У Верховній Раді стартував фінальний раунд земельного марафону. У четвер депутати під акомпанемент протестів почали розгляд в другому читанні законопроекту, який скасовує багаторічний офіційний мораторій на продаж сільгоспземлі і запускає офіційний оборот землі. UA-Times розповість про перший день вирішального бою за землю в Раді.
У пошуку 226
Ранок “Дня землі” на Грушевського, 5 виявився вельми багатолюдним. Парламентаріїв зустрів багатолюдний “антиринковий фронт” з прапорами на сьогодні опозиційних сил “Батьківщини”, “Свободи”, Аграрної партії, до якого трохи пізніше приєдналися представники Національного корпусу і Національних дружин. З динаміків лунали пасажі про зелену сарану та її нашестя. Людей розважали українськими піснями.
А в самій будівлі під куполом неминуче наближалося остаточне рішення земельного питання. До депутатів прийшов президент України Володимир Зеленський, який поспішав на шахту «Межирічанська», де пізніше представив нового голову Львівської обласної державної адміністрації Максима Козицького. Але перед складною розмовою з гірниками і їх сім’ями, президент намагався переконати депутатів голосувати “за” відкриття офіційного ринку землі.
За словами джерел UA-TIMES в команді Зеленського, вранці у вівторок законопроект були готові підтримати лише близько 200 депутатів. Ні за яких умов не хотіли голосувати “за” фракції “Батьківщина”, “Європейська солідарність”, група “За майбутнє”, яку пов’язують з бізнесменом Ігорем Коломойським. “Президент просив депутатів розглянути законопроект про ринок землі якомога швидше. Говорив, що у всіх є ринок землі, у нас до сих пір немає. Після були відповіді на запитання парламентаріїв”…
Зі свого боку спікер парламенту Дмитро Разумков відзначав, що потрібно йти за регламентом. “Шукаємо шлях, як можна все влаштувати”, – розповів один з депутатів, які були присутні на фракції “Слуг”.
Під завісу засідання фракція провела сигнальне голосування за законопроект і 2/3 “слуг” сказали “так” офіційним ринку землі в редакції комітету. Однак голосів лише депутатів від фракції “Слуга народу” було явно замало і пошуки голосів продовжилися.
Кулуарами поповзли чутки про домовленості між монобільшістю і фракцією “Опозиційна платформа за життя”. Нібито в обмін на результативне голосування “за” люди Медведчука отримають пост віце-прем’єра. Однак в коментарі журналістам в кулуарах парламенту лідер фракції ОПЗЖ Юрій Бойко категорично спростував наявність домовленостей. “Ми не будемо ні на що міняти нашу землю!”, – запевняв Бойко журналістів в кулуарах парламенту.
Правда, за зачиненими дверима “медведчуковцев”, за словами джерел UA-TIMES в команді Зеленського, продовжували переконувати, щоб вони віддали свої голоси за відкриття ринку землі. Ще в якості торгу використовувалося питання про поправку, яка дозволила б великим агрохолдингам продавати землю “своїм”.
Ця ж норма, за неофіційною інформацією, може допомогти отримати частину голосів групи “Довіра”, яку пов’язують з президентом Kernel group Андрієм Веревським. Крім того, частина групи називає умовою результативного голосування – створення Фонду підтримки фермерів. А далі все залежить від того, як і хто розпорядиться коштами Фонду.
Партія ж “Голос” готова допомогти владі голосами за умови, якщо будуть враховані їхні поправки. Зокрема, пропонується, щоб кошти від продажу державних земель прямували в спеціальний Фонд розвитку громад. Ну, а далі, як водиться: хто і як розподілить. Втім, остаточного рішення з даного питання не прийнято.
Також, за словами наших співрозмовників, тривають спроби переконати і групу Коломойського підтримати земельний законопроект.
Земельний марафон
Під завісу ранкового засідання після багатогодинних консультацій депутати з другої спроби 226 голосами продовжили ранкове пленарне засідання і з запалом взялися за земельний законопроект, хоча і запас голосів “за землю” поки як мінімум “на тоненького”.
Опозиція продовжувала чинити опір, принаймні видимість таку створювати. Наприклад, біля дверей, через які в сесійний зал заходить спікер парламенту Дмитро Разумков, виникла бійка за участю представників “Батьківщини” і депутатів від “Слуги народу”. Опозиція протрималася недовго в боротьбі за народну землю і близько 14.00 парламентарії, відповідно до домовленостей лідерів фракцій, розсілися по місцях і почали розглядатися близько 4000 правок в цей земельний закон.
Скільки буде тривати земельний марафон, єдиної думки немає. Заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко прогнозує, що розгляд законопроекту про легалізацію ринку землі може зайняти від 3 до 5 тижнів. “Там близько 3800 правок, це 78 годин”, – порахував Корнієнко на калькуляторі.
“Це п’ять пленарних тижнів, тобто два місяці. Але якщо ми будемо продовжувати на півтори-дві години в день, як ми сьогодні зробили, ми фактично півтора-два тижні економимо. Це три пленарних тижні. Думаю, це прийнятно”, – сказав він. Корнієнко вважає, що такий розгляд закону загальмує проведення інших реформ, “але ми знаємо, завдяки кому”.
Джерела UA-TIMES в команді Зеленського допускають, що парламентарії впораються за два тижні. У свою чергу, міністр економіки Тимофій Милованов очікує, що депутатам вистачить на офіційне відкриття ринку землі і двох днів.
Як зазначають наші співрозмовники, парламентарії вирішили не поспішати з кількох причин. По-перше, неоднозначні суспільні настрої. Не секрет, що соцопитування показують, що значна частина українців не підтримує продаж землі сільгосппризначення. По-друге, ризик судових рішень, які можуть поставити під сумніви усю реформу.
А в четвер з залі засідань ВР неодноразово звучало від опозиціонерів, що всі, прийняті спірні поправки до закону чи не прийняті, будуть розглядатися в судах і в правоохоронних органах. Так, представник ОПЗЖ зачитав, що ось прямо сьогодні було відкрито кримінальне провадження за фактом спроби продавити законопроект про ринок землі в порушенні ряду законів України.
З чим підійшли наші депутати до голосування у доленосному законопроекті про землю, читайте в нашому матеріалі “Законопроект про ринок землі готовий до голосування в ВР. Положення після правок“.