурсів, приватні власники не зможуть модернізувати, а отже, зробити конкурентоспроможними більшість придбаних промислових активів. Виживуть лише ті підприємства, які потраплять в руки олігархів, у яких є доступ до західних кредитів, та й у самих є ресурси на модернізацію. Уряд озвучував, що на приватизацію виставлятимуться: «Одеський Припортовий завод», «Центренерго», кілька Обленерго, «Сумихімпром», Миколаївський «Зоря» – «Машпроект», «Електроважмаш», «Об`єднана Гірничо-Хімічна Компанія», «Ощадбанк» , «Артемсіль», «Державна продовольчо-зернова корпорація», «Український Хліб», Машзавод «Більшовик» і ін.

Активно обговорюється підготовка до приватизації госпітального сектора, який більше ніж на 90% державний і його загальна ринкова вартість становить не менше $200 млрд. Це буде називатися третя хвиля медичної реформи. В великих містах України лікарні та клініки знаходяться в більшості випадків, на найдорожчих ділянках землі в місті, що не може не викликати інтерес спекулянтів і великих забудовників.

За наполяганням міжнародного капіталу і їх представників з міжнародних фінансових інститутів прийнятий закон про землю і з наступного року почнуться торги для фізичних осіб. Українська земля є головним активом, що притягує. Свого часу відомого інвестора Уорена Баффета запитали: «Куди інвестувати, що Ви радите?». Баффет відповів: «Інвестуйте в землю, Бог її вже не створює».

У країні більше 40 мільйонів гектарів землі, з них 28 мільйони га – чорнозем, а це майже 10% всього світового чорнозему. Українська земля входить в трійку кращих земельних масивів світу поряд з Данією і Бангладеш. У сусідній Польщі ціна за 1 га – $7000, а в Нідерландах – 60,000 Євро. Українські медіа вже повідомляли, що фінансист Джордж Сорос скуповує будівлі різних банків в Україні для започаткування власного банку, який буде «працювати з землею». Зрозуміло, що ласі шматки нової хвилі приватизації виявляться в руках олігархів, але й міжнародний капітал отримає до 30% активів, a частина надходжень підуть на обслуговування зовнішнього боргу.

Функція Саакашвілі

Те, що Михайло Саакашвілі потрібен для реформ – красива легенда. Українська еліта чудово розуміє суть фасадних реформ Саакашвілі в Грузії і, можна сказати, аналіз грузинських реформ вони провели ще 10 років тому. Розумні люди розуміють, що насправді, це були фасадні, поверхневі і показові зміни для імітації реформ з метою особистого піару на Заході і всередині, отримання відео картинки, зміцнення власної влади і створення іміджу прогресивного реформатора, що супроводжувалося потужною піар-компанією і лобістською активністю в США, Європі, Україні, Казахстані та Росії. На зовнішній піар і лобі щороку Саакашвілі витрачав більше $20 мільйонів.

Реальність же така: потужним піаром «реформ» і «ідеології вільного ринку» прикривалося розграбування державного майна шляхом подвійної приватизації. Привабливі активи продавалися або передавалися в управління за чверть його вартості, а то і за $1, включаючи стратегічні об’єкти: аеропорти, порти, залізниця, мегазаводи, золотодобування, 90% госпітального сектора, сільгосп земля, ГЕСи, нерухомість, комунальні системи… Цим процесом завідував Каха Бендукідзе. Після війни 2008 року, понад 200 російських компаній інвестували в Грузію, отримавши найбільші активи задешево або за символічну плату.

Головне ноу-хау Саакашвілі в Грузії було так зване масове вилучення грошей у бізнесу і населення шляхом так званих «процесуальних угод». Бізнесмена або фізособу затримували, висували йому звинувачення і після прокуратура вела з ним торги про ціну за свободу. Затриманий визнавав провину, платив суму з процесуальної угоди і його випускали з умовним терміном, а перед виборами залякували в’язницею і вимагали зібрати списки близьких і родичів, щоб ті голосували за Саакашвілі. Так забезпечувалися до 60% голосів.

Частина цих штрафних виплат йшла до бюджету, але основна частина – в «благодійний фонд розвитку правоохоронних органів» і офшори. За дев’ять років правління Саакашвілі в Грузії з населенням 3,7 мільйона було порушено понад 800 000  кримінальних справ. Процесуальну угоду, тобто визнання провини з виплатою штрафу, склало 99,99% від усіх кримінальних справ. Країна займала перше місце в Європі за кількістю ув’язнених на 1000 чоловік і перше місце в світі – за кількістю людей з умовним терміном. Більш 300 000 людей пройшли через в’язниці, а це 50% працездатного чоловічого населення країни. Для порівняння, в 1937 році в Грузії було репресовано, за різними даними, від 16 000 до 24 000 чоловік.

Мінімальним розміром суми штрафу при процесуальної угоди було $3000, але були люди, у яких вилучали мільйони. Дана схема принесла Саакашвілі близько $10 мільярдів, а документи уявних благодійних фондів «розчинилися». В кінці своєї каденції, коли всіх випотрошили і багатьох по кілька разів, створювали списки власників квартир більш ніж 100 кв.м., щоб дітям підкласти наркотики або зброю, змусити батьків продати квартири і заплатити процесуальний штраф, але не встигли – в 2012 році грузинський народ «скинув» грабіжницький режим.

Балакучі голови “Слуги народу» недосвідчені. Народ їх слухає, але не вважає переконливим. Вони не зможуть забезпечити той піар і «прикриття», яке потрібно для забезпечення процесів приватизації та продажу землі. А влаштовувати шоу і «перекривати» невигідні теми Саакашвілі майстер. У всьому іншому він поверховий і недалекий, але шоу у нього виходять. Міфи про його реформаторство в Україні активно почали з’являтися з 2009 року. Тоді Грузія виділила бюджетні гроші на популяризацію в Україні грузинського туристичного напрямку. Щороку уряд Саакашвілі на ці цілі витрачав $4-5 мільйонів, і Грузія рекламувалася як успішна країна, де прогрес зашкалює, де немає ДАІ і хабарів, що там краще, ніж у Швейцарії, ось-ось обжене Сінгапур, який суперлідер Саакашвілі і т. д.

Насправді був споруджений піар-фасад. Будь-яка реформа повинна принести позитивний результат. В цьому і є суть реформ.

А) Провели «реформу» системи освіти. Виросло якість освіти? Ні, навпаки, Грузія скотилася за міжнародними рейтингами вниз.

Б) Скасували ДАІ, набрали нові кадри, заснували патрульну службу, звели скляні офіси для поліції. Чи стала поліція краще? Ні. У підвалах поліції масово катували людей, велося тотальне стеження за неугодними, знайдено схованку з 24 000 відеозаписами з тортурами і зґвалтуваннями затриманих, отримали поліцейську державу, в тюрмах не було навіть мінімального дотримання прав людини і смертність в тюрмах зашкалювала, більше 100 чоловік розстріляні прямо на вулиці. Патруль працював добре, але патрульна служба – це мала частина поліцейської системи.

В) В 4 рази збільшив бюджет країни. Так, це правда, але гроші ж з народу вилучали і витрачали на палаци президента, гулянки правлячої еліти, на власний піар і підкуп західних політиків і медії. Ну і залишили $5 мільярдів зовнішніх боргів, а це було майже 50% річного ВВП країни. Це все не рахуючи мільярди, відібрані у народу, подвійну приватизацію, елітарну корупцію, підконтрольний монопольний імпорт, картельний бізнес. Справедливість, приватна власність, права людини були порожнім словом. У 2012 році Саакашвілі залишив Грузію як найбіднішу державу в Європі, яка випереджала лише Молдову.

Незважаючи на все це, мабуть, тандему Зеленського і Коломойського потрібен бульдозер-піарник. Адже універсальне правило всіх часів свідчить: коли не можеш дати хліб, треба дати людям видовище.

Хто лобіює Саакашвілі?

Чи не в жарт розсердив Саакашвілі Маккейна в 2008 році, коли не зміг «витягнути» війну з РФ до президентських виборів в США

У 2003 році, коли Саакашвілі прийшов до влади шляхом державного перевороту, його підтримували три сили: Кремль, Сорос і Неоконсерватори (група Маккейна/Ренді Шонемана). У 2005 році він посварився з Путіним, який люб’язно передав своєму ставленику Аджарську автономію під контроль. Але Саакашвілі кинув Путіна, не виконавши обіцяного припинення інтеграції в НАТО і розміщення російсько-грузинського антитерористичного центру в Батумі, де планувалося розмістити до 1500 російських військових замість виведених російських військових баз з Батумі, Вазіані, Ахалкалакі і Гудаута по Стамбульській Угоді ОБСЄ 1999 року.

Як результат почалися утиски і депортація грузинської діаспори в РФ. Була введена повна заборона на грузинські товари. Під кінець свого правління Саакашвілі посварився і з Соросом, не виконавши до кінця взятих до приходу до влади фінансових зобов’язань перед ним. Чи не в жарт розсердив він і Маккейна в 2008 році, коли не зміг «витягнути» війну з Росією до листопадових президентських виборів в США. На тлі війни і різко антиросійської пропаганди в США шанси Маккейна проти Обами зростали. Планувалося підключення сто тисячного резерву, який повинен був вести партизанську війну проти російських окупаційних військ. Резерв виявився не готовий; гроші, виділені на його підготовку, з’їдені; а головнокомандувач від страху то жував краватку, то повзав по землі в Горі, почувши звуки літаків, кинувши главу МЗС Франції Кушнера одного. В результаті Саакашвілі за 5 днів вивісив білий прапор, оголосив капітуляцію, що і варто було Маккейну програшу виборів. Обама навідріз відмовлявся зустрічатися з Саакашвілі і через чотири роки, коли в 2012 році все-таки зустрівся при журналістах, порадив йому піти з влади з миром.

Так закінчилася війна з Росією в 2008 році

Те, що Саакашвілі сварився зі своїми патронами, не означає, що відносини не можуть бути відновлені. З Соросом він вже зустрічається регулярно і не приховує це. З мозковим центром американських неоконсерваторів з Ренді Шонеманом у нього чинний офіційний контракт як з лобістом, та й Маккейн до нього приїжджав до Одеси. Генпрокурор Юрій Луценко «застукав» його на телефонній розмові і отриманні грошей від Курченко для вуличних акції проти влади, а Курченко в Москві опікується ФСБ в 24-х годинному режимі. Та й дядько Саакашвілі, Тимур Аласанія, не з простих: адже він ще в радянські часи працював постпредствником СРСР при ООН в Нью-Йорку, а такі люди не з простих, як всі ми розуміємо і тут дискусію можна вести хіба що про кількість та розмір зірок на погонах.

У всіх названих трьох патронів Саакашвілі є свої інтереси в Україні. Сорос прицілюється до української землі, згідно з українськими ЗМІ, він хоче отримати 9 млн гектарів. У Кремля інтерес до дестабілізації всередині України, щоб відкрилися можливості більшого впливу. Неоконсерваторам потрібна гаряча фаза конфлікту на Донбасі до листопадових виборів президента США, де антиросійська пропаганда в американських ЗМІ буде використана проти Трампа. Покоління американців зросли під потужною антирадянською і антиросійською пропагандою під час холодної війни. Ці страхи у багатьох з них живуть в підсвідомості, і майстерний політтехнолог може легко їх активізувати на користь того кандидата, який виступає на більш антиросійській платформі. Як це було зроблено в 2008 році на тлі Російсько-Грузинської війни на користь Маккейна, коли він за 5 днів майже заповнив 12-ти відсоткове відставання від Обами.

За останніми даними, рейтинг Саакашвілі в Грузії становить 6%, в Україні – 0,34%. Але він пізнаваний, від нього чекають шуму і шоу, він хороша – медія-фігура і при тому, що США йому не дають робочу візу, думає вхопитися за даний шанс усіма способами, щоб хоч щось заробити – і фінансово і політично. Будучи в грузинській політиці ще з 1995 року, він добре засвоїв урок: найпростіше швидко заробити великі гроші – це «боротьба з корупцією». Адже перші лихі гроші йому дісталися від лобіювання інтересів в Грузії дочки Газпрому «Ітера» ще в 1990-x. Приємним бонусом для нього є знову стати потрібним для сильних світу цього і дочекатися свого шансу повернутися в Грузію – природно, шляхом перевороту, так як на справедливі вибори ні в Грузії, ні в Україні у нього шансів немає.

Позиція Грузії

Влада України однозначно увійшла в гру з Саакашвілі і кругами, що за ним стоять, не до кінця усвідомлуючи результат. Якою має бути реакція українців, якщо грузини запросять колишнього президента України Віктора Януковича, дадуть йому громадянство Грузії, а потім призначать головою виконкому ради з реформ при президенті Грузії?! А на ноту протесту Українського МЗС дадуть відповідь, що він громадянин Грузії і ніхто не має права вказувати, кого куди призначати? Правильно! Реакція українців повинна бути негативною і це буде справедливо.

Адже і Янукович, і Саакашвілі обидва колишні президенти, обидва втекли зі своїх країн, обидва в розшуку, суд обох засудив, обох звинувачують, що руки по лікоть в крові, обидва грабували свій народ в мега масштабах, обидва культивували елітну корупцію, обидва були диктаторами, обидва довели свої народи до війни з ядерною країною, обидва де факто втратили території… Політики приходять і йдуть, а відносини між народами залишаються як константа.

Слава Україні! Сакартвелос Гаумарджос!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Український бренд одягу

- Advertisement -

Обмен Валют

Найновіше

Німецька в школі та університеті: як застосувати знання мови українським учням?

На перший погляд німецька може видаватися важкою для вивчення та не надто милозвучною. Однак варто лише дізнатися більше про...

- Advertisement -

Слідуйте за успіхом разом із нами! Кваліфіковані юридичні послуги

Експерт: в Україні не варто чекати зниження цін на паливо

За попередній тиждень середні ціни на бензин А-95 по Україні зросли на 1,28% до 30,08 грн, А-92 +1,39% до 29,15 грн, А-95 преміум залишився...

Експерт: НБУ не дасть аграріям зміцнити гривню

Курс української гривні в п'ятницю, 9 липня, тримався на позначці 27,35 гривень за долар. Попит і пропозиція на ринку періодично виходять з рівноваги, але...

Експерт: говорити про потенціал зростання криптовалют рано

Криптовалюти продовжують торгуватися з невизначеною динамікою. Два дня ціна може зростати, потім два дні падати. Що відбувається на ринку віртуальних валют, розповів UA-Times головний...

Експерт: сьогодні ринок більше орієнтується на покупців валюти

Курс гривні в середу, 7 липня, торгується з невеликим ослабленням, відкотуючись до 27,33 гривень за долар. Напередодні продавці валюти так і не змогли перехопити...

Думай

В чому недосконалість Закону “Про пластикові пакети” і як магазини будуть його виконувати

Торговельні мережі готуються до реалізації підписаного 7 червня Президентом України Володимиром Зеленським Закону № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових...

Читай

Що українці купують в інтернеті до відпустки

У червні українці готувалися до випускних і святкових днів, а також до прийдешніх поїздок. В інтернеті купували сукні до...

Теж цікаво

Блоги

Світлана СОЛОВЙОВА | Чи матимуть майбутнє в Україні хворі на рідкісні захворювання

Українці з орфанними (рідкісними) захворюваннями - одна з найбільш вразливих категорій пацієнтів. Оскільки їх кількість незначна у порівнянні з іншими нозологіями, держава звертає на...

Аліна ДЕМЧИК | Криптовалюта: регулювання, оподаткування, судова та кримінальна практика

Електронні гроші вже не є чимось міфічним чи пов’язаним з футуристичними фільмами. Сьогодні це абсолютно реальний платіжний засіб, яким користуються у всьому світі. Теорія...

Андрій ЗАБЛОВСЬКИЙ | Як новітні технології вирішують глобальні проблеми людства

Останніми роками різноманітні технології та рішення на базі штучного інтелекту (AI) починають активно впроваджуватися також в країнах Африки, в тому числі на рівні реалізації...

Аліна ДЕМЧИК: Отримання прописки онлайн перестане бути міфом?

Реєстрація місця проживання є сьогодні однією з найпопулярніших адміністративних послуг в Україні. В той же час, ця процедура досі лишається однією з найскладніших, що...

Вікторія ТЮТЮННИКОВА | Які права дає нам Закон про ринок землі

З 1 липня 2021 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який...
- -