Ввечері в п’ятницю, 17 січня, після відмові від звільнення прем’єр-міністра Олексія Гончарука президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). На ньому була розглянута Стратегія національної безпеки України «Безпека людини – безпека країни». Згідно повідомлення на сайті Президента України, засідання було консультативно-дорадчого характеру, щоб надати усім членам РНБО можливість висловити свої думки та зауваження до Стратегії.
«Чув, що є багато різних зауважень. Ми зараз зустрілися, ми можемо обговорити цю Стратегію після того, як секретар РНБО її представить», – сказав Зеленський на початку зустрічі. Президент надав тиждень для детального опрацювання проекту Стратегії та для надання своїх пропозицій. «І після цього ми зустрінемось і затвердимо документ», – додав він.
Секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що проект Стратегії нацбезпеки України розроблено відповідно до статті 26 Закону «Про національну безпеку України». В основу документа було покладено виборчу програму Президента, до підготовки проекту залучалися Національний інститут стратегічних досліджень, державні органи, інституції громадянського суспільства, а також іноземні експерти.
«Стратегія стане основою для розробки інших документів стратегічного планування у сферах національної безпеки та оборони, які визначатимуть шляхи та інструменти їхнього забезпечення», – сказав секретар РНБО.
За словами Олексія Данілова, зокрема, йдеться про стратегію людського розвитку, стратегію воєнної безпеки, стратегію громадської безпеки та цивільного захисту, стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу, стратегії економічної, екологічної, інформаційної безпеки, стратегію кібербезпеки, національної розвідувальної програми, стратегію з питань зовнішньополітичної безпеки, стратегію з питань державної безпеки, контррозвідки і боротьби з тероризмом тощо.
Зі слів директора Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Литвиненко, Стратегія була презентована у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі у грудні минулого року, де отримав схвальну оцінку.
Як повідомляється на сайті президента, в Стратегії буде прописана необхідність забезпечення незалежності й державного суверенітету України, суспільний розвиток, насамперед – розвиток людського капіталу, захист прав, свобод і законних інтересів громадян України. Також буде зазначено про європейську і євроатлантичну інтеграцію (створення необхідних умов для набуття повноправного членства у ЄС і НАТО) та про відновлення територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів України.
«Реалізація цих пріоритетів забезпечуватиметься шляхом відновлення миру та державного суверенітету на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, здійснення комплексу міжнародно-правових, політико-дипломатичних, безпекових, гуманітарних та економічних заходів «Крим – це Україна». Також пропонується вжити заходів для зменшення ймовірності ескалації конфлікту з РФ та напруги у двосторонніх відносинах», – сказано на сайті голови держави.