3 лютого Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект №3793 “Про внесення змін до Закону України “Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту”. На думку ініціаторів змін, реалізація законопроекту дозволить перезапустити експертно-кредитне агентство та ефективно функціонувати йому відповідно до сучасних міжнародних принципів. Агентство UA-Times зібрало думки експертів про цю ініціативу.
Згідно з повідомленням на Урядовому порталі, прийняття змін до відповідного Закону дозволяє розширити можливості Експортно-кредитного агентства (ЕКА) здійснювати страхування та перестрахування експортного факторингу; передає управлінню ЕКА право ініціативи передачі окремих операційних функцій іншим установам з обов’язковим погодженням наглядовою радою; збільшує розмір початкового статутного капіталу ЕКА до 2 мільярдів гривень ($71 млн); уможливлює страхування ЕКА інвестицій тільки від некомерційних ризиків на основі загальносвітової практики; розширяє сфери підтримки українського експорту з доданою вартістю; запроваджує новий вид державної допомоги – державні гарантії для забезпечення виконання боргових зобов’язань ЕКА; забезпечує контроль використання коштів ЕКА, наданих державними та приватними інвесторами, а також міжнародними організаціями у вигляді донорської допомоги через запровадження окремого обліку відповідних цільових внесків та донорської допомоги.
Думка експертів
“Головною ідеєю цього Закону є створення Експортно-кредитного агентства. Головною функцією ЕМА є страхування кредитів і гарантій експортних контрактів та кредитних угод імпортерів по закупівлі українських товарів. Агентство було створено в 2018 році. Проте, протягом 2020 року все ще відбувалося формування організаційних структур та розробка нормативних документів. Діяльність агентства в минулому році була мало помітною і не призвела до зростання експорту. Далеко не всіх експортерів цікавить страхування ризиків їх імпортерів. Фактично державна компанія бере на себе ризики приватного сектору. Крім того, її діяльність заохочує виведення грошей з України через інвестиції. Статутний фонд підприємства сформований за рахунок бюджетних коштів, так само за рахунок бюджету сплачується компенсація відсотків по кредитах та страхові виплати”, – роз, кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.
Експерт зазначає, що за рахунок українських платників податків ЕКА фінансує не лише вітчизняні компанії, але й іноземні підприємства. ЕКА не підпадає під дію законів про страхування та фінансові послуги, а органи виконавчої влади не мають на нього безпосереднього впливу. “В липні 2020 року до Верховної Ради були подані зміни до Закону, які тривалий час знаходилися на розгляді і лише нещодавно прийняті за основу. Вони передбачають збільшення статутного капіталу ЕКА в 10 разів до 2 млрд грн, обмеження державної допомоги агентству державними гарантіями для забезпечення виконання боргових зобов’язань ЕКА та скасування такого інструменту як сек’юритизаційна гарантія. Тобто, влада обмежила підтримку проекту, що навряд чи позитивно позначиться на діяльності агентства. Тому не варто чекати на якусь суттєву підтримку експортерів та зростання експорту”, – вважає Хмелевський.
Голова Громадської організації “Єдина надія!”, адвокат Олександр Закриничний має думку, що ключовими перевагами для бізнесу від діяльності Експортно-кредитного агентства є спрощення доступу до фінансування, вихід на нові ринки та нарощування об’ємів експорту, оптимізація обігового капіталу за умови використання факторингових інструментів та ін. “Згідно з законопроектом, державна підтримка експортної діяльності надається в межах обсягів, передбачених законом про державний бюджет на відповідний рік, зокрема пропонується збільшити розмір початкового статутного капіталу ЕКА до не менш як 2 млрд грн. Варто звернути увагу, що законопроектом також передбачається: розширення можливості ЕКА здійснювати страхування та перестрахування експортного факторингу; уможливити страхування ЕКА інвестицій тільки від некомерційних ризиків на основі загальносвітової практики; забезпечити контроль використання коштів ЕКА, наданих державними та приватними інвесторами, а також міжнародними організаціями у вигляді донорської допомоги через запровадження окремого обліку відповідних цільових внесків та донорської допомоги. Також законопроект дозволяє запровадити новий вид державної допомоги – державні гарантії для забезпечення виконання боргових зобов’язань ЕКА”, – розповів Закриничний про переваги законопроекту.
Читайте також: “Національна економічна стратегія-2030 очима експертів”