«Що означає не інвестувати в Україну сьогодні? Це стати Джорджем Беллом, який в 1999 році відмовився купити Google за мільйон доларів. Тому не пропустіть Україну, – агітував іноземних інвесторів президент України Володимир Зеленський на економічному форумі в Давосі.
Втім, незважаючи на заяви президента про підтримку великого капіталу, досі інвестиційний дощ на Україну не впав. Наша країна знову взяла в борг трохи більше 1 мільярда євро на 10 років хоча і під рекордно низькі 4,3% річних. А також підписала меморандум про співпрацю «Укрзалізниці» з німецьким залізничним гігантом Deuche Bahn.
“Нянька” для інвесторів
«У нас є все, щоб стати успішною країною, – сприятливі кліматичні умови, вигідне географічне розташування, невичерпний аграрний та індустріальний потенціал і наш найцінніший український ресурс – неймовірно креативні і дуже талановиті люди, що входять в топ-50 Human Capital Index, – говорив в Давосі Зеленський. – У нас поки немає тільки двох речей: іншого варіанту, крім як бути успішними і достатнього інвестування… Сьогодні Україна – це місце, де трапляються дива».
Для потенційних інвесторів Володимир Зеленський пропонує податкові канікули на 5 років у разі участі в приватизації (Кабмін 15 січня запропонував продати пакет акцій, зокрема НАК «Нафтогаз України», АТ «Українська залізниця», АТ «Укрпошта» – UA-Times), а також окремий менеджер в разі, якщо бізнесмен або компанія вкладуть у вітчизняну економіку 100 і більше мільйонів доларів.
«Ми підготували нову програму, яка буде називатися Investment Nanny. Кожному інвестору великої компанії, яка приведе в Україну $100 млн і більше, ми забезпечимо окремий контакт з державою. Саме держава вас буде захищати. У вас буде менеджер – investment nanny, який говорить на п’яти мовах, і 24/7 цей менеджер буде з вами працювати. Будь-яке питання, будь-яка проблема буде вирішуватися в контакті з цим менеджером, і не буде ніякої проблеми”, – заявив президент України. Щоправда, ні слова не обмовився про те, на які конкретні проекти підуть ці кошти.
Потік інвестицій пересихає
Продовжили зазивання інвесторів президент Володимир Зеленський і прем’єр Олексій Гончарук на традиційному сніданку у бізнесмена Віктора Пінчука. Однак ні про які контракти або інвестиції так і не було оголошено. Інвестори, мабуть, поки не дуже вірять в чудеса.
А потік іноземних інвестицій (ПІІ) у вітчизняну економіку пересихає. За даними Національного банку, обсяг прямих іноземних інвестицій у вітчизняну економіку зменшився до $ 1,7 млрд за три квартали 2019 році, що на $ 600 млн менше ніж в 2018 році. Варто зазначити, що основне падіння ПІІ довелося на перший квартал 2019 року, коли високі шанси на президентський пост Володимира Зеленського вже були секретом Полішинеля, однак при владі перебувала команда Петра Порошенка. Зе-команді теж поки похвалитися особливо нічим. У третьому кварталі минулого року прямі інвестиції зросли на 60 мільйонів доларів, що ні перекрило падіння першого кварталу. Для порівняння в рекордному 2008 року вдалося залучити близько 10 мільярдів доларів
З новим боргом і поки без МВФ
Як і його попередник Петро Порошенко, Володимир Зеленський зустрівся в Давосі з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою. Однією з традиційних тем подібних зустрічей стала нова кредитна програма Фонду для України. Нагадаємо, що в 2019 року Україна і МВФ домовилися про нову кредитну програму на $ 5,5 млрд. Однак, оскільки не всі умови були виконані, то виділення першого траншу за новою програмою переноситься. Каменем спотикання став законопроект, який у владних коридорах прозвали: «Про заборону повертати «Приватбанк» колишнім акціонерам». За словами джерел UA-Times в команді Зеленського з групи бізнесмена Ігоря Коломойського, поки у документа мало шансів отримати 226 голосів “за”. Наші співрозмовники додають, що Фонд намагаються переконати в тому, щоб виділити гроші без прийняття законопроекту, однак до останнього часу сторони залишалися на своїх позиціях. Однак після зустрічі з главою МВФ 22 січня було оголошено про розміщення 10-річних єврооблігацій на суму в 1,25 мільярда євро під рекордно низькі 4,3% річних.
«Ми раді повідомити, що сьогодні Україна провела прайсинг єврооблігацій, номінованих в євро, з терміном погашення 10 років за найнижчим купону в історії країни, за ставкою 4,375%, зібравши заявки від більш ніж 350 інвесторів з усього світу, ми поставили другу точку на кривої прибутковості в євро », – підкреслила міністр фінансів Оксана Маркарова.
Забувши уточнити, що це спекулятивний капітал. Довгострокових інвесторів Україна поки чекає.