Епопея з імпічментом президента США Дональда Трампа виходить на фінішну пряму. На цьому тижні на слуханнях в Сенаті лінію захисту американського лідера представляють адвокати Білого дому. Втім, незважаючи на нові свідоцтва екс-радника з питань нацбезпеки Джона Болтона, поки видалення Трампа з Овального кабінету виглядає лише нездійсненною мрією ініціаторів процедури – представників демократичної партії. Навпаки, “суд” над ним має всі шанси завершитися достроково та на його користь.
І пішов Болтон на Трампа
У неділю епопея з імпічментом Дональду Траму вийшла на новий виток. Видання The New York Times в неділю опублікувало частину чорнового варіанту мемуарів екс-радника президента США Джона Болтона. З публікації випливає, що американський лідер заморозив військову допомогу Україні, щоб стимулювати наші правоохоронні органи розслідувати справи щодо потенційно головних конкурентів на майбутніх в 2020 році президентських виборах – екс-віце-президента США Джо Байдена і його сина Хантера.
Сам Президент США категорично заперечує звинувачення свого колишнього помічника з питань нацбезпеки. “Я ніколи не говорив Джону Болтону, що отримання допомоги Україні пов’язане з розслідуванням щодо Байдена”, – написав Трамп в Твіттер.
Але опоненти Трампа, за даними американських ЗМІ, мають намір долучити дану інформацію до матеріалів щодо імпічменту.
Імпічмент: спроба №2
Нагадаємо, що це процедура імпічменту – друга спроба відправити Трампа у відставку. У 2017 році процес зупинився в Палаті представників Конгресу, яка на той момент була під контролем республіканців. Тоді за передачу статей в Сенат не голосувала навіть частина ініціаторів процедури – представники демократичної партії.
Друге коло на імпічмент стартувало 25 вересня 2019 року через телефонну розмову американського лідера і президента України Володимира Зеленського з ініціативи представників демократичної партії США. Американського лідера звинуватили у тому, що він тиснув на свого українського колегу, а також перешкоджав проведенню розслідування. Нібито Трамп в телефонній розмові закликав Зеленського посприяти розслідуванню щодо його опонента на виборах в 2020 році Джо Байдена і його сина Хантера.
Білий дім у відповідь опублікував стенограму розмови Трампа і Зеленського, в ході якої обговорювалася і тема Байдена, а український президент пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор Руслан Рябошапка вивчить інформацію у справі Байдена.
Пізніше з’ясувалося, що український слід у історії імпічменту куди глибший. Як випливає з матеріалів слухань в палаті представників Конгресу США, перед інавгурацією Володимира Зеленського велися переговори про участь в церемонії віце-президента США Майкла Пенса. Однак натомість від нової команди вимагали знайти компромат на сімейство Байденів. Після серії консультацій нова владна команда вирішила не вплутуватися в американські передвиборчі свари. У підсумку, американський віце-президент до Києва так і не доїхав. Замість нього, до Києва поїхав міністр енергетики США Рік Перрі.
Американські партнери, за даними законодавців, продовжували наполягати, щоб українські правоохоронці взялися за Байденів, а команда Зеленського домагалася зустрічі з президентом США Дональдом Трампом. Як згадує екс-посол США в Україні Вільям Тейлор, неодмінною умовою такої зустрічі називалося розслідування відносно конкурентів Трампа.
Саме з цієї причини не відбулася запланована зустріч Трампа і Зеленського в Польщі.
“Скажіть Зеленському, що я нічого не хочу… Нічого не хочу. Не хочу послугу за послугу”, – процитував під час слухань щодо імпічменту в Конгресі президента США Дональда Трампа американський дипломат Гордон Сондленд.
В результаті, як зазначалося вище, Зеленський в розмові пообіцяв, що справа Байдена буде вивчена, а зустріч в Нью-Йорку з Трампом відбулася.
19 грудня Палата представників Конгресу США, де більшість у демократів, проголосувала за два пункти звинувачень американського лідера. В середині січня 2020 року статті звинувачень передали в Конгрес США. Три дня опоненти Трампа лаяли чинного лідера Штатів. Йому закидають зловживання владою та перешкоджання розслідуванню американськими законодавцями окремих аспектів його діяльності.
25 січня в гру вступила команда президента США Трампа. Його адвокати вважають, що питання імпічменту політизоване, а також не бачать достатньо доказів для звинувачення свого клієнта. “Якщо вони спробують зняти президента з виборів, то це буде означати втручання у виборчий процес”, – зазначає адвокат Трампа Пет Чиполлоне.
З урахуванням того, що відповідно до Конституції США для імпічменту президента США необхідна підтримка 2/3 сенаторів, шанси на результативне голосування поки не надто великі. 45 сенаторів-республіканців за даними американських ЗМІ заявили про готовність достроково припинити процедуру відмови від посади Трампа. Для того, щоб достроково поставити крапку в питанні дострокового припинення повноважень президента США необхідна проста більшість голосів. Та й аналітики єдиною метою процесу імпічменту називають лише спробу розхитати позиції президента США Дональда Трампа, а не висиляти його з Білого дому.
Про те, як проходив перший тиждень обговорення імпічменту в Сенаті, читайте в нашому матеріалі «У Сенаті проходять фінальні слухання з імпічменту Трампу».