Середня вартість бензину в країні зростає, так як нафтові котирування і курс гривні продовжують триматися поблизу максимальних відміток. Що варто далі очікувати на ринку палива, розповів UA-Times аналітик ТелеТрейд Сергій Родлер.
У другій половині січня відновлення нафтового ринку забуксувало через посилення загальносвітових карантинних заходів, які здатні негативно позначитися на попиті на паливо. Однак, причин для значного падіння цін немає. Підтримку ринку надають скорочення видобутку в Іраку в січні-лютому на 250 тисяч барелів на добу до 3,6 млн барелів на добу, а також зниження запасів сировини в США минулого тижня на 5,27 млн барелів. Крім того, на настрої інвесторів впливають і очікуване посилення регулятивного тиску на сланцевіків з боку нової адміністрації президента США.
Що стосується локальних факторів, то варто згадати зниження споживання палива через локдаун. Через складну економічну ситуацію мережі не мали можливість в достатній мірі підняти ціни, щоб компенсувати падіння доходів, внаслідок чого близько 65% всіх українських АЗС реалізують паливо в нуль або навіть в збиток (згідно з дослідженням Консалтингової групи “А-95”). Зараз спостерігається досить жорстка конкурентна боротьба, здатна лише відтягнути момент збільшення цін відповідно до реальної ринкової ситуації. Потенціал зростання вартості А-95 становить близько 1,5 грн за літр.
Близько 80% нафтопродуктів припадає на імпорт, так що важливу роль буде грати динаміка курсу гривні. В даний момент на глобальному ринку спостерігається зниження апетиту до ризикових інструментів, так що вартість нацвалюти, найімовірніше, продовжить знижуватися.
Читайте також: “Нацбанк залишив без змін прогноз по рівню інфляції на 2021 рік. Експерти іншої думки”