У гонитві за $10 мільярдами і крок до нового обміну полоненими, газовий міраж і допомога військовим, і можливе затягування у турецькі політичні баталії. Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган завершив одноденний візит в Україну. UA-Times розповість про те, що приніс і може принести візит Президента Туреччини в нашу країну.
У гонитві за $10 мільярдами і газовий міраж
До Києва Реджеп Ердоган прибув по обіді 3 лютого. Його кортеж, за інформацією ЗМІ, налічував 19 автомобілів. За підсумками зустрічі було підписано низку документів. Серед них: угода між Кабінетом міністрів України і урядом Туреччини про військово-технічне співробітництво, а також протокол про здійснення фінансової допомоги Збройним силам, а також угоду про взаємне визнання посвідчень водія та угоду про запобігання надзвичайним ситуаціям.
На прес-конференції Президент України Володимир Зеленський підняв довгограючу тему в українсько-турецьких відносинах – створення Зони вільної торгівлі. Перемовини про створення ЗВТ почалися ще в 2011 році, проте були припинені у 2013 році. Відновилися контакти з даного питання лише через сімь років. На сьогоднішній день, за словами посла України в Туреччині Андрія Сибіга, угоду про створення ЗВТ узгоджено на 95%.
«Ми плануємо підвищити обсяг двосторонньої торгівлі до $10 мільярдів… Ми домовилися дати поштовх особам, які працюють над угодою про зону вільної торгівлі», – заявив український лідер.
Як уточнив торговий представник України Тарас Качка, була досягнута домовленість «оновити пропозиції сторін». «Сьогодні ми фактично домовилися оновити пропозиції обох сторін, зокрема і стосовно узгодженої частини», – написав Качка в Facebook. Він додав, що це дозволить переглядати результати переговорів минулих років.
Не оминули увагою Зеленський і Ердоган і газове питання. “Важливим для нас є диверсифікація джерел постачання енергоносіїв. Ми обговорили можливість постачання газу з використанням газопроводу Tanap», – зазначив Зеленський. Втім, питання обговорюється ще з 2011 року, коли прем’єр-міністром був Микола Азаров.
Поки газопровід добудований лише до Туреччини, однак передбачається, що за однією з його гілок газ буде поставлятися в Болгарію, звідки теоретично можливе постачання азербайджанського (в перспективі можливо і турецького газу) в Україну. Правда терміни і обсяги не відомі.
Ще однією темою зустрічі стало питання будівництва і постачання літака АН-178. Однак про якісь конкретні домовленості не повідомляється.
Надія на нові обміни
Як і під час перемовин в Анкарі у серпні минулого року в центрі уваги лідерів було і питання повернення українських полонених з Росії. Тому що у президента Ердогана доволі дружні стосунки з лідером Росії. Президент України Володимир Зеленський під час брифінгу заявив, що розраховує оприлюднити дати обміну найближчим часом.
“Перший напрямок – це обмін наших полонених, які перебувають в ув’язненні на тимчасово окупованій території. Там готується список, список дуже великий. Ми вже передали цей список, він буде узгоджуватися в Мінську. Я думаю, що найближчим часом будуть дати першої частини наших полонених. Чому першої – тому що там дійсно дуже багато людей “, – сказав Зеленський. Глава держави додав, що ведуться переговори про повернення українців, які перебувають в полоні у Росії. Втім джерела UA-Times в команді Зеленського сумніваються в можливість такого обміну найближчим часом.
Мільйони для армії і турецькі політичні баталії
Для Збройних сил візит Реджепа Ердогана мусив був привезти фінансову допомогу. У лютому минулого року міністр закордонних справ Павло Клімкін заявляв, що Туреччина надасть серйозну допомогу Збройним силам України. «Наші друзі нададуть нам серйозну допомогу Збройним силам … Ми про це розмовляємо. Про серйозні суми, серйозних напрямках, про десятки мільйонів доларів», – підкреслив рік тому міністр МЗС.
Під завісу зустрічі з журналістами згадали і про діяльність організації ФЕТО, яка визнана в Туреччині терористичною. За словами Президента України Володимира Зеленського, питання організації Фетхуллаха Ґюлена було приділено багато часу на переговорах.
“З приводу заборони тих організацій, які стоять за навчальними закладами на території України. Ми сьогодні з паном президентом виділили довгий час, говорили про ці теми, говорили дуже детально. Я знаю, що це питання вже було багато років на порядку денному між Україною і Туреччиною. Сьогодні я отримав дуже детальні речі, факти від президента Ердогана. Скажу вам чесно, є навіть різні прізвища… Всю цю інформацію я передав нашому керівнику Служби безпеки України, який повинен цим питанням займатися “, – наголосив український лідер.
Питання ФЕТО досить делікатне для України. Лідера руху Фетхуллаха Ґюлена Ердоган підозрює в організації спроби військового перевороту в 2016 році. Турецька влада вимагає його екстрадиції. Зокрема, офіційна Анкара неодноразово зверталася з відповідним запитом до США. У 2018 році міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявляв, що офіційна Анкара вимагала видачі 452 прихильників руху від 83 країн світу.
При цьому в ЄС, членом якого Україна прагне стати, структуру Ґюлен не вважають терористичною організацією, а найбільшого кредитора нашої країни США Реджеп Ердоган звинувачував у фінансуванні забороненої в Туреччині організації.
5 спільних підприємств
Військово-технічне співробітництво з Туреччиною може привести до відкриття не менше ніж п’яти СП з розробки, випуску та продажу озброєнь, зазначив в коментарі UA-Times директор Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергій Толстов.
«У Туреччині в Україні інтерес великий: з одного боку, Чорне море і найбільш ефективне військово-технічне співробітництво у порівнянні з іншими країнами світу. Мова йде не про планову спільну розробку виробництві та закупівлі за прийнятними цінами великої партії необхідного обладнання… Якщо все, що задумали з Туреччиною вийде, то мова йде про не менш ніж п’ять спільних підприємств з розробки, випуску та продажу озброєнь», – зазначив Сергій Толстов.
На питання про можливу реакцію США на інтерес українських правоохоронців до організації ФЕТО Сергій Толстов зазначив, що Зеленський хоче подружитися з Ердоганом, оскільки це важливо для двосторонніх відносин і додав, що критика можлива хіба що від опонентів нинішньої адміністрації: «Ліберальні організації та Freedom House це, звичайно, відзначать, однак для України зараз позиція демократичних фондів не настільки важлива, як партнерство з Ердоганом… А в США Банкова більшою мірою орієнтується на республіканців».